Meriküla dessant

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
Kasutaja avatar
ludvig
Liige
Postitusi: 790
Liitunud: 10 Jaan, 2005 16:35
Asukoht: EW
Kontakt:

Postitus Postitas ludvig »

kodanik troll. ma ei läindki isiklikuks vaid ütsin mida MA asjast arvan-nagu sa ise ütsid kõigil on oma arvamus.
Shiim
Moderaator
Postitusi: 1720
Liitunud: 20 Jaan, 2005 2:52
Kontakt:

Postitus Postitas Shiim »

Tahan veel lisada, et kui ma õigesti mäletan, siis Remmelgase järgi teostas vangilangenud punaväelaste esmast ülekuulamist eesti nimega ohvitser (vist Tammekand). Ei mäleta ainult, kas Tammekand rääkis ise Remmelgasele ülekuulamise tulemustest või kuulis too neist kellegi kolmanda käest. Kui kuulis otse Tammekandi käest, siis on vaid kolm võimalust:
a) info oli õige
b)Tammekand valetas
c)Remmelgas valetas
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

Ja käepäraste vahenditega me seda ilmselt ei saagi teada... :oops:

ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
Kasutaja avatar
istorik
Liige
Postitusi: 1042
Liitunud: 02 Mär, 2004 17:36
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

dessant

Postitus Postitas istorik »

Lugedes eelpoolseid mõtteavaldusi, tundub, et ajaloo sündmus- Meriküla dessant- on tekitanud jällegi elava keskustelu, mille tulemuseks on leida faktile- tsivilistide tapmine- sobiv täideviia, ekslik käsutäitja, tagantjärgi naelutaja ja mis kõige hullem- süütu mõrvar?
Mina ei ole nõukogude allikatega tutvunud, seega neid ei oska kommenteerida. Küll aga on Välis- ja Kodu- Eesti materjalides hulganisti näiteid sellest, kes ja kuidas tapsid tsiviliste Meerapalus, Merikülas, Mustvees, Alutagusel, Kambjas ja mujal Eesti taludes, asulates, maanteedel. Keeldun uskumast et kõik Remmelgased, Mengelid, Jürissaared, Ventselid ja sajad nimelised ning nimetud sõdurid (tihtipeale pealtnägijad) seda kirjutasid- jutustasid saksakuulekusest või venevihast lähtuvalt. Saan ka täiesti aru nendest kirjutajatest, kelle pereliikmetega- sugulastega nõnda käituti, seega ei saa sümpatiseerida vastasleer! Ja Eestimaal tapeti ikkagi eestlasi, selles ei tohiks keegi kahelda, ega tapjaid õigustada?
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

ma ütlen veel kord.

ei ole võimalik usaldada ei NLiitu, kui ka hetke EV kui ka immigranide kirjandust. Miks?
Sest nii ühe kui ka teise eesmärk oli propaganda. Olgu siis punane või sinimustvalge. Punkt.
Nende eesmärgiks oli tõestada kas üht või teist. Ajalooline tõde ei huvita eriti mitte kedagi.
ei ole see niimodi et ühed on lausvale ja teised on ausalt kirjeldavad ajaloolise tõde. Ütlen ausalt, et pole eriti palju eesti autorite teosed lugenud, kuid ühtteist mina olen näinud. Sorri, kuid kanepisisaldus nendes teostes on samal tasemel kui Politizdati kirjanduse poolt 60-ndates välja antud raamatutes. Selles mõttes ma ei usu eriti seda raamatut "Kas võin Meriküla unustada" aga veel vähem ma usun need mälestused mis olid siin toodud. Ma olen liiga laisk et tuua näited kus nende autorid häbematult võltsivad, valetavad ja doseerivad tõde aga isegi siin foorumis neid oli sorri jalaga segada. Kusjuures kui nõukogude autoritel on vähemalt see et neil oli valik kas valetada või minna katlakütjatena kuskile tööle, siis teised tegid oma valiku vabatahtlikult :lol:
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Re: dessant

Postitus Postitas propatria »

istorik kirjutas:... Ja Eestimaal tapeti ikkagi eestlasi, selles ei tohiks keegi kahelda, ega tapjaid õigustada?
Selles ei saagi kahelda, sest liiga palju on neid massimõrvu piisava tõestusmaterjalina meil toimunud kasvõi selle ühe sõjaeelse aasta jooksul, tõestades, et punareziim oma maailmavallutuslikes plaanides ületab tuntavalt teise tolle ajastu totalitaarse riigi - Saksamaa - metsikused.

Ja seega ei tasu siin enam tõstatada selliseid teemasid, et mis hullu eestlased on venemaal teinud jne.

Püüdke aru saada sellest, et alustas NSVL ja edasine (vastastikune) vägivald ja rahvuste vaheline vaen on just nende kultiveeritud!


ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

denis 23-le:
emba-kumba, kas sa ei tea v ei taha teada Nõuk. süst-i ebainimlikkusest. Ültle pln, miks peaks nn SMV-propaganda valetama, milleks ja kelle jaoks?
Oled midagi kuulnud 'SSOR'-ist ja sellele järgnenud kodusõjast?
Tundub, et eriti mitte. Bolševistlik süst. hakkas oma esimestest päevades alates ilmutama erakordse julmuse märke. Valge terrori kõrval oli punane täiesti teine tase:
pantvangivõtmised, sadade 'kulakute' poomised hirmutusaktsioonidena, linnarahvast iga 10-nda mahalaskmine, kirikupappidelt elusast peast naha nülgimine, gaasitamine, metsade põletamine koos talupoegade jvpm olid kodusõjas tavaelemendid. Hiljem sõditi oma rahvaga näljutades neid miljoneid kaupa surnuks, mahalaskimised jätkusid vanas vaimus, vangilaagrid täitusid enam-ja enam. Režiim sõdis kõige ja kõigiga.
Kui siin nõuk. võim kehtestati ja hiljem sõda mööda Eestimaad edasi-tagasi veeres, miks pidi korraga punarežiim inimsõbralikumaks muutuma?
Miks pidi ta kohalikku elanikku suhtuma paremini kui oma, nõuk.maa, elanikke terroriseeriti aastaid hullemini kui Batu khaan uneski oskas seda ette kujutada?
Ehk oled kuulnud, et pea 100% müütidest bolševike partei, nõuk. võimu v PS suhtes on täelikult sulest välja imetud, et isegi Lenin valetas oma parteikaaslastele nagu tavaline vargapoiss?
Ei mõista, kas tõesti arvad, et lihtne eesti elanik mõtles niisama heast peast välja lood PA hirmutegudest? Kui, siis milleks ja kellele?
TÕDEONAJATÜTAR
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

ei aga ma üldse ei vaidle sellega et bolsevikke rezhiim oli ebainimlik.
see siin üldse ei kuulu arutelu teemade hulka kuna nagu ma sain aru keegi sellega ei vaidle.

jutt on hoopis teisest valdkonnast, nimelt selles et lähiajaloo objektiivsuse poolest kaasaegne eesti ajalugu kajastamine vastab nõukogudeaegse propagandale kuskil Hrustsovi ajastust pärit - sama must-valge.
Sa ei ole minuga nõus? Pole probleemi see on minu isiklik arvamus.
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

Hruštšovi aegne propaganda oli suunatud teatud eesmärkide saavutamiseks. Kujutad ette olukorda, kus kodusõjast ja kõigest sellele järgnenust oleks räägitud nii nagu see oli...?! Savijalgne nõuk. koloss oleks vaarunud vasakule-paremal ja trahhsumm kokku varisenud.
Siinmail sellist propagandistlikku vajadust ei ole, on lihtsalt esimene aeg, kus sellest avalikult ja vabalt rääkida saab.
Minu suguvõsa, nagu iga teinegi, teab rääkida hirmkoledaist asjust. Selliseid lugusid on aga tuhandeid ja tuhandeid, kus inimvaenulik režiim siia tulles suhtus kohalikesse kui potensiaalseisse vaenlasisse, algselt lihtsalt umbusuga, hiljem rakendades vägivalda.
Tahad, räägin minu suguseltsi loo? Ütlen kohe ära, ei ole väga meeldiv. Matused, vanaisa matused, aasta 1941. Punasõdurid tulevad kohale, tiirutavad ringi ja 1 agar punavõitleja surub raksaki täägi kirstus lebava vanaisa rindu... Seltskonda ahhetas.
Sarnaseid, mitte väga meeldivaid, lugusid võin rääkida veel mitmeid. Iseasi, kas sina neid kuulata ja mina rääkida tahan.
Milles siis seisneb sinu arvates smv propaganda valelikkus? Kes ja millistel põhjustel siis valetab?
TÕDEONAJATÜTAR
Kasutaja avatar
taipohh
Liige
Postitusi: 320
Liitunud: 03 Aug, 2004 17:05
Asukoht: Kelder
Kontakt:

Re: dessant

Postitus Postitas taipohh »

propatria kirjutas: Selles ei saagi kahelda, sest liiga palju on neid massimõrvu piisava tõestusmaterjalina meil toimunud kasvõi selle ühe sõjaeelse aasta jooksul, tõestades, et punareziim oma maailmavallutuslikes plaanides ületab tuntavalt teise tolle ajastu totalitaarse riigi - Saksamaa - metsikused.

ProPatria

jah üks aasta vene terrorit justkui kahvatas selle 700 aastase orjuse mis sakslased siin korraldasid.... ise ka mõelnud ikka,et pidid ikka kiired ja karmid olema,et 1aastaga 700 aasta töö ära teha
Kui ma oma suhkru normi ei saa, siis ma vihastan!
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

Teadmiseks neile, kes loodavad leida sellise emotsionaalse tegevuse, nagu seda on sõda, kajastamisel mingit "absoluutset tõde" 60 aasta möödudes... et see on üks päris jabur ettevõtmine... :oops:

Põrkusid tollal ju kaks vastandlikku süsteemi ja kajastasid nad ka toimunut vastavalt oma arusaamadele ja vajadustele.
Lausvalele lisandub veel nn "müra" - näiteks oli mõne raamatu ladumisele mineku eel olnud trükikoja töötajatel palgapäev ja enamus neist vaevles seejärel akuutse pohmaka käes... ning sellest tulenevalt ilmus raamatusse ohtralt trükivigu. jne. jne.

Seega, sõbrad, rong on ammu läinud!
Püüame mitte lasta ennast provotseerida rahvuslikku vaenu ülessoojendavatest provokatiivsetest sõnavõttudest!

Kes aga endiselt soovib saada mingitki usutavat infot minevikus toimunust peaks pöörduma mõne vastavate oskustega sensitiivi või okultistliku ühenduse poole, kes siis avab need infokanalid, mis meid huvitavad...

ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
Kasutaja avatar
starkatter
Liige
Postitusi: 309
Liitunud: 06 Mär, 2005 13:49
Kontakt:

Postitus Postitas starkatter »

denis:[iSiinkohal aga pidasin silmas, et väga palju allikaid mida eesti uurijad kasutavad on pärit kuskil mingi kohaliku "Fölkischer Beobachter" veergudelt. MIs on reeglina propaganda. ]

Kas I.Ehrenburgi üleskutse oli ka natside propaganda?Ma loodan et sa sa saad aru mida ma silmas pean?Näed siis,nii lihtsalt need käskude andmised käisidki.[/i]
Kasutaja avatar
denis23
Liige
Postitusi: 1961
Liitunud: 17 Okt, 2004 11:38

Postitus Postitas denis23 »

Erenburg oli juudi päritolu nõukogude propagandist kes kutsus ülesse tappa kõike sakslasi. TOL AJAL KUI TA SEDA KUTSUS tavalisel nõukogude sõduril oli võimalik näha ainult need sakslasi olid relvakandjad ja sellega see oli igati loogiline üleskutse. Mis siis ta pidi kutsuma neile sokolaadi andma?
Siis kui punarmee jõudis III Reichi piiridesse ja kod. Ehrenburg jättis samas vaimus, sai ta suhteliselt kiiresti oma üleskutsete eest. Praktiliselt Stalinilt isiklikult. Pane googlis otsingu peale Товарищ Эренбург упрощает. See on Pravda artikli pealkiri, mis on suht sama kui Stalini enda seisukoht.

Nii et sellised lood
Kasutaja avatar
ktamm
Liige
Postitusi: 1119
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:01
Asukoht: Vaivara
Kontakt:

Meriküla dessant

Postitus Postitas ktamm »

Tulles dessandi juurde tagasi...tuli meelde kohalike vanameeste käest kuuldu:
Dessandi toimumise ajal oli vesi aastajale vastavalt külm ja seetõttu olid punasõdureil jalas/seljas kummipüksid/ülikonnad.Paatidelt hüpati vette,mis oli umbes rinnasügavune.Paljudel punastel aga oli õhk jäänud püksi.See muutis neid ebastabiilseks vees + oht komistada.Kes aga vette kukkus,see enam püsti ei saanud (õhk jalgades) ja uppus.Pärast olevat laibad hulpinud meres,jalad üle veepinna püsti.
Arensburger
Moderaator
Postitusi: 617
Liitunud: 25 Veebr, 2004 19:41
Kontakt:

Postitus Postitas Arensburger »

denis23 kirjutas:..... Mis siis ta pidi kutsuma neile sokolaadi andma?
Siis kui punarmee jõudis III Reichi piiridess ja kod. Ehrenburg jättis samas vaimus, sai ta suhteliselt kiiresti oma üleskutsete eest. .....
Sokolaadi jagamise võimalus oli selle sõja ajal siiki ainult sakslastel! Minu ema (sünd. 1939.) sai sokolaadi sakslaste (lihtsõdurid) käest nii 1941, kui 1944 aastal. Esimest varianti loomulikult mitte ise mäletades, vaid tema ema poolt hiljem meenutades.
Venelaste käest sokolaadi ei saanud, sest neil seda lihtsalt ei olnud!
Nii - aitab ironiseerimisest. Teemaks Ehrenburgi üleskutse. Stalini, nagu ka nõukogude inimese jaoks ei olnud probleemiks üleskutse ise. See oli ja ka jäi põhimõtteliselt õigeks.
Stalin ei võinud aga taltsutamatut Ehrenburgi seedida uues poliitilises situatsioonis. Saksamaale tuli teha uus, venemaale vastuvõetav, riik. Ja seetõttu ei saanud enam rääkida sellest mida mõtled või õigeks pead, vaid rääkida tuli seda mida vaja. Ehrenburgi puhul aga kaalus piirideta saksaviha üles juudile omase targa mõistuse. Seda lihtsalt ei saanud lubada.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist