Meediku eriala ja militaarmeditsiin

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Veel üks erinevus sinu kirjutatud nägemusest jääb silma, kui ma võrdlen kirjutatut Soome vastava välimeditsiiniga. Nimelt ei ehitata sealset sõjaväe meditsiini juba mitmed kümnendid kui omaette seisvat süsteemi (mulle jäi selline mulje sinu kirjutatust, et sõjaväemeditsiin peaks olema omaette seisev sammas) vaid tehakse seda arvestusega, et ta on osa tavakodanikele kättesaadavast abist. Küll siis erakorralistes situatsioonides, kuid ometigi.
Paraku pean konstateerima tõsiasja, et peale suure NATO-vaimustuse algust ei tegelda enam kohalikest oludest ja oma üksustest tuletatud arendusega. Kopeeritakse vaid nn. suure venna struktuure, endale aru andmata, et tegelikult pole me mitte selle "suure venna" suurarmee allüksus, vaid ikka omaette oma riigi relvajõud.
Arvamus, et just-kui ma olla väitnud sõjaväemeditsiini täielikult omaette olekut, ei ole päris tõene. Pigem vastupidi. Ma väidan, et sõjaväemeditsiin peaks olema väga tihedas läbikäimises tsiviilsfääriga + oma sõjaväelise spetsiifika väga heal tasemel tundmine. Sellega tagaksime meditsiiniteenistuse isikkoosseisule vähemalt keskmisel tasemel professionaalsuse ja vähetähtis pole ka KV-le rahaliste vahendite lisandumine. Pean silmas kaitseväe meditsiiniteenistuse sanitaartranspordivahendite ja kiirabiprigaadide integreerimist üldisesse tervishoiuvõrku pideva erakorralise meditsiinialase praktika huvides + vastava teenuse Haigekassapoolset finatseerimist. Reaalelus pole see aga võimalik EV seadustiku teatavate nüansside tõttu. Kuigi! Bundeswehr´i meditsiiniteenistus (haiglad ja kiirabiteenistus) ju saab, ja mitte kehvasti.
Parim näide oleks vast Kotka haigla arstide teadmatus, mis saab neist sõja korral. Haigla evakueeritakse, seda teatakse, kuid kuhu komandeeritaks nemad on "must auk". Samas kui samas piirkonnas asuvad välikirurgid teavad täpselt kuhu nemad liiguvad.
:lol: :lol: Naer läbi pisarate. Eesti arstidel pole aga mingit probleemi. Neil pole EV ees nimelt mingeid kohustusi (kaitseväekohustus puudub, siduvaid lepinguid pole samuti jne.) Soomes peaksid minu teada kõik arstid meessoo tunnuste olemasolul olema vastavalt väeteenistuseale reservlasena kusagile arvele võetud. S.t., et iga mees teab mida teeb ja kuhu läheb.
Haigla evakueerimisel on loogiline, et samasse läheks ka seda teenindav personal, kes just juba mobilisatsiooni alla ei kuulu.
Paralleeliks tooksin ära tõsiasja, et näiteks meie riigis pole haiglaid üldse plaanis kuhugile evakueerida. :cry:
Mulle jäi sinu artiklist selgusetuks tänaste ajateenijate teadmised fataalseima (põhi)haavatasaamise puhul elik veresttühjaks jooksmise kohalt. Kas neile õpetatakse kuidas teha elementaarseid žgutte nagu ka seda, milline on ajaline faktor säärase haava puhul? Või antakse sääraseid teadmisi vaid rühma parameedikutele?
Amidel nagu ka brittidel ja soomlastel jpt. käib ju selliste haavadega tegelemine nii eneseabi kui ka buddy süsteemikorras. Mitte ainult rühma meediku tasemel...
Pole see meilgi miskit teisiti (s.t. ametlikult), kui mujal pool, ainult, et ... Tänaste ajateenijate teadmised-oskused esmaabiks enese või lahingupaarilise poolt on pisaraidväärivalt madalad, ulatudes isegi kuni täieliku puudumiseni. Ja selle olukorra põhjused ning võimalikud meetmed situatsiooni parandamiseks tõin samuti artiklis ära. Kahjuks pean konstateerima, et mitte midagi tõeliselt olukorda parandavat ette ei võeta (rääkimata siis juba midagi neist minupoolsetest ettepanekutest) ja ega vist ei kavatsetagi. Võitleja ja laskur-sanitari (jagu) tasemel meditsiinilise esmaabi pea-aegu olematu tase on aga tegelikult vaid üks komponent kogu KV meditsiiniteenistuse tänase päeva haletsusväärsest mannetusest ja asja jaluleajamiseks peab praegu tegema juba väga kardinaalseid otsuseid ja muudatusi, milliseid aga ei paista kellegil olevat julgust teha. Kahjuks.
Kas neile õpetatakse kuidas teha elementaarseid žgutte nagu ka seda, milline on ajaline faktor säärase haava puhul? Või antakse sääraseid teadmisi vaid rühma parameedikutele?
Küsid. Vastan.
Õpetatakse, kuid sandisti õpetatakse - niivõrd-kuivõrd (selgitused artiklis).
Ei. Need teadmised-oskused peaksid olema selgeks tehtud igale võitlejale ja ka jao laskur-sanitarile (rühmaparameedikust allpool asuvad meditsiinilise esmaabi tasemed).
Ajaline faktor? Noh, näiteks reiearteri läbilõike korral on see ca. 3-4 min. Peale selle aja möödumist on vigastatud indiviid tõenäoliselt edasiseks elulemiseks juba liialt ära kuivanud.

P.S. Üks kommentaator siin kord viskas kinda, et ma peaks siis selgitama, et mida ma ise asjast konkreetselt arvan ja mida ise ette panen, kui juba nii varmas kritiseerima olen.
Hakkasin asjast isegi korraks kinni, kuid ... Avastasin, et teemade valdkond on selleks liiglai, et täielikke võhikuid (nagu sageli kommentaaridest tuletada võis) asjaga kurssi viia. (Mitte solvuda! Sest kuigi iga eesti mees end riigikaitses, meditsiinis ja pedagoogikas spetsialistiks loeb, pole see tegelikkuses mitte nii. :lol: :lol: ). Jätsin pooleli, kui kirjatükk hakkas juba selle "Sõduri" artikli mõõtu võtma ja - ma polnud veel teemaga poole pealegi jõudnud.
Tegelikult on aga asi selline, et ega ma ikka reeglina nii-sama miskit välja ei ütle küll. Kui midagi näen laita, siis on mul ikka ka konkreetsed ettepanekud olukorra parendamiseks olemas. Ikka elukogemusest ja senisest kaitseväeteenistusest tuletatud.
Suuresti selles asi ongi, et tavaliselt ei saa puhtad erialaspetsialistidest KV arstid-õed (ilma kaitseväelise väljaõppeta) paljude abinõude mõttest aru, kuna ei adu nende seotust meditsiiniteenistusega. Paraku pole aga meditsiiniteenistus mingi eraarmee ja KV-st eraldiseisev grupeering ning see on tuhandete sidemete kaudu seotud KV-ga üldiselt. Seda kõike tuleb aga midagi KV meditsiiniteenistuse hüvanguks tehes ( või tahtes teha) arvestada.
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:20, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6209
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Postitus Postitas kaur3 »

hillart, med toetust ei ole, suurtükiväetoetust ei ole; pagan, mu tahe viivituslahingut pidada murenes. Kaitsetahe on endiselt alles. Kuidas edasi :dont_know:
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Edasi?
Ikka nii nagu vanad eestlased muiste. Metsa läheme. Ikka metsa. See on meid alati kaitsnud ja taganud. Annab puravikke ja mustikaid ja vahel, kui hea aeg trehvab olema, siis saab ka seapõrsa kintsust maiustada. Ning kui kõht täis ja meel hea, siis saab ka ajaviiteks venelast kimbutamas käia.

Mis puutub aga seisu, et med. tagamine puudub, siis ... Vägagi argumenteeritud ja tõestatud meetmed olemasolevast pisaraidväärivast seisust väljumiseks on ju olemas. Iseasi, kas neid rakendatakse ja kes julgeb seda teha?
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:20, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6209
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Postitus Postitas kaur3 »

Ikka nii nagu vanad eestlased muiste. Metsa läheme. Ikka metsa. See on meis alati kaitsnud ja taganud. Annab puravikke ja mustikaid ja vahel, kui hea aeg trehvab olema, siis saab ka seapõrsa kintsust maiustada. Ning kui kõht täis ja meel hea, siis saab ka ajaviiteks ????? kimbutamas käia.
Sedasi?

http://www.youtube.com/watch?v=0lUjhEHlh7s

Filmis "Malev" soovitasid mehed laulma hakata.
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Postitus Postitas kangelaspioneer »

Üks kommentaator siin kord viskas kinda, et ma peaks siis selgitama, et mida ma ise asjast konkreetselt arvan ja mida ise ette panen, kui juba nii varmas kritiseerima olen.
Olen vähemalt korra sellise väljaütlemise teinud, ajendatuna siirast huvist ja soovist oma silmaringi avardada, mitte soovist väljakutset esitada. Ootan jätkuvalt vastava teemaarenduse toimumist, et tunnustatud spetsialisti arvamuse põhjal omad seisukohad kujundada.

Muuhulgas on inimestel ehk huvitav teada, et ühe teatava relvaliigi üksustes on meditsiiniteenistus sõjaaja struktuurist pmst välja jäetud. Ju siis pole vaja. Kogu pataljoni struktuuri kohta tavalise jalaväerühma jagu sanitare- parameedikuid (alates jao sanitaridest kuni pat. sidumispunkti meeskonnani välja, autojuhid ka sisse arvatud). Kompanii tasandil med. teenistus 0 inimest/vahendit.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Mul tekkis ka üks tagasihoidlik küsimus. Olen kuulnud lugu sellest, kuidas missile läinud tohtrihärra (tsiviilharidus nii nagu Eestis ikka) olnud teiste riikide ametivendade jaoks esialgu nagu kohvikeetja vms. Asi selles, et teistes riikides algab arsti ehk erialaonvitseri auaste vist majorist, meil aga ... Nii olnudki teiste riikide ametivendade jaoks arusaamatu - kas meie mees polegi arst või mis mees ta siis on ?

Tooge see olukord nüüd Eestisse, kuhu teise riikide esindajad on appi tulnud... Meie elukogenud ja praktikat omav kapteni auastmes meedik kõrvuti piimahabemest lääneriigi majori või koloneliga ...

Mina näen selles küll kummalist olukorda, kuid mida Hillart arvab ?

terv
oleeg
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Mul tekkis ka üks tagasihoidlik küsimus. Olen kuulnud lugu sellest, kuidas missile läinud tohtrihärra (tsiviilharidus nii nagu Eestis ikka) olnud teiste riikide ametivendade jaoks esialgu nagu kohvikeetja vms. Asi selles, et teistes riikides algab arsti ehk erialaonvitseri auaste vist majorist, meil aga ... Nii olnudki teiste riikide ametivendade jaoks arusaamatu - kas meie mees polegi arst või mis mees ta siis on ?

Tooge see olukord nüüd Eestisse, kuhu teise riikide esindajad on appi tulnud... Meie elukogenud ja praktikat omav kapteni auastmes meedik kõrvuti piimahabemest lääneriigi majori või koloneliga ...

Mina näen selles küll kummalist olukorda, kuid mida Hillart arvab ?
Mida arvan?
Vaat, meil on selline kummaline olukord selle asjaga.
Käisin siin hiljaaegu ühel KV logistikute seminaril ja, nagu arvata võiski, ainukese meditsiiniteenistuse esindajana. Noh, minuga nagu ei tekkinud probleemi, kuid üldine suhtumine neisse KV meedikutesse on selline, et - ühed ullikesed on. Et las nad omaette seal nokivad, ise teavad mida teavad, pole meie asi, ega nad nii-kui-nii aru saa, millest jutt jne., jne.
Tegelikult on selline suhtumine kaitseväelaste poolt täiesti õigustatud ja mõistetav, sest tegelikkuses on isegi eelkõneleja poolt äramainitud leitnandi-kapteni auaste nende nn. ohvitseride puhul vää-ääga suuresti ülepakutud, sest tegelikku sõjaväelist sisu sellel ju pole. Sageli isegi lausa nii kaugele, et pole isegi täis SBK-d selle sees, rääkimata siis juba mingist tõsisest ohvitseriõppest. Ja kui tegu on tegelikkuses vaid AU-ohvitseride ja AU-auastmetega, siis on ka mõistetav, et oma EKV ametikohtadel sõjaväelasena hakkama ei saada ning neid tegelasi meil üldisesse otsustamis- ja planeerimisprotsessi ei kaasata.
Sama kehtib ka kohe oma auastme saanud vanemallohvitseride kohta meditsiiniteenistuses.
Nooremallohvitserid ja neist väljakasvavad vanemallohvitserid tulevad reeglina ajateenijatest ning nendega probleeme pole. Need on igati omas segmendis, olles läbinud loogilise sõjaväelise arengu (ajateenistuses SBK, NAK jne.).
Ja nüüd kommentaatori päringu kohta.
Jah, nii see on, et väljamaal on vastava taseme arstid-õed tunduvalt kõrgemas auastmes, kui meil. Kuid !!! Kuid seal kaasneb selle kõrgema auastmega ka vastav sõjaväeline väljaõpe ja seda kõrgemat auastet ei anta mitte nii-sama, ainult eriala eest. Sellest viimasest meie KV meditsiiniteenistuses ei taheta nagu eriti rääkida, õigemini ei räägita üldse.
Auaste on ju teatavasti kaitseväelase sõjaväelise juhtimisvõimekuse taseme näitaja ja lihtsalt mingi eriala kõrghariduse (arst, õde) omandamine ei anna paraku sinna juurde automaatselt ka vastava taseme juhtimisvõimekust, kuigi seda liini üritatakse meie meditsiiniteenistuse kõrgete tärnikandjate seas kultiveerida (ja ka EKV-s üldiselt propageerida). Ning tuleb öelda, et see suund pole Eestis mitte viljatu olnud. Tulemiks on praeguse meditsiiniteenistuse mitmed suurte ja väikeste säravate tärnidega vastutavatel kohtadel teenivad sõjalised võhikud.
Nii, et kui neid meie "kapteneid-majoreid" (NB! jutumärkides) tentsikutena koheldakse, siis tehakse seda sisuliselt tõesti täiesti õigustatult, sest nende sõjaväelises auastmes pole väljamaiste kolleegidega võrreldavat sisu. Oleks siis, et need inimesed seda ausalt tunnistanud oleks, et neil sõjaväelist tagapõhi puudub. Aga ei! Reeglina üritatakse hoopis vastupidist tõestada. :oops:
Ja, muideks! Ma pole mitte üks kord pidanud häbipuna oma palgeil tunnetama :oops: :oops: :oops: , kui olen taoliste kokkusaamiste juures olnud, kus väljamaised meditsiiniteenistuse pärisohvitserid on olnud vestluses meie vastavate ametimeestega. Need ohvitserid (pärisohvitserid) on jutuajamise juures eeldanud oma vestluspartneritelt nendega võrdväärseid sõjaväelisi teadmisi-oskusi (kui juba auaste võrreldav on), kuid meie pool - ebalev vingerdamine, põiklemine, ümbernurgajutt, sest paraku on see teemavaldkond meie inimestele tundmatu.
Selline enda kunstlike võtetega tähtsaks tegemine on mõnikord meie meditsiiniteenistuse juures saavutanud lausa koomilisi mõõtmeid. Näiteks viimaste aastate jooksul enese esitlemine med.doktoritena, kuigi enamasti selleks mingit reaalset alust ei ole. Pidada silmas, et med. doktoritena, mitte kui ametinimetuse, vaid kui teaduskraadina. Jumalast koomiline, kui mitte pisaraid väärivalt hale vaatepilt, kui kõrgete säravate tärnidega EKV meditsiiniteenistuse vanemohvitser esitleb end vastavates istantsides, kui meditsiinidoktor, kuigi täiesti alusetult. Võiks isegi öelda, et see suisa VALE on.
Ehk siis saan ma vastuseks ühe lausega öelda, et minu arust peab sõjaväelisel auastmel olema ka vastav sisu ning seda ei tohiks vaid formaalseks aunimetuseks alandada. Ehk siis - auaste meditsiinilist eriala omavale inimesele ei kaasne automaatselt koos kõrgkoolidiplomiga, nagu meil tänase päeva seisuga üritatakse KV-s teha, vaid sinna juurde käib ka vastav väljaõpe. Ja muidugi peab see inimene ise kah sellele auastmele vastavat võimekust välja näitama. Muidu saab tegu olema vaid kõrgete tärnide, kuid juhtimisvõimetu jobust kaitseväelise klouniga.
Ja siis mõned mehed veel imestavad, et miks meditsiiniteenistus ei toimi!!! Need samused nn. ohvitserid on ju juhtivatel kohtadel. Ja seda nii RA, kui ka SA struktuuris.

Muideks!
Ega see, kui me neile nn. ohvitseridele lõpp-kõrged tärnid kunstlikult peale paneme, ei tee neid veel sisuliselt sama taseme väljamaa võitluskaaslastega võrdväärseks. Tegu oleks vaid järjekordse näitlemisega, kuid vaat sellist tegevus ei salli vähemalt mina kohe mitte. :twisted: :twisted:

Üks asi veel!
Tooge see olukord nüüd Eestisse, kuhu teise riikide esindajad on appi tulnud... Meie elukogenud ja praktikat omav kapteni auastmes meedik kõrvuti piimahabemest lääneriigi majori või koloneliga ...
Piimahabemest lääneriigi majori-koloneliga saab kõrvuti olema ilma igasuguse auastmeta lihtsalt ARST. Kui saab muidugi, sest kõrged isamaalised tunded, mis sellist arsti kodumaale ärevatel aegadel siin olema sunniks, pole praeguses meditsiini akadeemilistes ringkondades tänase päeva seisuga eriti levinud. Lisaks kõigele pole EV arstkond ja õed kaitseväekohustlased. Seega pole neil ka mingeid auastmeid ega üldse mingit seost militaarmaailmaga. Ka ei morgenda ühte tavalist tsivilisti mitte mingil määral militaarsed hierarhhiaastmed.
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:26, muudetud 2 korda kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Vastused ka corvus´ele
Ma saan aru, et isegi NATO põhinõude täitmine ei ole hetkel vähemalt sõjaväemeditsiinis Eestis võimalik?
Saad õigesti aru, pole võimalik. Mitte küll absoluutselt, kuid täismahus kindlasti mitte.
Kõige tõenäolisem on mingisugune meditsiiniabi kuni rühmaparameediku tasemeni. Sealt edasi kuni pataljoni jõudmine on küsitav. Kuna kirurgia toimub praeguse organisatsioonistruktuuri juures alles tsiviilhaiglas, siis seda ei tarvitsegi tulla. Asi on selles, et EV-s reorganiseeritakse pidevalt tsiviilhaiglate võrku ja näiteks kui KV teadmisel peaks selles või tolles haiglas kirurgia toimima, siis tegelikkuses ei tarvitse seda seal juba ammu olla ja selle asemel on hoopis näiteks mingi hooldushaigla.
Pataljoni tasemel on meil siis arvatavasti veel pikas perspektiivis täiesti võimatu panna välja 1 arsti + 3 meditsiinilise väljaõppe saanud allohvitseri + 18 teenindavat personali?
Brigaadi tasemel on meil üldse mitu arsti (sealhulgas anestesioloogid) ja allohvitseri hetkel reaalselt?
Noh, ühe-kaks pataljoni saab ikka välja panna küll, kui asi ikka tõega jamaks kätte läheb. S.t., et need saavad olema nn. pagunitega au-auastmega erialaspetsialistid. Iseasi muidugi, et mida nende erialateadmised-oskusedki (arvestades EKV meditsiinteenistuse üldist mandumist) väärt on.
Ja parameedikuid saab igatahes täisarv olema. Need on siis need endised ajateenijatest nooremallohvitserid.

Teise küsimuse peale saaks minu poolt olema vaid õel naer. :twisted: :lol: :twisted: :lol: Noh, et sellist küsimust üldse esitada. Muidugi pole meditsiiniteenistuse tänase päeva seisu juures EKV-s ühtegi anestesioloogi, ega kirurgi.

Mis puudutab kaitseväe meditsiiniteenistuse rakendamist tsiviiltervishoius, siis - kahjuks peab konstateerima tõsiasja, et EV seadustik seda ei võimalda. Seadused on küll inimese tehtud ja inimese poolt ka muudetavad, kuid paraku pole piisavalt tööjõudu (ja ka kellegi huvi), et protsessi survestada. Ühelt poolt pole tsiviil huvitatatud konkurentsist (ärimaailmas pole isamaalised tunded just eriti kõrges hinnas), teiselt poolt aga pole huvitatud ka KV meditsiiniteenistus, kes eelistab rahulikult kuidagi kusagil nurga taga ära kantida ja rahulikult päevi mööda saata, sest on vägagi teadlik oma suhtelises erialases mannetuses (NB! Mitte vahendite osas. Need on maailmaklass).
... iga Soome maakonna tasemel võiks reservväelastest eksisteerida esmaabirühm (varustus saadaks sõjaväelt), milles oleks 6 arsti , 6 medistsiinilist õpet saanud allohvitseri ja 25 inimest abipersonalina elik selline rühm sisaldaks endas ka ühte kirurgide rühma.
Vaat, Soomes on asi selles mõttes lihtsam, et praktiliselt kogu meessoost elanikkond (k.a. arstid-õed jne.) on läbinud vastaval tasemel sõjaväelise väljaõppe ja on ka vastavalt reservohvitserid-allohvitserid jne. Eestis on asjad vastupidised. Praktiliselt 100% arstidest-õdedest ei oma mingit seost kaitsestruktuuridega. Vaid mõned väga üksikud erandid arstide-õdede seast on omal algatusel teinud läbi mingid VIP-ohvitseri kursused (mida aga need väärt on, on teiste teemade all juttu olnud) või siis paremal juhul, on aktiivsed KL liikmed. Neil siis on ka ametlikult kinnitatud EKV auastmed.
Seni on nii nagu meil ka seal selge, et kui haavatuid nö rindelt tuuakse, siis jõuavad nad lõpuks enamasti tsiviilhaiglatesse. Põhimõtteliselt peaks see olema ju kontseptsioonina ka meil nii planeeritud tänase seisuga?
Just nii, nii see on ka meil planeeritud, kuid ... v.t. eelnev (tsiviihaiglate võrgu pidev ümberstruktureerimine ja üksikute tervishoiuasutuste profiili muutused). See (tsiviiltervishoiusüsteemi optimeerimised) on küll puhtpragmaatilisest vaatepunktist võttes igati õigustatud, kuid riigikaitseliselt oma SA võimetusega täielik lollus.
Nii nagu seal, ennem tänast situatsiooni, oleks küsimus meie puhul siis pigem Kaitsejõudude enda meditsiinipersonalis ning koolitussüsteemi olemasolus....mida aga nagu ma õigesti aru saan pole. Meie sõjaväe spetsialistid välimeditsiinis, tulevad siiani värbamise korras nö tsiviilist ja muudetakse alles hiljem riviohvitserideks ja KJ medistiiniliseks personaliks? Isegi välisõppe korras ei ole meil kedagi kuskil õppimas?
Saad päris õigesti aru. Ei ole tõepoolest mingit reaalselt toimivat süsteemi.
Vaid rühma, kompanii ja pataljoni taseme parameedikud tulevad süsteemipõhiselt, kuid needki on vaid 3 lüli pikas ketis. Sellest tasemest allapoole jääv (üksikvõitleja, laskur-sanitar) on nõrk või olematu ja ülespoole jäävat (med. teen.ohvitserid ja vanemallohvitserid pataljonis) võib samuti iseloomustada.
Ja välisõppe korras meile meditsiiniteenistuse ohvitseride-allohvitseride koolitamist pole, jah, meile seni vajalikuks peetud. Minule on see küll kangesti arusaamatu olnud, et möödunud 19 aasta jooksul see just selliselt on, sest igat masti tegelasi on selle aja jooksul väljamaal koolitatud hulgakaupa, kuid nii see just praegu on.
Isegi juhul, kui me näiteks just täna selles osas ärkaks, hakkaksime tulemit saama mitte varem, kui 4, 5, 6 aasta pärast. Ja sedagi siis, kui üheaegselt õppesse suunata vähemalt 5-10 SBK ja NAK läbinud kaitseväelast.
Aga ega praegune meditsiiniteenistus taolisest väljaõppest kah eriti huvitatud pole, sest siis peaks ju ennast samale tasemele viimiseks pingutama hakkama.
Kas ei ole sellise möödavaatamise põhjuseks oma "Arsti-.Antsu" puudumine?
Õige jutt. Tabasid päris hästi asja iva ära. Nii see on.
Leedulastel oli nende kaitsejõudude loomise algusaegadel selline oma "Välimeditsiini-ANTS" ja sellest ajast alates sai neil asi ka järje peale. Praeguseni hästitoimiv meditsiinipataljon, meditsiiniväljaõppekeskus ja ka juba pikemat aega ennast õigustanud sõjaline väljaõppesüsteem meditsiiniteenistuse ohvitseridele-allohvitseridele.
Aga sellist lootust ei saa meil Eestis kahjuks olema. Eelkõige just seetõttu, et meil tegelikkuses puuduvad kaitseväelastest (sisuliselt) meditsiiniteenistuse ohvitserid, kellest sellised mehed-naised võiksid välja kasvada.
See Logistikapataljoni alluvuses olev tervisekeskus, kolonelleitnant Merike Johansoni juhtimisel tundub kuidagi teatava linnukesena mingis kontrollnimekirjas? Või on tema juhitaval allasutusel ka mingi sisuline sõnaõigus?
Selle esimese lausega juba on ära öeldud tervisekeskuse staatus. See on lihtsalt üks paljudest keskalluvusega üksuse allüksustest, ja millal enne on näiteks ühest jalaväepataljoni kompaniist või selle ülemast kaitseväes midagi olenenenud. :cry:
Ja tagelikult on just tervisekeskus see koht kaitseväe meditsiiniteenistuses, kus selle teenistuse kogu viletsus kõige hullemal ja näitlikumal kombel avaldub. :cry: :cry:
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:28, muudetud 3 korda kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6209
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Postitus Postitas kaur3 »

corvus küsis:
Ma saan aru, et isegi NATO põhinõude täitmine ei ole hetkel vähemalt sõjaväemeditsiinis Eestis võimalik?
hillart vastas:
Saad õigesti aru, pole võimalik. Mitte küll absoluutselt, kuid täismahus kindlasti mitte.
Kõige tõenäolisem on mingisugune meditsiiniabi kuni rühmaparameediku tasemeni. Sealt edasi kuni pataljoni jõudmine on küsitav. Kuna kirurgia toimub praeguse organisatsioonistruktuuri juures alles tsiviilhaiglas, siis seda ei tarvitsegi tulla. Asi on selles, et EV-s reorganiseeritakse pidevalt tsiviilhaiglate võrku ja näiteks kui KV teadmisel peaks selles või tolles haiglas kirurgia toimima, siis tegelikkuses ei tarvitse seda seal juba ammu olla ja selle asemel on hoopis näiteks mingi hooldushaigla.
Esimene emotsioon oli, et lähen närvi, sest asi on mäda. Siis mõtlesin, et ei lähe närvi, sest "puude taga on mets". Nimelt võib kindlasti kobedate rahasüstidega ei-ta-kust ilmunud Arsti-Ants asjad kenasti brigaadis tööle panna. Samas laiaulatusliku konventsionaalse sõja korral on see üksikuna võitlev brigaad üsna hambutu. Blitzkriegi harrastav vastane saab siis lihtsalt korraliku välihaigla enda varustusse. Kui me võitleme koos NATO'ga, siis on muidugi teised asjalood ja küll see mariinide välihaigla Paldiski reidil asjadel silma peal hoiab, sest meil vist ei ole isegi igas haiglas generaatoreidki. Kõikide muude, va konventsionaalne sõda, stsenaariumite puhul peaks hakkama saama regionaalhaiglad kui haigekassa neid muidugi elus hoiab.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

:lol: :lol: :lol:

Eks ta nii ole, et - pole mõtet närvi minna asjadest, mis endast ei sõltu.
Tegid endale selgeks, et mingi konkreetse probleemi lahendamiseks kohe mitte midagi omalt poolt ära teha ei saa ja - ongi rahu majas.
Nii lihtne see ongi. :lol: :lol:
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:28, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6209
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Postitus Postitas kaur3 »

Kas kellegil on veel selline tunne :mrgreen:

http://www.youtube.com/watch?v=yXMt4pKRwwY
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

corvus kirjutas:Ma saan aru, et lähitulevikus toimub kaitseväe juhataja ja meie vabariigi meditsiinilise eliidi ümarlauakohtumine? Jää hakkab liikuma?

Vaevalt küll. Või kui just, siis vahest selles mõttes, et hakati tähele panema meditsiini puudumist kaitsestruktuurides. Tiba hilja küll, sest polegi enam suurt midagi alles jäänud.
Tõenäoliselt on tegemist mingi järjekordse nn. tulekahju kustutamisega. Ja et asi nii kõrgele tasemele läinud on, on tingitud sellest, et see kahjutuli lihtsalt juba nii tohutuks läinud on (ühel heal momendil ÄKKI :shock: :shock: avastati, et polegi nagu enam sellist asja, nagu meditsiiniteenistus).

Sõjaväelastest meedikuid pole meil ju ikkagi. Ja seni, kuni kaitsestruktuurides ei saa neid olema, ei saa ka miskit sisulist muutuma.
Kuigi see on juba kümneid kordi tõestust leidnud aksioom, ei ole see siiski veel siiani otsustajate ajudeni jõudnud. Ja ega vist ei jõuagi, enne kui silm näeb ja käsi katsub. :cry: Aga kui asjad juba nii kaugel on, siis ... :cry: :cry:
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:29, muudetud 1 kord kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
Qtec
Liige
Postitusi: 663
Liitunud: 08 Veebr, 2008 10:34
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Qtec »

Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

:shock:
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:39, muudetud 5 korda kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

:twisted:
Viimati muutis hillart, 22 Okt, 2013 12:40, muudetud 2 korda kokku.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline