Ajateenijad PPA-sse

...ja kõik muu sisejulgeolekusse puutuv
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Härrased, kuigi stratkomi narratiiv selgelt on, et PPA peab jätkama vanaviisi, on käesolev teema mõeldud rohkem ajude gümnastikana teemal, kuidas saaks veel/teistmoodi.

Ma enda jaoks tegin linnukese ära, vaatame kauaks seda pead liiva õnnestub toppida, sest riigieelarve kohal paistavad juba tumedad pilved ja räägitakse kärbetest, mitte lisarahast. Tahaks loota, et jooksvate kulude katteks laenu võtmisele meil ikka terve mõistus pidurit tõmbab (viide hetkel Delfi teemadele). Majanduskasv näib hanguvat peagi ja hea, et mingit mulli äkilist lõhkemist ei toimu.

Mis ma 1. sept linnas nägin, polegi ehk oluline, kui antud politsei "piltilt" kadumist on näha juba mõnda aega - kui veel 10 a tagasi õnnestus mul osaleda "kõik puhuvad" korra kuus, siis täna oli taoline õnnelik päev.....peale nii 3 aastat. Lisaks kui vaadata linnas neid tossavaid ja õlist tilkuvaid veoautoromusid, esiuste toonklaase jne, siis otsese politseijärelevalve nappus lausa karjub vastu. Loomulikult ei tähenda politsei vähesus, et asjad korras on - lihtsalt joogise peaga või puuduva ülevaatuse/juhiloaga on vahelejäämise võimalus üsna tühiseks muutunud.

Kui alternatiivideks laual on null järelevalve või mingisugune järelvalve (mida annab eelkõige kohalolek), siis ilmselt parem variant on vist viimane? Mind isiklikult see muidugi väga ei kõiguta, sest napsusena ma ei sõida ning liikluses ei huligaanitse, aga see pardakk ümberringi võtab mõnikord lausa ahhetama.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kriku »

Kindlasti ei ole käesolev teema loodud pealkirjas sõnastatud idee kriitikavabaks käsitluseks.
tommy
Liige
Postitusi: 3638
Liitunud: 02 Veebr, 2005 20:50
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas tommy »

Samas rootslastel olid terved Stridsvagn 122 (Leopard 2) meeskonnad, k.a. komandör needsamad 19-20a ajateenijad. Lihtsalt ilmselt motiveeritumad ja intelligentsemad isendid.
Sa räägid asjadest, mida tead vaid kuulu järgi. Kui sedagi.
Ei olnud see asi nii lihtne.
Üks Rootsi tankipataljoni ülem(toona) seletas ühes vestluses, et neil polnud erilisi probleeme, kui kasutuses olid veel Strv-121(ehk Leo2A4) ja sellele eelnevad mudelid.
Kui aga saabusid uued Strv-122-d, hakanud ajateenijate baasil üksuste mehitamine probleeme tekitama.
Masinad olid oluliselt moodsamad ja üksuste juhtimine digitaliseeriti.
Ajateenistuse ajal korraliku väljaõppe andmine(alates üksikmehest kuni üksuse tasemini) osutus keerukaks ja ebaefektiivseks.
Igal juhul soovitati Maaväel kas suurendada elukutseliste osakaalu tankiüksustes või suurendada ajateenistuse kestvust.
Kuna aga Rootsi loobus üldse ajateenistusest, siis sinna see arutelu jäigi.
Ei ole asi vaid inimese vanuses ja pole keegi väitnud, et 18-19 aastane noor ei saaks olla igati asjalik tegelane.
19 aastane võib peale väljaõpet oma tööga(vanemate ja kogenumate kolleegide toel) hakkama saada küll. Töötab pool aastat-aasta-poolteist jne....tuleb tasapisi ka vilumus ja kogemused. Peagi on proff valmis.
Ajateenija läheb sisuliselt kohe peale ameti enam/vähem selgeks saamist(sedagi ennekõike teoorias) reservi ja asemele tuleb järgmine algaja. Kogu trall algab otsast peale.
Rääkimata motivatsiooni puudusest ja "mina lähen peagi reservi, pole minu asi"-suhtumisest. Suhtumine, mis veel sugugi kadunud pole.

Ma tahaks näha PPA tegelaste nägusi, kui neile paarsada sellist selli kätte lükatakse. :)
https://www.postimees.ee/6757146/ajatee ... uuli-jalga
Et palun, siin on teile lahendus teie probleemidele... :roll:
MilLT
Liige
Postitusi: 78
Liitunud: 10 Aug, 2018 16:17
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas MilLT »

Gideonic kirjutas: Sellise arutulsega võiks ju abipolitseinikud ka kohe laiali saata, kui mingi kohutava demotiveeritud kahjurite pande. Vastutavad meil veel seadusekuulekuse eest ju :D
Vabanda väljenduse pärast, aga võrdled siin küll näppu ühe teistsuguse eenduva mehe kehaosaga. Nagu juba öeldi, on abipolitseinikud vabatahtlikud, ajateenijad mitte. Teenistuses olles tähendab see väga suurt suhtumise ja motivatsiooni vahet, eekõige vastutuse koha pealt. Samuti pole mõtet võrrelda Eesti ajateenijaid ja USA 19- aastaseid sõdureid - ühed on ikkagi elukutselised ja teenivad palka.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selle profimütoloogia (mida off koors kultiveerivad enim endised/praegused kamina tegelased) võiks tegelikult järgi jätta.
Paljud siit on kindlasti neid, kes on liitlaste proffe tegevuses näinud, meie sõdurid löövad iga kell igale üksusele vastu, mis meil siin käinud on.
Ja see "profi" tase on väga kõikuv - on seersante ja veebleid, kes on teenistuses olnud 10-15a ja kes on tõesti head. Ja samas võivad kõrval olla immigratsioonitaustaga tegelased, kes hiljuti lõpetasid väljaõppe - need minu arvates jäävad meie väljaõppefaasi lõpuosas ajateenijatele selgelt alla.
Ja pole ka imestada, sest enamike proffide väljaõpe on meie omast lühem (nii 6 kuu piires) ning tegelikult toimub ka lihtsamates tingimustes.

Teemakohane nali ka: misasi on rangerite kursus? Ahjaa, KV-s on see olemas juba 1992 alates ja nimetatakse seda NAK.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kriku »

Kõik oleneb ikka sellest, mis ametikohast ja tegevustest jutt käib. Ise oled sa pikalt kirjutanud, kui abitud on kaitseliitlased tsivilistide kontrollimisel.

3 postitust liiklusohutuse kohta läks kiirust ületades kõige kaduva teed.
sang
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 14 Juul, 2015 14:06
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas sang »

Paljud siit on kindlasti neid, kes on liitlaste proffe tegevuses näinud, meie sõdurid löövad iga kell igale üksusele vastu, mis meil siin käinud on.
Ja see "profi" tase on väga kõikuv - on seersante ja veebleid, kes on teenistuses olnud 10-15a ja kes on tõesti head. Ja samas võivad kõrval olla immigratsioonitaustaga tegelased, kes hiljuti lõpetasid väljaõppe - need minu arvates jäävad meie väljaõppefaasi lõpuosas ajateenijatele selgelt alla.
Ja pole ka imestada, sest enamike proffide väljaõpe on meie omast lühem (nii 6 kuu piires) ning tegelikult toimub ka lihtsamates tingimustes.
Võrdleks võrreldavalt, onju. Ühelt poolt on sul kaalukausile tõstetud ajateenistuse lõpufaasis, kokkuharjutanud meeskond ning ka KL kokkutöötanud vabatahtlikud ja teisele poole võrdluseks vaevalt baaskursuse lõpetanud meeskonna kehvemad eksemplarid (mida vist peaks tähistama väljend "immigratsioonitaustaga tegelased").
Teemakohane nali ka: misasi on rangerite kursus? Ahjaa, KV-s on see olemas juba 1992 alates ja nimetatakse seda NAK.
Selle nalja autor ilmselgelt ei tea midagi kas NAKist või Rangeritest, või mõlematest. Pigem on see mõne vana KVLK SK instruktori märg unenägu teemal "Minevik kui helesinised mäed".
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kõik oleneb ikka sellest, mis ametikohast ja tegevustest jutt käib. Ise oled sa pikalt kirjutanud, kui abitud on kaitseliitlased tsivilistide kontrollimisel.
Kaitseliitlaste ja "ebamotiveeritud ajateenijate" vahel pole siin võrdusmärki. Kaitseliitlaste (ja ka abipolitseinike) hädad algavad väga lihtsast asjast - vähene väljaõpe ja drilli maht. Seda probleemi on (sund)teenistusega võimalik vältida. Juba mõne kuu intensiivse harjutamisega tegutsevad vennad suht vilunult (mind küll üllatas see).

Varem olen vähe koostööd väljaõppes teinud Vahipati SP meestega. Tavaliselt on see olnud sügisel, kui seersantide väljaõpe on olnud veel pooleli. Nende tegevus nt isikute ja autode kontrollimisel selle mõne kuu väljaõppe järel on kaugelt ladusam ja vilunum kui ma eales kaitseliitlastega suutnuks. Seepärast ma arvan, et piisava väljaõppe ja drilliga on ka 18-aastased rakendatavad.
Viimati muutis Kapten Trumm, 10 Sept, 2019 9:32, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36333
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kriku »

Oh, kindlasti saab kõiksugu asju õpetada - küsimused on, et mis ajal ja mille arvelt.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Võrdleks võrreldavalt, onju. Ühelt poolt on sul kaalukausile tõstetud ajateenistuse lõpufaasis, kokkuharjutanud meeskond ning ka KL kokkutöötanud vabatahtlikud ja teisele poole võrdluseks vaevalt baaskursuse lõpetanud meeskonna kehvemad eksemplarid (mida vist peaks tähistama väljend "immigratsioonitaustaga tegelased").
Eespool oli minu silmis liiga palju reaalsuse painutamist stiilis "kõva proff" vs "motivatsiooniprobleemiga ajateenija", siis vähemalt sõjaliste üksustega pole õnneks asi nii drastiline. Ja räägimegi võrreldavast, üksusest, mis saab (omal maal) templi "valmis". Ja need 6-kuulise teenistusega "immigratsioonitaustaga" tegelased on üksustes, mida liitlased on "valmis" lugenud. Sest siia "mittevalmis" üksusi nad ei saada. Needsamad üksused käivad/käisid ka Iraagis ja Afganistanis.

Kui me räägime 18-20. a seltskonnast, siis siin pole meil tegelikult häbeneda midagi (õpetame päris hästi) ja pole need "profid" midagi nii koledad kui Rambo filmide ajel arvatakse. On seal proffide rivis samuti taolised 18-20 poisikesed (tihti selgub, et ka vähema väljaõppega kui meie omad) ja miskipärast on need 10-a armeestaaziga tegelased (kes võiks tõesti tasemel olla) samas rivis ikka väike vähemus.

Iisraeli armee taset ei peeta väga heaks mitte seepärast, et seal on profid (tegelikkus tavalised ajateenijad/reservistid), vaid seepärast, et seal kestab teenistus 2 aastat ja selle ajaga treenitakse iga sealne poiss/tüdruk paremaks kui on läbilõikeline USA/GB proff. Küsimus ei ole mitte teenistusmudelis, vaid ikka väljaõppe mahus/ajas.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
A4
Liige
Postitusi: 1826
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas A4 »

Küsimus siiski on tegelikult teenistusmudelis, mis määrab ära ka teenistuse sisu ja pikkuse, mitte vastupidi. Sest ega seal Iisraelis kah minu teada väljaõpe ei kesta kauem, kui maksimaalselt esimene teenistusaasta. Pärast seda järgneb aastajagu teenistust juba komplekteeritud ja väljaõpetatud üksuses, mille kõrvalt muidugi võimalusel väljaõppele veel lihvi juurde antakse. Aga see aastane teenistus ongi esmajoones põhjusel, et neil on pidevalt vaja mitte just väga väikest alalist ja alalises valmisolekus armeed. Oleks juutide julgeolekukeskkond näiteks midagi Lääne-Euroopa või kasvõi meie enda sarnast, siis ma sügavalt kahtlen, et nad oma ajateenijaid 2-3 aastat teenistuses hoiaksid. Vaid õpetaks umbes aastaga inimesed ja üksused välja ja saadaks siis reservi.


Nõus, et 6-8 kuuga saab ilmselt ajateenija (või enamuse neist) rahuldavalt välja õpetada ka nende natukene lihtsamate sisejulgeoleku ja/või piirivalve ülesannete täitmiseks. Kas veel lühema ajaga saab, selles ma kahtlen. Pigem oleks rohkem vaja olukorras, kus kutseliste politseinike/piirivalvurite väljaõpe on täna minu mälu järgi veninud juba 1,5 või 2 aasta pikkuseks. Põhjusel, et keskmine politseinik peab täna olema siiski suhteliselt laiade teadmiste ja oksustega universaalne võitleja.

Aga kui tahta ajateenijat pärast väljaõppe läbimist kasutada veel rahuaegse jooksva teenistuse tagamiseks, siis tuleks ka teenistusaja pikkust tõesti pikendada nt kahele aastale, et see väljaõpe ennast „tasa teeniks“. Vastasel korral räägime vaid reservüksuste tootmiseks (mida võib ka ju põhimõtteliselt teha), kuid selleks on meil mõned mõistlikumad ja odavamad lahendused, kui paralleelse ajateenistussüsteemi tekitamine PPA-s.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ma ise arvangi, et küllap see teenistus siis 2 aasta peale lähekski.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5085
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas mart2 »

Kapten Trumm kirjutas:… Teemakohane nali ka: misasi on rangerite kursus? Ahjaa, KV-s on see olemas juba 1992 alates ja nimetatakse seda NAK.
Minu vanaisa oleks sellise avalduse kohta öelnud, et "Laps, loll jutt kohe suhu tagasi!"
Rangeritest on infot saada palju, kui osata otsida. Alustada võiks elementaarsest - https://en.wikipedia.org/wiki/Ranger_School
Rangerite avalikusele antav töökirjeldus - https://study.com/articles/US_Army_Rang ... tlook.html
NAK ei anna kuidagi sama mõõtu.

Edasine sügavam arutelu ei puuduta ajateenistust Piirivalves.
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39981
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mart2, ma tean seda kõike, olen isegi ühe rangeri käe all õppima pidanud.
Aga nali oli mõeldud turgutamaks seda eesti-poisi usu madalseisu ("motivatsiooniprobleemidega ajateenijad").
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
mart2
Liige
Postitusi: 5085
Liitunud: 22 Juun, 2014 19:52
Kontakt:

Re: Ajateenijad PPA-sse

Postitus Postitas mart2 »

Kapten Trumm kirjutas:Mart2, ma tean seda kõike, olen isegi ühe rangeri käe all õppima pidanud.
Aga nali oli mõeldud turgutamaks seda eesti-poisi usu madalseisu ("motivatsiooniprobleemidega ajateenijad").
Arvestades paljusid eelmisi postitusi, siis ei tundunud kuidagi naljana … :wall:
Äkki oli kapteni-härra eduraport? :scratch:

Ajateenijatel ongi motivatsiooniprobleemid - vähemalt seni, kuini nad pole aru saanud, miks neile seda sundust vaja on.
Olen päris mitmeid aastaid ise ajateenijatega tegelenud ja tean ilmselt paremini kui tavaline kaitseliitlane. (Lisaks on omal kaks poega ajateenijad olnud ja seega kuulnud nendelt hiljem, peale ajateenistust, mõndagi huvitavat ja harivat.)
See motivatsiooni küsimus oleks ühesugune nii Kaitseväe kui PPA ajateenijatele, kui just seda ei tehtaks eeltingimuseks ennem Sisekaitseakadeemiasse astumist... :idea:
Paljude raamatute lugemine teeb inimese palju lugenud isikuks, kuid ei pruugi teha teda targaks...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist