Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Vasta
Taaniel Tina
Liige
Postitusi: 922
Liitunud: 07 Nov, 2012 9:54
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Taaniel Tina »

Ettevõtjad võiks mõelda sellest pigem nii, et tal töötab firmas üks väga tubli kohusetundlik inimene, kes täidab võetud kohustused.
41Degree
Liige
Postitusi: 120
Liitunud: 16 Veebr, 2013 21:30
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas 41Degree »

sadist kirjutas: Sorry, aga see lause tundub kui eluvõõras või pahatahtlik ilkumine. Väikeettevõttes ongi sageli kolm-neli inimest ja igaüks mingis asjas võtmetöötaja. See ei ole jalaväejagu, kus jaoülema asemele astub tema abi ning viimase väljalangemise korral laskur jne. Lõpuks läheb jaorünnaku harjutus tuksi, sest TT-mehel puudub kompetents jao juhtimiseks ning kolme mehega on üldse rünnakut raske läbi viia. Aga pole midagi hullu, istutakse korraks maha ning arutatakse läbi, miks rünnak tuksi läks. Ning minnakse sööma ja asi unustatakse, sest sellest ühest harjutusest ei sõltunud midagi olulist.
Ettevõtjal aga ei ole asendajaid varnast võtta ning kui midagi tuksi läheb, võivad tagajärjed olla tõsised. Ning need leiavad aset reaalses elus, mitte sõjamängus. Ettevõtlus ongi riski värk ja väikefirmade juhid hoiavad pöialt, et võtmetöötajad ei haigestuks. Töötajate kutsumine välkõppusele on nende jaoks tõsine ettenägematu põnts.
Kui me räägime tõsistest tagajärgedest, siis on ühe ettevõtte otsalõppemine hulga väiksema kaliibriga mure võrreldes sellega, kui päris olukorras jaoülem ära lastakse ja ülejäänud üheksa lihtsalt, suu ammuli, vahtima jäävad. Sest tõenäoliselt lastakse seejärel nendest suurem osa samuti ära.

Ettevõtluse osas olen ma täiesti nõus, et kõiki töötajaid ei ole mõistlik ja ei ole võimalikki täielikult dubleerida. Küll aga on iga tegevjuhi ülesanne kalkuleerida läbi risk, et mõni töötaja ära kaob, ning selleks valmistuda. Seda saab teha täiendavat tööjõudu palgates, mis osaliselt oleks ülekattes olemasolevaga, või pärast kalkuleerimist jõuda järeldusele, et lisatöötaja(te) palkamine ei ole mõistlik. Viimasel juhul tuleb ka sirge seljaga ära kannatada otsusest tulenevad tagajärjed, mitte näidata näpuga KV poole ja karjuda "Paha!". Nagu eespool öeldi, et ettevõtlus on alati risk ning riskidest tuleb olla vähemalt teadlik, muidu pole selle isiku näol tegemist ettevõtjaks sobiva inimesega. Lõppeks, kuigi ma siiralt loodan, et seda õigust ei kasuta keegi, on sobilik meelde tuletada, et meist igaühel on võõrandamatu inimõigus jääda koju minnes auto alla ning seda sõltumata väikeettevõtjast ülemuse tahtest.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Martin Herem »

No vot selline see meie riik on ...
Kaitseväekohustus on ju tegelikult sarnane maksudega. Ühed maksavad rohkem, teised vähem.
Mõned maksavad sirge seljaga, teised "OÜtavad", võtavad ümbrikupalka vms. Ka siis tuuakse põhjenduseks: mida ma saan, et makse maksan? Ja isegi kui mõistetakse maksude eesmärke, siis arvatakse, et nende osa on nii väike, et see ei muuda mitte midagi.
Tegelikult on paljude riigi või omavalitsuste kehtestatud seaduste ja reeglitega sarnane seis.

Kaitsevägi on oluline. Ajateenistus on tähtis. Õppuseid tuleb korraldada. See kõik on uhke ... kuni see konkreetset isikut puudutab. Ja siis läheb nagu reeglite, seaduste ja maksudega - mingu p---e! Milleks seda vaja on? Kas te mõtlete ka ... !
Siis on raske seletada, et ilma selliste LÕKide ja RÕKideta oleks kogu kaitsevägi pigem paraadarmee.

Samas on selles "hädaldamises" ka teatud iva sees. Selles suhtes võin kinnitada Naisteka kirjasaatjale, et KV mõtleb küll LÕKide mõjudele.
Kujutage ette, et ma olen liitlastele pidanud selgitama, miks me Baltic Protectori ajal õppust toetavat LÕKi ei korraldanud - sel ajal oli laulupidu! Song Celebration! Seriously!? Aga nii nagu nad meie LÕKi peale pead vangutavad (keegi selliseid asju ei tee), jääb veidi arusaamatuks ka Laulupeo kaal meie igapäeva tegemistes.
Kevadtormi aegsed ülikoolide eksamid on enam vähem lahendatud. Aga 1.september on raudselt takistus.
Koolivaheaeg sügisel, talvel ja kevadel on LÕKi korraldamiseks ebasoovitav aeg, isegi kui enamusel kutsutavatest reservväelastest tõenäoliselt selles vanuses lapsi veel pole.
Jaanipäev, jõulud, aastavahetus, ... KV muud tegevused, VV istungite toimumisajad. Viimaste puhul on nüüd küll leitud lahendus telefoni näol. Neid piiranguid on üsna palju.
Seda kõike täiendab veel ettevõtlus ja reservväelase vaba aeg. Kas teha 5e päevane õppus esmaspäevast reedeni, pannes löögi alla ka tööandja, või kolmapäevast pühapäevani, mõjutades enam vähem võrdselt tööandjat ja eraisikut ... ühes tema perega.
Kõige selle peale tuleb kaitseväel mõelda. Enamasti häid valikuid ei ole. Ilma LÕKita oleks KV aga tõesti näitemäng ja enesepettus.

Selle taustal tasub mõelda ka ettepanekutele KV SA koosseisu suurendamiseks. 60000 armee jaoks pidavat meil olema püsse ja mütsimärke. Kas LÕKi ja RÕKi võimalusi ka? Tegevväelasi, kes selle läbi viiksid ja tööandjaid kes selle vastu peaksid? Ilma selliste õppusteta ei oleks ju reservväel suurt väärtust või usaldusväärsust. Oleme siiani kutsunud LÕKile üle 1000 reservväelase aastas. 3x suurema SA koosseisu puhul oleks seegi number 3x suurem.
Ohu korral toimuva mobilisatsiooniga, võtab KV täna 18000 töötajat. 60000 kaitseväe korral aga 56000 töötajat/reservväelast. Kui mitu korda ja kui pikalt peaks vaenulik naaber meid mobilisatsioonini ajavalt käituma, et majandus alla käiks?
Selle kõrval on lätlaste elukutseline kaitsevägi majanduslikult ootamatult odav.
nimetu
Liige
Postitusi: 7570
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas nimetu »

Selle kõrval on lätlaste elukutseline kaitsevägi majanduslikult ootamatult odav.
Eks see odavus on ka suhteline. Kui sul on kass, kes hiiri ei püüa, siis pole selle kassi ülalpidamine tingimata "odav". Lihtsalt üks täiendav suu, mida toita.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3299
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Dr.Sci »

Ega mulle ka ettevõtjana RÕK ja LÕK meeltmööda pole, kuna see tabab jah noori ja aktiivseid ja tihti võtmeisikuid mõnes projektis. Projekteerimissektoris paraku on elu pingeline, tähtajad lühikesed aga raha laekub tihti alles kuude pärast (eriti kui riiklikud lepingud). Samas peab ju töötajatele maksma palka ja riigile maksud, ja see tähendab seda et omanikud (keda mõnikord kujutatakse ette kapitalistidena kes "töörahvast näljutades rasva läinud" kuid kes tegelikult teevad tööd hulga enam kui palgalised töötajad) oma isiklikud reservid nii palgamakseteks kui ka riigikümniseks peavad välja tooma. (tegelikult suhestub palgatööjõudu kasutav eraettevõtja riiki kui "pooleteramees", mitte kui kirikumõisa "kirikukümnist" maksja). Õnneks on LÕK "kirves" minust ettevõtluse valdkonnast mööda läinud (küll aga tuli tagasilöök õrnema soo poolt, kui neist mõned tegelevad sellega, mida nad selles eas tegema peaksidki - elab selle ka üle).
Aga millest ma tahtsingi rääkida, on see et lepingutes on olemas termin "Force Majeure" (Minu omades vähemalt on). Vääramatuks jõuks peetakse loodusjõude, mida ei saa ette näha (üleujutused, maavärinad, orkaanid jms), sõjaolukordi, ootamatut karantiini, tööseisakuid, boikotte, streike, seaduslikke ja ebaseaduslikke keelde jms. LÕK on põhimõtteliselt sama ja piisav alus tähtaja edasilükkamiseks.
Ja tänan akf Martin Heremit asjaliku kommentaari eest, ning loodan et kui meil mobiliseeritud väed kokku saadakse, siis see kaalub lahingutes"odavad" lätlased nii kvantitatiivselt kui ka kvalitatiivselt kuhjaga üle.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36341
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kriku »

Jah, ma ütleks ka kogu selle asja kohta, et kui mingi projekt kõrbeb seetõttu, et võtmetöötaja oli 2 päeva metsas, siis väga tõenäoliselt oli sellega juba niigi mingi häda.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selle taustal tasub mõelda ka ettepanekutele KV SA koosseisu suurendamiseks. 60000 armee jaoks pidavat meil olema püsse ja mütsimärke. Kas LÕKi ja RÕKi võimalusi ka? Tegevväelasi, kes selle läbi viiksid ja tööandjaid kes selle vastu peaksid? Ilma selliste õppusteta ei oleks ju reservväel suurt väärtust või usaldusväärsust. Oleme siiani kutsunud LÕKile üle 1000 reservväelase aastas. 3x suurema SA koosseisu puhul oleks seegi number 3x suurem.
Ma olen seda ammu korrutanud - KV peab kaitseliidustuma. Nii mentaalselt kui ka korralduslikult. Kunagi peame jõudma välja sinna, et me suudame reede õhtul nipsti formeerida pataljoni (vajadusel rohkem kui 1) ja selle pühapäeva pealelõunal lahti formeerida. Ja sinna sisse mahub taktikaline/väljaõppeline tegevus alates L kell 0700 kuni P kell 1200. Vähemalt kompaniiga on see juba võimalik. Vaja veits pingutada. Ilmselt eeldab see juba isikliku varustuse kodus olemist (või mingit superhead korraldust), sest neis sokisabades kulutatakse kindlal sihtmärgialal kõvasti aega.

Kui suudetakse seda eelmises lõigus kirjeldatud viisil teha, siis pole vaja ka kuulata "majanduse" halamist. Reede õhtust pühapäeva õhtuni ei tööta enamik ja 1-2 väsinud päeva tööl on väiksem kahju kui 1-2 päeva puudumist.

"Majanduse" probleem on eelkõige nädal ja nädal+ puudumised tööajal, mitte niiväga reedest pühapäevani. Lihtsalt minu isiklik arvamus (polsterdatud ohtra praktikaga).
Viimati muutis Kapten Trumm, 23 Okt, 2019 9:17, muudetud 2 korda kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kriku kirjutas:Jah, ma ütleks ka kogu selle asja kohta, et kui mingi projekt kõrbeb seetõttu, et võtmetöötaja oli 2 päeva metsas, siis väga tõenäoliselt oli sellega juba niigi mingi häda.
Väga paljud projektid ongi sellised noateral kõndimised. Selle asemel, et näpuga näidata, tuleks mõelda, kuidas neid vähem häirida. Enamasti on see "mingi häda" napp kapitaliseeritus, mis sunnib kõiki tegema kõike ja töötama 16 tundi päevas. Sellise pingul graafikuga juhtub mõndagi.

Ma eespool kirjutasin "kaitseliidustuma" - st kui on nädalavahetus metsas tulemas (mis on ka valdavalt KL teema), siis tehakse asju ette ära, et reede ja esmaspäev võiks lõdvemalt võtta.

Kui me tahame olulise osa noorte meeste populatsioonist kord aastas metsas jooksutada, siis pole vaja mitte karta ettevõtjate kisa, vaid seda ennetada - korraldage oma asjad ära nii, et neid ei segataks.

Mina olen isiklikult seda usku, et parem 2-3 nädalavahetust kui nädal aega järjest. Miks? Sellise ürituse üks peamisi väljundeid on formeermine - mida tihemini ja rohkem seda praktiseerida, seda lõbusamalt edeneb. Päriselus võib kell armutult joosta ja formeerimiselt säästetud tunnid määrata võidu või kaotuse.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Martin Herem »

Trummile meeldib häirivalt palju rääkida oma praktilisest kogemusest, kuid minu arvates puudub teatud osas see meil kõigil. Praktika millest Trumm räägib, piirdub kompanii mahus õppustega. Seejuures ei räägi ta enamasti osaluse %, väljaõppe tasemest, üksuste sõjalisest võimest vms.

Mis siis saab, kui teeme LÕKe või lausa mobilisatsiooni päris ohu korral ja kolmandal päeval "harjutus" ei lõppe?
Mis saab siis, kui ähvardavat agressiooni ei tule kolmandal päeval, ega kolmandal kuul?

KLi puhul on tõesti teatud mahus variant, et saadad vahepeal mehed tagasi koju. Aga ka KLis ei ela kõik seal kus SA ülesannet tuleb täita.
Samuti on kergejalaväe kompanii formeerimine ja lahkformeerimine ühes hooldusega palju vähem ressurssi nõudev, kui pataljon. Pataljoni ja brigaadi on aga (ka) vaja, kui tahame arvestatavat heidutust või sõjalist riigikaitset.

Ja olgu need õppused siis ainult nädalavahetustel, 50000+ reservväelast õppustel tekitab ühiskonnas rohkem pahameelt, kui 18000. Inimesed töötavad ka nädalavahetustel.

Lätlased tegutsevad aga nii rahu, kriisi kui sõja korral ikka sama numbriga. Riigi funktsioneerimisele on mõju väiksem. No tegelikult Zemessardze võitlejad tulevad siiski tsiviilist.

Ja lõpetuseks.
Trumm, sinu eeskujud Soome ja Šveits on sama probleemi ees - iga õppekogunemine, rääkimata mobilisatsioon, mõjutab negatiivselt ettevõtlust. Ma arvan, et sama on Israelis ... kus peaks praktikat piisavalt olema.
Minu arvates on meil head tulemused. Kogu Kaitseväes (Maakaitse sealhulgas). Kuid parandada saab palju asju.
Avatar
Liige
Postitusi: 2286
Liitunud: 17 Veebr, 2009 21:30

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Avatar »

Dr.Sci kirjutas:Ega mulle ka ettevõtjana RÕK ja LÕK meeltmööda pole, kuna see tabab jah noori ja aktiivseid ja tihti võtmeisikuid mõnes projektis.
Ei saa mitte jätta välja ütlemata, et mind häirib tunduvalt rohkem nende noorte ja aktiivsete, või vanade ja mitteaktiivsete puhul see ,et nad pidevalt täiesti ootamatult haigestuvad, "ootamatult" isa/ema puhkusele või muidu puhkusele kaovad, erakorralisis vabu päevi või tunde võtavad, jagatud ressursi puhul end kuhugi kaasvõitlejate orgunnitud komandeeringutele/töödele sokutavad/kaasatakse jne jne. RÕK ja LÕK on selle kõrval hiirepissi...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mis siis saab, kui teeme LÕKe või lausa mobilisatsiooni päris ohu korral ja kolmandal päeval "harjutus" ei lõppe?
Mis saab siis, kui ähvardavat agressiooni ei tule kolmandal päeval, ega kolmandal kuul?

KLi puhul on tõesti teatud mahus variant, et saadad vahepeal mehed tagasi koju. Aga ka KLis ei ela kõik seal kus SA ülesannet tuleb täita.
Samuti on kergejalaväe kompanii formeerimine ja lahkformeerimine ühes hooldusega palju vähem ressurssi nõudev, kui pataljon. Pataljoni ja brigaadi on aga (ka) vaja, kui tahame arvestatavat heidutust või sõjalist riigikaitset.
Kui on olukord, kui harjutus ei lõppe, siis usu mind, selle 20+ tuhande "kadunud" mehe mõju majandusele on siis juba meil suht teisejärguline mure. Arvan, et meil tekib põgenikke (või neid kes lihtsalt hirmust elu pärast peidavad end kuskile ära) terve suurusjärk rohkem kui neid, kellele õppus ei lõpe. St tööle mitte ilmumine, sõja hirmus riigist või elukohast lahkumine, saab olema sadades tuhandetes.

Pataljon iseenesest pole mingi sõnulseletamatu asi, vaid on oma sisult ikka 6 kompaniid pluss staap. Kui need 6 kompaniid saadakse relvile 3-6 tunniga, siis on ka pataljon ju lahinguvalmis 3-6 tunniga. Probleem hakkab enamasti pihta meie infrastruktuurist - lihtsalt garnisonide tagala ei suuda tervet pataljoni varustada sama tempoga, mis nad varustavad kompaniid (läbilaskevõime vajak). Kuna aga KV üksused pole iseformeeruvad (mida KL üksused enamasti on), siis tekib lihtsalt ummik.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Veiko Palm »

Kapten Trumm kirjutas:Ma olen seda ammu korrutanud - KV peab kaitseliidustuma. Nii mentaalselt kui ka korralduslikult. Kunagi peame jõudma välja sinna, et me suudame reede õhtul nipsti formeerida pataljoni (vajadusel rohkem kui 1) ja selle pühapäeva pealelõunal lahti formeerida. Ja sinna sisse mahub taktikaline/väljaõppeline tegevus alates L kell 0700 kuni P kell 1200. Vähemalt kompaniiga on see juba võimalik. Vaja veits pingutada. Ilmselt eeldab see juba isikliku varustuse kodus olemist (või mingit superhead korraldust), sest neis sokisabades kulutatakse kindlal sihtmärgialal kõvasti aega.
Käed kibelevad vastama, aga aju ütleb, et ei tohi. EI tohi hakata mängima mudamaadlust. Mitu postitust ärakustutanuna tahan siiski korrutada ka omi mõtteid.

Esiteks lisaõppekogunemine EI OLE tavaline õppekogunemine. Me ei õpeta, vaid testime valmidust. Seetõttu peame seda tegema mitte ainult reedel, vaid ka esmaspäeval, teisipäeval ja miks mitte kolmapäeval.

Ja palju muid asju vahelejätnuna pean ütlema, et meie eesmärk on saada ikkagi suurem sõjavägi kätte. Kui me "kaitseliidustuksime", siis kui suur see reservsõjavägi oleks? Mitu sada või tuhat inimest?

Ja lõpetan üleskutsega, et ka Kaitseliit võiks "kaitseliidustuda"!
Kasutaja avatar
Health
Liige
Postitusi: 863
Liitunud: 25 Aug, 2019 14:13
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Health »

https://www.err.ee/994943/ulevaade-okas ... oimimisest

ERR on varustanud kindralmajor Sireli poolt jagatud infot kenade graafikutega ning võrrelnud eelmiste aastatega.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Martin Herem »

Palm ütles välja, mida mina ei tahtnud öelda - kaitseliit peab kaitseliidustuma.
Trumm võiks oma mõtetest kirjutada aga soomlastele ja šveitslastele, äkki saavad nad vastused oma muredele. Ja kohe juutidele kah.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 39983
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Esiteks lisaõppekogunemine EI OLE tavaline õppekogunemine. Me ei õpeta, vaid testime valmidust. Seetõttu peame seda tegema mitte ainult reedel, vaid ka esmaspäeval, teisipäeval ja miks mitte kolmapäeval.
Aga mis objektiivne faktor segab läbi viimast LÕKi nii, et see oleks lisaks valmiduse testile ka taktikaliste oskuste õpe/test/kordamine?
Ma saan aru küll ise, et probleem on lihtsalt selles, et formeerimiskiiruse põhjusel ei jõua selle nädalavahetusega suurt midagi ära teha, ainult formeerime ja lahkformeerime? Seepeale manasin nähtust ette sellise pildi (seda suudaks siin vist paljud) - koguneme reede õhtul tööpäeva lõpus, mingi 21 paiku liigume formeerimiskohast ära, kuskil 23-00 paiku hõivame paiknemisala ja laupäeva hommikul kell 0700 algab tegevus, mis lõpeb pühapäeval kell 1200, seejärel sõidame tagasi, lahkformeerime, hooldame varustuse, peseme autod, nühime puhtaks relvad ja kell 1600 astub kõik see mees kodu poole?

Lihtsalt eespool tõsteti probleem, et õppekogunemised (sõltumata nimetusest) segavad majandust, eriti kui SA koosseisu kasvatada. Ma sellepeale istusin, rüüpasin klaasi vett, mõtlesin 2 minutit ja lambike süttiski - kui saaks formeerida kiiremini, saaks hakata "pigistama" LÕKe ja RÕKe kokku ja viia neid läbi nädalavahetustel, kus segamise faktor on minimaalne (on, kuid palju vähem tähtsam võrreldes äripäevadega). Ma väidan, et eelmises lõigus kirjeldatud ajagraafik on tehtav ka pataljoniga, lihtsalt infra peab järgi tulema.

Ma mäletan ka neid aegu nii 2006 paiku, kui KL formeeris veel nii, et laost anti isiklikku varustust. See oli üks suuremaid venimise põhjuseid. Tollal algas õppekogunemine kell 0900 ja reaalelus rühmasuurune "kompanii" sai väljasõiduvalmis 1300-1400. Täiemõõduline kompanii oleks lisanud veel nii 2-3 tundi. Isikliku varustuse jagamise lõpetamine (st varustus kodus) on kärpinud seda aega vähemalt poole lühemaks.
Viimati muutis Kapten Trumm, 24 Okt, 2019 9:14, muudetud 2 korda kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist