www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 24 Sept, 2020 13:16

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema Vasta teemale  [ 20 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 26 Juul, 2013 8:34 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Apr, 2006 16:49
Postitusi: 17833
Tsiteeri:
Viimasel kolmel aastal tehti rohkem kui pooled politsei hoiatuslaskudest sisuliselt huupi.
Möödunud aastal läbis laskekontrolli vähemalt ­rahuldaval tasemel ainult 73% politseiametnikest.
Laskekontroll on küll kohustuslik, aga selle soori­tamata jätmine sanktsioone kaasa ei too.

Eilne Eesti Ekspress avaldas, et viimasel kolmel aastal politsei teenistusrelvadest tehtud hoiatuslaskudest olid rohkem kui pooled lastud sisuliselt huupi. Kuigi politsei- ja piirivalveseadus ei loe juhu- ja hoiatuslaske tulirelva kasutamiseks, olid teenistusrelvast tehtud 15 hoiatuslasust koguni seitse ebaseaduslikud ja kaks taktikaliselt otstarbetud.

Politsei- ja piirivalveameti operatiivbüroo juhi Toomas Malva sõnul mõjutab tulirelva kasutamise oskus politseiniku igapäevatööd sama suurel määral kui muud politseiniku erioskused. „Väheste oskustega politseiametnik on ebakindel ega suuda kriitilistes olukordades alati piisava efektiivsusega tegutseda," nentis ta.

Alates eelmisest aastast on kõigile politseiametnikele kohustuslik iga-aastane laskekontroll.

Kõigile politseinikele on laskmist õpetatud juba politseikoolis ja käia saab ka treeninglaskmistel. Ometi selgub sisekaitseakadeemias sel aastal kaitstud magistritööst, et kontrolli tegi mullu ära ainult 73% politseiametnikest.

„1134 politseiametnikku, kes omavad tulirelva töö- ja enesekaitsevahendina, ei suuda või ei soovi tulirelva käsitseda vastavalt kehtestatud nõuetele," tõdes politseinike eriettevalmistuse vaneminstruktorina töötav Oliver Purik oma magistritöös. Kokku töötas möödunud aasta 1. jaanuari seisuga politseiametnikuna 4126 inimest.

80 padrunit aastas

Üllataval kombel ei järgne kohustusliku katse mittesooritamisele mingisuguseid sanktsioone. Laskekontrolli edukas sooritamine on ainult edutamise eelduseks. Näiteks kui politseiametnik tahab kolmeaastase perioodi jooksul kõrgemale ametikohale pürgida, peab ta kõigil kolmel aastal kontrolli edukalt sooritama.

Malva sõnul on ametnike kehvad laskmistulemused tingitud kolme ressursi - inimeste, aja ja raha - vähesusest. Kui politseil on tegevusi ja ülesandeid rohkem kui töötajad jõuvad täita, ei jää neil piisavalt aega, et laskmistreeningutel käia. Teisalt seavad piiri ka harjutamisega kaasnevad kulud. „Kui Eestis on politseiametnikel võimalus kulutada treeninguteks ühes aastas 80 padrunit, siis teistes riikides 200-300," tõi Malva esile. Minimaalselt saavad kõik politseiametnikud osa võtta vähemalt ühest treeningust ja ühest kontrollist.

Laskekontrolli positiivselt sooritamata jätnud inimestega ligikaudu sama palju on ka politseiametnikke, kes on sisetööl ja iga päev relva ei kanna. Eelmisest aastast kehtivate nõuete kohaselt on kontroll ka neile kohustuslik.

Malva hinnangul tuleks neid nõudeid muuta, kuna mõni politseiametnik ei vaja oma töös aastaid tulirelva, sest teeb tööd kontoris laua taga arvuti ja pastapliiatsiga. „Seega tahaksime ressursse suunata neile, kes seda rohkem vajavad," rääkis ta.

Magistritööst, mis tõi esile politseiametnike laskmisoskuste puudused, peaks saama alus praeguste nõuete muutmisel. Malva sõnul on plaanis laskealast väljaõpet muuta juba järgmisel aastal ning selleks kasutatakse magistritöös esitatud põhjalikku analüüsi.

Millised nõuded tuleb täita?

Politseiametnike laskekontrollis tulistatakse 10 m kauguselt kahe rahvusvaheliselt kasutatava IPSC pappmärgi pihta. Neile on märgitud tsoonid, mille tabamisel saab punkte. Mööda ei tohi lasta ühtki lasku ja D-tsoonis ei tohi olla rohkem kui üks tabamus.
Kasutusel on kaks salve, kummaski kolm padrunit. 20 sekundi jooksul peab politseiametnik tabama märklauda kolm korda, vahetama salve ja tabama ka teist märklauda kolm korda.
Katse alguses peab politseinik hoiatama laskmisest hüüdega ja katse lõppedes sooritama tausta ohutuse kontrolli.
Katse läbimiseks peab koguma 30 silmast vähemalt 16 ja täitma tulirelva käsitsemise ohutusnõudeid.

Tõnu Adrik
laskeinstruktor aastast 1994, endine politseiametnik ja instruktor nii politseis kui ka politseikoolis

Mida arvate sellest, et kohustusliku laskekontrolli sooritab ainult 73% politseiametnikest?

Arvestades maailmapraktikat, on see isegi suhteliselt hea tulemus. Eestis oli olukord varem veel hullem. Nad on ilmselt selle kallal tööd teinud. Pigem võib seda pidada heaks edasiminekuks.

Aga kas kohustusliku kontrolli ei peaks edukalt sooritama 100% politseinikest?

See oleks tore küll, kui neid oleks 100%. Aga vaadake pigem neid inimesi, kes on ristmikele välja pandud tähtsamate väliskülaliste visiitide ajal. Tekib küsimus, mis põhjusel sellised inimesed on vormi pandud. Laskmiskontroll on pigem kõige väiksem küsimus. Pigem on küsimus üleüldises füüsilises vormis, kas inimene suudab pingutada.

Laskmist õpetatakse juba politseikoolis. Miks politseiametnikud tööl enam lasta ei oska?

Politseikoolis on õpetuste tase kindlasti erinev, instruktorid on erinevad. Üldiselt on vastuvõtustandardid ka erinevad.

Kui politseis töötab 25-30% ametnikest arvutite taga, siis kas kohustuslik laskmiskontroll on mõistlik?

Kui inimene on ikkagi žetooniga politseiametnik, siis on tema varustusse ette nähtud tulirelv.

Kunagi oli nii, et kes relvakatset ära ei tee, seda tänavale ei lasta. Politseitöö ei ole istumine ja paberite koostamine, vaid see, kui lahendatakse peretülisid, viiakse joodikuid avalikest kohtadest ära ja lahutatakse kaklusi. Vanasti oli kõigil politseivorm ja varustus, et kui tekib erakorraline olukord, kui on vaja terve politsei tänavale ajada, siis ollakse valmis.

Tegelikult võiks Eesti kontroll olla tõsisem. Ta on elulisem ja parem kui enne, aga ikka mitte see, mis võiks olla.


http://www.epl.ee/news/eesti/ule-veeran ... d=66497592

_________________
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 26 Juul, 2013 12:56 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Okt, 2005 19:42
Postitusi: 9127
Asukoht: Siilis
Ega olukord kaitseväes sellest ka suurt ei erine. Kaitseväel on küll olemas lasketestid(-harjutused) nii püstolist kui automaadist laskmiseks, kuid kaadrile need sisuliselt ei olegi kohustuslikud :dont_know:

Et kui ca neljandik politseiametnikke ei paista relva valdavat, siis tänaste kaadrikaitsväelaste seas võib see % isegi suurem olla :lol:
Kohustuslik ja püha lehma staatuses on kaadri puhul vaid üldfüüsiline test (mille eest peedistatakse täiega), samas lasketest ei evi mingit tähtsust ja on vaid n-ö vabatahtlikuks hängimiseks relvahuvilisele osale kaadrist (NB! hea kui pool kaadrit on relvahuviline :cry: )

_________________
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 26 Juul, 2013 19:43 
Eemal
Liige

Liitunud: 07 Veebr, 2009 13:28
Postitusi: 666
Mulle on selline mulje jäänud et politsei ei taha/julge relva kasutada, juba hoiatuslasu tegemisega pidi tulema hunnik paberimäärimist. Pole siis ju mõtet tiirus plõksimas käia nagu wannabe Dirty Harry, kui kätt kabuuri poole liigutades juba paragrahvid silme ees virvendavad :lol:

_________________
“It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends on his not understanding it.”


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 29 Juul, 2013 13:44 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 29637
Tsiteeri:
Et kui ca neljandik politseiametnikke ei paista relva valdavat, siis tänaste kaadrikaitsväelaste seas võib see % isegi suurem olla :lol:
Kohustuslik ja püha lehma staatuses on kaadri puhul vaid üldfüüsiline test (mille eest peedistatakse täiega), samas lasketest ei evi mingit tähtsust ja on vaid n-ö vabatahtlikuks hängimiseks relvahuvilisele osale kaadrist (NB! hea kui pool kaadrit on relvahuviline :cry: )


Borja, KV-s on veel isegi hästi ja see laskmine on tegelikult igale üle 10-se IQ-ga tegelasele õpetatav oskus.
Isegi kontoritädidele õpetab selgeks kui väga vaja on.
Mõnedes teistes asutustes oli selle füüsilise testiga ikka ilge löömine (sest varem ju polnud).
No ei tee sa mingile juhtimiskeskuse 50ndates tädile kuidagi selgeks, et ta peab nt 30 kätekõverdust tegema, kui ei tee ühtegi :shock:
Ja ega selline ei hakka ka trenni tegema ja kui hakkab, siis ikka katseid ära ei tee, sest eluaeg sporti mitteteinud inimene ei saa lihtsalt 40selt kangutama hakata.

Sattusin mõni nädal tagasi kuulama miskit raadiointervjuud, teemaks Sisekaitseakadeemia vastuvõtukatsed.
Laias laastus - kõik, mis ma teemas "kas NSVL-s midagi head oli" sellel teemal kirjutasin, kirjutas akadeemia spordipealik alla.
Ehk siis totaalne noorte kehaline allakäik paistab välja ka akadeemia kehaliste katsete lävenditest. :shock: :shock:

http://www.sisekaitse.ee/ska/sisseastuj ... ed-katsed/
http://www.sisekaitse.ee/index.php?id=24762

20 kätekõverdust (ajapiiranguta) ja 30 istesse tõusu ja seda enamasti 18-20 aasta vanustelt noortelt bõkkidelt :shock: :shock: :shock: :shock:
7.30 1500 m jooks ka midagi erilist pole. Arvestades, et 7.30-ga jooksja teeb mingi imega 3.2 km 16.00-ga, siis annab SKA lävend 17-30 meestel tublid 135 p KVKT-1-s (tegelikkuses vähem - 7.30ga 1500 jooksja ei jookse 3.2 km enam 16.00-ga) (naistel nibin nabin 191 p).

Ehk siis politsei jms puhul algab probleem juba algmaterjali nõrgast tasemest (SKA katsete ajastus pole seejuures sugugi juhuslik - tehti juba 90ndatel seeläbi ülikoolide "järelnoppimist").

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 29 Juul, 2013 14:51 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 26 Juul, 2005 13:09
Postitusi: 5722
Tsiteeri:
Purik, Oliver

Tulirelvade alase täienduskoolituse kontseptsioon politseiametnikele


http://riksweb.sisekaitse.ee/index.asp?action=102&tid=56683


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 29 Juul, 2013 22:31 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Dets, 2008 23:44
Postitusi: 316
20 s jooksul kolm korda IPSC märki, SALVEVAHETUS ja veel kolm laksu teise märki. Ilmselt ohutuskontroll jääb sellest ajast ikka välja. Makari salvevahetus on suht tülikas ja ilmselt sellest see läbikukkumise protsent.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 31 Juul, 2013 19:09 
Eemal
Liige

Liitunud: 15 Dets, 2011 23:10
Postitusi: 198
Juhtumite analüüsis viidatakse sellele et probleem pole mitte märgile pihtasaamises vaid selles et juhul kui tekib olukord ei toimu inimeste peas Politsei ja Piirivalve Seaduse ning taktikalise olukorra piisavalt kiiret sidumist. Mis teha -oleme ammu igav põhjamaa kus politseinik reeglina läheb pensionile ilma et oleks teenistuses ainsatki korda relva pruukinud. Väljaõpe parandaks olukorda. Pimedas laskmist jms. põhjalikumaid asju korraldatakse ka aga lihtsalt eelarve tõttu pole võimalik kõike päris massiliselt teha.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 01 Aug, 2013 12:34 
Eemal
Liige

Liitunud: 30 Juun, 2008 23:38
Postitusi: 922
Asukoht: Soome
No kas kuiva trenni jaoks ka raha vaja on? Soomlased harjutavad isegi töö ajal jöudehetkel!
Kas see polnud mitte paar aastat tagasi, kui üks kamraad treeningu käigus surnuks harjutati!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 01 Aug, 2013 12:46 
Eemal
Liige

Liitunud: 15 Jaan, 2010 21:36
Postitusi: 1452
eks see laskmisoskus sõltub ikka harjutamise mahust ja ka treeneri leidlikkusest uusi harjutusi välja mõelda. klassikalise üks käsi sirge ja teine selja taga võib ka väga hea silmaskoori saada, aga praktikas jääb sellest oskusest väheks.

kunagi 90-date alguses, kui ühte kõrilõikajate kampa kamandasin, siis meie poisid käisid 2x nädalas trennis ja karp padruneid näkku oli ette nähtud. kuna samal ajal käisid aeg-ajalt seal ka politseinikud laskmas, siis korra sai kokku lepitud, et korraldame practicali reeglite järgi võistluse. kahjuks politseinikud said suht haledalt pähe. ok, meil olid ka paremad relvad, aga eks harjutamise maht luges ka midagi.

_________________
toomas tyrk See peab ikka üks meeletu edevus ning hea enesearvamus olema, mis sunnib sellist möla sellistes kogustes tootma. Siis nüüd tekib üha rohkem ja rohkem tunne, et ju ikka keegi maksab selle eest.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 01 Aug, 2013 16:47 
Eemal
Liige

Liitunud: 22 Okt, 2005 21:57
Postitusi: 2895
Piirivalvurile. Põhjamaades teevad ilma praegu Balkani, Leedu ja muud Ida-Euroopa kurjategijad. Näiteks Tallinnas kuritegevust ei ole, kui võrrelda sellega, mis viimasel ajal Stockholmis toimub. Elanikonna vähenemise tõttu peaks meil ka kuritegevus veel vähenema. Muideks, kui rääkida sellest, et lihtsate vargustega meil ei tegelda, siis sama toimub ka mujal Euroopas st ei raisata 1000 eurot 200 eurose kuriteo avastamiseks, nii kahju kui see ka tavakodaniku seisukohast ei ole. Seega jutt, et põhjamaades lähevad politseinikud pensionile pauku tegemata, suures osas ei päde võibolla kusagil väikelinnades on asi nii.
Mis puutub Viljandis toimunud actioni, siis sarnased asjad suuremas skaalas on toimunud ka EW-s (hiljutine Postimehe lugu kaklusest Tõrvas, kus politsei näole ei andnud ja paar kõrgemat politseiametnikku olid asjaga seotud), samuti ENSV-s (tänases Ekspressis Pärnu mäsu, kus miilitsad said tappa, jaoskonnal peksti aknad puruks ja kabuhirmus miilitsaid aeti mööda linna taga).

_________________
Unforeseen consequences


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 25 Juul, 2014 19:43 
Eemal
Liige

Liitunud: 17 Okt, 2009 17:08
Postitusi: 305
Mõned käivad ka väljas õppimas . Hollandis toimunud õppusest politseile http://www.youtube.com/watch?v=pqac5ENGINA päris korralik õppeväljak seal . Huvitav mis laiku K seal kasutab.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 25 Juul, 2014 22:44 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Juul, 2009 13:29
Postitusi: 8640
1:10-e peal on näha, et multicami kasutavad. Hiljem ka näha 1:21 peal ja veel mõned korrad.

_________________
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, võib kogu poliitika(demokraatia ja seadused) ära unustada.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 02 Aug, 2014 1:38 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Juul, 2014 19:18
Postitusi: 820
wolfgang kirjutas:
20 s jooksul kolm korda IPSC märki, SALVEVAHETUS ja veel kolm laksu teise märki. Ilmselt ohutuskontroll jääb sellest ajast ikka välja. Makari salvevahetus on suht tülikas ja ilmselt sellest see läbikukkumise protsent.

Kui ma õigesti mäletan siis:
-Instruktor seisis selja taga, kontrollis et relv oleks kaitseriivis, kabuuris, aga salv relval all. Padrunit padrunipesas ei tohtinud olla.
-Vile peale läks aeg käima, tõmbasid relva kabuurist, seda samal ajal pöidlaga kaitseriivist vabastades ja teise käega keha lähedalt käigult kelku tagasi tõmmates.
-Lõugasid "Politsei! Seis! Tulistan!" ja andsid tuld.Ühe salvega ühte märki, teise salvega teise.
-Ühes salves oli 3 padrunit ja teises 4. Salvevahetus võttis ca 5 sekundit max, lasid tühjal salvel lihtsalt maha kukkuda, kelk oli juba tagaasendis, rabasid salvetaskust uue, uus salv alla - pöidlaga kelk uuesti ette ja jätkasid laskmist.
-Peale kuuendat lasku läks aeg kinni, aga üks kulutamata padrun padrunipesas, pidid jääma relvaga sihtmärke "monitoorima".
-Siis eraldasid relvast tühja salve, tõmbasid kelgu tagasi, lasid kulutamata padrunil välja kukkuda, näitasid instruktorile padrunipesa/tühja salve, teostasid kontrolllasu ohutus suunas ja panid kaitseriivistatud relva tagasi kabuuri.
Aeg läks kinni viimasest lasust aga hindamisele läks kõik, alates kabuurist relva haaramisest kuni kaitseriivistatud relva kabuuri tagasipanekuni. S.t lisaks lasketulemustele, ohutustehnikat jälgiti samuti ja hinnati.

Väljakukkumistest: kui närv sees siis kas "unustati" end laskma ja mindi ajast üle või oli kiire-kiire-kiire ja lasti mööda. Või eksiti ohutuse vastu, a la relv unustati lõpus kaitseriivistamata või vehiti sellega salvevahetuse momendil vms..


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2014 20:13 
Eemal
Liige

Liitunud: 29 Dets, 2012 18:09
Postitusi: 116
See lasketest on tehtav ka üks kord aastas laskjale, seega ma usun, et "väljakukkujaid" on ehk 1-2%. Pigem on asi selles:
Tsiteeri:
Laskekontrolli edukas sooritamine on ainult edutamise eelduseks.

Kui ametiredelil lagi käes, siis kaob motivatsioon.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Politsei relvakasutamisoskusest.
PostitusPostitatud: 12 Sept, 2014 1:33 
Eemal
Liige

Liitunud: 19 Juul, 2014 19:18
Postitusi: 820
Tschy kirjutas:
See lasketest on tehtav ka üks kord aastas laskjale, seega ma usun, et "väljakukkujaid" on ehk 1-2%. Pigem on asi selles:
Tsiteeri:
Laskekontrolli edukas sooritamine on ainult edutamise eelduseks.

Kui ametiredelil lagi käes, siis kaob motivatsioon.

neid asju tuleb automaatseks edutamiseks rohkem teha kui lasketest. Edutamise aluseks on ka füüsilise -ja turvataktika testide edukas sooritus. Jäta midagi tegemata, siis jääd 3a vahele.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 20 postitust ]  Mine lehele 1, 2  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt