Gripp, ebola jt. epideemiad

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
2korda2
Liige
Postitusi: 1595
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas 2korda2 »

Trumm,
vaktsiini (Tamiflu) nimi on küll aastast aastasse sama aga sisu erinev - eelmise aasta Tamiflu selle aasta viirusetüvede vastu ei pruugi aidata. Seetõttu pole ka mõistlik suurema varu soetamine ja hoidmine. See suurem äraviskamine oli linnugripi(H5N1) vaktsiiniga, mis tollal pmst 13-ndal tunnil muretseti - isegi kui oleks kõik suudetud ära süstida, siis pigem oli juba liiga hilja (seesama 2 nädalat).
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Noh, siis pole tegelikult veel hilja, haigestumus oli eile mõnisada juhtu 100 tuhande elaniku kohta (veel).
Lisaks see kaitsevõime ei teki plõksti 14 päeva pärast, vaid tekib tasapisi, iga päevaga järjest rohkem.

NB! Tamiflu on karbitäis kapsleid, mitte vaktsiin (on ravim).
Gripivaktsiin on ninasse pihustatav (sel aastal seda ei tehta) või süstelahusena.

NB! Tamiflu säilivusaeg on 7-10 aastat
http://www.ema.europa.eu/docs/et_EE/doc ... 033106.pdf

Lisaks on seal kirjas:
Tamiflu ei asenda gripivastast vaktsineerimist.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist ja selle mõju kestab kuni aasta.
http://www.vaktsineeri.ee/gripi-info.html

Ei ole hilja. Kui praegu vaktsineerida, on veebruari keskpaigaks kaitse olemas. Laine selleks ajaks ei vaibu.

Soovitan väga. Eelmisel aastal juhtus aga niisugune asi, et minu lapseootel abikaasa sai Eesti viimase doosi. Mina siis jäin rüütellikult ilma. Nii et kui liiga kaua venitada, siis lihtsalt ei saa.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kilo Tango »

Tamiflu on haiguse levikut piirav ravim, mille toime põhineb gripiviiruse paljunemise takistamisel. See EI OLE vaktsiin. Tamiflu töötab minu teada kõikide gripiviiruse tüvedega. Vaktsiinid on valikulised. Tamiflu ei ole ka otseselt gripi ravim, kuna siis kui gripp on juba käes ja palavik kõrge, ei ole sellest väidetavalt suuremat kasu (vbl leevendab sümptomeid). Tamiflu roll on peamiselt pandeemia leviku peatamine ja riskigruppi kuuluvate haigete kaitsmine pärast kontakti gripihaigega.

Isiklikku kogemust ei oma.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Täpsemalt öeldes on Tamiflu viirusevastane ravim. Analoogse toimega ravimeid kasutatakse nt HIV positiivsete raviks - nendega surutakse viiruse levik nii alla, et inimene saab normaalselt elada. Viirus peab ellujäämiseks paljunema kiiremini organismi võimest seda tappa.

Taolised viirusevastase rohud omavad ka teatud profülaktilist rolli, kuid ei asenda vaktsiini (võtmine ei anna immuunsust).
Näiteks kui teid torkab oma süstlaga mõni narkomaan, on võimalik (tõsi oma kulul, 700 eurot maksab) teha läbi HIV profülaktika, mille käigus söödetakse teile sisse samu ravimeid, mida võtavad HIV viiruse kandjad ja mis tõenäoliselt tapavad veel levimata viiruse teie kehas (tasub meeles pidada seda võimalust, kui oli mingi kahtlane sekskontakt). :)

Netist:
https://apteek.apotheka.ee/product/1504 ... s-75mg-n10
Toode on otsas
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Yks
Liige
Postitusi: 1915
Liitunud: 04 Juun, 2014 8:48

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Yks »

Eks see kõik on selline suhteliselt prognoosimise ja kasutavate vahendite küsimus.
Kui oletatakse võimalikku epideemia laadset sündmust, siis varutakse ja raisatakse raha, kui aga "business as usual", siis arvestades meie laiuskraadi ja inimeste võimekust tulla toime erinevate gripivormidega ilma, et sellega kaasneks suur suremus, minnakse selle peale, et üritatakse eelarvelisi vahendeid säästa näiteks mingite vähiravimitele või insuliidipumpadele või millele iganes, sest pidev puudujääk kummitab tegelikult üsna erinevates meditsiinivaldkondades.
Mis ei näita automaatselt, et meie meditsiinisüsteem on üleüldiselt sitt, vaid eelkõige seda, et neid kuradi ravimeid ja meeteodeid ja võimalusi ühe või teise haiguse ravimiseks ning diagnoosimiseks nö täpselt, tuleb üha enam juurde... Kolmkümmend aastat tagasi gripitüsistustesse surnu, sai surmapõhjuseks kopsupõletik vmt. ja üksi pataloog või arst isegi ei mõelnud sel hetkel gripi kui võimaliku põhjuse peale.
Inimeste (ka arstide) teadlikkus ja ka nõudlikus on pidevas arengutrendis.

Minuarust näitab meie laiuskraadi inimeste loomulikku võimekust gripitüsistusega toime tulla kurikuulus Hispaania gripi epideemia, mis huvitaval kombel siin ja ka Soomes pärisrahvastiku kontekstis eriti surmavalt ei möllanud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No ravim, mille kuur maksab 25 eurot ja mille säilivusaeg on 7-10 aastat, oleks kandaat küll hoidmiseks riiulil puhuks "if.....".
Samal ajal pakutakse nt maksumaksja kulul tasuta ravi mitmele tuhandele HIV positiivsetele, kus kuu ravikuur maksab 500-700 eurot.
Ei ütle, et viimast ei peaks tegema, aga lihtsalt võrdluse mõttes - kasutatakse analoogse toimega ravimeid.

Vaktsiinidega on aga nii, et kuni see ei kuulu riiklikku vaktsineerimisplaani, sõltub selle tegelik vajadus.......eiteamillest. :dont_know:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas toomas tyrk »

No ma ei ole mingi eriline vaktsineerimise vastane (lapsed kõik süstid õigel ajal kätte saanud, nagu minagi omal ajal, jms) aga seda gripivaktsineerimist olen ma küll saboteerinud. Järjekindlalt ning aastaid. kusjuures - meil tööandja korraldab isegi tasuta vaktsineerimist igal aastal, aga mina olen vahele jätnud.

Miks?

Esiteks - lisaks tavalisele gripile laseb talvisel hooajal ringi ka hunnik paragripi ja muude hingamisteede haiguste viirusi. Gripi vastu vaktsineerimine ei aita nende vastu kohe mitte kuidagi.

Teiseks - ka gripiviiruse vastane mõju on küsitav. Tavaliselt on hooajal liikvel 2-3 erinevat gripiviiruse tüve + 7-9 paragripiviiruse tüve. Arstid tegelevad eelnevalt ennustusega, et millised tüved need sel aastal aktiivsed võiksid olla. Ja siis nende jaoks valmistatakse see vaktsiin. Aga ennustamine on kord juba üks tänamatu tegevus. Ja tõenäosus kohata mõnd paragrippi on endiselt suurem kui siis just seda grippi, mille tüve vastu sind on just torgitud.

Kolmandaks - muidu füüsiliselt tervele inimesele ei ole gripp mingil moel ohtlik haigus. Põed oma paar päeva ära, ja oled jälle jalul. No ei ole mul ühtegi nädalapikkust haigust olnud. 3 päeva maksimum. Pole ka kunagi mingit analüüsi teha lasknud, et kas oli siis see päris ghripp või mõni para. ja pole kunagi ka mingit rohtu võtnud. Kuum tee ja soe tuba ning immuunsussüsteem teeb kõik ülejäänu...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Paragripp on "päris" gripiga võrreldes kuke piss, sellest ka gripi alahindamine - paljud inimesed pole seda elus kogenud, peavad paaripäevast paragrippi gripiks.
Päris gripp pole paar päeva, nädal pluss tundub praegu (mul on 2 kolleegi praegu kodus, ühel läheb juba teine nädal).

Mina ülemöödunud aasta käisin. See aasta lükkasin edasi ja praegu tööl toimuvat vaadates - vale liigutus...
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas toomas tyrk »

No järelikult gripp väldib mind :P

Tegelikult - mis on põhiline viga, mida gripi ja ka paljude muude viirusnakkuste ravimisel tehakse - inimesed hakkavad palavikku alla võtma. Palavik pole haigusnähe, see on inimese keha vastureaktsioon viirusele. Sellega just viirust tapetakse. Tuleb see üks-kaks päeva kõrget palavikku ära kannatada, ning pole enam ka viirust. Üle 40-kraadine palavik võib ju olla kurnav, aga tervele organismile ei tee tegelikult mitte muhvigi. Ja üle kahe päeva ei pea ka gripiviirus sellisele palavikule vastu.

Kui aga hakata tablette neelama ning palavikku alandama, siis elab see viirus ka sinu keres rahumeeli edasi. Ning õpib veel igasugu ravimitega toime tulema, mida sa samal ajal neelad.

Over & out.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Tsiviilkaitse elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Jah, oleneb palavikust. Mingit 38.3 vms. pole mingit mõtet hakata alla võtma.

Muidugi on gripi ja näiteks lastehalvatuse puhul vaktsiini tõhususe ja haiguse raskuse suhe väga erinev. Mina isiklikult olen nõus 5 eurot või mis see suts maksabki kulutama, et oluliselt vähendada riski, et mul on millalgi nädal aega paha olla. Aga ma ei ole seda ka igal aastal teinud.
Kasutaja avatar
Kilo Tango
Liige
Postitusi: 9095
Liitunud: 14 Aug, 2008 15:40
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kilo Tango »

toomas tyrk kirjutas:...
Kui aga hakata tablette neelama ning palavikku alandama, siis elab see viirus ka sinu keres rahumeeli edasi. Ning õpib veel igasugu ravimitega toime tulema, mida sa samal ajal neelad.

...
Ei ole päris tõsi. Üle 40 kraadise palavikuga tuleb kindlasti palavikualandajaid võtta, sest enamasti ei vii need sellisel juhul kehatemperatuuri normi, vaid lihtsalt allapoole. Teiseks tasub eelistada palavikuvastasena ibuprofeeni, kuna on kõigist variantidest kõige ohutum ja omab põlevikuvastast toimet - seega aitab organismil võidelda haiguse kaasnähtudega. Halba enesetunnet haiguse ajal ei tekita mitte viirus, vaid selle tegevuse kaasnähud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No ma ei pidanud silmas gripi ja lastehalvatuse võrdlemist - lihtsalt vaktsineerimisevastased ullikesed, kes netis oma propagandat teevad, kipuvad unustama, et tõelised saraazad on siiski võidetud farmaatsiatööstuse abil ning see näiline julgeolek, mis võimaldab neil keelduda vaktsineerimisest, on tekitatud selle arvelt, et enamik on ohtlike asjade vastu vaktsineeritud ja ohtlikud haigused ei levi. Eestis (ja laiemalt NSVL-s) seljatatud lastehalvatuse viirus võideti just tänu masside kohustuslikule vaktsineerimisele, vabandust, kui keegi end puudutatuna tundis.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas toomas tyrk »

Ei nõustu siiski. Pikajalise 40-kraadise palaviku puhul - jah. Siis on enamasti tegemist mingi põletikuga. Kopsupõletik vms.

Viirusnakkuse korral tõuseb kehatemperatuur just vastureaktsioonina viirusele. Ning kõrge palavik on tavaliselt lühiajaline. Minu puhul on kõrge palavik tavaliselt ühel õhtul. Järgmiselt päeval võib veel natuke olla. Ja siis on kõik. Kolmandal päeval olen enamasti juba jalul ning tegev.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tsiviil- elik kodanikukaitse tänases Eestis

Postitus Postitas Kriku »

Oleneb viirusest. Kui mul oli mononukleoos, siis ma olin kaks nädalat audis ja suure osa sellest ajast oleks palavik olnud stabiilselt 39.5 ringis, kui ma poleks alandajaid kasutanud.

See, et tihtipeale tapab viirusest nõrgestatud organismi sekundaarne bakteriaalne infektsioon, on muidugi õige.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist