Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Vasta
A4
Liige
Postitusi: 1835
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas A4 »

Kapten Trumm kirjutas:
Väidetavast lisakulust. Mina väidan, et selline ülekattega mehitamine ei tekita Kaitseväele lisakulu. Me ei õpeta ajateenijaid kuidagi „plaanitust rohkem“ välja selleks, et suurem ülekate tekitada, või ei jäta täiendavaid üksusi loomata põhjusel, et jaguks inimesi ülekattesse.
Ei ole õige. Kui meil oleks (oletame, et on mingi võlutrikiga võimalik) kohaletuleku % 100,0, siis
1. me peaks samasuure SA suuruse korral koolitama poole vähem ajateenijaid, sh tegema ka poole vähem jooksvaid ülalpidamiskulusid (või kolmandiku vähem) või
2. tänase kutse ja kaadriväelaste arvu juures võiks SA koosseis olla suurem.
Kui me mingi võlutrikiga tõesti saavutaks alati algkoosseisu 100% kohaletuleku, siis kaoks eelkõige ära vajadus üksusele n-ö vanemate aastakäikude mehi ülekatteks määrata, aga ma päris kindlasti ei läheks seda teed, et hakkaks ajateenijaid vähem teenistusse kutsuma. Seeläbi süvendaks me täiendavalt seda nn selektiivse ajateenistuse sündroomi, mis minu arvates on juba täna üks juurpõhjusi sellele, et u viiendik reservväelastest õppustest ilma põhjuseta kõrvale viilivad. Kui juba ajateenistus on (täna veel) selektiivne ja puudutab pigem vähemust, mitte enamust, siis veelgi selektiivsema ajateenistusega me seda RÕK-idele kohaletuleku protsenti küll ei paranda – pigem vastupidi. Muud moodi kui ajateenijate arvu vähendades siit mingit säästu siit süsteemist väga välja ei võlu. Siis võiks juba kohe kogu selle kohustuslikkuse kõrvale visata ja teha selle asemel täis-vabatahtlik teenistus, ehk teisisõnu see neetud palgaarmee.

Nõus, et SA-koosseis võiks olla 100% osaluse korral suurem selles mõttes, et terviklikke üksusi (või õigemini – nende reservväelastest isikkoosseisu) saaks hoida kauem tervkliku üksusena reservis. Aga kuidas oleks tänase tegevväelaste arvuga võimalik rohkem SA-üksusi teha, sellest ma nüüd küll aru ei saa. Et jätame iga 150 mehe peale tänase kahe tegevväelase asemel ainult ühe või? Ja kumma siis alles hoiame – nooremleitnantist SA-kompaniiülema või nooremveeblist SA-kompaniiveebli? Või las üks nooremleitnant juhib korraga kahte reservkompaniid?

Üldiselt ma olen seejuures nõus, et meil on teatud suht kindel % reservväelasi, kes õppustele kohale ei ilmu. Ja kelle motivatsiooni vm „probleeme“ peab uurima ja sellega tegelema. Aga see on n-ö see subjektiivne hulk, kelle osalust on võimalik parandada. Aga isegi kui selle probleemi saaks likvideeritud, siis jääb alles terve rida „objektiivseid“ asju, mis teevad ülekatte ka tulevikus paratamatuks – reservväelased, kes lähevad pärast ajateenistust tegevteenistusse, broneeringuga ametikohtadele, Kaitseliitu. Seda 10% välismaal viibijaid ei mõelnud mina peast välja, vaid see on minu teada suht-koht faktiliste andmetega kinnitatud statistika – taaskord, paratamatu, kui me just piire kinni ei pane.
kuido20
Liige
Postitusi: 3338
Liitunud: 06 Jaan, 2004 10:56
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas kuido20 »

fan129 kirjutas:Mina ei tea milliste valemitega kaitseväes protsenti arvutatakse. Aga reaalselt rivis oli 625 meest. Ja nende varustamise ja logistikaga oldi suht-koht piiri peal ja isegi natuke alla selle, seega hea et rohkem mehi ei tulnud.
Loen üle, ca 40 veegu, keskmiselt 25 meest veerus, kokku umbes 1000 meest
reserv.png
05.november 2018 Terevisioon, algusega 06.55
Viimati muutis kuido20, 05 Nov, 2018 16:57, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40239
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui reservi suurusega x on vajalik koolitada vähem mehi, siis tekib ka lisaraha laskemoona ostmiseks. Nende meeste õpetamise, toitmise ja kasvõi väljaõppe moonakulu vähenemise arvelt.
Kiirõppekogunemised näitavad ikka seda arvu inimesi, kes kiirelt kohale saavad tulla ja tulevad. Ülekattega kutsudes - saab üksused mehitatud.
Ei näita tegelikult. Näitavad hoopis reservi hoiakut - sest lihtne loogika ütleb, kui sul on 4 kuud aega oma elu sättida, siis peaks tavalisel RÕK-il olema kohaleilmumise % kõrgem.
Aga ei ole. Selline paradoks, et sõltumata eelhoiatusest, pooled mehed ei ilmu, näitab lihtsalt paigaljooksu - me tegeleme küll käeliste oskuste õpetamisega ja teeme seda väga hästi, aga hoiakutega ei tegele. Kas tegemist on ainult KV probleemiga või millegi laiemaga, on iseasi. Tulemuseks on, et poolel seltskonnal on sest Eesti Kaitseväest (ja tegelikult ka riigist) pohlad. Taolise ballasti koolitamisele pole mõtet ressurssi kulutada ja nendega pole mõtet ka kriisiajal arvestada.

Seda juttu, et ei saa ja on mõjuvad põhjused, pole mõtet rääkida - valdaval enamusel neid tegelikult pole. Mina pole 12 aastase teenistuse jooksul jätnud vahele ühtegi õppekogunemist, mul on neli alaealist last, majaehitus pooleli, tervis pole ka kiita, saan mina, saavad ka need 25-a vorstid, kel pole pooli probleeme, mis minul on. Võiksin iga kell minna arstile ja saada vabastuse elu lõpuni. Aga ma ei tee seda. Sest see on minu kohus.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40239
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kapten Trumm »

A4 kirjutas: Üldiselt ma olen seejuures nõus, et meil on teatud suht kindel % reservväelasi, kes õppustele kohale ei ilmu. Ja kelle motivatsiooni vm „probleeme“ peab uurima ja sellega tegelema. Aga see on n-ö see subjektiivne hulk, kelle osalust on võimalik parandada. Aga isegi kui selle probleemi saaks likvideeritud, siis jääb alles terve rida „objektiivseid“ asju, mis teevad ülekatte ka tulevikus paratamatuks – reservväelased, kes lähevad pärast ajateenistust tegevteenistusse, broneeringuga ametikohtadele, Kaitseliitu. Seda 10% välismaal viibijaid ei mõelnud mina peast välja, vaid see on minu teada suht-koht faktiliste andmetega kinnitatud statistika – taaskord, paratamatu, kui me just piire kinni ei pane.
Arvan, et on küll võimalik. Kui isik ikka ei allu, siis pole vaja sellist paberarmeed ka hingekirjas hoida. Hoiame ikka neid ja kulutame raha ikka neile, kellega arvestada saab (kuidas see Lenin küll ütleski....?).

Jah, teatud objektiivne % on vältimatu. Aga ma väidan, et mitteilmunutest valdav osa mõtleb oma austavad põhjused välja. Ja neil lastakse seda liiga lõdvalt teha. Eestis ei ole 25-a sälgudest pool ei välismaal ega ka haige. Ja Kaitseliidus on ikka väga väike % kogu valimist.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5566
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas toomas tyrk »

Mis iganes teooriat sa siin püüad jutlustada - praktika on see, et kõigil viimase aja reservõppekoguemistel on õnnestunud üksus formeerida.

Kui palju kutsuti ja palju kohale jõudis on huvitav arutelu, aga praktika on see, et üksus oli ettenähtud ajaraamistikus lõpuks olemas.

Ja kõik muu on juba sofistika...
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Martin Peeter »

Kapten Trumm kirjutas: Seda juttu, et ei saa ja on mõjuvad põhjused, pole mõtet rääkida - valdaval enamusel neid tegelikult pole. Mina pole 12 aastase teenistuse jooksul jätnud vahele ühtegi õppekogunemist, mul on neli alaealist last, majaehitus pooleli, tervis pole ka kiita, saan mina, saavad ka need 25-a vorstid, kel pole pooli probleeme, mis minul on. Võiksin iga kell minna arstile ja saada vabastuse elu lõpuni. Aga ma ei tee seda. Sest see on minu kohus.
Täpselt see vahe ongi meie - vabatahtlike - ja nende vennikeste vahel. Korra vabastas mind küll kohapealne med.- ülevaatus, sest olin nii katki, et käsi hästi ei liikunud. Vanusega kipuvad kõõlused nõrgaks jääma. Aga ronisin kogu padajanniga kohale ja olin valmis minema, kui doktor Mäger :) (akf?) oleks lubanud. Poleks ülemus käskinud, poleks suud lahti teinud.
Aga läbi aegade on riigid taganud, et noored mehed oma kohust täidaksid. III Reich riputas viimased nahahoidjad võlla veel paar tundi enne alistumist, nagu võisime näha filmist Der Untergang. Me oleme väga liberaalne riik, aga teatud asju ei saa nii liberaalselt ajada, sest siis saavad need asjad kehvasti aetud.
Muidugi ei saa LÕKist viilimise peale üles puua, aga möödapääsmatu võiks see praegunegi karistusmäär küll olla. Siis on näha, kas tuleks seda tõsta.
Dona nobis pacem!
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40239
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Noh, eks saatan pidigi olema peidus elementaarsete asjade lahendamise praktilistes nüanssides :)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5566
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas toomas tyrk »

toomas tyrk kirjutas:Mis iganes teooriat sa siin püüad jutlustada - praktika on see, et kõigil viimase aja reservõppekoguemistel on õnnestunud üksus formeerida.

Kui palju kutsuti ja palju kohale jõudis on huvitav arutelu, aga praktika on see, et üksus oli ettenähtud ajaraamistikus lõpuks olemas.

Ja kõik muu on juba sofistika...
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2380
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Martin Herem »

Raske on kõiki numbreid tavainimesele selgitada ... eriti kui kõikide numbritega ei taheta avalikult välja tulla.

Tähtsad on minu arvates järgmised numbrid:
90% ehk enamusega saadi kontakti - vaatamata erinevatele aastakäikudele, on KV-l reserviga kontakt olemas. Edasine sõltub KV valmidusest ja Res hoiakutest.
90% üksusest komplekteeriti ehk pataljon oli vähemalt isikkoosseisuga komplekteerituse poolest valmis oma ülesandeid täitma.
Kokkuvõtteks: KV suudab kriisi korral formeerida SA üksuse, mis on suuteline ülesandeid täitma.
Muu on juba vähem tähtis, kuigi kuulub arendustegevuste alla.

Palju nendest, kes võtsid kontakti ka tegelikult vabastuse said? Ei tea mitte keegi veel. Need inimesed peavad suures osas oma põhjuseid tõestama. Praktika näitab, et enamusel mingi piisav tõestus ikkagi on.
Palju nendest põhjuse välja mõtles? Raske öelda. Vähemalt üks vend tuli kohale Londonist. Keegi tuli Rootsist. Mitmel olid väiksed lapsed kodus. Ja kindlasti oli enamusel tehtud teised plaanid reede õhtuks. Aga tulid kohale. Teised sarnaste põhjustega ei tulnud. Üksus menetleb ja neil on ka otsustusõigus.
Siis on veel palju muud mudru, mis kuulub õppetundude hulka.
Kuid veel kord peamine - lühikese aja jooksul saadi kokku ülesannet täita suutev üksus.

Ülekatet on liiga palju? Tundub et ei ole. Täpselt nii palju, et saab üksuse kokku.
Mingiks raiskamiseks seda nimetada ei saa. Kui "mingi ime läbi" tuleksid kõik, siis seda ülekatet muuks kasutada ei saaks. Ka ajateenistuses mitte. Üksused nooreneks rutem. Komplekteeritus oleks ühtlasem. Asjaajamine oleks lihtsam. Aga midagi odavamaks ei läheks.
Me võtame teenistusse KÕIK keda võtta on. Ja tahame võtta veel rohkem. Mitte seepärast, et isikkoosseisust puudus oleks, vaid:
a) mida suurem on ajateenistuses osalejate protsent, seda arusaadavam on "kohustuslik ajateenistus"
b) ... seda suurem on ühiskonna teadlikkus sõjalisest riigikaitsest
c) ... seda suurem on KV värbamisväli
Üksuste arvu määrab aga lisaks saadaolevale isikkoosseisule (reservile) veel varustus ja tegevväelased.

On mitu asja millega ma üldse rahul ei ole. Kuid sellega on nagu OM kvalifikatsiooniga - tähtis, et latist sai üle. Nüüd läheme ja arutame seda tõukejalga, hoojooksu esimest kolme ja viimast sammu, vasaku käe liikumist lati kohal jne. Kuid tegemist on maailma tasemel kõrgushüppajaga :)
Üks asi veel. Kas meil on siis oma LÕKi kellegi teisega võrrelda? Kui hästi või kiiresti teised seda teevad? 8)
Kasutaja avatar
Überpolkovnik
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 25 Mär, 2007 14:40
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Überpolkovnik »

Miks Kaitseväe pressiosakond asju nii lihtsalt ei suuda seletada?
Käin käed taskus ringi ja targutan.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36638
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kriku »

Martin Herem kirjutas:Vähemalt üks vend tuli kohale Londonist.
Kapral Igor Ahmedov: https://www.postimees.ee/6446381/inglis ... e-eestisse
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15570
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Fucs »

Überpolkovnik kirjutas:Miks Kaitseväe pressiosakond asju nii lihtsalt ei suuda seletada?
Neil pole aega seletamistega tegeleda, otsivad "Vuksstuudiot" Sirtsu soos siiani taga :lol: 8)
Kriku kirjutas:
Martin Herem kirjutas:Vähemalt üks vend tuli kohale Londonist.
Kapral Igor Ahmedov: https://www.postimees.ee/6446381/inglis ... e-eestisse

Mees oli ka tänases ETV "ringvaate" saates.
https://etv.err.ee/v/eded651c-6787-48fe ... f545c33ade
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36638
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kriku »

Kasutaja avatar
Some
Liige
Postitusi: 4089
Liitunud: 11 Aug, 2008 9:25
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Some »

Kriku kirjutas:EPL-ilt pikem lugu: http://epl.delfi.ee/news/eesti/valkoppu ... d=84230317

Mul ei ole.
•• Kaitsevägi tunnistab, et varustusega oli mõningaid probleeme, ja kinnitab, et ilmnenud probleemidest õpitakse.
•• Ootamine oli kaitseväe esindaja sõnul siiski paratamatu, sest pataljoni formeerimine võtabki aega.
•• Erukindral Ants Laaneots soovitab kinnaste puudumise üle virisejatel seelikud selga panna.



Eelmisel nädalal toimunud välkõppekogunemisele „Okas 2018” ilmus kutsutud 1248 reservväelasest osalejate hinnangul umbes 650 ehk napilt üle poole. Sama suurusjärku kinnitab ka Sõdurilehe video lõpurivistusest.

Ehkki kaitsevägi jäi üldjoontes välkõppusega rahule, sest peamine eesmärk ehk üksuse lahinguvõime saavutamine suuresti õnnestus, pöördus Eesti Päevalehe poole mitu õppusel osalenud reservväelast, kelle hinnangul oli õppusel mitu kitsaskohta.

Üks tundmatuks jääda soovinud noormees rääkis, et kui ta kolmapäeval pärast teate saamist oli mõne tunni jooksul võtnud koos sõpradega suuna kogunemiskoha poole, saabus järsku uus teade. E-kirjas öeldi, et tegelikult võib kohale jõuda ka neljapäeva õhtul. Kuna mehed olid juba kogunemiskoha lähedal, otsustasid nad siiski minna viivitamatult kohale, nagu algses sõnumis öeldi.

Lõputu tiksumine
„Kolmapäeval oli kasarmus lihtsalt üks lõputu tiksumine, me ei teinud mitte midagi. Varustust ka ei saanud. Öösel jagati magamiskotte ja kästi uut päeva oodata,” tõdes noormees. Ent ka neljapäev ei olevat toonud olukorda lahendust. Tema jutu järgi tundus asi minevat üle kivide ja kändude.

Enamik logistikapataljoni, kus teenib alaliselt umbes 300 ajateenijat, oli välkõppuse väljakuulutamise ajal maastikul väljaõppel. See aga tähendas, et suurem osa pataljonist jõudis Ämarisse tagasi samal ajal, kui hakkasid saabuma esimesed reservistid. Pärast seda hakkasid ajateenijad eri ladudest üle Eesti alles varustust kokku vedama, sest Ämaris polnud seda piisavalt.

Ent see kiiruga kokku kogutud varustus oli reservväelase sõnul kehv. „Varustus oli iganenud ja ajateenistuses kasutatuga võrreldes täiesti aegunud. Kõige suurem mure oli aga kinnastega. Neid meestele lihtsalt ei jagatud, sest kindaid polnud kuskilt võtta.”

Varustus oli iganenud ja ajateenistuses kasutatuga võrreldes täiesti aegunud.
Ka teine õppusel osalenud noormees kinnitas, et varustus ei olnud nii hea kui ajateenistuses, ent tema suhtus sellesse mõnevõrra mõistvamalt. „Kindaid ja sokke eriti ei olnud, aga meie ees vabandati ka korduvalt ning ühel hetkel saabusid kindad metsa,” rääkis ta. Omavahel olevat arutatud, kui paljudele oleks varustust jagunud veel siis, kui kohaletulnute osakaal olnuks suurem.

Kuid mis põhiline, enamiku õppuse ajast veetsid oma igapäevatoimetused paugupealt sinnapaika jätnud mehed tegevusetult. „Järgmised 48 tundi harrastasime sõna otseses mõttes erinevaid vedelemis- ja magamistehnikaid kõikvõimalikes asendites,” meenutas reservväelane.

Kolmas Eesti Päevalehega ühendust võtnud mees nimetas õppust otsesõnu täielikuks läbikukkumiseks, sest peale „meeletu passimise ja molutamise” suurt midagi ei tehtudki. „Ladvikust alla ei liikunud ühtegi infokildu,” põrutas ta.

Käsk näidelda?
Käredasõnalisema reservväelase sõnul tuli neile peaminister Jüri Ratase külaskäiguks käsk näidelda, kuidas kõik on heas korras ja toimib. Teine mees oli peaministri külastust meenutades veidi tasakaalukam ja seadis sõnu diplomaatilisemalt. Tema sõnul anti neile enne Ratase saabumist ülesanne, mida nad olid küll ajateenistuse ajal täitnud, ent mille jaoks neil polnud sel korral vajalikke vahendeid autodesse pandud, mistõttu ei saanud seda täies ulatuses täita.

„Kuna peaminister tuli hommikul kella kaheksa ajal, siis kõik tegevused, mis sellele ülesandele said eelneda, võinuks juhtuda eelmisel õhtul. Raske öelda, kas see ülesanne oli antud ainult selleks, et peaminister saabus, või oleksime seda niisamagi tegema pidanud,” arutles ta.

Tagantjärele on kõik ajakirjanikega vestelnud mehed siiski veidi mõistvamad ja saavad aru, et eesmärk ei olnudki teha kordusõppuseid, vaid kontrollida pataljoni lahinguvõime saavutamist. „Ma ei ütleks, et see täiesti läbi kukkus, aga oleks saanud märgatavalt paremini. Samas oli kokkusaamine vajalik, et kaitsevägi saaks oma tööd parandada,” ütles üks mees. Reservväelased kinnitasid, et sõpru metsas kohata oli tore, ja võrdlesid õppust hariliku sõpradega metsas telkimisega.

Kaitseväe pressijaoskonna ülema Arvo Jõesalu sõnul ei saa nad julgeolekukaalutlustel avaldada, kui palju kutsutuid täpselt kohale tuli. Ühtlasi ei saa tema kinnitusel võrrelda kutsutute ja kohaletulnute protsenti lahinguvalmiduse hinnanguga, sest selle puhul hinnatakse ka teisi komponente – näiteks tegevväelaste arvu ja juhtimist.

Oluline on lahinguvõime
Ent Jõesalu jutu järgi oli kaitseväele kõige olulisem, et kogunemisele kutsutud üksus saavutaks lahinguvõime. „See ka saavutati ja vastavalt kaitseväe lahinguvalmiduse hindamise metoodikale oli see üle 90%, millega jäi rahule nii 51. logistikapataljon kui ka kaitsevägi üldiselt,” märkis ta.

Jõesalu lükkas ümber jutu, justkui oleks reservväelastele saadetud kahetisi sõnumeid. „Anti korraldus ilmuda kogunemispunkti viivitamatult pärast kutse kättesaamist. Muid korraldusi ei olnud,” kinnitas ta.

Samuti selgitas ta, et pataljoni formeerimine võtabki paratamatult aega, sest inimeste hulk, kes tuleb vastu võtta, registreerida või ka nende tervist kontrollida, on suur ja aega selleks on vähe. „Kaitsevägi mõistab, et motiveeritud reservväelased tahavad kohe tegevusse asuda, ja teebki selleks omalt poolt kõik, mis võimalik, et nad kaua ootama ei peaks.”

Kaitseväe esindaja ütles, et käsk peaministri ees näidelda pole määrustikupärane. „Eesti kaitsevägi ei näitle, vaid kaitseb vajaduse korral Eestit. Eesti kaitseväes ei ehitata Potjomkini küla,” kinnitas Jõesalu. Ühtlasi tõdes ta, et varustusega oli mõningaid probleeme ja neid hakati lahendama. „Kohustus reservväelased varustada, riietada ja paiknemisalale saata oli just üks treenitav ülesanne,” selgitas Jõesalu ja kinnitas, et kaitsevägi õpib ilmnenud probleemidest.

Laaneots: eestlased muudkui virisevad
Endine kaitseväe juhataja ja riigikogu liige Ants Laaneots (Reformierakond) viitas kaitseväe mobilisatsioonidepoole ehk üksusepõhisele varustuslaole, kus peab olema riidevarustus, relvastus, laskemoon ja tehnika väikese ülekattega kogu sõjaaja koosseisu jaoks. „Ma ei saa aru, kuidas saab kuulutada välja õppekogunemise, kui mobilisatsioonidepoo pole valmis,” imestas ta.

Siiski avaldas Laaneots arvamust, et rahulolematud on vaid üksikud reservistid. Erukindral teab omast kogemusest, et neid, kes pole kunagi millegagi rahul, leidub alati ja igal pool. „Kui see on viie või kuue mehe jutt, siis ma üldse ei kuulaks neid. Eestlastele on omane kogu aeg viriseda,” teatas ta ja avaldas lootust, et rõhuv enamik saab asjast aru.

„Mis kuradi kindaid nad tahavad, kui väljas on plusskraadid? See on poisikeste vingumine.”
Kõige vähem mõistis Laaneots kriitikat kinnaste puudumise pärast. „Mis kuradi kindaid nad praegu tahavad, kui väljas on plusskraadid? See on poisikeste vingumine, need pole mingid sõjamehed,” põrutas ta. Kõige suurematele virisejatele soovitas erukindral sootuks radikaalsemat lahendust. „Neile tuleks seelikud selga panna, äkki naistevorm sobib neile paremini.”

Endise kaitseministri ja riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe Hannes Hanso (SDE) arvates ei peaks kriitikat ootamatuse ja vähese ettevalmistuse kohta tõsiselt võtma. Tema sõnul ongi ootamatus välkõppekogunemise põhielement. „See peab tulema kõigile ootamatult. Sellest ei tea ka pataljon, kes peab reservistid kohale kutsuma ja paugupealt tegutsema hakkama. Välkõppuste puhul ei saagi kohe kõike korraga nagu planeeritud õppustel,” selgitas ta.

Ka Hanso rõhutas, et õppuse ja formeerimise seisukohalt on kõige tähtsam, et üksus saavutaks lahinguvõime. „Kas seal on kindad või mitte? Tough luck, aga see ei ole lahinguvõime saavutamisel kõige kesksema tähtsusega küsimus.”

Kindad ei ole lahinguvõime saavutamisel kõige kesksema tähtsusega küsimus.
Endine kaitseminister tõdes, et osa mehi hakkas tulema Inglismaalt ja Soomest. „Kuna käsk oli kohale tulla viivitamatult, siis tuleb aru saada, et Lõuna-Inglismaalt ei saa sama kiiresti tulla kui Tapalt või Kohilast. See, et inimesed saabusid erineval ajal ja õppus hakkas pihta hiljem, on kaunis loogiliselt seletatav.”

Kokkuvõttes võrdles Hanso reservarmeed suitsuanduriga. „Kõik teavad, et see peab kodus olema. Aga aeg-ajalt tuleb see laest alla võtta ja kontrollida, kas see töötab või mitte. Kui ei tööta, tuleb patareid ära vahetada või parandada,” ütles ta.

Hanso nõustus, et õppekogunemised on inimestele ebamugavad. „Aga see on meie põhiseaduslik kohustus seal osaleda. Ja iga kord õpitakse midagi. Reserv- ja lisaõppekogunemised on läinud järjest suuremaks. Inimestes peab tekkima harjumus, et selline asi võib ette tulla. Ka kaitseväe eesmärk on õppida. Kui tehakse vigu, siis tuleb neid tunnistada ja teha järgmine kord paremini,” sõnas ta.

Mida pani kaitsevägi õppusest kõrva taha?

Kaitseväe pressijaoskonna ülema Arvo Jõesalu sõnul on mõni päev tagasi lõppenud õppuse põhjapanevatest järeldustest veel vara rääkida. „Saame juba praegu öelda, et peame parandama reservväelaste teavitamise kiirust, meie käsutuses olevaid andmeid, aga ka formeerimist puudutavaid detaile, sealhulgas juba viidatud üksuse varustatust,” loetles ta.

„Lisaõppekogunemine annabki meile võimaluse leida süsteemist kitsaskohti ja neid parandada. Lisaõppekogunemise planeerimine toimub erinevatel tasanditel, millest mõnedel on õppuse toimumine pikemalt ette teada, kuid see tasand, mis puutub otseselt kokku õppusele tulnud reservväelasega, saab samuti õppusest teada ootamatult ehk sisuliselt reservväelastega samaaegselt, sest see ongi eesmärk, kuna lisaõppekogunemine ei ole õppus mitte ainult osalevate reservväelaste jaoks, vaid paneb proovile ka neid formeerivad üksused,” lisas Jõesalu

===============
Eelmisel nädalal toimunud välkõppekogunemisele „Okas 2018” ilmus kutsutud 1248 reservväelasest osalejate hinnangul umbes 650 ehk napilt üle poole. Heh???
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36638
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Reservõppused ja lisaõppekogunemised

Postitus Postitas Kriku »

Aitäh!

Mis seal ikka, eks õppused olegi selleks, et neist õppida.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 54 külalist