ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistusest

Vasta
Kõigijaoksslang
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Juul, 2017 18:37
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Kõigijaoksslang »

See pole enam naljakas ka mitte. Ma ei tea enam, mida kuradit ma tegema pean, et valudest vabaneda. Ma ei saa normaalselt kõndidagi, täna oli palju seismist ja nüüd käin nagu oleks sitt püksis, üks jalg hullem kui teine ja ei saa normaalselt kummalegi jalale toetada. Suurem osa ajast on parem jalg see, mis pidevalt vabandust väljenduse pärast aga p****s on ja pidevalt valutab. Paremal jalal on ka suurem lampjalgsus ja põlv mis pideval astudes raksub(2x liigesest välja käinud). Kui liiga palju püsti olemist on, siis hakkab ka lõpuks vasakusse jalga tugevaid valusid lööma.

Imestama paneb ikkagi see, et 14.02.2017 tehtud röntgeni diagnoos mis sai tehtud Pärnu haiglas oli vasak jalg 145' ja parem jalg 149'. Küll aga 15.02.2017 Tallinna KRA-s tehtud röntgeni tulemusteks tuli üllataval kombel, et mõlemad jalad 147', mis on täiesti võimatu tulemus, 24h ei toimu elus sellist muutust, eriti veel selline, et parem jalg oleks paranenud. See asi ei paranegi. Kas tõesti manipuleeriti andmeid, et ma kõlbulik oleks? 4' jalgade vahe on märgatav vahe. See tähendab, et parem jalg on juba tundlikum igasugusele pingele lisaks veel see põlv. Praegu proovin jõuda sinna maani, et minna kordus komisjoni, nüüd siis nende andmetega, mis tegelikult paika peavad aga nüüdseks on kogunenud ka igavene ports probleeme, mis see lampjalgsusega tulnud on. See ei ole normaalne, et ma pean ajama näost sisse iga päev 3 erinevat ainet, millest tolku pole, et käia söömas ja klassi tundides. Füüsilisi asju ma teha ei saa, sest ma ei saa korralikult kõnnitudki, mis kuradi rännakutest ja asjadest Me räägime.

Lihtsalt ma ei tea. Ma hakkasin kunagi siia oma lugu kirjutama, sest ma ei teadnud enam kuhu pöörduda oma murega. Mured on kestnud juba 7nädalat järjest kui ma ei eksi. Ma ei saa mõni õhtu kohe magamagi nende valude pärast, eriti kui kuskile hüppeliigesesse või põlve närvivalu lööb. Olen omale ka sebinud mõned 5g valuvaigisti tabletti, et viimases hädas omale sisse ajada.
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1740
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas maksipoiss »

Proovi psühholoogi. :dont_know:
Kõigijaoksslang
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Juul, 2017 18:37
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Kõigijaoksslang »

maksipoiss kirjutas:Proovi psühholoogi. :dont_know:
Käin juba pikemat aega nõustaja juures.
Kasutaja avatar
ruger
Liige
Postitusi: 19203
Liitunud: 04 Juul, 2009 12:29
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas ruger »

Selliste hädade korral pöördu juba üksuse arsti poole. See ei lõppe hästi, kui selliselt valuvaigistite peal oled. Siin on pigem vabastust KV-st vaja. Muidu saad veel KV-st kestva vigastuse.
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, tuleb vastu lasta.
EA, EU, EH
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Fucs »

Siin kevadel telemaastikul KRA komisjoni teemat käsitlenud "piinatud geenius" on pannud lisaks telesaatele kirja oma mõtted KRA komisjonist ka FB-s.

https://www.facebook.com/Erastik/posts/1328994697195319

Vastavast lookesest oli siin Milnetis põgusalt juttu ühes teises teemas.
Borja kirjutas:
2korda2 kirjutas:Puhas laiskus inimeste poolt, kes peaksid asendusteenistuses töid korraldama:"ah midagi peab andma, näh, lõpeta laste poolt pooleli jäänud harjad ära". Sisuliselt "lõunani kaevad auku ja pärastlõunal ajad augu täis". See ongi see raiskamine, millele viitasin.
Ok - need pallid lähvad siis 100% riigikaitse tsiviilosapoole elik KMin/KRA ammetnike väravasse..
Sest sõjaväelastel es ole tolle asendusteenistuse menetlemisel mitte mingit osalust.

Mis mulle Eestis eluaeg närvidele käib on see, et kus iganes riigikaitse alal tegev ametnikkond ka sitta kokku keerab, ühiskonna silmis läeb see kõik automaatselt vormikandjatest sõjaväelaste kraesse - no nuta või naera :evil: :mrgreen:
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 58#p507858

Mind antud juhul ei huvita niivõrd see, kas "piiratud geeniusega" käituti ülekohtuselt või lollilt ja kas ta oli mingi pehmo või šlang ega see, kas "piinatud geenius" tegi asendusteenistuses harjakesi, vaid see, kas "piinatud geeniuse" FB-s KRA komisjoni kohta kirjutatu vastab tõele.
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas London Bridge »

Minu komisjonikäigust on küll kümme aastat möödas, kuid kommenteerin nii palju kui mäletan.

Ootama tõesti pidi, sest ametnikke oli umbes kolm ja meid umbes nelikümmend. Alla tunni võttis aega, et kõik ametnike juurest läbi käinud ning arstide poole teele saadetud oleksid. Elavad järjekorrad moodustusid ka arstide juurde, kuid ka need ei olnud ebaloogiliselt pikad, ja ka hiljem, mil, kui ma õigest aru sain, ootasid ametnikud arstidelt mingeid tulemusi, pidime ootama, et meid nimeliselt kabinetti kutsutaks. Seega üheksa tundi järjest ühe koha peal ootamist küll ei olnud. Ikka ühest elavast järjekorrast teise - nagu ikka see võrdsete inimeste puhul käib. Minu komisjon toimus ühe väikelinna polikliinikus, seega ei oska ma kommenteerida Maneeži 3 hoone rususust pikema istumise-seismise korral, aga eks see rohkem subjektiivne ole. Samuti ei taibanud ma raamatut kaasa võtta - no ilmselgelt ma ei lõpetanud Harvardit kiitusega :(. Küll aga ei märganud ma selle võrra aja venimist, sest 40 noormehe sekka satub ka mõni jutukam ja teravam pliiats, kes jutulõnga üleval suudab hoida, ning pigem oli lõbus koos süsteemi kiruda ning muust pahnast rääkida. Nutitelefone oli tollal vähe.

Ametniku juurde tagasipöördudes küsiti minu käest teenistuskoha eelistust. Et mul puudus Harvardi kiituskiri, taipasin ainult Kuppi nimetada, mis oli aga täis. Seletusest sain nii aru, et teenistuskohtade täitmisel arvestatakse elukohta - et ainult Tallinna härrad kõik Tallinnas ei teeniks näiteks - ja täidetakse väeosade kaupa - üks kuu täidetakse suuresti üht, teisel kuul teist. Need aga pole väga ranged reeglid, pigem tööprotsessi lihtsustavad ja loomulikult kujunenud värgid. Kui ma oleks pressinud, siis oleks Kuppi ka saanud - pakun, et mainit telefoni kõne oli tehtud kellelegi kontoris, kes kontrollis luurekeskuse(?) arvude seisu; võib olla isegi on erilisemad väeosad kellegi vastutada või filter tihedam, ei tea, aga telefonid helisesid ja kõnesid tegid nad ka tol korral sageli.

Nii et ametnikud jätsid väga sõbraliku ja üldse mitte paindumatu mulje. Testi kohta öeldi ka, et see pole eriti otsustav ning väeosad teevad valiku, kes seeruks, ikkagi ise. Terviseankeet oli väga üldine - kui sageli tarvitate alkoholi, narkootikume jne - üks võitleja rääkis meile, et ta teadis kedagi, kes pani vastuseks, et kanepit ja iga päev vms, ning talle olevat patrull järgi tulnud ja vestlust jaoskonnas jätkanud :D . Igal juhul, juba enne komisjoni oli vaja perearsti juurest läbi käia. Kui oleks mingeid suuri takistusi teenimise jaoks, oleks perearstilt saadud paberil see kirjas. Mingist väiksemat nahahädast jahumine tundub mulle koomilisena ja ega ma ei ole üllatunud, et see teenimisele takistuseks ei saanud. Ka minul oli kõige pikantsem jutuajamine psühholoogiga, kes küsis ainult korpide ja ülikooli kohta. Ka mina ei taibanud, kuidas see teemaga seotud olema pidi, aga ju ta midagi minu vastustest välja luges, et positiivse vastuse andis.

Igal juhul lõunaks sain ma vabaks - ei olnud ei esimeste ega viimaste seas - kuid kohe alguses hoiatati, et võib minna kella viieni välja. Eeldan, et see võib olla seotud arstidelt tulevate proovide tulemuste jõudmisega või tõrgetega. Mulle ei jäänud küll muljet, et ametnikud oleksid venitanud või aeglased olnud. Oma maailmast tundub antud võitleja natuke liiga heal arvamusel olevat.

Vabandan pika kirjatüki ees, aga vanal inimesel on mõnikord tore noorusaega meenutada. Äkki vastab natuke akf küsimusele?
My fair lady.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Fucs »

Jah.

Asi pole muidugi (ja mind ei huvita) selles, kui masendav oli mingi ehitis või selle koridor, ega ootamisajad järjekordades.
Kõige selgemaks sai võitluse - uudishimu, armastuse, kahepoolse mõttevahetuse eest - kaotatus vist siis, kui psühhiaater Ilmar Soomere, üks kolmest komisjoni kuuluvast eriarstist, hakkas varsti pärast vastuvõtu algust rääkima parapsühholoogiast ("sõjaväeluure tulevik").

...

Luure teemal läks jutt üle sellele, kuidas massijälgimise eest vastutavad juudid - nad valitsevad nimelt maailma. Näide: Arvo Pärt on sellepärast nii mängitud helilooja, et ta on juudiga abielus. Niisuguseid asju tuleb tähele panna.

...

Üritasin juhtida teemat oma psühholoogistele muredele seoses ajateenistusega.

...

Mind häirib see, et psühhiaatri huvidele siinsel kujul keskendumine muutis võimatuks tema erialase töö. Inimesed, kelle psühholoogilised probleemid on tõsisemad kui minu omad ja kes vaimse tervisega seotud põhjustel ajateenistusest vabanema peaksid, jäävad tähelepanuta. Niisuguse psühhiaatri tegutsemist komisjoni liikmena saab üksnes pidada Kaitseressursside Ameti jämedaks ebaprofessionaalsuseks.
:?:
....terapeudile kurtsin paari väiksema nahahaiguse kohta ja ta soovitas mul nendest hiljem rääkida komisjoni esimehega. Komisjoni esimees aga vaatas kolme eriarsti otsust, tegi kindlaks, et ka kõigi analüüside tulemused on normis, ning vormistas lõppotsuse, ise minu tervise vastu huvi tundmata. Mulle enne arstide juurde minekut antud terviseküsitluses kirjutatut ei käsitlenud suusõnaliselt ükski arst; psühhiaater ei heitnud küsitlusele pilkugi. Reaalsete terviseprobleemide tuvastamise võimalus on nii pinnapealse metoodika tingimustes vähetõenäoline. Tõenäoliselt on komisjoni liikmete tähelepanu juhtimiseks terviseprobleemidele tegelikkuses efektiivne vaid komisjonivälise eriarsti varasem selge diagnoos - formaalne diskursus, mida nad on kohustatud mõistma.

Tundub, et arstlik komisjon eksisteeribki põhiliselt kohatäitjana Kaitseressursside Ametile pandud seadusliku kohustuse täitmiseks.
Siin eelpool toodus pole asi "väiksemates nahahaigustes" kui sellistes ju ometigi.....

Ma põhimõtteliselt ei imesta sellisel juhul (kui see kõik tõsi on, mida "piinatud geenius" meile serveerib), et KRA komisjonidest lähevad süsteemselt läbi kodanikud, kes sealt läbi minema ei peaks (kui keegi aru ei saa, siis ma ei mõtle siin "piinatud geeniust"). Põhimõtteliselt, kui aluseks (või määravaks) on hoopis perearsti tõend, siis miks mitte võttagi kaitseväeteenistusse kodanikke ainult selle tõendi alusel?
Ametnikuga suhtlemise vahel täitsin kutsesobivuse testi, mis pidi kindlaks määrama, kuivõrd ma sobin iseloomu ja isiksuse poolest jaoülemaks või autojuhiks (kes võetakse eelkutsesse ehk 11-kuulisesse suvel algavasse teenistusse, millest olen kuulnud kui 8-kuulisest teenistusest sisukamast). Testis on 24 neljast omadussõnast koosnevat gruppi, igast grupist tuleb valida sind kõige paremini ja kõige halvemini kirjeldav omadussõna. Kõigepealt vastasin ausalt. 5-pallisel skaalal autojuht 3, jaoülem 2. Autojuhilube pole, seega tuleks mul sisukama teenistuse jaoks saada rahuldav skoor jaoülema kategoorias.

Noh, teeme aga uuesti, pakub ametnik välja. Minugipoolest: objektiivseid valikuid on ju niisuguses testis nagunii raske teha, seega vähemalt iga teist vastust saan üsna ausalt muuta. Ikka autojuht 3, jaoülem 2. Teised kutsealused tulevad ja lähevad. Noh, teeme veel üks kord, pakub ametnik lõpuks! Siin andsin suhtelise aususe osas lõpuks alla ja disainisin vastuseid - olümpiaadipäevad tulevad meelde. Natuke võiks ju ette kujutada, milliseid omadusi jaoülemalt oodatakse. Mõeldud, tehtud: autojuht 4, jaoülem 4. Tülikast testist üle saanud, võisime ametnikuga minna edasi teenistuskoha valimise juurde! On näha, et ametnikud ei võta testi tõsiselt, ent formaalsuste rahuldamiseks tuleb see siiski läbida.
Kui see tõsi on, siis mis asi see on? Ja milleks?

Et siis ma püüan mingit adekvaatset pilti ette saada siin praegu meie KRA komisjonide tööst ja tasemest.
Endal kahjuks ajakohased kogemused puuduvad ja jäävad sinna ENSV Sõjakomissariaatide aega.
Siin kusagil eespool (või teises teemas) oli juttu haakuvalt nt. sellest, et kui kutsealune ei pane E-patsiendiportaalis linnukest “Terviseandmetele ligipääsude haldamine” > nõusoleku endmine e-terviseandmete kasutamiseks, siis arstlik komisjon neid terviseandmeid, võimalikke patoloogijaid jms ei näegi. Veel on olnud teemaks, kuidas perearstidelt on saadud sellised tegelikkusele mittevastavad tõendid, millega saab kaitseväeteenistusest kõrvale hiilida. Siinsamas ülal on teemaks, kuidas väidetavalt teenistuseks mittekõlbuliku lampjalgsuse astmega kodanik on siiski "sattunud kuidagi" aega teenima. Ja ma olen asjassepuutuvatelt (kaadrilt) kuulnud, et igasuguste imeliste tervisehädadega kodanikud pole mingi erinähe ega haruldus SBK-s. Sestap oleks äkki vaja midagi muuta ? Läheneda teemale kuidagi teisiti ? ..üritan sellest aru saada.
Arstlik komisjon haigusi ei diagnoosi. Arstlik komisjon otsustab arstliku läbivaatuse, Teie ütluste, esitatud tõendite ja dokumentide ning kohustuslike terviseuuringute alusel, kas Teie tervis vastab kehtestatud tervisenõuetele või mitte.

Kui komisjonis tehtud terviseuuringud või Teie ütlused viitavad, et Teil võib olla terviseprobleem, mis senises haigusloos ei kajastu, siis määratakse Teile uus arstliku komisjoni aeg ning Teil tuleb vajadusel külastada eriarsti. Kui terviseprobleem leiab tõendamist, siis saab selle järgmises komisjonis otsuse aluseks võtta.
https://www.kra.ee/arstlik-komisjon/

Veelvähem peaks diagnoosimisega tegelema kutsealune ise või väljaõpet läbi viiv kaader.
Kes siis ikkagi vastutab? Perearst?

2009
Riigikontrolli auditist selgus, et 100-st kontrollitud tervisekaardist 50-l ei olnud psühhiaatriliste ja neuroloogiliste diagnooside juures piisavalt dokumente, millest selguks, miks kutsealune teenistusest vabastati.

KRA kaitseväeteenistuse aruannetes leiduvate andmetel põhjal selgub, et teenistuseks ajutiselt või alaliselt mittekõlbulikke kutsealuseid on 2006.-2008. aastal olnud üle 14 000, neist vaimsete probleemide tõttu üle 3500.

Kui riigikontrolli auditi tulemust laiendada kõigile neile psüühika- ja käitumishäirete tõttu teenistusest alaliselt või ajutiselt vabastatutele, siis võiks Eestis teoreetiliselt olla üle 1500 noormehe, kelle ajateenistusest pääsemise põhjused jäävad puuduliku dokumentatsiooni tõttu ebaselgeks.

Riigikontrolli tulemusauditi osakonna peakontrolör Tarmo Olgo ütles Päevaleht Online’ile, et ilma dokumentideta ei ole sisuliselt võimalik tuvastada, kas vabastatud kutsealustele pandud psühhiaatrilised diagnoosid on põhjendatud või ei ole, sest kõrvalt tulev ekspert ei saa seda kontrollida.
Ebaselgus tervisekaartide täpsuse osas

KRA avalike suhete nõunik Ele Rõigas ütles, et 50 tervisekaarti ei olnud puudustega, vaid küsimus oli dokumenteerimismahus. „Käesoleva ajani ei ole üheselt reglementeeritud, millises mahus ja kui põhjalikult peavad olema erialaarstide otsused põhistatud ning kas üldse ja millises mahus peaks tegema lisauuringuid,” põhjendas ta.

Lisaks arstlikus komisjonis tehtavatele analüüsidele, uuringutele ja arstlikule läbivaatusele on KRA arstlike komisjonide esimehed Rõigase kinnitusel alates sellest aastast oluliselt suurendanud täiendavate lisauuringute mahtu.

Selleks on KRA vähendanud alates 2009. aasta teisest poolaastast arstlikesse komisjonidesse kutsutavate kutsealuste arvusid ja teinud kaitseministeeriumile ettepaneku tervisekaardi vormi muuta nii, et edaspidi oleks arstlikul komisjonil võimalik teha põhjalikumaid sissekandeid.
http://epl.delfi.ee/news/eesti/poolte-v ... d=51183437
Psüühikahäireid kurt­vad noormehed pea­vad läbima senisest mahukamad uuringud.

Kaitseministeerium valmistab ette määrusemuudatust, mille jõustumisel ei pruugi tervisega kimpus noormehed automaatselt ajateenistusest pääseda. Uute kriteeriumide alusel pääseb näiteks astma tõttu ajateenistusest vaid siis, kui see on keskmise või raske kuluga pingutusastma. Rangemad nõuded kehtestatakse ka psüühika- ja käitumishäirete osas, mis tähendab, et nende all kannatavad kutsealused peavad läbima senisest märksa tõhusama kontrolli.

„Meie eesmärk on anda arstlikule komisjonile suurem otsustuspädevus,” rääkis kaitseministeeriumi kaitseväeteenistuse osakonnajuhataja asetäitja leitnant Ants Torim. „Kui on teada, et mingisugused haigusnähud tegelikult kuidagi kutsealuse võimekust ei mõjuta, siis ei pea talle ka ajateenistusest vabastust andma,” lisas ta.
http://epl.delfi.ee/news/eesti/ajateeni ... d=51174892

Kas selles suhtes on tänaseks midagi muudetud/muutunud?
Kui jah, siis kas see meede on võimaldanud nüüd selekteerida välja kõrvaleviilijaid või on tekitanud võimaluse, et psüühikahäiretega kodanikud satuvad nüüd kaitseväeteenistusse? Psüühika psüühikaks (just sellest armastatakse palju rääkida, sest on põhiprobleem?), aga kuidas on lood teiste tervisehäiretega?
Sealtsamast artiklist:
Kõige sagedamini on ajateenistusest vabastamise põhjuseks Rõigase sõnul luu-, lihase- ja sidekoehaigused, psüühika- ja käitumishäired ning hingamisteede haigused.

2012
Iga kümnes noormees ei jää ajateenistusse lõpuni ja ta vabastatakse haiguse tõttu ennetähtaegselt, rääkis kaitseväe peaarst kolonelleitnant Kersti Lea.

Lea rääkis ETV hommikuprogrammis „Terevisioon“, et mullu vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt 11 protsenti noortest, aga varasematel aastatel on see protsent olnud ka 14 kuni 17.

Lea sõnul on peamiseks põhjuseks ajateenistusest ennetähtaegseks vabastamiseks lihas- ja luukonnahaigused ning vaimse tervise ja psüühikahäired. Need on ka peamised põhjused, miks noormehi ajateenistusse ei võeta.
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=63812598

2013
Kaitseministeeriumi kaitseväeteenistuse osakonna juhataja asetäitja kapten Tõnis Sõnum ütles, et seni andsid mitmed tervisehädad ajateenistusest vabastuse, kuid nüüd enam mitte. Edaspidi saab vabastuse määrata ainult eriarst.
http://www.err.ee/330802/uus-seadus-lai ... vate-ringi

Seega kas me peaksime pilgud pöörama nüüd hoopis nn "eriarstide" poole ja see, et Kaitseväkke imbub läbi mitteaksepteeritavate terviseriketega kodanikke on põhjustatud mitte KRA komisjoni tegevusest/pädevusest, vaid on hoopis kivi eriarstide (ja perearstide) kapsaaeda?


2017 andmed 2016 kohta:
Ajateenistuse läbis ja määrati sõjaaja ametikohale 2016. aastal 2 756 ajateenijat. Tervisliku seisundi ning muudel põhjustel vabastati 2016. aastal ennetähtaegselt teenistusest 683 ajateenijat. Tervisliku seisundi tõttu vabastati teenistusest 653 ajateenijat sh 4 naissoost ajateenijat, mis teeb 19,3% ajateenistusse asunutest ning väljalangevuse osakaal on jäänud eelmise aruandlusperioodiga võrreldes samale tasemele.

Ajateenistusse kutsumata jätmine.
Terviseseisund arstliku komisjoni otsusel ei vasta kaitseväeteenistuskohustuslase tervisenõuetele: 2015a = 8896 ; 2016a = 11450 neist Kaitseväeteenistuskohustuslase tervisenõuetele ajutise mittevastavuse tõttu 2015a = 2975 ; 2016a = 3360
https://www.kra.ee/static/aruanne_kaits ... s_2016.pdf

Mis on muutunud ?
2012 räägiti, et 2011a vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt 11 protsenti noortest, eelnevatel aastatel on see olnud ka 14 kuni 17%...
Vaatame ametlikke aruandeid...
http://www.kmin.ee/et/eesmargid-tegevus ... eteenistus

2011 vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt tervisliku seisundi tõttu 364 ajateenijat elik 11,6% kutsututest..
2012 vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt tervisliku seisundi tõttu 459 ajateenijat elik 13,5% kutsututest..
2013 vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt tervisliku seisundi tõttu 586 ajateenijat elik 16,9% kutsututest..
2014 vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt tervisliku seisundi tõttu 661 ajateenijat elik 19,7% kutsututest..
2015 vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt tervisliku seisundi tõttu 650 ajateenijat elik 19,4%...
2016 vabastati ajateenistusest ennetähtaegselt tervisliku seisundi tõttu 653 ajateenijat elik 19,3%...
2017... ?

Ennetähtaegse vabastuse/väljalangemise põhjusteks on pidevalt luu- ja lihaskonna haigused (esikohal), ning psüühika- ja käitumishäired.
KRA2014_2016.png

Lesson learned...
2011 järeldused.png
2016 järeldused.png
Ma saan aru nii, et Kaitsevägi püüab lõpuks n.ö. "essast saia teha" (töötada neile suunatud materjaliga nii hästi kui vähegi saab) ja võtta tarvitusele kõik võimalikud meetmed, et juba sinna jõudnud kodanike tervisehädasid leevendada ja mitte süvendada, ega jumala eest mitte juurde tekitada. Kas meie perearstid, erialaarstid (tõendite väljastajad ja diagnoosijad) ja KRA komisjon (tõendite ja diagnooside lugejad) on ka Lesson learned, ning võtnud midagi selle teemaga ette ?
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas London Bridge »

Soomere
Ma ei tea, mida ja kui kuidas nad komisjonis täpselt hindavad. Ka minul ajas psühholoog näiliselt segast juttu, aga ma ei ole ka pädev nende metoodikat hindama. Võib olla sai ta oma linnukesed kirjutatud, võib olla kirjutas suvalt. Soomere jutu kohta oleks mina teinud märkuse komisjoni läbiviijale, sest arstidega peaks olema KRAl eraldi lepingud sõlmitud - asi siis ebaprofessionaalse inimesega leping lõpetada või pikendamata jätta. Võib olla nad ei teagi, et Soomere oma vildakat maailmavaadet komisjoni toob.

test
See test oli minu arust juba umbes 2012 kandis KRA või meditsiini väljaõppekeskuse ümber keerelnud skandaalikese ajal teemaks. Minu arust arutati seda nii ajakirjanduses kui siin ning KRAlt tuli mingi ümmargune vastus selle kohta tollal. Võib olla on see kõige kasulikum tulevasele ajateenijale endile, kes ei tea, mis teda ees ootab. Mina selles ei tollal ega ka tagant järgi mingit suurt väärtust ei näe. Aga ma ei saa aru sellest osast - Autojuhilube pole, seega tuleks mul sisukama teenistuse jaoks saada rahuldav skoor jaoülema kategoorias. Mulle tundub, et ta siin ise hüppab järeldusteni. Kui mulle öeldi juba 10 aastat tagasi, et väeosa ise vaatab noorteaja lõpuks, kes kuhu jne, siis ma ei saa aru, miks sellest temal suur number tehti. Kõige lihtsam seletus on, et tema ise hakkas sellel teemal muretsema ning ametnik tuli vastu. Või siis oli tegemist ebapädeva või kogemusteta ametnikuta. Ma väga ei usu, et vahepeal oleks see test hinda tõusnud.

nahahäda
Eriarstid kontrollisid mingeid kindlaid asju, mis peaksid teenistuse välistama. Võib olla ei olnud nahahädad tema pädevuses või lepingus või jälgitavates nõuetes vms. Komisjoni läbiviija peaks aga teadma, kas ja millistel asjaoludel mingi nahahäda vabastab ning vajadusel suunama nahaarsti juurde, et seda kindlaks teha. Sest nad ise ei ole ju arstid, et suudaksid diagnoosida noormehe tervisehädasid või suudaksid pädevat huvi nende vastu üles näidata. See oleks ka asi, millega võitleja, kes kahtlustab, et see takistab tal teenistust läbida, võtab KRAga ennetavalt ühendust, kes ütleb talle, mida ta selle kahtluse kinnitamiseks või tõendamiseks tegema peaks, ehk siis saadab ta (või siis võtab võitleja ise ennetavalt initsiatiivi ning läheb ise) perearsti juurde, kes vajadusel saadab ta eriarstijuurde, kes annab talle tõendi tõrke kohta, millega ta ilmub komisjoni, kus vastav eriarst ta läbi vaatab ning komisjon tunnistab ta vabastatuks. Võib olla bürokraatia isegi ei võimalda komisjoni läbimise viimases faasis enam tõstatatud väikese nahahäda küsimusega midagi peale hakata.

kõigijaoksslang
Ka ma olen nõus, et see ei ole normaalne. Ka on segane, et kus see tõrge toimus, sest ilmselgelt mingi viga pidi aset leidma. Kas on viga lampjalgse võitleja teenistusse lubamine või ei arvestatud väeosas tema piirangutega või võitleja ise ei pidanud oma piirangutest kinni ning lampjalgsusest kasvasid valja hullemad hädad. Meil ajateenistuses öeldi välja selline, kui võitleja on EKVs, siis on ka tema tervis EKV vastutada. Ehk siis jäi selline mulje, et piltlikult annab KRA võitleja EKVle üle ja peseb oma käed puhtaks. Siin siis oleneb, et kas komisjon eksis kõlblikuse määramisel, ja siis omakorda, kas eksis arst või on kriteeriumid valed või ei suuda arvestada spetsiifiliste juhtumitega, või eksis EKV piirangutega arvestamisel väljaõppe esimestel kuudel.

Minu mäletamiste järgi on muidugi raske kellegi üle kohut mõista. Ka mind huvitavad päris ja pädevad vastused. Üks variant oleks, KRA infotelefonile helistada ning küsida, mida saaks lampjalgade puhul. Ja teistel segastel küsimustel. Võib olla õnnestuks nende kaudu akf Fucsile endale komisjoni läbimine välja kaubelda. Põhimõtteliselt oleks ma valmis ka ise helistama või kohale uurima minema, kui küsimused välja mõelda.
My fair lady.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Fucs »

Pooled meie mehed surevad enne kui perearsti juurde jõuavad ja teine pool jõuab perearsti juurde siis, kui hakkavad surema 8)

Ma olen meelitatud hoolivusest minu tervise vastu, aga ma jätaksin selle KRA komisjoni külastuse parema meelega vahele.

Kuna ma olen pidanud käima D kategooria pärast pidevalt iga 5 aasta tagant tervisekontrollis, siis see on praegu ainus isiklik kogemus mind ennast puudutavate meditsiinikomisjonide vallas.
Mingi ajani tegi seda (andis välja D kati tervisetõndit) ainult spets med.komisjon. Üks selline ülipõhjalik komisjon sai läbitud ka veel nõukaaja lõpus/EV alguses (1990 või 1991a suvel vist oli see). Pool päeva sai ringi kalpsatud mööda erinevaid arste ja kabinette.
Üle-eelmisel korral (ilmselt siis 7 aastat tagasi) käisin Tallinna PERH-i D kati med.komisjonis ja seal võeti mind erinevates kabinettides erinevate erialaspetside poolt suht üksipulgi laiali ja pandi jälle kokku. Aega läks umbes 2+ tundi.
Nüüd eelmisel korral (vist oli 2 aastat tagasi) aga andis selle tõendi (just nimelt TÕENDI) perearst... tegelikult arsti ma ei näinud, vaid andis perearsti õde. Esitati kaks sisulist küsimust: "Kuidas tervis on?" ja "Mille üle kaeblete?".
Tervisel pole nagu häda midagi ja ei kaeble ka. Võeti vereproov, mõõdeti vererõhku ja näidati kaardikepikesega ülevalt, alt ja küljepealt lahtiseid pisikesi ja suuremaid rõngaid, nii kaugelt kui pisikese kabineti mõõdud võimaldasid.
Noh, selge siis. Korras ja terve....
Aega läks 10-15 minutit.

Tegelikult on mul põlved pekkis aastakümnete pikkusest maastikul (eriti talvel ja paksus lumes) ringitrampimisest koos 10+/- kg varustusega ja selg on pekkiminemise äärel (ikka jälle sellest, et neid sadu kilomeetreid on saand trampida mööda risust koristamata raiesmikke, soid ja kartulivagusid, üle looduslike takistuste ja tõkete varustus õlal ja kõvera seljaga sundasendis) ja pekkis on ka randmed ja veel midagi seal kätes (tuhandete metallvaiade vasaraga peksmisest läbi jää, kruusa, asfalti ja paekivi). Et kui ma nüüd peaksin minema Kaitseväkke 8-11 kuuks aega teenima, siis ma oleks arvatavasti õige pea omadega õhtal, aga perearst annaks mulle kaasa pädeva tõendi, et ma olen igati ponks poiss ja KRA ütleks, et molodets! :lol:

Seega IMHO on vormist tähtsam alati sisu.
Kasutaja avatar
Gideonic
Liige
Postitusi: 4866
Liitunud: 14 Aug, 2008 14:19
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Gideonic »

Ei tea nüüd kas ka siin teemas postitajaga seotud?
http://www.postimees.ee/4236477/end-tul ... d-poosasse
Postimehele teadaolevalt oli Jarmo külastanud korduvalt ka kaitseväe arsti, ent seda pigem füüsiliste kaebuste pärast.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Gideonic kirjutas:Ei tea nüüd kas ka siin teemas postitajaga seotud?
http://www.postimees.ee/4236477/end-tul ... d-poosasse
Postimehele teadaolevalt oli Jarmo külastanud korduvalt ka kaitseväe arsti, ent seda pigem füüsiliste kaebuste pärast.
Too kurva kuju rüütel mainis, et on Paldiskis ja Kalevi patis - seega ilmselt pole ta Viru pataljoni enesetapja.

Aga mind on hakanud häirima, et foorumlased HEREM ja PALM on selle venimajäänud nutulaulu kohta haudvait - tuleks nagu reageerida.

Sest seisus kohustab - noblesse oblige.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Fucs »

Ma usun, et selliseid juhtumeid on lihtsalt nii palju (ei ole mingid erijuhtumid, et peaks erandkorras sekkuma ja lahendama hakkama), et nendega peaks tegelema otsesed ülemad ja EKV meditsiiniteenistus. See, et üks selline juhtum siia avalikkuse ette üliharva ära eksib ei tee ma arvan seda juhtumit nii eriliseks, et nt. PS ülem sellega peaks isiklikult tegelema.

Kui 2016 võeti tegevteenistusse 3365 kutsealust + 18 naist ja nendest ennetähtaegselt vabastati teenistusest 683 ajateenijat ja nendest omakorda tervislikel põhjustel 653 ajateenijat (s.h. 4 naist), siis kui ma nüüd valesti ei arvutanud (matemaatikud parandavad kui on vaja) tähendab see, et ca iga viies KRA komisjoni (koostöös pere- ja eriarstidega) poolt tegevteenistusse kõlblikuks tunnistatud isik osutus tervislikel põhjustel siiski mittekõlbulikuks. 653 ! See on üks pataljon.

Nüüd, et mingit adekvaatset pilti saada ja mingeid hinnanguid anda, peaksime me teadma, kui palju 653 hulgas oli neid, kes:

*vigastasid ennast teenistuse käigus ja vabastati seetõttu (ootamatud traumad, õnnetusjuhtumid jms mida ikka juhtub - ütleme siis vältimatud kaotused).
*treeniti vigaseks (muutusid meditsiiniliselt mittekõlbuliks, kuna väljaõppe läbiviijatel puuduvad vajalikud teadmised psühholoogiast, füsioloogiast, anatoomiast ja meditsiinist).
*muutusid meditsiiniliselt mittekõlbulikuks paratamatult ja vältimatult, kuna sümbioos "KRA komisjon-perearst-eriarst" tunnistasid kõlbulikuks tegelikult mittekõlbuliku isiku.

Seda me paraku kusagilt välja ei loe. :|
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Martin Herem »

Vabandan Borja, ma ei saanud jah täpselt aru.
Ma loen siit välja järgmise olukorra (minu sõnastus, kuid Kõigijaoksslangi sõnum) :

1) KRA arstlikus komisjonis ei arvestatud noormehe terviseprobleemidega mitte mingil moel ja saadeti teenima.
2) Seejuures on temale antud Thomase test sellise ülesehitusega, et igal juhul näitab juhi või autojuhi omadusi (loe: et saaks teenistusse võtta 11-ks kuuks).
3) KVs pole tema probleemidele piisavat tähelepanu pööratud. Vaatamata vabastustele, tuleb tal ikkagi kaasa teha asju, mis talle tegelikult hoopis kahjulikud on. Ülemaid tema probleem ei huvita.
4) KV meditsiin on samuti ükskõikne olnud ning probleemide lahenduseks on kasutatud vaid algelisi ja ebatõhusaid meetmeid
5) Mõni päev tagasi, oli tervis nii kehva, et kõndida ja sedagi suurte raskustega, sai vaid valuvaigistite toel.
...

Mul on seda kõike raske uskuda. Kogu maailm on osaline vandenõus ...
Ma soovitan kohe pöörduda RÜ, KÜ ja PÜ poole. Kui see ei aita, siis Peainspektori poole.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:Mul on seda kõike raske uskuda. Kogu maailm on osaline vandenõus ...
Ma soovitan kohe pöörduda RÜ, KÜ ja PÜ poole. Kui see ei aita, siis Peainspektori poole.
Ka mul on seda jama ausalt öeldes raske uskuda.
Ja minu kõhutunne ütleb, et antud kutt (ilmselt) tulebki teenistusest kõrvaldada - ning mida varem, seda parem. Ja loomulikult on see pataljoniülema otsene ning brigaadiülema kaudne vastutus - eriti kui viimane on foorumikasutajana sellest jamast igati teadlik (pataljoniülem näit ei pruugi ollagi) :|
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 09 Sept, 2017 10:34, muudetud 2 korda kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Kriku »

Kõik õige, aga kui selline asi käib brigaadiülemani kuskilt foorumi kaudu, on ikka ka mäda majas.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist