Uued relvasüsteemid EKV-le

Vasta
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Veiko Palm »

Mõnes mõttes OT, kuid point on natuke teine.

Ei tasu otsida vandenõuteooriaid seal, kus neid pole.

Alustan sellest, et Paside ost oli väga hea ost. Tõepoolest hea masin ning teenib ka nüüd 1. jalaväebrigaadi. Kuid ...:
- arusaamatu on mart2 sõbralikust nöökest Suunto kellade kohta hakata vedama mingit jaburat Kunnase-vastasust! Minu arust oli väga hea nali ja need ajad tulid mulle küll meelde, aitäh :) Ning ma ei ole veel mitte kedagi kohanud, kes seda juttu oleks rääkinud mõttega, et Raivo Tamm tõepoolest osteti käekelladega ära. Milline lollus! Seetõttu - palun edaspidi tagasihoidlikumalt reageerida;
- ikka kindlalt seisukohal olles, et Pasid oli hea ost, ütlen, et tegelikult mingit kulude arvestust sellele ostule ei eelnenud ja mingeid sisulisi ettevalmistusi ei tehtud. Kindlasti kohe ei tehtud elukaarearvutusi, hangitud tööriistu, rajatud vastavat taristut või õpetatud süsteemselt välja inimesi. Ainsad õpetatud inimesed olid (sellal) kalli raha eest Soomes koolitatud kaks(?) tehnikut, kes peatselt väest ka lahkusid. Remondi- ja hooldushooneid polnud, tööriistadeks hangiti kataloogikaubamajast paar tööriistakomplekti jne. Remont ja hooldus käis õues;
- no miks ma seda siin räägin? Aga ikka selleks, et kui kulude arvestused oleks tehtud sarnaselt nt lahingumasinate ostuga, siis oleks ka seda projekti pidanud kutsuma "über-pataljoniks", nii nagu siin osad kaasfoorumlased hooletult pillavad;
- ning kui oleks parem plaan ja teostus olnud, poleks KVJ kindral Laaneots pidanud (vist) 2008 andma välja karmi käskkirja, et kõik Pasid tuleb skautidele koondada. Olid näed laiali tassitud, eks üks tahtis proovida ja teine vaadata;
- näha Paside ostus Kunnase või Tamme ainuomandit on ju ka suhteliselt vale. Ma eriti ei mäleta, et keegi kaitseväest oleks nt Pandurite eest surmani seisnud. Ikka kõik said aru, et Paside hankimine on väga hea asi;
- samuti ei näe ma selle ostu taga mingit erilist geniaalsuse ilmingut, et hoiame raha ühe või teise asja jaoks. Sellal oli pakkumisi väga palju, kuid tegelikult häid asju on olnud alati ikka väga-väga vähe. Ei pidanud eriline tipp olema, et seda teiste seast ära tunda. Ning kui siin meie-kangelaste kirjeldamiseks läks, siis olen 100% veendunud, et Milanid ja 155mm tulid Saksamaalt (sisuliselt tasuta) ainult selle pärast, et sellal atašeeks oli kol-ltn Terras. Ma ei räägi sellest vastuvõtmisest, vaid sellest, et selline pakkumine tuli;
- ja lõpetan lausega, et Pasid olid väga hea ost.

Ning täiesti OT lisan vastuseks (Gideonic?), et Pitka katki lõikamise initsiatiiv tuli ikkagi kaitseministeeriumist. Ning kaitseväe juhtkond toetas seda 100%
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kriku »

Mehhaanikute jaoks sai tehtud omaette teema: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 26#p537826
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas HeiniR »

http://www.kaitseministeerium.ee/et/ees ... -2019-2022

Täna avalikustati siis 4-aastane arengukava. Võitleja isikliku varustuse ja relvastuse osas võiks pidada positiivseks (jalamehe relvad, öönägemine, side). 6 Kõud on aga muidugi selline tagasihoidlik number, mida vist oligi arvata. Aga mis seal ikka, lätlased tulevad äkki oma torudega vajadusel appi. :oops:


EDIT:

Lisaks siis kokuvõtvad slaidid: http://www.kaitseministeerium.ee/sites/ ... avalik.pdf
Mul tekitas laskemoona slaidil küsimusi see, et kas tõesti maksab Javelini rakett tänaseks järsku 200 000 eurot/tk? Ja Mistral 381 000 eurot/tk? Tundub unreal...

Naljakas on muidugi see, et kui juba on K9 osas valik tehtud, siis värskete piltide slaididel nõeme hoopis M109 (Paladini)?
kuido20
Liige
Postitusi: 3325
Liitunud: 06 Jaan, 2004 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas kuido20 »

HeiniR kirjutas:http://www.kaitseministeerium.ee/et/ees ... -2019-2022
Täna avalikustati siis 4-aastane arengukava. Võitleja isikliku varustuse ja relvastuse osas võiks pidada positiivseks (jalamehe relvad, öönägemine, side). 6 Kõud on aga muidugi selline tagasihoidlik number, mida vist oligi arvata.
Üksuste ja varustuse lõikes on see kava kohati väga detailne.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

HeiniR kirjutas: Mul tekitas laskemoona slaidil küsimusi see, et kas tõesti maksab Javelini rakett tänaseks järsku 200 000 eurot/tk? Ja Mistral 381 000 eurot/tk? Tundub unreal...
Mistrali puhul on tegemist M3 raketi versiooniga. Vanemaid ja odavamaid versioone enam ei toodeta. Esimene partii uuemaid versioone tarniti Eestile juba 2015. Selle kohta oli ka uudis. Otsingusse pannes leiab üles.
Sama põhjused on ka Javelini hinna puhul. Vanem versioon laskemoonast pole enam tootmisel. Seetõttu ka hind kallim. Nii nagu Mistrali puhul on Javelin Block 1 versiooni Eestisse juba tarnitud. Samuti oli sellest uudis.

Sedasorti hindades peitub ka üks põhjus, miks 2% eest riigikaitseks saab parajasti niisuure kaitseväe kui sinna 2% sisse mahub. Võtke hinnad, korrutage laskeseadmete arvuga läbi ja omakorda korrutage läbi lahingupäevade arvuga. Omakorda lisage juurde veel väljaõppes ära lastava laskemoona kulu. Nendesse arvudesse kaobki see maagiline 42 000 sõdurit. Kui laskemoona, varustust mitte osta ja üksuste kvaliteedis kõvasti järgi anda saaks ka ehk rohkem. Vintpüss, viis padrunit ja mütsimärk pole kallid.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Martin Peeter »

Minu jaoks küsitavad kuluartiklid on miinilaevade moderniseerimine ja mereseire arendamine. Loodan, et sinna kulub raha mõõdukalt. Kokkuvõtteks - 2% SKT-st meie riigi suuruse ja asukoha juures on ikka vähe, mis vähe.
Viimati muutis Martin Peeter, 13 Veebr, 2018 22:54, muudetud 1 kord kokku.
Dona nobis pacem!
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Martin Herem »

No nüüd Martin Peeter paned sa mind küll imestama - kuda see mereseire arendamine küsitav on?
Mitte et minu jaoks miinijahtijate moderniseerimine küsitav oleks. Aga seire ... kuidas siis üldse merel sõdida? Reageerida? Liitlastega infot vahetada?
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas HeiniR »

Strateegiline sõdur, olen sellest teadlik,et EKVle on tarnitud nii uuemad Mistrali kui Javelini raketid. Lihtsalt tekitab küsimusi, et kui varem rääkisime ka Block1 puhul 80-100k eurost ja Mistrali puhul ca 100k eurosest raketist, siis nüüd järsku on hinnad mitmekordistunud?!
Poolest miljonist peaksid hakkama juba AIM120 hinnad,mille tegevuskaugus ületab seda Mistrali ikka oluliselt?
Kuna nii Javelini,Spike kui Stingeri (Mistrali vähem) osas hankeid,millega võrrelda, liigub, siis ei ole kuulda,et Stinger oleks vahepeal 4 korda kallimaks läinud või Spike (mida hangitakse eriversioonides tuhandeid) 2 - 3 korda kallimaks.
Ma vaatan rahakotis olevat hangete raha,mida justkui nagu oleks (üle 200 miljoni euro aastas uue 4-aastase arengukava järgi), aga enamus raha kulub isiklikule varustusele, kergrelvadele ja laskemoonale. Liikursuurtükke ostame (seejuures kasutatuna!) aga 6 tükki.
Ei teagi enam,kumb parem on - kas sitt reaalsus või unelmate paberarmee. Esimene õgib motti tasakesi, teine paneb x-päeval kogupauguga...
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Martin Peeter »

Mereseire annab kindlasti teadmise, mis võib-olla mõned pahad stsenaariumid välistab. Ma tõesti ei ole asjatundja, aga ma eeldan, et pealveelaevu saab ka juba praegu jälgida. Ja meie liitlastel on selleks veel paremaid võimalusi, kui tahtmist on.
Mulle tundub, et meile kallaletungimise üks eeldus on liitlassuhete oluline nõrgenemine võrreldes praegusega. Kuid tänapäeva muutuvas maailmas ei ole igasuguste liitude nõrgenemine kahjuks võimatu. Sellele viitas ka Välispoliitika Instituudi direktor oma eilses esinemises "Välisilmas", ka hilisemas EL-i kaitsevõimet käsitlevas dokis käis läbi, et ega NATO pruugi igavene olla. Ütleme nii, et juba tänapäeval on see olukord seal Türgiga kõike muud kui tore, kui üks NATO liige teeb teise liikme rünnakute vältimiseks kellelegi "elavat kilpi".
Jah - kui meie võimekamate NATO-liitlaste õhu- ja merejõudude momentaalne reageerimine on iseenesestmõistetav, siis muidugi on seire parandamine igati loogiline. Aga selles olukorras pole ka eriti loogiline, et meid üldse rünnatakse. Kui, siis on võimalik mõni väiksem provokatsioon, mille aga võib vabalt asendada mingi muu väiksema provokatsiooniga mingil muul moel. Ilmselt NATO ei lähe kunagi pauguga ja valjult deklareerides laiali - see oleks ikka väga tobe. Aga kui tekib mingi ebaselge olukord, mida naabrimees kurjasti ära kasutada püüab? Näiteks mingi vastik konflikt ELi ja UK-USA vastandumise pinnal, mis meist eriti ei olene? Ja siis, kui meil on kallilt kätte tulnud teadmine, aga pole midagi tarka selle teadmisega teha, ei ole seis ka kiiduväärt. Lõpuks oleneb palju hinnast. Kui see väga kallis ei ole, siis ei jaura. Või, kui see on näiteks mingi liitlaste nõudmine või kehtestatud eeldus millelegi, siis tuleb see kindlasti täita, aga seda ma ilmselt ei tohigi teada. Seepärast väljendasin ma ka, et "minu jaoks küsitav".
Dona nobis pacem!
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

HeiniR kirjutas:Strateegiline sõdur, olen sellest teadlik,et EKVle on tarnitud nii uuemad Mistrali kui Javelini raketid. Lihtsalt tekitab küsimusi, et kui varem rääkisime ka Block1 puhul 80-100k eurost ja Mistrali puhul ca 100k eurosest raketist, siis nüüd järsku on hinnad mitmekordistunud?!
Ei osaka muud mõistliku kosta, et igasuguseid rääkijaid on tõesti palju. Block 0 koos transpordikulude, käibemaksu ja muude pisemate kululiikidega on 85KEURi juures. Õigemini oli. Block 1 hind ei ole kunagi olnud 100KEURi. Mistraliga sama lugu. Üldiselt laskemoona hinnatõusud jäävad tavaliselt paari protsendi juurde aastas. Samas ei kehti see versiooniuuenduste ja mõningate erijuhtumite puhul.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Lihtsalt tekitab küsimusi, et kui varem rääkisime ka Block1 puhul 80-100k eurost ja Mistrali puhul ca 100k eurosest raketist, siis nüüd järsku on hinnad mitmekordistunud?!
Mistrali puhul ei tea, kuid Javelin on kindlalt kallimaks läinud. Kõige hiljutisema Javelini moona ostu puhul, mille ma suutsin üles leida, oli tüki hind ligikaudu 150 000 dollarit. See oli nii 5-6 aastat tagasi ja ma ei ole 100% kindel, mis variandiga (block 0 või block 1) oli tegu.
http://webflis.us/WebFLIS.html?B=iy~%25 ... 22255930FC
Ma tõesti ei ole asjatundja, aga ma eeldan, et pealveelaevu saab ka juba praegu jälgida. Ja meie liitlastel on selleks veel paremaid võimalusi, kui tahtmist on.
Piirivalvel mingisugune võimekus on, kuid kindlasti mitte sellel tasemel, mis oleks vaja. Liitlased peavad saama eeldada, et meil endil on korralik pilt olemas. Täpselt nagu õhuseirega, mis on eelduseks Ämari baasis tegutsevatele üksustele.
asiootus
Liige
Postitusi: 332
Liitunud: 30 Juun, 2017 12:04

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas asiootus »

FGM-148F- 246 000 USD

Rannakaitse ülesehitamisel tulekski esmalt mereseirest pihta hakata, olemasoleva mereseireradarivõrgu moderniseerimine ja tihendamine.
JTatikas
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 10 Jaan, 2014 15:15
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas JTatikas »

Võib-olla on laskeseadeldised ka rakettide hinna sisse arvestatud? Nt iga nelja raketi kohta üks laskeseade?
Viimati muutis JTatikas, 14 Veebr, 2018 10:42, muudetud 1 kord kokku.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

FGM-148F- 246 000 USD
Mulle tundub, et see on veidi valesti tõlgendatud allika põhjal. Tegu on FY2015 raportiga (Financial Year - Finantsaasta). Esiteks, seal on ära toodud Javelini süsteemide hanke hinnad koos arendustöö hinnaga. See summa on siis jagatud kirja pandud ühiku hinnaga. Samas pole selge, mida see summa tegelikult sisaldab (kas ka CLUd ja muu varustus?). Kirjeldatud on seda lihtsalt kui "Javelin Advanced Anti-Tank Weapon". Teiseks, on keeruline määrata, kas see FY2015 eelarve rida sisaldab ainult FGM-148F hanget, või on seal hulgas ka muud raketid. Öeldud on ainult, et 2015 alustatakse F versiooni hankimist. Põhimõtteliselt on F versioon endiselt arendamisjärgus ja nö päris tootmishinda need ostud veel ei tohiks kajastada, sest sisaldavad ka muid kulusid. Kokkuvõttes pole ühtegi otsest ega selgelt määratletavat viidet kogustele, ega sellele, mida see hange täpsemalt sisaldab. Seetõttu soovitan sellesse summasse veidi ettevaatlikult suhtuda. Minu poolt viidatud allikas on selgelt määratletud, et tegu on Javelini moonaga ning selle ühikuhind on üsna üheselt mõistetavalt ära toodud.
Leino
Liige
Postitusi: 179
Liitunud: 18 Aug, 2008 17:59
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Leino »

Kavatsetakse suuremaid droone ka muretseda, peale Ravenite?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist