Uued relvasüsteemid EKV-le

Vasta
vk1
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 02 Juul, 2007 22:18
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas vk1 »

sinu loogika järgi siis 4 uut roomikut kokku 10000 eur per masin (lisaks muu remont) pluss ehitada angaarikohad vastavalt masinate arvule? kompaniis oleks ta siis jaoveokina ( 10-12 tk. kompaniis, pataljonis 50-60 tk.?)

minu arust enamus bv kasutajaist on pannud masina ainult erilisemat sorti üksuste kasutusse - ameerikas alaskal ja 10.mägidiviisis, sakslastel, prantslastel , itaallastel samuti ainult alpiüksustes, briti komandosed olid kah kohandatud norras sõdimiseks

tava-jalavägi kasutaski vist ainult rootsis.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas HeiniR »

. Strat.sõdur: Kaasnevaks mõjuks on vajadus edaspidi rabas jala käia. Mis teha?
Üldse ei taha kuidagi ebaviisakaks muutuda ja ma üldiselt pean strateegilise sõduri viisakast maneerist igati lugu,samuti ei taha häid kaasfoorumlasi solvata,aga praegu tundub antud kaasfoorumlane mulle inimesena,kellel vist “põllule” ei ole kunagi asja olnud ja peas hekseldavad ainult exceli tabelid.
Oled Sa kordki elus talvel kottideni lumes kasvõi 25meetritki paksemate vammustega sumbanud, rääkimata sõdurile antavast raskest varustusest,relvast jms-st?
Ma olen,Trumm on ilmselt ka, seega rünnakul/kaitsel lumes või rabas pikki vahemaid jalgsi venelaste roomikutega võidu manööverdada on üks päris lootusetu jõukatsumine.
Mingil põhjusel neid Vikingeid ja muid selliseid masinaid ikka soetatakse,ilmselt põhjusega.
Kas mitte Milrem ei võitnud BV-de hooldusteenuse hanget?
Pange ühele masinale normaalsed uued roomikud alla ja laske katsetel ribadeks, siis usun,et ainult 25km.
strateegiline sõdur
Liige
Postitusi: 454
Liitunud: 17 Nov, 2016 11:33
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas strateegiline sõdur »

HeiniR kirjutas:
. Strat.sõdur: Kaasnevaks mõjuks on vajadus edaspidi rabas jala käia. Mis teha?
Üldse ei taha kuidagi ebaviisakaks muutuda ja ma üldiselt pean strateegilise sõduri viisakast maneerist igati lugu,samuti ei taha häid kaasfoorumlasi solvata,aga praegu tundub antud kaasfoorumlane mulle inimesena,kellel vist “põllule” ei ole kunagi asja olnud ja peas hekseldavad ainult exceli tabelid.
Oled Sa kordki elus talvel kottideni lumes kasvõi 25meetritki paksemate vammustega sumbanud, rääkimata sõdurile antavast raskest varustusest,relvast jms-st?
Ma olen,Trumm on ilmselt ka, seega rünnakul/kaitsel lumes või rabas pikki vahemaid jalgsi venelaste roomikutega võidu manööverdada on üks päris lootusetu jõukatsumine.
Kui küsitakse tuleb vastata. Esimene õppus paksus lumes oli mul 1993 aastal KL maleva kosseisus. Õppuse nime enam ei mäleta. Sealt edasi läks suht katkematu hooga. Järgnesid talvine õppus "Karu vahetab koobast", vist oli 1996. See nimi on meelde jäänud, teised enam ei meenu. Lisaks kolm-neli aastat järjest neli korda aastas igal aastaajal üks nädalane sissilaager, üks nädala pikkune kaitselahingu õppus, lisaks muud väiksemad ja suuremad õppused. Sealt peale olen üritanud õppuste osa enda jaoks vähendada ja analüütilist tööd Exceliga suurendada. Kohati on see isegi õnnestunud, kuigi viimasel ajal on täheldada teatut muutust :) Lumes ja rabas olen ikka mõned korrad sumbanud. Vahel isegi rohkem kui 25 meetrit. Pikimana meenub, et Erna võistluse käigus tegime lolli valearvestuse ja kütsime 2-3 km otse läbi raba. Vist kahe tunniga saime hakkama. Seega raba mõjust sõduri füüsilisele võimekusele oman läbi isikliku kogemus arusaamist.
Täitsa võimalik, et Sinu kogemused rabade, lumiste lagendike ja õppustel viibitud ajaga on suuremad. On see piisav ülevaade, ma pikemalt ei viitsi? Kas kvalifitseerun kõrgesti asutatud lahinguhuntide austusväärsesse seltskonda? Mõni uksealune koht vast ikka antakse. :D

Kapten Trummile jõuan ehk äkki homme pikemalt vastata. Ja vist tuleks mõned kaitseplaneerimise põhitõed laiematele rahvahulkadele üle korrata.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas HeiniR »

Ja peale mainitud kogemusi ütled,et kütame jala, võidu venkude roomikutega? Sest ratas masinad meil sellel maastikul ei liigu. Mitu lahingut Sa sedasi pead? Ma kahtlen,et väga palju. Ernal ikka kütsid tänase kuulivesti ja muu mudruga? Mnjaah...
Ma just Vikingeid ehk soomustatud BV-sid hangikski, paremat riista annab otsida meile oludes.
UGV oleks ju mingil määral abiks,aga selle võimekust, k.a vees liikumise puudumine, ei saa võrrelda BV-dega.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Gideonic »

HeiniR kirjutas:Ja peale mainitud kogemusi ütled,et kütame jala, võidu venkude roomikutega? Sest ratas masinad meil sellel maastikul ei liigu. Mitu lahingut Sa sedasi pead? Ma kahtlen,et väga palju. Ernal ikka kütsid tänase kuulivesti ja muu mudruga? Mnjaah...
Ma just Vikingeid ehk soomustatud BV-sid hangikski, paremat riista annab otsida meile oludes.
UGV oleks ju mingil määral abiks,aga selle võimekust, k.a vees liikumise puudumine, ei saa võrrelda BV-dega.
Tuleb nõustuda. Üks asi on kergemas varustuses matkata, teine asi on kõike lahinguks vajalikku transportida.

Usun, et ilmselt suur osa siinseid kaitseliitlasi ja -väelasi suudaks ka soisel alal nii 1-2 päeva rännakut teha lahingvarsustuses (lahingvest + rakmepaunad, relv, moon, minimaalselt vajalik söök/vesi). Seda ilmselt isegi plaatidega kuulivestiga, eeldusel et maastik pole päris laugas, või väljas +30 või põlvini lumi, aga mis see "sakslastesse puutub" ? :D

... sest sellel pole vähimatki pistmist eelmainitud rabas lahingu pidamisega.

Sest siis oleks ajaavahemik pikem ja sinna tuleks juurde kogu ülejäänud kompanii tavaar: tankitõrjerelvad (eriti tore veel Javelinid oma jahutatud konteinerites), raskemad kuulipildujad ja nende moon, toit, meditsiinivarustus, sidevahendid (ohtralt varuakusid, või generaatorid + kütus?!) ... Kui reaalselt lahinuid peetakse, tuleb koheselt ka haavatutega tegelemine (sest eeldan, et ei peeta kõigi haavatute kohapeale surema jätmist väga jätkusuutlikuks lahinguviisiks), mnjah.

Mul oli au eelmisel sügisel meditsiiniõppe raames taaskord lohistada kahekesi lebomatil lahingvarustuses haavatut (olles ka ise vesti, relva - kogu mudruga). Seda siis paar korda nii 150m künka taha varju, sellises mõõdukate mätastega kuid minimaalse võsaga männimetsas

... ütleme nii, et sellise "kand-varvas rabakompaniiga" on lahingus kolm varianti. Kas jäetakse maha kas iga tõsisem haavatu, väga palju varustust, või ei jõuta lahkuda ja langetakse lihtsalt vangi.

P.S: Lisaks tuleb arvestada, et sellist matkamist ei pea suutma mitte mõned sportlikumad "kõvad mehed" vaid sisuliselt kõik üksuse liikmed (ka need reservväelased kelle ajateenistus oli näiteks 8 a. tagasi ja kes pärast seda on ainult kontoritooli nühkinud)
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Mul tekiks kohe esimese asjana küsimus, et kui tõesti peaksid mehed/jalaväelased kusagil rabas või paksus lumes oma positsiooni hoidma, siis millega neid varustada/toetada kavatsetakse? Pannvaageniga oleks see veel vast mõeldav. Või kuidas korraldada medevac neile meestele seal rabas? Stsenaariumeid on küllalt, kus parem maastikuläbivus oleks vajalik.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ja peale mainitud kogemusi ütled,et kütame jala, võidu venkude roomikutega? Sest ratas masinad meil sellel maastikul ei liigu. Mitu lahingut Sa sedasi pead? Ma kahtlen,et väga palju. Ernal ikka kütsid tänase kuulivesti ja muu mudruga? Mnjaah...
Ma just Vikingeid ehk soomustatud BV-sid hangikski, paremat riista annab otsida meile oludes.
UGV oleks ju mingil määral abiks,aga selle võimekust, k.a vees liikumise puudumine, ei saa võrrelda BV-dega.
Siin on tegelikult selline laiem teema nagu taktikalise kergetranspordi puudumine meil. Millega viia ära 5 haavatut, millega tuua laskemoona või viia kiiresti viivituspositsioonil olnud mehed ära. See on siis transpordivahend, mis saab tulla suhteliselt positsioonide taha, viimase otsetule varjeni ja mis liiguks väljaspool teid, kus vastane jälitama tulla ei saa.

UGV on kamina silmis kindlasti äge asi, ainult mulle tundub, et selle 100-tuhandese tükihinna eest saaks kobemaid ATV-sid käruga terve pataljoni tarbeks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

vk1 kirjutas:sinu loogika järgi siis 4 uut roomikut kokku 10000 eur per masin (lisaks muu remont) pluss ehitada angaarikohad vastavalt masinate arvule? kompaniis oleks ta siis jaoveokina ( 10-12 tk. kompaniis, pataljonis 50-60 tk.?)
minu arust enamus bv kasutajaist on pannud masina ainult erilisemat sorti üksuste kasutusse - ameerikas alaskal ja 10.mägidiviisis, sakslastel, prantslastel , itaallastel samuti ainult alpiüksustes, briti komandosed olid kah kohandatud norras sõdimiseks
tava-jalavägi kasutaski vist ainult rootsis.
Ma ütlesin, et minuarust on taolise masina õige kasutuskoht näiteks keskalluvusega transpordipataljon, kus neid masinaid antakse brigaadidele alla vastavalt vajadusele. Näiteks Tartu kandis tegutsev 2. brigaad peab ühe pataljoni saatma üle Emajõe.

Taoline loovam Bv kasutamine toimus Scoutspataljoni poolt Kevadtormil 2017 keskpolükal, kus üksainus skautide rühm+ tuli sellis(t)ega üle Valgejõe (sh need kevadised kaldapealsed, mis inimest ei kanna), taris endaga kaasa Browningud-värgid, hõivas üllatunud kaitsjate ees ühe strateegilise kõrgendiku ja selle olukorra lahendamiseks kaotasid kaitsjad vasturünnakul pea kompaniijagu mehi. Paside ja CV-dega poles seda tehtud, need oleks sinna sohu jäänudki. Jalgsi oleks ehk kah kuidagi saanud (kaitsjad valvasid koolmekohti jões), aga siis poleks olnud sellist tempot ja raskeid relvi. Ühesõnaga, kaitsjad suutsid selle sillapea suurte raskustega likvideerida. Aga miks selline sissesõit tekkis? Kaitsja vaatas kaitselõiku harjumuspärase pilguga - enda veoautode ja jalaväelaste kontekstis - sellisest soost me läbi ei saa, järelikult pole läbimurre siit tõenäoline. Seda, et ründaja omas tehnikat, mis sellises mädasoos sõitis, tuli muidugi üllatusena.
Viimati muutis Kapten Trumm, 08 Mai, 2019 8:39, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas HeiniR »

UGV osas just mainisingi, et teda ei anna võrrelda BV võimekusega - 10+ meest ja palju muud mudru, uuematel lisaks täiesti korralik kuuli/killu/miini kaitse.
Aga üks väga hea asi, mis BV-l on ja mida UGV või ATV ei oma, on vees liikumise võime, s.h mudas.

Ühest asjast ei saa aru, et britid, hollandlased (parandage kui eksin) kasutasid soomustatud BV-sid Afganistanis, kus roomikud pidid ikka päris palju vatti saama, kusjuures nende masinate mass on täiesti teine võrreldes meie praeguste vanade ja kergete BV-dega. Nende riikide rahakott on muidugi teine, kuid mis antud pinnasel roomikukuluks tuli?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ära võrdle 40 aastat laoplatsil kurja ilma käes olnud roomikuid tänapäevaste tehaseuutega. Ka 25 km ei ole nende (uute) eluiga, isegi kui see 25 km pidevaid kannakaid teha. Küll aga võib 25 km-ga need laoplatsil kõvaks tõmmanud roomikud puruks sõita (nagu ka 40 aastat laoplatsil olnud rehvid).

Briti Bv-d võite tõenäoliselt näha suve alguses aktsioonis, kui brittide meredessant meile tuleb.
https://news.err.ee/883411/uk-planning- ... ummer-2019

Uued Viking-masinad maksavad esmakordsel hankel ca 2 miljonit eurot tükist ja korduval hankel (kui seonduvat "kaasavara" enam pole) ca 1 miljon eurot tükist.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kapten Trumm kirjutas:Ma ütlesin, et minuarust on taolise masina õige kasutuskoht näiteks keskalluvusega transpordipataljon, kus neid masinaid antakse brigaadidele alla vastavalt vajadusele..
Kui seda mõtet laiendada, siis (minu arust) nii ca 20tk selliseid masinaid võiks Eestis "elus hoida" kohe kindlasti..
Kastist välja mõeldes võiks selline "varu" olla näit kaitseväe ja päästeameti "ühishalduses" - et omamoodi kriisireageerimisreserviks mõlemile (ka kulud pooleks jne)..

Sest nii sõjaline kui päästealane roll on sellel ainulaadsel sõidukil meie oludes täiesti olemas - küsimus ongi ehk kulude hajutamises // organisatsiooniüleses riiklikus mõtlemises.. aga ilmselt pole me sellise mõtlemise jaoks siin tänase Eesti padubürokraatlikus konnatiigis veel küpsed..

Lihtsam on ju kohe exceliga pähe lajatada // varad korstnasse kirjutada :lol:
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 08 Mai, 2019 9:23, muudetud 1 kord kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
aj1972
Liige
Postitusi: 917
Liitunud: 23 Mär, 2014 21:53
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas aj1972 »

Mul mõned küsimused tekkinud siinse arutelu peale.
Miks arvate,et üldse rabas sõdima hakkame? Me võime seal istuda aga miks peaks venelane sinna tulema linnadesse minemise asemel?
CV hanke selgitustes jooksis läbi,et valikus oli Singapuri Bronco (2 või 3) mis sarnane BV-iga sain aru,et ei valitud kauge tootja pärast, sest kardeti varuosade kättasaadavuse probleeme.
Keegi aga ei rääkinud midagi roomikutest mis vähe kestavad.
Küsimus kas Bronco ja BV S10 jmt. uutel lähevad roomikud samuti kiirelt õhtale ja kallima hooldusega kui CV?
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Ka soomlased pole ju otsustanud kergetest roomikmasinatest loobuda. Nasu asemel hangiti sõbrahinnaga Bv206 juurde. Me räägime siinkohal mitmesajast masinast. Saavad ka hakkama.

Siinkohal olen Borjaga igati nõus:
Kui seda mõtet laiendada, siis (minu arust) nii ca 20tk selliseid masinaid võiks Eestis "elus hoida" kohe kindlasti..
Kastist välja mõeldes võiks selline "varu" olla näit kaitseväe ja päästeameti "ühishalduses" - et omamoodi kriisireageerimisreserviks mõlemile (ka kulud pooleks jne)..

Mis puudutab rabades sõdimist:
Miks arvate,et üldse rabas sõdima hakkame? Me võime seal istuda aga miks peaks venelane sinna tulema linnadesse minemise asemel?
Arvestades, et ligikaudu viiendik kuni neljandik Eestist on rabaga kaetud, siis tõenäosus, et seal ka millalgi sõdima hakatakse on äärmiselt kõrge. Venelased võivad vabalt kasutada rabasid, et mingit positsiooni kaitsva üksuse tiivale või lausa seljataha jõuda. Ja samamoodi võiksime ka meie ju teha. Ma saan aru küll, et sellise masinapargi ülalpidamine võib kulukas olla, kuid ma siiralt loodan, et enne nende täielikku ära kaotamist tehakse üks väga põhjalik analüüs. Muidu võime ühel hetkel end avastada püksid rebadel.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Miks arvate,et üldse rabas sõdima hakkame? Me võime seal istuda aga miks peaks venelane sinna tulema linnadesse minemise asemel?
See pole nüüd masina teemaline küsimus, vaid laiem operatiivkunsti küsimus, mida seletaks niipalju kui mul teadmisi jagub. Eks targemad täienda.
Termin "manööversõda" ei tähenda ainult tanke ja IFV-sid, vaid vaid laiemalt võimet liikuda kiiresti avastatud nõrkadest kohtadest läbi ja näiteks piirata vastane sisse. Või sundida ta edasitungi peatama/taganema läbi kotti sattumise ohu loomise. Rõhk on just sellel, et asetada oma tugevus nõrkuse vastu.
Teine võimalus on pidada sellist sarved koos lahingut - selle võidab enamasti ülekaalukam osapool.

Eesti maastikuoludes annavad manöövrivõimet ka jalgrattad. Liigud kiiresti seal, kus vastane ei liigu.

Et venelane kasutab meie kandis asuvates brigaadides "sooliikur" MTLB-d pole sugugi juhuslik. Põhjus selgub, kui vaatate masina erisurvet pinnasele ja videosid, kust neid läbi suudetakse ajada. Neile pannakse praegu peale 30 mm kahuriga BTR-i torne.

See "manöövri" idee peaks hästi selge olema, kui vaadata sakslaste pealetunge 1941 suvel. Nad ei kippunud kuskil ülekaalukate vene tankivägedega mõõtu võtma, vaid eelistasid otsida mõne jalaväediviisi kaitsel, kus oli lahendamata kahe diviisi ühenduskoha teema (tihti olid seal tühikud), sõitsid sealt kiiresti läbi ja jõudsid venelaste operatiivtagalasse, purustades järelvedu, juhtimist ja reserve. Algas paanika ja põgenemine.

Tulles tagasi sohu, siis see, kes soos liigub (sood ja soostunud metsa on meil niiet paha hakkab) ega jää esimesel metsaveoteel kinni saab liikuda seal kus vastane ei liigu. Kui me kõrvutame MTLB läbivuse odava ja soodsa 2-tonnise tendiveoki omaga, siis tundub, et antud eelis jääbki vastasele. Kui kiirus on kriitiline, siis üks sildadeni sisse vajunud veoauto on piisav, et selle välja saamise ja ümbersõiduga pool tundi jamada ja kogu üritus käkkida. Eriti hullud on selles kontekstis veel kuluefektiivsed 1017 mersud (Excelis väga ilus -pane pool rühma üheainsa auto peale) oma topeltrataste ja muidu lahja maastikuvõimega.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued relvasüsteemid EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Bandwageni sõjalises kasutuses ma ei keskenduks(ki) niivõrd jalaväeveoki rollile - ma näen siin eelkõige kriitilist rolli mängiva sõjamaterjali n-ö "üübermaastikuvõimelist toimetamist" kriitilisse lõiku ja kriitilises ajaraamistikus.. pluss haavatute äravedu muidugi.

Ja veel - mul tekkis ka üks kalambuur..
Et kui Stalinile omistatakse fraasi "pole inimest, pole probleemi", siis kohalike "excelistide" moto näikse olevat "pole varustust, pole probleemi"(-mõelda pole ka vaja).. elu lill mis lill ju :mrgreen:
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 08 Mai, 2019 13:58, muudetud 1 kord kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist