Kaplaniteenistus

Sõjaväelised erialad. Elutsükkel väljaõppest kuni reservist kustutamiseni. Nii nippidest kui ka relvadest/vahenditest.
Vasta
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaoinas »

Tänased kaplanid lähtuvad selgelt kristlusega seotud tõekspidamistest. Ja seetõttu suhtun ma neisse positiivselt. Miks? Sest mina olen ennast selgelt positsioneerinud nö kristlaseks. See on see keskkond, mis on omane minu maailmale. Loomulikult oma vigadega, aga ta minu oma.
Kui keegi vaidleb sellele vastu, siis palun. Kõige eelduste järgi on tegu siiski ignorantsusest lähtuva trotsiga või seikluslikkusest lähtuva autosugessiooniga, et näiteks animismi reanimatsioon on võimalik. Ei ole meie tänases keskkonnas ta võimalik ühti. Üsna selgelt ei tolereeriks ma ka saientoloogidest "preestreid".

Oletagem, et tänased kaplanid ei lähtu Kristluse-, vaid näiteks Islamiga (või saientoloogiaga, või mõne muu vabalt valitud uskumusega) seotud põhimõtetest. Kas sellisel juhul suhtuksid asjasse sama positiivselt?

Jah, kasutaja Corvus on end positsioneerinud kristlaseks. Talle praegune olukord juhuslikult sobib ja järelikult astub ta selle kaitseks tuliselt välja. Kristlasena võiks siis vaadata oma mittekristlasest ligiinimese mätta otsast ning arvesse võtta, et väga paljud inimesed, kes meil Eesti riiki teenivad, või sellele makse maksavad, ei ole end positsioneerinud kristlaseks, kuid peavad siiski välja kannatama, või kinni maksma selle teenuse, mis on suunatud inimestele, kes end on kristlaseks positsioneerinud.

See, et meil pole paremat süsteemi, kui see kaplanite variant, ei tähenda seda, et paremat süsteemi ei peaks välja töötama. Liikuma selles suunas, et hingelist ja moraalset tuge saaks ka see väga suur osa kaitseväelastest, kes ei positsioneeri end kristlaseks.

Et ma nüüd siin ignorantset trotsi pritsin, või lihtsalt mingit lollust enesele sugereerin on selge, aga selliselt oponenti või enese arvamusest erineval seisukohal olevat inimest sildistada ei ole vist ka kõige suurem ligimesearmastuse näitaja, või mis?
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus2 »

Nõus, et meie ateistid või uusanimistid on oma kultuurilt (igapäevastelt väärtushinnangutelt) kristlased (täpsemalt valdavalt luterlased või õigeusklikud). Ateistlik leedulane enamasti väärtushinnangutelt-kultuurilt katoliiklane (ei leia tingimata, et töö teeb õndsaks) jne.. Kaplanitest - kõrvaltvaatajana tundub, et nad on üsna oikumeenilised tegelased (kristlased siiski). Mõni pigem õigeuskliku taustaga on näit. silma jäänud. Tundub ka, et suudavad ka usukaugete inimeste psühholoogilisi probleeme lahendada-leevendada. Või eksin? Miks kristlased? Kui Iisrael saab kord valdavalt ateistlikuks, tegutsevad sealses sõjaväes endiselt rabid ja kui Iraan saab ateistlikuks, siis sealses sõjaväes endiselt mullad - sest rahvastiku kultuur ja väärtushinnangud on ikka selle usuga seotud, väitku nad ise mis tahes. Miks mitte psühholoog kaplani asemel? Psühholoog läheneb ajutegevusele teaduslikust vaatepunktist ja ei suuda eriti äärmuslikes olukordades katta kogu spektrit. Psühholoogias pole mõistet "püha" jne.. Küll aga saab hea kaplan edukalt asendada uskmatule või teiseusulisele ka psühholoogi. Kusjuures sellele ateistile ei pruugi jääda muljet, et talle midagi vägisi pähe määritakse.
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

Kas teema nagu EKV kaplanaadist kaugele ei lähe või? Vägisi tuleb meelde minu 6 aastane põnn, kes peab ka ealiste iseärasuste tõttu olema igal pool esimene. Nagu siingi mõned varesed. Kas on vaja igal võimalusel, nui neljaks, tõestada et Sul on õigus. Oled ikka kindel et Sul on õige ja teistel vale arvamus?

Me räägime algul ühe usundi riiklikust eelistoetamisest, Sa jahud siin mingist kultuurihällist ning kristuse-eelsest matslusest, mis ei huvita eriti kedagi ja ei puutu teemasse? Selliste tegelaste pärast tulebki kõiksugustesse sektantidesse, k.a nn kristlastesse, väga kriitiliselt suhtuda, kuna usuvad oma jura ja suruvad seda jõuga teistele pähe. Tulevad meelde kõiksugused piiblijagajad ja palvetajad-silmakirjatsejad tänavanurkadel, palumas lunastust ning kuulutamas maailmalõppu.

Kui usud jumalasse, siis palun, see on Sinu õigus, enamik meist toetab Sinu põhiseadusega tagatud õigust uskuda mida iganes, aga mitte õigust seda teistele suruda ja enda arvamust õigemaks pidada. Kuhu jääb minu õigus mitte uskuda jumalat ja mitte kuulata kohustuslikus korras papi laulmist? Et kultuurse inimesena võtan mütsi peast ja lihtsalt kuulan ära, kuna seda ei pea palju tegema? Kuhu jääb papi kultuursus MITTE teha seda jura? Minu jaoks on see vähemuse tahte pealesurumine, mida ma ei ole ühegi seadusega sunnitud taluma.

Traditsioonid? Traditsioonid muutuvad ajas pidevalt, muidu need stagneeruvad ja muutuvad väärtusetuks reliktiks. Kogu kirikuvärk on üks nendest viimastest. Ilma pideva ülevalhoidmiseta oleks kogu see jama ammu välja surnud. Oleks nagu aeg üle saada mingi ülema olendi uskumisest, kes meie elu korraldab. Meie ise elame oma elu nii heas kui halvas, ilma igasuguse jumaliku abita.

Õnnistus ei anna mulle laetud salvi ja puuduvat öönägemisseadet või piisavas mahus tuletoetust. Aga vastase hävitamiseks on neid vaja, mitte papi laulu.

Kahju et ma ei saa Su postitustele filtrit peale panna, et neid ei näitaks minu vaates. Mine jaga oma vaateid Vahitornis, ehk?
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Postitus Postitas Jaanus2 »

Oleme asjalikud ja lähme teema juurde tagasi. Mõni arvab, et kaplanid ajavad asja ära küll ja mõni, et see on kristlike pappide ebaõiglane poputamine riigi raha eest. Käige siis välja oma positiivne programm. Võimalikud variandid tunduvad olevat - 1. kaplanid asendada psühholoogidega (või pole üldse kedagi vaja, tugev mees saab ise hakkama).
2. Et kedagi ei diskrimineeritaks, olgu uskmatule psühholoog ja kaplaneid terve kari - taarausuline kaplan, juudiusuline, õigeusklik jne.. Aga põhjendage siis ka ikka, miks alternatiiv parem on!
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaoinas »

Käige siis välja oma positiivne programm. Võimalikud variandid tunduvad olevat - 1. kaplanid asendada psühholoogidega (või pole üldse kedagi vaja, tugev mees saab ise hakkama).
2. Et kedagi ei diskrimineeritaks, olgu uskmatule psühholoog ja kaplaneid terve kari - taarausuline kaplan, juudiusuline, õigeusklik jne.. Aga põhjendage siis ka ikka, miks alternatiiv parem on!

Minupoolne väljapakutav positiivne programm - alustan kõigepealt iseenda varasemate postituste tsiteerimisega:
Arvan, et märksa asjalikumaks muutuks kaplanitesse puutuv siis, kui see institutsioon lahutataks religioonist. Need inimesed oleksid ettevalmistuse saanud paljude usundite aluspõhimõtete- ja ka psühholoogia osas ja suudaksid oma tööd läbi viia neutraalselt ilma mingile konkreetsele usundile viitamata.
See, et meil pole paremat süsteemi, kui see kaplanite variant, ei tähenda seda, et paremat süsteemi ei peaks välja töötama. Liikuma selles suunas, et hingelist ja moraalset tuge saaks ka see väga suur osa kaitseväelastest, kes ei positsioneeri end kristlaseks.

Ning kordan: Et kaplanilaadset meest on vaja, see on selge. Aga ei ole ainult kaplan versus psühholoog. See, et need mõlemad mõneti puudulikud variandid on hetkel olemas, ei tähenda, et poleks võimalik luua mingit kolmandat institutsiooni, mis meie vajadustele kõige paremini vastab. Koolitada algusest peale meie kaitseväe vajadustele vastavaid inimesi, kelle ettevalmistuse hulka kuuluvad alustõed kõigi levinumate religioonide alal ning ka üld- ja sõjaväepsühholoogia alal. Ja olekski selline sõjaväeline ametikoht. Nimeta see siis milleks tahes.
Kasutaja avatar
wudu
Liige
Postitusi: 852
Liitunud: 05 Nov, 2005 21:47
Asukoht: Rakvere, Kondivalu
Kontakt:

Postitus Postitas wudu »

vaoinas kirjutas:Ning kordan: Et kaplanilaadset meest on vaja, see on selge. Aga ei ole ainult kaplan versus psühholoog. See, et need mõlemad mõneti puudulikud variandid on hetkel olemas, ei tähenda, et poleks võimalik luua mingit kolmandat institutsiooni, mis meie vajadustele kõige paremini vastab. Koolitada algusest peale meie kaitseväe vajadustele vastavaid inimesi, kelle ettevalmistuse hulka kuuluvad alustõed kõigi levinumate religioonide alal ning ka üld- ja sõjaväepsühholoogia alal. Ja olekski selline sõjaväeline ametikoht. Nimeta see siis milleks tahes.
Ehk siis umbes nagu Leo Kunnase raamatus "Gort Ashryn", kus kaplani laadne tegelane oli korraga mitme usundi poolt pühitsetud?
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Postitus Postitas oliver »

Huvitav lugemine :D
Lugedes tekkis küsimus meie armee ja kaplanite kohta - kas väeosas mingil puhul, näiteks jõulud, peetava jutluse puhul on osavõtt kohustuslik või võivad ateistid (või näiteks moslemid) minna ja sel ajal näiteks suitsu teha?
Lisaks usun et paarikümne aasta jooksul on meie riigis üsna palju ka tumedaid või kollaseid ajateenijaid ning ka nendele peab oma usku viljelev kaplan kättesaadav olema...
Kasutaja avatar
vaoinas
Liige
Postitusi: 2105
Liitunud: 21 Apr, 2006 1:42
Asukoht: Kalamaja
Kontakt:

Postitus Postitas vaoinas »

Ehk siis umbes nagu Leo Kunnase raamatus "Gort Ashryn", kus kaplani laadne tegelane oli korraga mitme usundi poolt pühitsetud?
No ma ei tea, kas on just tingimata oluline, et see mees oleks kuidagimoodi pühitsetud? Et muidu ei suuda hingelist abi anda? Aga no jumal temaga - olgu siis või kümne usundi poolt pühitsetud, ku see usklikku inimest rohkem aitab. Isiklikult pooldan pigem psühholoogi laadset tegelast, kes on saanud sügavama teoloogilise ettevalmistuse.
Samas on ajalooline praktika tõestanud, et hinge (ja usuga) asja juures olevad tegelased elik kaplanid on kordades efektiivsemad, kui kellast kellani oma tööd tegevad psühholoogid.
mulle jäi selgusetuks, millest tuleb arusaam, et kaplan on hingega asja juures ning psühholoog teeb tööd kellast kellani. Mingit hirmu, et Autojuhid, või sidemehed teevad sõjaolukorras tööd vaid kellast kellani meil ju ei ole. Miks peaks sõjaväeline ametikoht - nimetagem teda siis välipsühholoogiks - nendest kuidagi erinema?
Huvitav, kuidas te käitute meie hümni kolmanda salmi puhul? Panete mütsi pähe ja võtate piltlikult tagumiku paljaks ja vaatate jalgevahelt lipu poole? Ei? Sest hümn on midagi muud?
Jumalat meie hümni kolmandas salmis võib käsitleda vabalt mõistena - see ei ole personaliseeritud ja seega ma võin vabalt ka kolmanda salmi kaasa laulda.
Kasutaja avatar
Anonymus
Liige
Postitusi: 355
Liitunud: 18 Veebr, 2007 15:31
Asukoht: muuseum
Kontakt:

Postitus Postitas Anonymus »

Satakas kirjutas:
corvus kirjutas:Tulles tagasi kaplanite juurde. Minul tekkis nüüd küsimus, et kas keegi võib faktoloogiliselt väita, et meie kaplanid tegelevad misjoniga? Ehk siis üritavad kedagi ka sisuliselt "pöörata"?
tõsi - seda on antud hetkel raske tõestada (juriidiliselt) aga mul on mittejuriidiliselt suht suur hulk tunnistusi, kus olukord on tõesti just selline.
Kas me räägime ikka veel Eesti Kaitseväest, või inimestel puudub arusaam kaplani tööst. Juhul kui tõesti on nii siis mis väeosast?
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas hillart »

Mida siin nii väga aru saada? Nagu kõiges, nii ka siin ahvime oma suurt lombitagust eeskuju järele.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas hillart »

No on toredaid inimesi nende hulgas kellega lihtsalt mõnus lobiseda elust-olust.
OO-ja. Täitsa nõus. Omaette küsimus on, kas see kasin kasuefekt on ikka nii vägev, et tasub neid kümnete kaupa palga (ja mitte just väiksel palgal) pidada? Eriti veel, kui meil selle palgarahaga on nii nagu on. Sama efektiivsust silmas pidades võiks ju Kaitseväkke igasugu lõbustus-löögastusvahendeid muretseda. Noh, näiteks, et peetaks hädavajalikuks muretseda ajateenijatele lõõgastusvahenditeks 1 Ameerika mägede komplekt, või kumminaine (missil viibijatele-kaadrile muidugi kallim variant), või mida iganes. :lol: :lol: Ühe mõttetud need kõik, ja ühes reas kaplanitega,

P.S.
Ärge naerge miskit! Ja muretsetaks kah, kui mikimaine suur eeskuju ees oleks. See, mis sealt, see ju nagu jumala sõna ise. :roll: :lol: :lol:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas oleeg »

On ju ennemgi "Olümposel" foorumit loetud...
Na harva satuvad lugema... aga mine sa tea...

Kuna olen ääri-veeri seotud olnud kaplanite institutsiooni taastamisega, siis... ei saa kõige eelpoolöelduga kuidagi nõus olla. Hillarti mõtetes on jumet ja seega on kaplanite institutsioonil veel arenguruumi :write: Samas ei keela keegi pöördumast ettepanekutega KV peainspektori poole... :scratch: No ja kui õiguskantsler mõnd ülalloetletud jumekatest unistustest :write: toetab - võib mõnes väeosas-staabis ka muudatusi toimuda!

terv
o
[i]Miski siin ilmas ei saa viibida nii sügavas vaikuses kui surnud inimene.[/i]
Frederic Manning
Bokser
Liige
Postitusi: 130
Liitunud: 26 Mär, 2011 19:53
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas Bokser »

Kusagil juba oli jutuks see kaplanite teema. Aga jah, see foorum on parim näide sellest, et me oleme kristlased alles 300 aastat ja mäletame väga hästi, et sunnitult. 90-date alguses oli muidugi usul oluline roll okupatsioonile vastuhakkamisel, kuid nüüd kipume seda unustama, kuna ristiusk on meile suhteliselt võõras olnud. Mõnikord olen mõelnud, et kas see, et meil pole jumalat, kelle poole hädas pöörduda, on hea või halb, sest usk on tihti üks (isegi Piibli poolt) kolmest põhiemotsioonist (need on siis usk, lootus, armastus).
Viimasel ajal on väga palju kirjutama hakatud ristisõdadest (seda ilmselt praeguse valitseva islami pealetungi tõttu) ja rüütliordudest. Viimaseid heroiseeritakse üha enam ning neist kirjutatakse palju. Me võime ilkuda, kuid paljude heade sõjavägede eeliseks teiste ees oligi see imelik asi - usk. Usk on ju ka see, mis on (meie mõistes) täiesti normaalsetest inimestest teinud surmapõlgavad tapjad (näiteks enesetaputerroristid). Riikides, kus kiriku ja inimese suhe on endiselt tugev, võib usk anda sõjaväljal olulise eelise.
Kas meie tõesti ei usu? Kord ühes moslemiriigis rääkisin mingi kohalikuga ja ta vihastas minu peale metsikult, kui ma ütlesin, et ma ei usu ühtegi jumalat. Ta ütles, et ta aktsepteeriks mind ka kristlasena rohkem kui täiesti uskmatuna. See ei olevat võimalik, et inimene kellessegi ei usu, vastasel juhul on ta masin, mitte inimene. Ja olgem ausad, ta ei valetanud, ke meie usume, kuigi me keeldume tunnistamast, et see on sama jumal, millest jutlustab kirik. Tõelistes raskustes pöördume me tema poole, keda teised nimetavad Jehoovaks, Jeesuseks, Allahiks või kuidas iganes, ja meie lihtsalt mõnikord Saatuseks, Õnneks või kuidas iganes. Sõdur usuta pole kuigi hea sõdur, pigem masin, nagu ütles too rätipeast filosoof seal hommikumaa riigis.
USP
Liige
Postitusi: 725
Liitunud: 23 Okt, 2007 21:19
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas USP »

Minu arusaamist mööda puudub elul ilma usuta Kõrgemasse Eesmärki (Jõudu) igasugune mõte ning moraalne ja eetiline alus.


Võtame akf-i arusaama teadmiseks. Palun selle üle diskuteerida kuskil mujal.

Kriku
holt
Liige
Postitusi: 197
Liitunud: 09 Juul, 2005 8:45
Kontakt:

Re: Kristlus maakaitses

Postitus Postitas holt »

Ei usu ühtegi jumalat ega kuradit ja ei tunne ka vähimatki vajadust mõne sellise järele, küll aga ajab südame täis kui seda usujura mulle vägisi peale püütakse ajada :evil: Ma tahaks väga loota kõigi nende misjonäride endi hea tervise ja käekäigu pärast, et nad mulle külje alla ei valgu kui neile mingil hetkel tunduma peaks hakkama, et küllap on just nüüd see moment, mil sellele vaesele vennikesele jumalasõna ära kuluks.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist