Kaplaniteenistus

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
Kasutaja avatar
Heiks
Liige
Postitusi: 334
Liitunud: 23 Dets, 2003 20:47
Asukoht: Reval
Kontakt:

Postitus Postitas Heiks »

Lugupeetud Satakas, ma ei ole sulle mingi tibuke, olen meessoost, võimalik, et sinust vanem ning minu seksuaalne orientatsioon on täiesti paigas.
Aga ristimärgi lõkmetel kandmine on täiesti arusaadav, sest erinevad kirikud kannavad erinevat risti (protestantidel oma, õigeusul oma jne), ning Eesti armee kaplanaadis on nüüdseks ka poolkuu olemas - mõni aeg tagasi ilmus ka muhameedlasest kaplan. See sümbol lihtsalt aitab aru saada kaplani taustast ning annab sulle ka teatud valiku millise kaplani juurde minna oma asju räääkima. Kui satanistidest kaplanid oleksid lubatud, oleks täiesti normaalne ju kui nad oma sümbolit kannaksid.
Lõppeks on ju ka sinu nimi siin foorumis sel juhul sinu usu avalik kuulutamine?
Aga selles suhtes on sul õigus, et asi pole nimes , vaid mehes endas. Kaplanit ei tee märk või munder, vaid mees ise peab olema asjalik, ükskõik siis millise ususlise taustaga ta on.
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

1) "tibuke" on lihtsalt mu aeg-ajalt esinev pöördumisvorm tavapärasest isikulisema (mitte lugeda: "isiklikuma") pöördumise puhuks. ei mingit tagamõtet ega suhtumisavaldust selle sõnaga minu poolt. pealegi, ehtsaid tibusidki on isaseid ja emaseid.

2) mulle oli täiesti teadmata moslemikaplani ja poolkuu lugu. igati tervitatav nähtus aga asjaolusid eriti ei muuda. tegu on siiski usuaktivistide esindusega. kuid veidi sümpaatsemaks muutis see teadmine nähtuse minu jaoks küll. PS! ka moslemid on "võõra ja kauge kõrberahva" usu esindajad. seda enam, et tegelikult on nad kõik kolmekesi - judaistid, kristlased ja moslemid - ühe ja sama jumala teenijad, kes pole lihtsalt suutnud kokku leppida, milline raamat see kõige õigem pühakiri on. koraan näiteks on lihtsalt "uusim testament", järg kristlaste usualusele "uuele testamendile".

3) mõtlen pikalt ja laialt, kas on tegu avaliku usukuulutamisega. usukuulutamine on ju siiski see, kui ma seda kaasakodanikele räägin, tutvustan, seletan, neid usku pöörata püüan. minu arvates on see nimevalik aga nagu inimeste seas levinud komme kanda kaelas risti või pentagrammi. see pole ju usukuulutamine. ma lihstalt olen satakas ja kõik. ja selle läbi identifitseerin ma ka oma suhtumisi maailma asjadesse. pigem ongi see nimi selleks, et kel on au sellest midagi teada, sel on võimalus ka mõista, miks ma mõnikord mõnes kohas just sellist arvamust avaldan. muideks, kui inimese nimi on Kristjan/Christian (kristlane), siis temalt sa ju ei küsiks, kas tema nimi on mingi avalik usukuulutamine :roll:

4) tõesti, usk ei riku meest nagu ka nimi. ega tee ka kedagi iseenesest paremaks, kuigi näiteks väga paljud kristlased seda arvama kipuvad. kes oma usu taustal hea (loe asjalikuna) paistab, see olek seda ka uskmatuna ja kes usule tuginedes tatti pritsib ning nõmetseb, tegi sedasma ilmselt ka enne uskupöördumist. siiski leian ma, et usud, olgu nad kui levinud või tunnustatud tahes, kuulugu pigem 100% usklike ringkonda. riigiga neid siduda ei tohi. ja kuna kaitsevägi on üks riigi esindusvorme, siis pole sellele ka seal kohta. seda enam, et KV on nagunii teatud mõttes tavalisest hellam koht, kus poleks mitte mingil juhul vaja tekitada VÄHIMATKI võimalust taolisteks hõõrdumisteks.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Kaplan

Postitus Postitas hillart »

Sa püha müristus !!! Kuhu me jôudnud oleme.
Vôi, et ka moslemikaplan juba olemas.
Mis muud öelda, et - issanda loomaaed on kirju.

Aga oma isiklikust kogemusest kaplanitega vôin öelda järgmist.
Saadeti kunagi need esimesed kaplanid väeosadesse. Vist aastal 1996, kui ma ei eksi. Oli selline hädine ja püksipissinud tattnoka moodi.
Vôeti meid siis kokku ja räägiti ilusti, et miks ikka nüüd uuel ajal sellist ametimeest vaja on jne. Anti ka siis lehed kätte, kuhu igaüks meist pani kirja mis ta asjast arvas. Noh, paningi kirja, et mis mina asjast arvasin. Arvasin, et sellist ametimeest pole siia küll vaja ôhku rikkuma ja rahva raske vaevaga teenitud raha raiskama, sest kôik need väidetavalt kaplani ülesanded olid ka enne juba kaetud rühma- ja kompaniiülema ametikohustustega. Ja nendega saime me suurepäraselt hakkama. Ning miks, krdi pärast, peaksid need olema nii mitmekordselt dubleeritud.
Pärast see hädapätakas käis ringi igal pool ja halas pisar silmanurgas ja oma kôhetuid jäsemeid ringutades, et näe, kôik kompaniiülemad ikka tahavad temaga koos töötada, kuid, näe, .... ei tah temast midagi kuulda ja lausa ütleb nii pahasti.
Lisaks kôigele hakkas see tegelane poistele igasugu paska eravestlustes pähe ajama kuni selleni välja, et need hakkasid lausa käsu täitmisest keelduma viidates kaplani "tarkadele" sônadele. Kaplani jutule minekut keelata aga ei tohtinud mitte ! Demokraatia.
Ja oleks see siis ainuke ebameeldiv kogemus nende KAPLANITEGA.
Alles siin paar aastat tagasi "Tormil" üks sarnane ülbik tahtis mind ikka päris pôhjalikult endast välja viia. (ônneks see päris korda ei läinud)
Tegevus käib, ja see tegelinski tuli laiutama ja oma iba ajama, apelleerides lôpuks isegi sellele, "mina olen Harvard`is ôppinud" (vôi oli see mingi muu tuntud ülikool, täpselt ei mäleta), andes môista, et mis te matsikari siin üleüldse siplete. Sa, krdi krt, vaat see ajas s... keema!!
Seega vôiks lôppkokkuvôtteks öelda, et oleks see minu teha, siis kaotaks päeva pealt sellise totaalselt tarbetu ja isegi kahjuliku (raiskab raha, tekitab segadust kaitseväelaste môtlemises ja isegi segab otseselt väljaôppetegevust) institutsiooni, nagu kaplaniteenistus.
Väidetakse, et nende funktsiooniks on ka kultuurkasvatustöö läbiviimine ja psühholoogina tegutsemine. Kuid sellisel juhul ei pea nende funktsioonide täitja olema mitte mingi ususekti paadunud kummardaja, vaid vastava väljaôppega spetsialist, kellele see on pôhitegevuseks, sest tegelikkuses on eelpoolnimetatud funktsioonid kaplanitele vaid nn. kaasuvaks erialaks.

Ônneks pole aga asjad veel päris nii halvad, kui nad vôiksid olla (ehk - lootust veel on !!), sest tean isegi oma 3 KV kaplanit, kes on täiesti normaalsed ja asjast arusaajad inimesed. Ônneks on, jah, môned normaalse môtlemisega kaplanid kah olemas, mis aga mitte üldine nähtus ei ole ja mis ei anna mitte alust samaks hinnanguks kogu kaplaniteenistusele.

Ja see, et need mônedki psühholoogid, kes KV momendil olemas on, vormi ei kanna, on juba vastava väeosa probleem, mitte aga tingitud sellest ametikohast. Kui väeosa ei suuda tagada seal teenivate kaitseväelaste elementaarset distsipliini nöudes teenistuses vormiriietuse korrektset kandmist, siis ... Kuid see küsimus pole seotud käesoleva aruteluga.
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

wudu kirjutas: Ning Taara usuliste liikumises võtsid aktiivselt osa paljud ohvitseerid.
Üks kõrge ohvitser kes oli Taara usuline, kas kolonel või mingi kindral, kahjuks ei mäleta nagu ka nimegi, oli väga konkreetne.
Ta nimelt nõudis, et tema poole põõrdutaks sõnaga isand ning mitte mingil juhul ei tohtinud tema poole pöörduda koos kristlusega sisse tulnud sõna härra.
Ja keegi ei vingunud, et meil on härratamine kombeks ja viisakas.


Selle teema ja eespool mainitud major Utustega seotult üks põnev dokument majori omakäelise märkusega.
Pilt
Pilt
Pilt
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Kasutaja avatar
krizz
Liige
Postitusi: 2084
Liitunud: 18 Mär, 2006 1:59
Asukoht: Eesti Kuningriik
Kontakt:

Postitus Postitas krizz »

Uhkus ajab upakile...
Mingid traditsioonilised väärtused peavad ühiskonnas olema. Laias laastus 1000 a on Läänemere regioonis selleks olnud kristlus. See on oma sügava jälje jätnud. Nii nagu viikingid võtsid ristiusu vastu, täpselt selline tendents ilmnes Eestiski. Paraku selle loomuliku protsessi lõpetas võõrvallutajate invasioon (kes millegipärast otsis oma vallutusplaanidele õigustust kristlusest. Tänu sellele muidugi jättis eestlaste hinge kustumatu, kuigi mitte eriti objektiivse pildi sellest usust...).
Kuid kõik need paganad ja satanistid, kes ennast igalepoole tahavad toppida, on suuresti üsna hiline nähtus. Miks nad on tekkinud? Eks ikka protestist. Las nad siis olla, nad on väga marginaalsed, kuid seda enam silmapaista tahtvad. Juurdunud traditsioonide vastu nad ei saa. Juurdunud on siin Eestis uskudest enim aga justnimelt kristlus. Ise olen ristitud ja pean end põhimõtteliselt kristlaseks.

Usun, et kord aastas pea paljastada ja palvemeest kuulata, ei tee kedagi usklikuks ega vastupidi. Päelegi sõjaväes täidetakse käsku. Iga indiviidi suvalised meeldimused-ebameeldivused tuleb siin kõrvale jätta. Sõjavägi ei salli anarhiat.

Tundub, et meil liigutakse EL eeskujul nõrga Euroopa suunas. Oleme sallivad kõigi vastu, oleme sallivad isegi selle vastu, kui meie poolt sallitavad sallivad kõige vähem meid...Varsti ei meeldi kellegile jõulupuu, siis ei meeldi ehk lipsu kanda (vabamüürlaste pärand) jne. Selline anarhi tuleb eos peatada. Ka hinge eest tuleb hoolt kanda. Olgu selleks siis kasvõi rääkimine kellegiga, olgu või kaplaniga. Teades eestlase umbusku, tunduvad kartused kaplanite ja näiteks religiooniõpetuse ees veidi ülepingutatud. See, kuidas inimene suudab enda huvid/hirmud kõrvale jätta üldsuse huvides, see näitab tema sotsiaalset küpsust. Mitte aga põikpäiselt enda isikut nii tähtsaks pidades, et kõik peaksid tema tahtmise järgi mingeid marginaalse tähtsusega traditsioone muutma.

Täna valitsevad Eestit siiski kristlased (iseasi missugused)...
* Otsin pilte ja infot Aegna merekindluses teeninutest, eriti aastatest 1930-34 *
* Meie peaülesanne olgu peatada eestlaste väljasuremine. Ukrainlased ei sure välja ka siis, kui nad kotavad (enamasti venelastega asustatud) Ida-Ukraina ja Krimmi! *
mangust
Liige
Postitusi: 509
Liitunud: 15 Apr, 2006 13:49
Asukoht: Eesti

Postitus Postitas mangust »

Eks kristlus ka osa Euroopa kultuurist,olgugi juured väljaspool.Aastaid 10 peale punaste võimule tulekut Venemaal,ütlesid nad-peale kiriku, oleme kõigist jagu saanud.Pea ateist sm.Stalin,laskis ka papid vanglatest välja,kui sakslased olid jõudnud Moskva alla.Olevat tahtnud ümber pealinna ristikäigu korraldada.Aega jäi napiks,siis pandi papid ikoonidega lennukile ja tehti tiir ümber Moskva.Kas sellest abi oli,ei tea,aga mingit tuge" rahvasteisa"otsis.
Mind,näiteks mütsi käes hoidmine, väheke aega ei häiri.Rohkem häiriks,kui keegi jobu pea Vab.aastapäeva -Võidupühaks.
Ega loodus tühja kohta salli.Lääne-Euroopa on hea näide.Tooksin siin ühe
juudi(dr.Lewis)artiklist lõigu."Eurooplastel pole mingit austust oma kultuuri vastu.See on valik kapitulatsioonile.Nad on ,oma enesealanduse,poliitilise korrektsuse ja multikulturismis islamile igas küsimuses alla andnud."
Kaevikus ei ole ateiste.
Parem peenike peos, kui punalipp katusel!
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

krizz kirjutas:Usun, et kord aastas pea paljastada ja palvemeest kuulata
Pead paljastatakse millegi/ kellegi austamiseks.

Aga mille kuradi pärast ma pean austama, kas või näiliselt, seda mida ma tegelikult ei austa.
See on silmakirjalikus.
Juurdunud on siin Eestis uskudest enim aga justnimelt kristlus.
Jah on küll.
Aga alles siis kui hävitati esivanemate pärand.
Kuigi jah. Mingil määral säilis esivanemate usund rahvakommetes ja mütoloogias. Tõmmati lihtsalt kohalikele haldjatele kristlike pühakute maskid pähe.

Ma olen andnud vande kaitsta Eesti Vabariiki ja tema põhiseadusliku korda. Ning minu teada usk ja riik on meil siin lahus.
Ja selle tõttu ei näe ma kaplanitele kohta kaitseväes, Vabariigi aastapäeval, Võidupühal ja muudel sellistel tähtpäevadel.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
Kasutaja avatar
Satakas
Liige
Postitusi: 2354
Liitunud: 21 Jaan, 2005 0:33
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Satakas »

krizz kirjutas: Kuid kõik need paganad ja satanistid, kes ennast igalepoole tahavad toppida....
siinkohal kõlab eriti asjakohaselt vanasõna "teise silmas pindu näeb, oma silmas palki ei näe". sarkastiliselt küsin veel igaks juhuks üle, et kes see ikka tegelikult end igale poole toppida tahab???????
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Satakas kirjutas:... et kes see ikka tegelikult end igale poole toppida tahab???????
Kas sa siis ei ole aru saanud, et see mida sina siin silmas pead on euroopaliku kultuuri ruumi lahutamatu osa 8)
Ilma selleta oleks ju me praegult mingi metslaste hõim kes sööks puulusikatega ja me kõik käiksime metsa all kükitamas :evil:
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Postitus Postitas OveT. »

wudu kirjutas:
Satakas kirjutas:... et kes see ikka tegelikult end igale poole toppida tahab???????
Kas sa siis ei ole aru saanud, et see mida sina siin silmas pead on euroopaliku kultuuri ruumi lahutamatu osa 8)
Ilma selleta oleks ju me praegult mingi metslaste hõim kes sööks puulusikatega ja me kõik käiksime metsa all kükitamas :evil:



Just plaanin välja vahetada metall-lusikad puulusikate vastu ja ei leia, et see oleks taandareng. Pigem areng... :wink:
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

Kuskil üks kristlane väitis minule nii, et ilma kristluseta oleksime me metslased kes söövad puulusikatega :lol:
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
ahtoo
Liige
Postitusi: 30
Liitunud: 10 Veebr, 2006 19:15
Kontakt:

Postitus Postitas ahtoo »

Mõnel mehel on oma rahvusest küll väga halb hinnang.Kas ilma sakslasteta ei oleks enam arengut toiminud?Igaüks usub seda mida tahab.Aga millegipärast kasutatakse usku teineteisele vastandamiseks.Mille poolest on Jehoova parem Buddhast või Lucifer Ukust jaTaarast?Uskuge ja ärge propageerige,et teie jumal on õigeim.Teil endal lihtsam ja maailmal ka.Aga uskuma peab-ükstakõik millesse,Kasvõi soojadesse sokkidesse!Tervitades Ahto.
kõik mis on maas,tuleb õhkulasta ja kõik mis on õhus , tuleb maha lasta!
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

ahtoo kirjutas:Kas ilma sakslasteta ei oleks enam arengut toiminud?
Mitte ilma sakslasteta vaid ilma kristluseta ei oleks arengut toimunud paljude kristlase arvates. :twisted:
ahtoo kirjutas:Uskuge ja ärge propageerige,et teie jumal on õigeim
Aga kristlik propaganda käib täiega sildi all, et see on osa euroopalikust kultuuriruumist. Kaplanid, usuõpetus. Pea kõikidel tähtsatel riiklikel tähtpäevadel ei saada läbi ilma mõne tegelaseta kes jutlustab.
Me oleme ju siin, et isamaad kaitsta. Aga prantslased on ju ka siin, et oma isamaad kaitsta. Kellel siis õigus on?
Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta”
snaiper
Liige
Postitusi: 173
Liitunud: 20 Mär, 2006 13:07
Kontakt:

Postitus Postitas snaiper »

Mina ei mõista ka kellegi usku hukka, olgu kristlane või budist minupärast. Viigu oma riitusi isekeskis läbi ja olgu õnnelikud. Mul on ka täiesti savi kui mõni piisavalt jõukas inimene, kes oma hobi ise finantseerida jõuab, omale kodus heroiini kasvõi liitrite kaupa veeni laseb. Aga kui oma usku teistele pähe määrima hakatakse ja veel vägisi ja riiklikul tasemel, nagu religiooniõpetus (see asi oleks aksepteeritav ainult siis kui seda viiks läbi neutraalne, st mitte usklik inimene, kuna usumeestel paraku on haiglane vajadus oma vaateid peale suruda) kohustuslikuks, kaitseväes palvused jne, siis lähen kurjaks. Minumeelest tuleks usukuulutamine muuta seaduse silmis võrdseks narkootikumide propageerimise ja müügiga, üks noorte ja väljakujunemata ja muidu ebakindlate inimeste mõistuse mürgitamine kõik.

Veel religiooniõpetuse teemal: Kujutage ette kui ühel päeval leiab piisavalt suur huvigrupp nt. narkomaanid ja diilerid, et nende vaateid on vaja ka koolis tutvustama hakata. Ja mõtlevad välja selletarvis õppeaine narkoõpetus, kus ametlikult lubavad jagada objektiivset infot kõikide narkootikumide, nandega seotud ohtude jne teemal. Ja seda ainet hakkaksid koolides andma kohalikud diilerid :?
Viimati muutis snaiper, 12 Mär, 2007 11:48, muudetud 2 korda kokku.
ahtoo
Liige
Postitusi: 30
Liitunud: 10 Veebr, 2006 19:15
Kontakt:

Postitus Postitas ahtoo »

Mind panebgi imestama,miks peab iga ehitise või rauatüki sisse õnnistama mingi papp või preester.Äkki kõlbaks mõni kohalik taarausklik ka.Või importkaup ikkagi etem?Pealegi on meil ju kirik riigist lahus.Või peame ikka näitama oma orjameelsust ja võõrast värki kummardama?Tervitades Ahto.
kõik mis on maas,tuleb õhkulasta ja kõik mis on õhus , tuleb maha lasta!
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist