Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Sündmused, mis saavad ajalooks alles homme.
Vasta
taara
Liige
Postitusi: 835
Liitunud: 12 Jaan, 2011 21:13
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas taara »

Nagu sooviti.

http://ekspress.delfi.ee/kuum/eesti-kod ... d=72878153

Eesti kodanikust väidetav terrorirahastaja: Terror ja islam on vastandid!
Ramil Khalilov oli koos viimaseid nädalaid lapseootel abikaasaga Tallinnas jalutamas, kui kaitsepolitsei ametnikud ta ümber piirasid. Sellest saadik on 25aastane Khalilov istunud trellide taga. Süüdistuse kohaselt toetas ta islamiriigi eest võitlevat terroristi rahaliselt.

Khalilov oli hea õpilane, kes õppis arhitektuuri, käis keraamikaringis ja oli väga ­aktiivne kohalikus islamikogukonnas. Saatuslikuks sai talle sõbra perekonna toetamine. Töötuks jäänud 31aastane Ivan Sazanakov otsustas eelmisel aastal minna Süüriasse. Seal muutis ta oma nime ­Abdurrahman Azaniks ja hakkas võitlema islamiriigi eest. Khalilovi väitel toetas ta lihtsalt islamiriigi eest võitlema läinud Sazanakovi uue nimega perekonda argieluga hakkamasaamisel. Süüdistusmaterjalid omakorda väidavad, et Khalilov aitas Sazanakovit rahaliselt Süüriasse minemisel. Kaitsjate sõnul ulatus rahasumma mõne tuhande euroni.

Kevadel toimunud eelistungil maalis Khalilovi kaitsja vandeadvokaat Kristi Rande kohtusaalis noormehest plekitu pildi – ideaalne õppur, ennast Eestiga sidunud, peagi isaks saav noor mees.

Riigiprokurör Laura Vaik pareerib kaitsja väited: “Just selliste isikute tõttu, kes teevad karjääri ja saavad toetada Süürias võitlejaid, saavad terrorikuriteod aset leida.”

Alates 13. aprillist vahi all olnud Khalilov nõustus vastama ­Eesti Ekspressi küsimustele. Kirjalikult antud intervjuus räägib Khalilov sellest, millega ta islamikogukonnas tegeles ja mida ta islamiriigist üleüldse arvab.

Kuskohast teie juured pärit on?
Esivanemad on Venemaa päritolu tatarlased. 1980ndate alguses kolisid minu ema ja isa Tallinna.

Kui lihtsalt teil eesti keele õppimine läks?
See oli suhteliselt lihtne, sest õnneks sain keskhariduse asutuses, kus töötavad oma eriala asjatundjad. Riigikeele õpetamise eest olen väga tänulik põhikooli ja gümnaasiumi pedagoogidele. Samas nõuab keele õppimine praktikat. Iga päevaga õpin midagi uut, viimastel päevadel näiteks juriidilist eesti keelt.

Mis teid arhitektuuri juures niivõrd köitis, et just seda õppima läksite?
Mulle meeldisid alati matemaatika ja kunst. Arhitektuur ja ehitus pakuvad huvi, sest need on sellised valdkonnad, kus looming koos täpse teadusega on sümbioos. Lisaks tahtsin alati olla ühiskonna jaoks kasulik. Praeguseks olen aidanud mõne eramaja projekteerimisel. Hetkel pole mul hoonete iseseisvaks projekteerimiseks nõutud haridust ja kogemust. Samas osalesin Haapsalu taastus- ja rehabilitatsioonikeskuse rekonstrueerimisel.

Milline on teie praegune perekonnaseis?
Jumalatänu, olen suure, armastava ja toetava perekonna liige. Olen abiellunud ja sel suvel sündis meil laps.

Kuidas teid üldse vahistati?
Vahistamine toimus 13. aprillil, kui me naisega jalutamas käisime.

Kuidas te oma usukombeid vanglas täita saate?
Vanglas saan täita kõiki ­vajalikke usukombeid, mida ka vabaduses täitsin. Näiteks viiekordne palvetamine. Alguses olid mõned arusaamatused vangla ­toitlustamisega, kuid ka sellele küsimusele leidus lahendus. Siinkohal peaks mainima ka minu perekonda ja sõpru, kes teevad mu päevi sündmuste- ja värvirikkaks.

Mis ajast ja mil määral tundsite Ivan Sazanakovit, kelle toetamises teid kahtlustatakse?
Sazanakoviga tutvusin umbes kolm aastat tagasi. Suhtlesin temaga nagu kõigi oma sõpradega. Kokkupuude temaga oli perekondlikul tasandil. Nende perekond vajas toetust juba Eestis elades, kuna mõlemad – nii tema kui ka tema naine – jäid töötuks tööandja pankroti tõttu. Rääkimata veel ülalpeetavatest väikestest lastest.

Ekspress küsis täpsemaid detaile ka käimasoleva kriminaalasja kohta, kuid Khalilov keeldus neile küsimustele vastamast.

Omapoolse versiooni juhtunust avaldan kohtus ega soovi seda eelnevalt meedia vahendusel edastada. See oleks kohtu suhtes lugupidamatu.

ARHITEK­TUURI ALAL ANDEKAS: “Mulle on alati meeldinud matemaatika ja kunst. Arhitektuur ja ehitus pakuvad huvi, sest need on sellised valdkonnad, kus looming on sümbioosis täpse teadusega.”Foto: Erakogu

Koolikaaslased meenutasid teid väga hea õppurina ja väga hea kunstnikuna. Samal ajal süvenes teie huvi islami vastu. Kes teid tõsisemalt islami suunas juhtis?
Ma ei ütleks, et huvi islami vastu süvenes kooli või ülikooli ajal. Lapsepõlvest teadsin, et olen moslem, tundsin selle vastu huvi ning pole kunagi seda varjanud. Võib-olla see, et ma olen islamiusuline, tuli esile siis, kui meedias hakati intensiivselt “islamist” rääkima. Mõjutanud pole mind keegi ja ma ei arva, et ma väga tõsiselt tegelen islami küsimuste ja ajalooga.

Kuidas teid usk elus aidanud on?
Usk aitab alati. Kergetel ja headel aegadel püüad hinnata seda, mis sul on, ja tänada selle eest. Raskematel eluetappidel püüad aru saada, et pärast raskusi läheb alati kergemaks. Ükskõik kui raske inimesel on, suudab ta seda üle elada. Jumal ei anna kunagi rohkem, kui inimene ära kannatab.

Milline on eestlaste suhtumine moslemitesse? On see eemalehoidev, vaenulik või pigem neutraalne? Kas te olete tatari juurte tõttu tundnud võõristust?
Esiteks on päris palju islamiusulisi eestlasi. Teiseks suhtuvad inimesed moslemitesse erinevalt ja see ei sõltu rahvusest. See on loomulik, kuna islamit praktiseeriv kogukond Eestis on suhteliselt noor. See on midagi uut, mõnes mõttes võõras, erinev, millega kohalik ühiskond pole veel kokku puutunud. Ja see teadmatus paneb inimesi kas eemale hoidma, neutraalselt reageerima või huvi tundma. Mina isiklikult pole võõristust tundnud – ei koolides, tööl ega projektides osalemisel pole probleeme rahvuse või religioosse kuuluvuse pärast tekkinud. Jumalatänu, olen moslem, tatarlane, ning olen uhke selle üle. Inimesed on erinevad sõltumata rahvusest, me peame õppima üksteist tundma.

Te olite pidevalt mošees tegev. Kas teil oli näiteks kontakte kaitsepolitseiga, kes näiteks tahtis teid värvata n-ö enda inimeseks mošees?
Jah, mul oli tõesti kontakte kaitsepolitsei töötajatega. Huvi islamikoguduse vastu tänapäeva uudiste taustal on arusaadav. Loomulikult peab see olema seaduse- ja eetikakohane. “Enda inimeseks” värbamine on tarbetu, kuna Eesti islamikogukond on avatud organisatsioon – kõik on teretulnud. Mul puudub igasugune informatsioon, kuidas kaitsepolitsei islamikogukonnas töötab.

Kas teie vahi all olemise ajal on pakutud teile ka kompromisse? Näiteks, et teete koostööd kapoga, saate kergema karistuse?
Eesti vabariigi põhiseaduse kohaselt mõistab õigust ainult kohus. Paar kuud pärast vahistamist pakkus prokurör mulle kokkuleppemenetlust ning karistuseks tingimisi vangistust.

Kas teie arvates on Eestis oht islamistlikuks terroriaktiks?
Ma ei nõustu sellise küsimuse püstitamisega. Islam ja terrorism on vastandsõnad.

Mida te arvate viimastest Süüria arengutest? Kes on konfliktis süüdi, mida arvata Venemaa sekkumisest ja mida arvate islamiriigi julmustest?
Alati on kurb, kui inimesed ei saa ohvriteta konflikti lahendada. Minu arvates puudub objektiivne ülevaade Süürias toimuvast, et seda kuidagi hinnata või kommenteerida.

Süüriast on liikuma hakanud pretsedenditu inimmass, mis on viinud Euroopa pagulaskriisini. Kuidas võiks see teie hinnangul laheneda?
Raske on öelda, kuidas konkreetselt võib kujunenud olukorda lahendada, aga kergendada on seda lihtne. Mõlemapoolne inimlik suhtumine, üksteise tundma õppimine. Arusaamine, et kuigi me oleme kõik erinevad, siis ikkagi võrdsed. Igaüks meist võib sattuda raskesse olukorda.

Läti moslemikogukonnas avaldati hiljaaegu arvamust, et Lätist võib saada islamiriik, kuna moslemitel on rohkem lapsi. Kas see võiks juhtuda ka Eestis? Mis meie igapäevaelus muutuks?
Siin on oluline teada, mis on islamiriigi mõiste definitsioon. See on islami algallikates selgelt defineeritud. Mina ega keegi teine ei tohi seda tõlgendada oma tahte ning nägemuse järgi. Ma ei tea, mis minuga homme juhtub, kuidas saan ma selliseid prognoose teha? Ma olen elukoha valimisel vaba ja ma ei pea midagi vastuvõetamatut kannatama. Mina olen (elukohaks – D. L.) valinud Eesti.

Ramil Khalilov läheb koos Roman Mankoga (31) kohtupinki 23. novembril. Kohtuasi on usaldatud Harju Maakohtu esimehele Helve Särgavale. Kui Khalilov terrorikuriteo rahastamises ja toetamises süüdi mõistetakse, siis ootab teda ees kahe- kuni kümneaastane vangistus.


KAPO RETSEPT ISLAMITERRORISMI VASTU

2009. aastal uuris USA sisejulgeolekuministeerium kaitsepolitseilt, kas Eestis tõstavad immigrantide ja vähemuste seas pead ekstremism ja radikaliseerumine?

Kapo vastas: „Eesti moslemikogukonnas ei ole hetkel radikaliseerumine täheldatav. Suurem osa moslemikogukonnast on Eestis elanud pikaajaliselt ja siin hästi integreerunud. Ka uusimmigrantidest moslemite puhul ei ole märgata nende toetust radikaalsele islamitõlgendusele või terrorirühmituste toetamist.“

Veel tahtsid jänkid teada: mida Eestis ekstremismi vastu ette võetakse?

Kapo vastas: „Oluline on, et välismaalased ei sulgeks ennast ülejäänud ühiskonnast ja siinkohal on eriti olulised sotsiaalsed ning majanduslikud argumendid.“
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Et kuidagi täiesti varju on jäänud meil veel üks "kodumaine" terroga seotud tegelane - puhtslaavi nimega Roman MANKO - teab keegi sellest tegelasest midagi täpsemalt :roll:
Et kui KHALILOViga on suht klaar (islamiseerunud tatarlane), siis kesasi too MANKO on - kas mingi moslemiks ärapööranud kohalik slaavlane vä :?: :mrgreen:
Ramil Khalilov läheb koos Roman Mankoga (31) kohtupinki 23. novembril. Kohtuasi on usaldatud Harju Maakohtu esimehele Helve Särgavale. Kui Khalilov terrorikuriteo rahastamises ja toetamises süüdi mõistetakse, siis ootab teda ees kahe- kuni kümneaastane vangistus.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Ise küsin, ise vastan..
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/k ... d=73019693

DELFI siis mõnusalt põhjalikku infi jaganud nende SAZANAKOVit mahitanud kahe tegelase üle - tähelepanekuid artiklist:
- mõlemad kohtualused on vene kodanikud (no ülla-ülla)..
- mõlemal jobul hõrelollakas islamisti-habe juba ette kasvatatud..
- slaavi nime/perekonnanimega kaader ilmselt ongi õigeusust "ärakukkunud" konvertiit..
Süüdistuse kohaselt külastas Khalilov Sazanakovit ka Süürias. Ta lendas Eestist Türki, Süüria piiri äärde 2013. aasta oktoobris ja viibis Eestist eemal kokku viis päeva. Koos Khaliloviga reisisid ka Sazanakovi naine ja kaks last, kes jäid isa juurde. Seega aitas Khalilov Sazanakovi perekonnal Süüriasse jõuda.

Telefonivestlustest tuleb välja, kuidas Sazanakov ja Khalilov kohtumist planeerisid. Selleks varjati nimesid ja kasutati märksõnu. Hiljem kirjutas Khalilov, et tänab Allahit, et nende kohtumine võimalikuks sai.
Ka Manko oli süüdistuse järgi teadlik Sazanakovi ühinemisest terroristliku ühendusega ning toetas ja rahastas seda. 2013. aasta sügisel andis ta Khalilovi kätte Sazanakovile edastamiseks sularaha 400 eurot ning hiljem veel 200 eurot. Sama aasta teises pooles üritas ta kanda Sazanakovile Süüriasse raha Western Unioni kaudu, ülekanne jäi tema tahtest sõltumata lõpule viimata.

Eeluurimisel tuvastatud andmete järgi käis Manko 2014. aasta veebruaris Riias ning küsis kohtumisel raha Sazanakovi tegevuse toetamiseks.
Üks huvitav vastuolu ka - kui paari nädala tagune EE artikkel nimetab oma pealkirjas KHALILOVit miskipärast "eesti kodanikuks", siis tänase kohtuistungi põhine DELFI lugu ütleb selgelt, et mõlemad on vene kodanikud - kes siin jama ajab :?:
Ma miskipärast arvan, et selle "eesti kodanikuga" pani puusse siiski EE :lol:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
alari
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas alari »

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/k ... d=73019693
Telefonivestlustest tuleb välja, kuidas Sazanakov ja Khalilov kohtumist planeerisid. Selleks varjati nimesid ja kasutati märksõnu. Hiljem kirjutas Khalilov, et tänab Allahit, et nende kohtumine võimalikuks sai.

Laura Vaik kommenteeris, et isikute vaheline suhtlus on olnud varjatud ja konspireeritud.

Karistusseadustik näeb terrorikuriteo rahastamises ja toetamises süüdimõistmisel ette kahe- kuni 10-aastase vangistuse.
Jääb mulje, et mehed teadsid, mida tegid, aga nüüd ei taha vastutada.
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas sadist »

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=73036383

Sazanakov väidab, et ta üldse polegi "niinimetatud" terroriorganisatsioonis.

Kummalisel kombel nimetatakse teda ajakirjanduses eestlaseks.
aht0
Liige
Postitusi: 1249
Liitunud: 19 Juul, 2014 18:18
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas aht0 »

alari kirjutas:http://www.delfi.ee/news/paevauudised/k ... d=73019693
Telefonivestlustest tuleb välja, kuidas Sazanakov ja Khalilov kohtumist planeerisid. Selleks varjati nimesid ja kasutati märksõnu. Hiljem kirjutas Khalilov, et tänab Allahit, et nende kohtumine võimalikuks sai.

Laura Vaik kommenteeris, et isikute vaheline suhtlus on olnud varjatud ja konspireeritud.

Karistusseadustik näeb terrorikuriteo rahastamises ja toetamises süüdimõistmisel ette kahe- kuni 10-aastase vangistuse.
Jääb mulje, et mehed teadsid, mida tegid, aga nüüd ei taha vastutada.
"Taqiyya" printsiip Islamist. Seda ei praktiseeri ainult šiiad vaid praeguseks kõik Islami harud..

See kuulutamine, et islamil ei ole terroriga midagi pistmist, läheb ka sinna alla.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kui ennem mind häiris infopuudus neist meie venekeelsetest islamistidest, siis nüüd tuleb infot lausa kapaga :twisted:

http://epl.delfi.ee/news/eesti/mosees-t ... d=73054893
Sazanakov tutvub Keevise tänava mošees Roman Manko ja Ramil Khaliloviga. Ta on koguduses uus liige, kuid õige pea hakkab ta mošees õpetatavatest islami põhimõtetest kõrvale kalduma..

Tekkis seltskond vene keelt kõnelevaid mehi, kel olid radikaalsed islamivaated..
..krd ilmekad laused ju - pole isegi vaja kogu (tasulist) artiklit näha :lol:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas Troll »

Täistekst.

Täna on Harju maakohtus Eesti esimese terrorismi käsitleva kohtuprotsessi viimane istung. Kuidas asjaosalised Süürias käisid, omavahel suhtlesid ja kellelt raha küsiti? Ülevaade sündmuste arenemisest, mis on viinud Süüriasse „pühasse sõtta” läinud mehe kaks sõpra Eestis kohtu alla.

Aasta alguses avalikuks saanud lugu rahulikust Lasnamäe poisist Ivan Sazanakovist (uue nimega Abdurrahman Azan) on tänaseks jõudnud hetkeni, mil kaks sõpra saavad peagi teada kohtuotsuse, mis on otseselt seotud Sazanakovi tegudega. Eellugu algab Sazanakovi jõudmisest islami juurde. Hiljutises videopöördumises ütles Sazanakov, et Süüriasse tõi ta Allah. Tema juurde viis tee ilmselt aga lapsepõlvesõbra Kazbulat Shogenovi kaudu. Koos käidi Tallinna Katleri taekwondo klubis treenimas ning peagi võttis ka Sazanakov islami omaks. Konvertiit on ka tema abikaasa Lolita, kellega Sazanakovil on kaks last.
2012

Sazanakov tutvub Keevise tänava mošees Roman Manko ja Ramil Khaliloviga. Ta on koguduses uus liige, kuid õige pea hakkab ta mošees õpetatavatest islami põhimõtetest kõrvale kalduma. Sazanakov otsib usu kohta internetist palju lisamaterjale ning ka jagab neid. „Kui vaadata materjale, mida ta jagab… Ma võin täiesti aru saada, et kui pidevalt selliseid materjale vaadata, siis tõesti tekib soov relv haarata,” iseloomustab Sazanakovi aastatetaguseid postitusi üks lähedane tuttav. Tekkis seltskond vene keelt kõnelevaid mehi, kel olid radikaalsed islamivaated.
Rahulikumal ajal sattusid sõbrad Khalilov (ees vasakul) ja Sazanakov (tema selja taga) Tallinna mošees ka koos pildile.
Pilt




Sazanakov sõbrunes kiirelt Khaliloviga ja isegi elas tema juures. Samal ajal töötas ta plasttaarat tootva Norfolier Balticu tehases, mis aga pankrotistus. Seetõttu jäid nii Sazanakov kui ka tema abikaasa Lolita 2013. aasta kevadel töötuks.
Juuli 2013

Khalilov peab pulmi ning teiste hulgas on külaliseks ka Sazanakov. Umbes samal ajal ütleb Sazanakov sõbrale, et soovib minna Türki või Egiptusesse araabia keelt õppima. Ta ostab sularahas lennupiletid, kuid soovib need peagi ümber vahetada.
Süüdistatav reisib enda sõnul koos Sazanakovi naisega, sest islami kommete järgi ei tohi naine üksi reisida.

15. juulil külastab Sazanakov Khalilovit ja palub abi lennupiletite ümbervahetamiseks. Värskelt abiellunud pere pakib parasjagu kohvreid, et pulmareisile lahkuda. Pileti ümbervahetamise eest tasub Khalilov. Järgmisel päeval sõidab Khalilov mesinädalatele.

18. juulil lahkub Sazanakov Eestist. Veel lennujaamas võtab ta Khaliloviga ühendust, et küsida, kuidas lennuõigust tõendada. Lolita ja kaks väikest last lähevad tagasi Narva.

Algab teadmatuse ja saladuste aeg. Kogukonna liikmed arvavad, et Sazanakov õpib Türgis või Egiptuses araabia keelt.
September 2013

Kohtu all olev Manko pärib septembris Sazanakovi käest, kuidas Egiptuses ilm on, arvates ilmselt, et sõber on tõesti keelt õppimas. Khalilovi tunnistuste järgi pöördub sügisel tema poole Lolita. Ta soovib koos tütardega ema juurest välja kolida ning uues korteris pisut remonti teha. Islamis on teiste aitamine täiesti tavapärane komme, selgitab peaimaam Ildar Muhamedšin kohtus.
Saabudes ei suuda Khalilov enda sõnul aru saada, kas ta viibib ikka veel Türgis või hoopis Süürias.

Khalilov alustab raha korjamist, enda sõnul Lolita ja laste jaoks. „Olime Sazanakoviga väga lähedased, eriti tema lastega, keda ma väga armastan,” sõnab Khalilov kohtus. 25. septembril helistab Khalilov nii Mankole kui ka Shogenovile ja palub abi „meie Narva pere jaoks”. Kokku oli vaja ajada umbes 1000 eurot ja Khalilov mainib, et asjast teavad vaid kolm venda.

Nimede ja täpsete põhjuste varjamist selgitab Khalilov asjaoluga, et pole kombeks teiste inimeste muredest rääkida ja abipalujal oli piinlik selles olukorras olla.
Oktoober 2013

13. oktoobril annab Roman Manko süüdistuste kohaselt Khalilovile üle 200 eurot.

17. oktoobril lendab Khalilov koos Lolita ja tema tütardega Türki. Pärast vahemaandumist jõutakse Hatay lennujaama, mis asub Süüria piirist linnulennult mõnekümne kilomeetri kaugusel. Khalilov ei tea terve reisi jooksul, kuhu nad täpselt lähevad või kellega kohtuvad, ta loodab Lolita peale.

Süüdistatav reisib enda sõnul koos Sazanakovi naisega, sest islami kommete järgi ei tohi naine üksi reisida, tal peab kaasas olema ka meessoost usaldusisik, kes teda aitab ja kaitseb.

Lennujaamas võtavad Sazanakov ja Khalilov omavahel telefonitsi ühendust. Khalilovil tuleb meelde jätta märksõna „vodafone”. Tuleb võõras mees, ütleb „vodafone” ja seltskond järgneb täielikus teadmatuses.

Esimene öö veedetakse tundmatus kohas ja järgmisel päeval sõidetakse juba Sazanakovi juurde. Saabudes ei suuda Khalilov enda sõnul aru saada, kas ta viibib ikka veel Türgis või hoopis Süürias.

Khalilov veedab sõbra juures paar päeva, näeb relvastatud inimesi ja kuuleb rohkelt araabia keelt. Ometi ei küsi ta sõbra käest, kus nad viibivad või millega ta täpselt tegeleb. „Oli muustki rääkida,” sõnab Khalilov kohtus. Kohapeal annab ta Sazanakovitele ligi 500 eurot, millest osa pärineb temalt endalt.

November 2013

Tagasi Eestisse jõudes avab Khalilov nn surnud meilikonto, kust hakatakse iseendale kirju saatma, nagu seda Naksitrallides tegi Muhv. Sama kontot kasutavad nii Khalilov kui ka Sazanakov. „Hakkan siin kirjutama samale meilile ja sina samuti, et sellest meilist ei läheks rohkem kuhugi,” kirjutab Khalilov oma esimeses meilis.
„Hakkan siin kirjutama samale meilile ja sina samuti, et sellest meilist ei läheks rohkem kuhugi.”

Varjatud suhtluse loomine olevat Sazanakovi soov. Khalilov selgitab, et sama konto peale saadeti kirju selleks, et suhtlemiseks oleks eraldi keskkond. Kohtus ütleb Khalilov, et tahtis oma suhtluskeskkondi korrastada, hoides selle vestluse ülejäänud meilikontodest eraldi.

Meilikontost ja seal vahetatud sõnumitest ei räägitud kellelegi, kuid mehed ei teadnud, et seda jälgis ka Eesti julgeolek. Sealt kogutud info andis uurimisorganitele palju mõtteainet.

Khalilov küsib kohe alguses, kas on olemas mingi kanal, mille kaudu saaks raha saata.

Detsember 2013

Sazanakov viitab korduvalt sõjategevusele. Kord ütleb, et ees on ootamas kõva lahing. Siis räägib varitsuse alla sattumisest ja lisab, et pääseti vaid tänu Allahi tahtele.

Enne neid sõnumeid mainib Sazanakov araabiakeelse nimega rühmitust, millega ta liitunud on. See nimi viitab ISIS-ele.

Khalilov annab teada, et Manko tahaks Sazanakovile raha anda ja nad mõtlesid seda teha Western Unioni kasutades. Süüdistuse järgi üritas Manko Sazanakovile raha kanda just Western Unioni kaudu, ülekanne jäi tema tahtest sõltumata lõpule viimata.

Jaanuar 2014

Sazanakov kutsub Khalilovit üles automaati haarama. Khalilovile kirjutab ka Lolita, kes palub rahustada Eestis elavat perekonda ja ütleb, et temaga on kõik hästi. Perel soovitab ta koraani lugeda.

Mitu korda on juttu ka kontonumbrist. Khalilov kirjutab, et vajab panga SWIFT-koodi. Kohtus selgitab ta, et vajas seda Sazanakovi perekonnale, eriti lastele toetuse saatmiseks, mitte Abdurrahmani aitamiseks.

Pilt
Sazanakov hoiab õlal tankitõrjerelva RPG.
Foto: Facebook

Veebruar 2014

Sazanakov teatab, et on lahkunud ühest organisatsioonist (ilmselt ISIS), kuna pettus selles. Oma põhjenduses mainib ta ka mufti Ildar Muhamedšini, kelle õpetussõnad „ära kunagi usu pimesi ühtegi õpetlast” talle meenusid.

Ta ütleb, et on liitunud Jabhat al Nusraga (Al Qaidaga seotud terroristlik organisatsioon Süürias). „Ma palun Allahit, et ta saadaks karistuse uskmatutele,” kirjutab Sazanakov.

Märts 2014

Sazanakov kirjeldab oma tegemisi, ISIS-t ja kalifaati pikemalt. Lisaks kirjutab ta, et Lätis on inimesed, kes saaksid džihaadi toetada. Ta soovitab sinna saata Roman Manko, kes on kohalikele tuttav. Khalilovi sõnul ei edastanud ta seda palvet Mankole.

Facebooki üles riputatud pildid tulirelvadest tekitasid Sazanakovi sõprades esimesi kahtlusi tema reisi tegeliku eesmärgi kohta.
Pilt
Foto: Facebook

Aprill 2014

Roman Manko sõidabki Riiga. Ta ütleb, et kohtus seal muslimitest sõpradega. Lätlasest tunnistaja ütleb, et mingit rahakogumist Lätis ei toimunud.

Mai 2014

Khalilov juhendab telefoni teel teist isikut ülekande tegemisel. Süüdistatav ise sellist vestlust ei mäleta.

2014. aastal meilivahetus katkeb. Pärast seda suhtlevad sõbrad Facebooki ja Skype’i vahendusel. Khalilovi sõnul hakkas Sazanakov viimastes kirjades liiga palju rääkima sellest, mis kohapeal toimub ja millega ta tegeleb. „See mind ei huvitanud, seetõttu ma nendele kirjadele ka ei vastanud. Mina tahtsin teada, kuidas lastel läheb,” ütleb süüdistatav.

Jaanuar 2015

12. jaanuaril postitab Sazanakov oma Facebooki kontole foto, kus hoiab õlal tankitõrjerelva RPG.
Sazanakov teatab, et on lahkunud ühest organisatsioonist (ilmselt ISIS), kuna pettus selles.

Eesti Päevaleht pöördub Sazanakovit tundnud Eesti islami kogukonna liikmete poole, et saada infot Sazanakovi Eestist lahkumise ja džihaadiga ühinemise kohta. Kõik väidavad, et kuulevad seda infot esimest korda ajakirjaniku käest. Teiste seas võtab ajakirjanik ühendust ka Ramil Khaliloviga, kes palub natuke aega mõtlemiseks, kas ta ikka saab oma sõbrast rääkida. Pärast seda vestlust ta enam telefonile ega sõnumitele ei vasta.

Aprill 2015

Ramil Khalilov ja Roman Manko vahistatakse kahtlustatuna terrorikuriteo rahastamises.

Oktoober 2015

Sazanakov avaldab Youtube’is video, milles ütleb, et ta pole terrorist ja samamoodi on ebaõiglane süüdistada tema sõpru terrorismile kaasa aitamises.

November 2015

Algab Eesti esimene terrorismi käsitlev kohtuprotsess, täna on Harju maakohtus viimane istung.
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
aest
Liige
Postitusi: 428
Liitunud: 30 Okt, 2011 18:12
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas aest »

Iseäranis huvitav on aga see et kõiki neid eestimaalastest "militariste" - nii Ukrainas sepakate poolel kui ka Lähis idas - on ühendamas üks ja seesama võitluskunstiliik.
Kasutaja avatar
sadist
Liige
Postitusi: 1047
Liitunud: 23 Juul, 2006 21:04
Asukoht: Paldiski
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas sadist »

aest kirjutas:kõiki neid eestimaalastest "militariste"
Kui palju neid Ukrainaga seoses vahele võetud on? Mina tean ühte, sedasama "leegionär"Vladimirit. Ja Lähis-Idas samuti ühte, Sazanakovit.
See, kui kaks Lasnamäe venelast juhuslikult samas Katleri tänava taekwondo klubis käisid, ei ole midagi erilist ja midagi kahtlast siin vast pole.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19196
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas ruger »

Donbassis hukkunud Eestist pärit mees grupipildil
Pilt

Nende meeste hukkumiskoht
"Гор", "Сон", "Эст", "Эней", "Нац", "Варг", "Сыч", "Самолет", "Кейн" погибли во время движения от села Грабское к селу Многополье. Это был "зеленый коридор", организованный для беспрепятственного выхода из города Иловайск.
Info pärit http://vasukovich.com/foto-na-pamyat
Manused
eestlase hukkumiskoht_mnogopolje.jpg
eestlase hukkumiskoht_mnogopolje.jpg (228.86 KiB) Vaadatud 9833 korda
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
kana tagumik
Liige
Postitusi: 1870
Liitunud: 13 Mai, 2009 19:12

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas kana tagumik »

http://epl.delfi.ee/news/arvamus/reinsa ... d=73130859

Panen jutu siia, kuna Reinsalu mainib ka neid kahte kohtu all olevat meest - islamiterrorismi kohalolek eestis - tema jaoks.

Kusjuures päevalehe algne pealkiri loole oligi "Islamiterrorism on eestis kohal" - aga muudeti sujuvalt millekski, mis vastavas artiklis teemana on mainitud ääremärkusena.

Samuti mainib selgelt seost immigrantidevoolu ja islamiterroristide vahel, mis on ka loogiline, et viimane esimest ära kasutab.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Borja kirjutas:Hea uudis foorumlastele :twisted:

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/k ... d=72916429
Harju Maakohus otsustas 22. septembril tunnistada õiguslikult lubatavaks Vladimiri väljaandmine Ukrainale. Mehe kaitsja kaebas määruse edasi. Eile, 9. novembril tegi Tallinna Ringkonnakohus otsuse, millega jättis maakohtu määruse muutmata. Määrus on lõplik ega kuulu edasikaebamisele.
Meeldetuletuseks - jutt siis vladimir poljakovi nimelisest kohalikust urkast (vt sama teemalehte eespool)..
Eestimaa õhk saab jälle natuke puhtamaks :P
Hea uudis jätkub - 17.dets teatati Vabariigi valitsuse otsusest see urka Ukrainale välja anda (selline otsus oli vajalik kohtuotsuse täitmiseks).

Nüüd jääb üle siis oodata uudiseid selle eesti passiga vene urka edasisest elust ukraina "eurovanglates".. pakun välja, et tema asukohaks kambris saab "u paraši" :oops:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Nonii - kohalik väike venekeelne islamistide rakuke sai siis litaka ära :twisted:

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=73401601

..ja varasem lai irvitus habemike nägudelt ka na ära kadunud :lol:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
alari
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Eesti üksiküritajad tänastes konfliktides..

Postitus Postitas alari »

http://www.postimees.ee/3483951/terrori ... opa-kohtus
Terrorismis kahtlustatav Eesti kodanik Vladimir Poljakov vaidlustas europarlamendi saadiku Yana Toomi abil enda Ukrainale väljaandmise Euroopa Inimõiguste kohtus.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist