Eesti hädaabi infrastruktuurist

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Vasta
vax
Liige
Postitusi: 279
Liitunud: 14 Juun, 2005 14:24
Kontakt:

Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas vax »

Olin just hiljuti Kultuurikatlas kuulamas päästeameti üritusel, kus räägiti Eesti päästestruktuuride ritsõltuvusest ning seal jäi kõlama suhteliselt nukker tõdemus, meie "sõlmpunktide" töövõime säilib heal juhul 24, kui näiteks elekter või side on maas. Selline jutt pani mind tõsiselt mõtlema, kuidas seda olukorda saaks paremaks muuta.
Nagu ma aru saan, siis EV lepinguline partner strateegiliste sidekanalite osas on Telia. Ehk siis, kui nemad käpad püsti tõstavad, kas on olemas tagavara kanal andmeside jaoks, mis ei sõltu eraettevõttest? Äkki peaks selliseid lahendusi hakkama kiiremas korras juurutama.
Elektroonikasõbrana pakuks ise välja, et selline andmesidevõrk peaks olema hajutatud raadioside põhimõttel - isegi kui üks haru lakkab töötamast, leiaks süsteem automaatselt teiste sõlmpunktide kaudu uue sidekanali.
Ideaalis võiks selline süsteem kasutada spread spectrum tehnoloogiat ja olla mobiilne, kasvõi näiteks paigaldatud autodele, et saaks kiiresti vajalikku punkti liikuda ja andmeside taastada.
Hea näitena tooks Cordis Array 2 süsteemi, mida näiteks katsetatakse juba ka Threod Systemsi droonidel.
http://www.radionor.no
Teiseks, kütuse kättesaamise probleem. Et kütusega varustamine oleks garanteeritud, peaks riigil olem piisav varu ja läbimõeldud logistikaskeem sõlmpunktide kütusega õigeaegseks varustamiseks. Nagu ma aru saan, siis praegu vastutab iga asutus ise kütuse tagavara eest ja seda ostetakse lihtsalt tavalisest tanklast? Vähemalt nii ma konverentsil aru sain. Jällegi, näiteks sideseadmeteosas võiks ka mõelda variandile juhuks, kui kütusega raskeks läheb (sõda jms). Kas siis läbi mõelda biokütuse tootmine või siis rõhuda taastuvenergiale (päike, tuul) või neid kombineerida.

Ja lõpuks, kui riik ei saa asjade korrldamisega hakkama, äkki saaksid näiteks hvilised elektroonikud ise välja töötada vastavad lahendused. Kasvõi vana hea packet radio. Aeglane küll, aga töötab.
[url=https://mapsengine.google.com/map/edit? ... j2L2q5JtVA]Peeter Suure Merekindluse interaktiivne kaart[/url]
slider
Liige
Postitusi: 467
Liitunud: 02 Jaan, 2016 22:51
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas slider »

http://www.riks.ee/465.html Pmst on asi olemas, vajadusel laiendada ja reservtoite võimekust suurendada, ei tea kaua see ester võrk on mõeldud kestma kui võrgutoide ära kaob, see sama 24h? Need TETRA tugijaamad on suhteliselt kompaktsed, kokku 3 või 4 kingakarbi jagu tehnikat + antenn. Saaks paigaldada vabalt nt sinna kus varugenekad olemas, haiglate katused jne.

edit:
:oops: horisontaalses asendis läbi telefoni teemat diagonaalis lugedes jäi täpselt kahe silma vahele põhiline fraas "andmeside".
Mingil määral võimaldab ka TETRA süsteem andmevahetust, kuid mitte siis päris tagvara 3,5G mob.võrgu näol.
smr
Liige
Postitusi: 861
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas smr »

slider kirjutas:http://www.riks.ee/465.html Pmst on asi olemas, vajadusel laiendada ja reservtoite võimekust suurendada, ei tea kaua see ester võrk on mõeldud kestma kui võrgutoide ära kaob, see sama 24h? Need TETRA tugijaamad on suhteliselt kompaktsed, kokku 3 või 4 kingakarbi jagu tehnikat + antenn. Saaks paigaldada vabalt nt sinna kus varugenekad olemas, haiglate katused jne.
Ester tugijaam on kordades suurem, kui 4 kingakarpi.
slider kirjutas: edit:
:oops: horisontaalses asendis läbi telefoni teemat diagonaalis lugedes jäi täpselt kahe silma vahele põhiline fraas "andmeside".
Mingil määral võimaldab ka TETRA süsteem andmevahetust, kuid mitte siis päris tagvara 3,5G mob.võrgu näol.
Tetra põhiteenus on grupikõne. Andmevahetuse kiirus võidub SMSi kiirusega.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Teiseks, kütuse kättesaamise probleem. Et kütusega varustamine oleks garanteeritud, peaks riigil olem piisav varu ja läbimõeldud logistikaskeem sõlmpunktide kütusega õigeaegseks varustamiseks. Nagu ma aru saan, siis praegu vastutab iga asutus ise kütuse tagavara eest ja seda ostetakse lihtsalt tavalisest tanklast? Vähemalt nii ma konverentsil aru sain. Jällegi, näiteks sideseadmeteosas võiks ka mõelda variandile juhuks, kui kütusega raskeks läheb (sõda jms). Kas siis läbi mõelda biokütuse tootmine või siis rõhuda taastuvenergiale (päike, tuul) või neid kombineerida.
Küsimus on selles, et rahuaja rutiiniks optimeeritud tsiviilteenistused ei oma pea mingit kütusevaru, kriisi ajal aga ostetakse bensiinijaamad kahtluseta kuivaks või elektri kadumisel ei saa sealsetest maa-alustest mahutitest kütust enam kätte.

Teiseks, paljud on pidanud seda operatiivraadiotelefoni süsteemi reaalselt kasutama? Mina olen. Mõtlen siiani, KAS Eestis on selline asi võimalik...
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
smr
Liige
Postitusi: 861
Liitunud: 05 Sept, 2011 7:07
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas smr »

Kapten Trumm kirjutas:
Teiseks, paljud on pidanud seda operatiivraadiotelefoni süsteemi reaalselt kasutama? Mina olen. Mõtlen siiani, KAS Eestis on selline asi võimalik...
Räägi, mis häiris.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No selliseid detaile taolises foorumis teadupärast ei arutata. Küsimus pole kasutusmugavuses (käsitsetavus, kuuldavus).

Edit: pean ülaltoodut korrigeerima - asjatundja selgitas, et mõningad andmed omaduste kohta on ikkagi linnalegendid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5086
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas mart2 »

Kapten Trumm kirjutas:... Teiseks, paljud on pidanud seda operatiivraadiotelefoni süsteemi reaalselt kasutama? Mina olen. Mõtlen siiani, KAS Eestis on selline asi võimalik...
versus
Kapten Trumm kirjutas:No selliseid detaile taolises foorumis teadupärast ei arutata. Küsimus pole kasutusmugavuses (käsitsetavus, kuuldavus).
Edit: pean ülaltoodut korrigeerima - asjatundja selgitas, et mõningad andmed omaduste kohta on ikkagi linnalegendid.
Mul tekkis kerge segadus :scratch:
Sa väidad, et oled kasutanud ja "siis sellised võimatud/võimalikud asjad" ja siis hiljem räägid et tegemist linnalegendidega! :wall:

a) Kas sa kasutasid ja oli midagi segast, või
b) sa lihtsalt targutasid ja tegelikult oli esmane küsitavus tulenev kuskilt-miskit kuuldud linnalegendi põhjal?
Ei saa olla "pool rase" - segi ajada oma kogemust linnalegendiga! :roll:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kujutasin varasemalt ette, et see süsteem on midagi selletaolist, nagu on KV-s üksuste juhtimiseks, st autonoomne, kõvasti krüpteeritud ja suht segamise kindel. Kära selle loomise ümber oli omal ajal kõvasti. Päriselus selgus, et üsna tavaline tsiviilne raadiotelefoni süsteem koos sellest tulenevate piirangutega (ok, osad lükati ümber). Tsiviilne ei tähenda, et oleks rahuajal kuidagi vilets kasutada - näiteks tsiviilsed käsijaamad on parema kuuldavuse ja käsitsetavusega kui Harrised, küsimus on lihtsalt esimeste töötamises siis, kui asjad pahad on.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5086
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas mart2 »

Kapten Trumm kirjutas:Kujutasin varasemalt ette, et see süsteem on midagi selletaolist, nagu on KV-s üksuste juhtimiseks, st autonoomne, kõvasti krüpteeritud ja suht segamise kindel. Kära selle loomise ümber oli omal ajal kõvasti. Päriselus selgus, et üsna tavaline tsiviilne raadiotelefoni süsteem koos sellest tulenevate piirangutega (ok, osad lükati ümber). Tsiviilne ei tähenda, et oleks rahuajal kuidagi vilets kasutada - näiteks tsiviilsed käsijaamad on parema kuuldavuse ja käsitsetavusega kui Harrised, küsimus on lihtsalt esimeste töötamises siis, kui asjad pahad on.
Tänan.
Selgitus: Kuna üks väga lähedane tuttav tegeleb RIKS-ga, siis selle pärast ei saanud sinu eelmistest postitustest aru.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mina arvan, et igasugu semi-militaarsete ja tsiviilsete lahendustega kaasnevatest probleemidest saame lähiajal veel küllalt kuulda, kus selgub, et üks või teine asi pole piisavalt "sõjakindel".
Üks selline suurem asi on ka tänane PPA merevalve radarisüsteem, mille sõjaline kasutus kahtlane on. Kui Eesti hakkab oma rannakaitsega tõsiselt tegelema, siis ühe esimese asjana tuleb nähtavasti alustada olukorrateadlikkuse loomisest merel ehk sõjakindlast radari/IR/passiivradari vaatlussüsteemist. Miks politsei või pääste meeskonnal pole Harris Falcon 3 taseme sidetehnikat, on lihtne hinnasilt. Need genekad ja nende kütuseprobleem on vaid 1, suhteliselt väike (ja lihtsalt lahendatav) probleem. Siit edasi küsimus (selle radarivärgi teemal), et kas selline sarnase suunitlusega eri süsteemide loomine on mõttekas või vahest tuleb teatud hetkel rahad kokku lappida ja osta kohe kõigile see "sõjakindel" asi ära. Hinnasildid on muidugi väga erinevad, sama raha eest, mis maksab ÜKS ÕV radar, saab terve Eesti rannajoone taolisi tsiviilseid 2D radareid täis pikkida.

Suurim ja tükati lahendamatu probleem on hädaabi personali "sõjakindlus", kui ühel kenal päeval tekib olukord, kus töökoormus kasvab 27,6 korda, siin pole pääsu reservidest (ja nende rahuaegsest ettevalmistamisest). Kui inimesed on, saab teha ühte, teist ja kolmandat, kui inimesi pole või ei jõua enam, ei aita ka tiptop varustus.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36342
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti hädaabi infrastruktuurist

Postitus Postitas Kriku »

Mitte päris teemasse, aga lahe video ikka: http://tehnika.postimees.ee/4057193/era ... silma-labi
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline