Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
USP
Liige
Postitusi: 725
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:19
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas USP »

Veidi teemaväliselt -britid on kaardistanud ballistilise kaitse tähtsust lahinghaavade tekkimisel/vältimisel: http://kitup.military.com/2014/04/briti ... more-27949
zzz-petz
Liige
Postitusi: 115
Liitunud: 10 Veebr, 2009 16:49
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas zzz-petz »

üks meditsiiniteemaga seotud küsimus:

kui ajateenija/tegevväelane on pöördunud väeosa medpunkti mingi probleemiga, miks ei kajastu temaga teostatud protseduurid, haiguse käik ja väljastatud ravimid minu digiloos, kuhu saan ise sisse logida, ega tsiviilsüsteemides? hakkasin uurima ja selgus, et mu perearst ei teadnud mitte midagi nende asjade kohta, millega väeosa meditsiini pöördusin, neid tema kasutuses olevas andmebaasis lihtsalt pole. väeosas küll sisestati kõik asjad alati arvutisse, aga kas tsiviil- ja kaitseväe süsteemid on täiesti erinevad?

samuti tundub, et kaitseväe meedikud ei oma juurdepääsu tsiviilinfosüsteemile, sest iga 3 aasta tagant läbitavas kaitseväe arstlikus komisjonis oli vaja perearsti tõendit paberil põetud haiguste jmt. asjade kohta.

kas kogu see olukord ei ole imelik või mingis olukorras tervisele lausa ohtlik, kui väeosa ei tea, mida perearst teeb, ja perearst ei tea, mida väeosa teeb?
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas hillart »

KV meditsiiniabi ei kajastu isiku tervishoiu andmebaasis?
S.o. vastava meditsiinikeskuse personali tegematajätmine. Tuleb tunnistada, et see ei ole tõepoolest alati korrektne. Südametunnistuse küsimus.
Lisaks eelnevale - õhukeses riigis toimetavad paljuski erinevad ametkonnad omaette omades andmebaasides ja need pole tõepoolest teisele ametkonnale kättesaadavad.

Arstlik komisjon?
Kaitseväe arstliku komisjoni tööd ei loeta vastavalt EV seadustele tervishoiuteenuseks ja sellega seoses ei oma KAK (ja selle liikmed-arstid) ka juurdepääsu isiku terviseandmetele. Viimasest tõsiasjast on tingitud ka vajadus perearsti tõendi järele paberkandjal.

Olukord on IMELIK ja isegi absurdne, kuid vastav küsimus on juba aastaid aktuaalne ja seni on see saanud SotsMin-i poolt vaid lakoonilise EI-vastuse. Õhukese riigi probleemid, kus ametkonnad ja nende allstruktuurid (mitte ainult sotsmin-i alluvuses) toimetavad suuresti omaette ja vaid oma kitsaid kasueesmärke silmas pidades ning nähakse asja vaid n.ö. oma mätta otsast.
Viimati muutis hillart, 13 Aug, 2014 9:31, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1763
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas TTA »

hillart, äkki saad täpsemalt rääkida mis sealt põhjenduseks anti? Või kui ei antudki põhjendust oskad ehk oletada kelle pudrukaussi selline käik siis loksutaks niipalju et kohe "EI" öeldakse?
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas kangelaspioneer »

Üldiselt lähtub kogu jõustruktuure puudutav seadusloome Eestis sellest, et vormikandjad on oma hinges paadunud pätid, võimu kuritarvitajad, vägivallatsejad jne. ning seadused tuleb teha kodanike kaitsmiseks jõustruktuuride eest. Mõtle, kui mõne õelust täis militaarmeediku märkmed haigusloos põhjustaksid kellegi juhilubadest ilma jäämise või ei võimaldaks invaliidistavast seljahädast päev pärast reserviarvamist imeväel paraneda? See oleks ahistamine!
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas Lemet »

1000 Eesti arsti õpivad ravima raskete vigastustega traumahaigeid
Pikalt Eestist eemal praktiseerinud traumakirurg ja teadlane Peep Talving (48) toob kodumaale seni suurima doktorite diplomijärgse kursuse: sihiks on aastatega anda 1000 siinsele arstile Ameerika traumakoolitust.

Üheksa kuu pärast algab eeldatavasti Kaitseväe Ühendatud Õppeasutustes Tartus arstidele esmaabikoolitus ATLS (Advanced Trauma Life Support). Kuus aastat ühes USA suurimas raviasutuses, Los Angelese maakonna ja Lõuna-California ülikooli (USC) haiglas traumakirurgide grupis töötanud ning enne seda kaks kümnendit Rootsis elanud Talving on viimase aasta kestel aktiivselt tegelenud täiendkoolitusprogrammi Eestisee toomisega. Möödunud neljapäeval Tartus allkirjastatud ühiste arusaamade lepe annab alust uskuda, et kursus tõepoolest jõuab Eestisse.

«See on kahtlemata parim rahvusvaheline meditsiiniline õppeprogramm,» kinnitas ­ATLSi Euroopa juht, ortopeed Andrew R. Baker Tallinnas viibides.

Rootsis töötades õppis Talving ATLSi instruktoriks ja oli aastaid koolituse direktor Karolinska ülikooli haiglas. «Eks ta mõistis, kuivõrd oluline on see programm, ja tegi avalduse, et Eesti saaks liituda,» lausus Baker.

Elupäästvad protseduurid

Talvingu sõnul on paljudes riikides ATLSi kasutusele võtmiseks kasutatud sõjaväe raha. Eesti kaitsevägi panustab koolituse toimumisse eeskätt oma klassiruumide ja vahendite andmisega.

«Teatavasti kasutavad kaitseväe arstid lahinguväljal täpselt samu ATLSi printsiipe. Eesti seaduse järgi on kõik tsiviilarstid sõjaolukorras kohe sõjaväearstid. See tähendab, et me räägiksime nüüd hädaolukorras ühte keelt,» rääkis Talving.

«Eesti kuulub mitmesse rahvusvahelisse ühendusse – NATOsse, Euroopa Liitu. Kommunikatsioon muutub selle abil väga lihtsaks,» lisas Baker.

ATLS on Ameerika Kirurgide Liidu 1970. aastatel välja töötatud õppeprogramm meedikutele, kes tegelevad traumahaigetega. Koolituse eesmärk on vähendada patsientide suremust ja tüsistusi pärast raskeid vigastusi.

«Kursuse keskmes on pakkuda parimat ravi raskelt vigastatud haigele esimese tunni või paari jooksul. Need on elupäästvad protseduurid, mis on sageli väga lihtsad, kui neid teada ning rakendada õigel hetkel ja õiges järjekorras,» selgitas Baker.

Talvingu sõnul on Eesti arstid kahtlemata kuulnud ja teadlikud ATLSist.

«Nad teavad, mis on ­ABCDE-printsiibid, aga kui seda ei ole süsteemselt õpetatud ja pidevalt praktikas korratud, siis kipuvad prioriteedid rasketes olukordades veidi hägunema,» ütles kirurg. «Mõnikord ei teadvustata, et kui midagi läheb valesti, siis peab arst minema algusesse tagasi ja tegema kõike samm-sammult uuesti, kuni haige näitajad hakkavad paremuse poole minema.»

Baker ja Talving rääkisid, et meedikud satuvad sageli segadusse, kui näevad suure verekaotusega patsienti. «Kursus õpetabki, et arst ei tohi isegi üksinda abi andes lasta end prioriteetidest kõrvale juhtida. A vajab sekkumist nüüd ja kohe, sest kui õhuteed ei ole avatud, on patsient surnud minutiga, kuid sul on palju aega, et tegeleda verevarustusega,» selgitasid nad innustunult.

Mõtteviisi muutus

Talving tõdes, et tegelikult on olemas mitu viisi, kuidas traumapatsienti ravida. «Arstid mõtlevad näiteks ise moodi, kuidas tagada õhuteed. ATLS õpetab ühte ja turvalist, teaduspõhist lähenemist,» lausus arst.

Koolitus õpetab ka hulgi­traumaga patsiendi ravimist ja massivigastuste raviprintsiipe, kus on oluline paljude erialade arstide kiire koostöö.

«Suurim mõtteviisi muutus, mis koolitusega tekib, on see, et arst ei otsi enam esmalt diagnoosi. Meditsiiniline õpe lähtub diagnoosi määramisest. Trauma puhul ei ole tegelik diagnoos üldjuhul oluline. Sa otsid üles probleemi, mis võib patsiendi tappa, ja parandad selle kiiresti,» arutles Baker.

Erialakirjandus näitab, et ATLS parandab ellujäämise võimalusi, kuid seda on teaduslikult siiski keeruline hinnata. «Igal juhul annab ATLS arstidele palju enesekindlust ja nad toimivad stressiolukordades paremini,» tõdes Baker.

Esimese praktilise koolituseni loodetakse Eestis jõuda üheksa kuuga. Kolme kuu pärast kogunevad arvatavasti Inglismaal meie haiglatest välja valitud 16 arsti. Nendest saavad pärast instruktorikoolitust ­ATLSi instruktorid, kes hakkavad ise teisi kolleege edasi õpetama.

«Kui meil on Eestis 16 instruktorit ja teeme kolm kursust igal aastal, koolitame 50 arsti aastas. Seega kümne aastaga umbes 500 arsti,» teatas Talving ja nentis, et sihtgrupi, 1000 arsti koolitamiseks läheks praeguseid ressursse arvestades väga kaua aega.

«Alustame koolitust Eesti traumakeskuste erakorralise meditsiini arstidega, kirurgidega, anestesioloogidega ning teiste erialade arstide ja residentidega, kes traumahaiget esimesena näevad,» selgitas Talving. Seejärel kaasatakse koolitusse väikehaiglate tohtrid.

Hästivarustatud haiglad

Ameerika Kirurgide Liit ei anna litsentsi kunagi ülikoolidele, haiglatele ega sõjaväele, vaid partner peab olema erialaorganisatsioon, ja siin on selleks Eesti Kirurgide Assotsiatsioon. Pika protsessi käigus hinnatakse, kas vastuvõttev maa on suuteline koolitust edaspidi ise tegema.

«Tingimused, mida Tartu Ülikooli kliinikumis võimaldatakse, on suurepärased. Arstide hulk, kes tahab osaleda, on fantastiline,» kiitis Baker pärast haigla külastust.

«Kui vaadata Põhja-Eesti regionaalhaigla uut korpust, siis on see väga moodne – ultrahelimasinad igal pool, kompuutertomograafid traumahaige ümber, magnetkaamerad. Igasuguseid asju on võimalik teha. Mis aga paraku puudub täielikult, on diplomijärgne koolitus ja väljaõpe arstidele, kes tegelevad traumahaigetega,» rääkis Talving.

Kursuse kasutusele võtt maksab umbes 100 000 eurot, millest 70 000 eurot eraldas sotsiaalministeerium. Ülejäänu tuleb Tartu Ülikooli kliinikumilt ja Põhja-Eesti regionaalhaiglalt.

«Koolituse tulemusena saavad tohtrid rahvusvaheliselt aktsepteeritud sertifikaadi, mis kindlasti tõstab meie tervishoiu taset,» märkis sotsiaalministeeriumi pressiesindaja Armo Vask.

Üle maailma on ATLSiga liitunud 60 riiki, Euroopas 22, Eestist saab 23. riik.

-------------------------------------------------------------

Mis on ATLS?

Mõisted

• ATLS on Ameerika Kirurgide Liidu traumakomitee väljatöötatud ja akrediteeritud kursus arstidele, kes tegelevad traumapatsientidega.

• Esmaabi andmine toetub kindlalt struktureeritud vertikaalsele algoritmile ABCDE. A tähendab õhuteede avamist koos kaela-lülisamba fikseerimisega (airway maintenance with cervical spine protection), B on hingamise ja ventilatsiooni tagamine (breathing and ventilation), C on vereringe kontrollimine (circulation with hemorrhage control), D tähendab närvisüsteemi hindamist (disability/neurologic assessment) ning E väliste vigastuste hindamist (exposure and environmental control).

• ABCDE toimib range struktuuri järgi: kui B ei toimi, siis ei saa enne minna C juurde või ei saa B-st hüpata edasi D juurde jne. Kui esmane algoritm on läbitud, järgneb juba edasine patsiendi ülevaatus.

http://tarbija24.postimees.ee/2898883/1 ... umahaigeid
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas Lemet »

Mõnikord võib ka sõnnikust pärli leida...jutt juutide meditsiiniteenistusest. Lihtsalt silmaringi laiendamiseks, kuidas pideva lahingukogemusega riigis asjale lähenetakse.

http://topwar.ru/58581-zolotoy-chas-ran ... ldata.html

Однако решающее значение в спасении жизни раненых имеют опыт и знания военного медика, способного оказать помощь уже в первые минуты после ранения, и потому военный врач должен идти в бой вместе с солдатами. Когда врач, знающий, что нужно делать, находится в двух минутах от раненого, это меняет ход событий.
Huvitav, kuidas meie meditsiiniteenistuses sedasorti asjad on lahendatud?
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
USP
Liige
Postitusi: 725
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:19
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas USP »

Lemet kirjutas:Mõnikord võib ka sõnnikust pärli leida...jutt juutide meditsiiniteenistusest. Lihtsalt silmaringi laiendamiseks, kuidas pideva lahingukogemusega riigis asjale lähenetakse.

http://topwar.ru/58581-zolotoy-chas-ran ... ldata.html

Однако решающее значение в спасении жизни раненых имеют опыт и знания военного медика, способного оказать помощь уже в первые минуты после ранения, и потому военный врач должен идти в бой вместе с солдатами. Когда врач, знающий, что нужно делать, находится в двух минутах от раненого, это меняет ход событий.
Huvitav, kuidas meie meditsiiniteenistuses sedasorti asjad on lahendatud?
Ilmselt nii, et iga sõdur oskab osutada endale ja oma lahingpaarilisele elupäästavat esmaabi? Sest me ei saada ju arste -kes on end aastaid koolitanud -lahingusse (kas me tõesti tahame ajukirurgid ja pediaatrid lahinguväljale saata?!!)? Ja mida see arst seal lahinguväljal siis teeks? Intubeeriks keset suurtükituld? Aspireeriks 2h oma ambuga? Paigaldaks kuuse all pleuradrenaaži? Pealegi saavad arstil juba esimese kahe haavatuga kõik olulised esmaabivahendid otsa ning tegevus jätkub juba nagu tavalisel sõduril. Ilmselt on kõnesolevad Iisraeli meedikud mingite eriüksuste koosseisus (kus igal liikmel on tihti mitu eriala) ning tegemist pole EKV sarnaste "maakaitseüksustega". Ja kui arstid on tõesti rindel napalmi ja mürsutule all, siis kes on kompanii sidumispunktis või välihaiglas?
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas Lemet »

Et siis meie oma rikkaliku sõjakogemuse baasil baasil võtame arvustada vaeseid kogemusteta juute... :lol:
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas tommy »

USP kirjutas:
Ilmselt nii, et iga sõdur oskab osutada endale ja oma lahingpaarilisele elupäästavat esmaabi? Sest me ei saada ju arste -kes on end aastaid koolitanud -lahingusse (kas me tõesti tahame ajukirurgid ja pediaatrid lahinguväljale saata?!!)? Ja mida see arst seal lahinguväljal siis teeks? Intubeeriks keset suurtükituld? Aspireeriks 2h oma ambuga? Paigaldaks kuuse all pleuradrenaaži? Pealegi saavad arstil juba esimese kahe haavatuga kõik olulised esmaabivahendid otsa ning tegevus jätkub juba nagu tavalisel sõduril. Ilmselt on kõnesolevad Iisraeli meedikud mingite eriüksuste koosseisus (kus igal liikmel on tihti mitu eriala) ning tegemist pole EKV sarnaste "maakaitseüksustega". Ja kui arstid on tõesti rindel napalmi ja mürsutule all, siis kes on kompanii sidumispunktis või välihaiglas?
Lugu oli tsiviilarstidest/reservistidest, kes mopi ajal suunatakse erinevate pataljonide meditsiinirühmi juhtima/selle käsutusse. Normaalne/tavaline praktika.
Mitte, et nad saadetakse standartse jalaväejao koosseisus lahingusse..(mis ei tähenda, et medrühma liikmena oleks lahingusse sattumine välistatud)
Ehkki sellist muljet vist üritati jätta...
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas Lemet »

В Израиле считают, что проблема «золотого часа» может быть решена только в результате радикального изменения всей многоуровневой структуры оказания помощи раненым. Тут важно все: индивидуальные аптечки, перевязочные сред­ства, ме­дицинское снаряжение, время и способы эвакуации раненых.

Однако решающее значение в спасении жизни раненых имеют опыт и знания военного медика, способного оказать помощь уже в первые минуты после ранения, и потому военный врач должен идти в бой вместе с солдатами. Когда врач, знающий, что нужно делать, находится в двух минутах от раненого, это меняет ход событий .
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
USP
Liige
Postitusi: 725
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:19
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas USP »

Lemet kirjutas:
В Израиле считают, что проблема «золотого часа» может быть решена только в результате радикального изменения всей многоуровневой структуры оказания помощи раненым. Тут важно все: индивидуальные аптечки, перевязочные сред­ства, ме­дицинское снаряжение, время и способы эвакуации раненых.

Однако решающее значение в спасении жизни раненых имеют опыт и знания военного медика, способного оказать помощь уже в первые минуты после ранения, и потому военный врач должен идти в бой вместе с солдатами. Когда врач, знающий, что нужно делать, находится в двух минутах от раненого, это меняет ход событий .
Väidan, et küsimus on tavalistes esmaabioskustes mitte vajaduses saata arstid lahingusse. Loomulikult suuab arst haavatut efektiivselt aidata. Kuid seda suudab ka suvaline sõdur, kes teab mida tegema peab. Lahingutsoonis pole lihtsalt (võimalik teostada) selliseid tegevusi mida peaks tegema tingimata arst. Kui meil oleks arste jalaga segada, siis poleks ju probleemi panna igasse jakku ja rühma ka arst. Kuid oma tegelikke arstioskuseid ta seal praktiseerida ei saa vaid peab ikka üksnes verejookse sulgema ja parimal juhul hingamisteid tagama.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas Lemet »

Järsku isand Hillart kui teemas ilmselt kõige kompetentsem ja üldtuntult asja pärast südant valutav kaasfoorumlane võtab asja käsitleda ja kiibitsejaid harida.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
alban
Liige
Postitusi: 1208
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:01
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas alban »

Lemet kirjutas:Järsku isand Hillart kui teemas ilmselt kõige kompetentsem ja üldtuntult asja pärast südant valutav kaasfoorumlane võtab asja käsitleda ja kiibitsejaid harida.
Tundes kaasfoorumlast USP-d isiklikult väljaspool foorumit ning teades tema meditsiinialast haridust ja seotust lahingumeditsiiniga kaldun ma uskuma tema poolt väljaöeldut ning tean, et ta räägib asjast mida ta teab. Tema kiibitsejaks nimetamine on tema solvamine.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Meediku eriala

Postitus Postitas Lemet »

Ei pidanud silmas mitte konkreetselt kaasfoorumlast USPd, vaid kogu foorumit, sealhulgas ka iseennast. Lihtsalt isand Hillart on teada ja respekteeritav meditsiinialal, USP aga minu jaoks erialaliselt mitte.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist