www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 15 Aug, 2018 8:40

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 78 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Õppuse Siil reklaamvideod
PostitusPostitatud: 31 Dets, 2014 13:37 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Mõned vastused.
Tsiteeri:
Mida me oleme teinud, et reservväelased tuleksid kohale oma üksustesse? Kas meil on nendega mingit kontakti olnud viimaste aastate jooksul? Näiteks jao või rühmaülemate mõnepäevaste RÕKide näol?

Meie oma relvaliigis oleme tegelenud sellega, sest meie reservistid on koos välja õppinud punt. Aga iseasi, kas ja kuidas seda mujal on suudetud.
Tsiteeri:
Kas me oleme jao- ja rühmaülemaid kasvatanud (korraldanud kasvamist) nii, et nad tunneksid end ülematena ja vastutavatena?

Ajateenijatega on saanud tegeleda palju ja julgen väita, et ajateenija-juhi initsiatiiv ja soov vastutada tulenevad peamiselt motivatsioonist. Kuigipalju ka kasvatusest. Loomulikult isikuomadustest. Viimasega pole aga kiita, sest juhtideks oleme sunnitud valima neid, kes autojuhtidest üle jäävad. Diferentseeritud ajateenistusega kannab riigikaitse samapalju sõjalist ja ainelist kahju, kui põhikutse 3 kuud lühema teenistusega võidab.
Tsiteeri:
Kas me ise Hummel oleme aru saanud, mis on õppuste eesmärk ühe või teise üksuse puhul ja kas me tegutseme just selles suunas? Kas me selgitame seda ka reservväelastele, et neil ei oleks valesid ootusi?

Arvan, et mõistan, mis õppuse eesmärk on... Aga arvan, et lihtne reservist selliste asjade peale detailselt ei mõtle. Tema jaoks on olulisim, et õppus sujuks igas mõttes hästi. Küllap ta mäletab, miks aega teenis.
Tsiteeri:
Aga ma olen näinud suurepäraseid tulemusi TT, ÕT, STV(!) üksuste reservväelaste juures. Seda küll mitte niivõrd ajateenistuse tulemusel, kui RÕKide käigus kujundatud "kasvatustöö" tulemusel.

Minu seisukoht on, et nädalaga 25-30 a inimest ümber ei kasvata. Põhitöö kasvatuse, sünergia, väljaõppe ja drilli alal tuleb teha ära ajateenistuse ajal. Lt relvaliikide eeliseks on allüksuste paiknemine ühes linnakus ja sellest tulenevalt head võimalused eelnimetatud tegemisteks. Samuti on oluline osa RÕK-ide ladusal korraldusel ja projektipõhisuse asemel vastava süsteemi juurdumisel. Samas ei oleks üldse nii kindel, et sama toimib JVP-de puhul. Sinna kraabitakse allüksusteks kokku igasugu seltskonda nii reservistide, kui tegevväelaste, kui instruktorite mõistes. Jne.
Tsiteeri:
- mille põhjal sa siis hindad neid pataljoni ülemaid? Puhtalt teoreetilise arutluse põhjal? Või oled ühe SA pataljoni ülema teenistust analüüsinud, sünteesinud ja hinnanud? Paraku me mõõdame erinevate vahenditega ja erinevaid asju.

Kirjutasin pataljoni taseme juhtimisest ja organiseerimisest, mitte pataljoniülematest. Pataljoniülem isiklikult on kindlasti selle juures oluline persoon, kuid teda peavad juhtimisel ka toetama pädevad ning kogenud inimesed. JVP koostoimimise ja juhtimise pädevus (õigemini selle puudumine) kaitseväes on mul "hammaste vahel" olnud juba aastaid ja olen sellest üritanud võimalusel diskuteerida ning arvamust küsida mitmetelt kauem teeninud ja võrdlemisi tuntud ohvitseridelt. Algul on kiputud ajama üldist kaitseväelist mantrat, aga mõned on peagi tunnistanud, et põhimõtteliselt on mul jah kahjuks õigus. Nimesid-ameteid ei maini.

Mis produtseeritavasse videomaterjali puutub, siis huvitav miks pole üllitatud uhkeid videoid esmalt sellest, et üks normaalne noormees peaks pürgima kõigepealt ajateenistusse?
Kas on olemas kompaktne näidis-PR/õppe-video, missugune näeb päris elus välja üks ajateenistustsükkel maaväes või ... üks RÕK?
Meil käib siiski elu projekti-, mitte süsteemipõhiselt: praegu on vaja kuidagi ära teha Siil.
Mida lähemale riigikaitse igapäevast tegevust korraldades jõuame aga süsteemipõhisusele ja mida vähem on tegevus korraldatud projektipõhiselt, seda paremaks muutub meie riigikaitse tervikuna ;)

Mul on selline tunne, et meie ajateenistuse keskmine (ehk on nii häid, kui halbu) kvaliteet (teenistuskorraldus, vahendid, õppeprotsess) on kahjuks üsna vilets ja sellest tulenevalt on ka KV RÕK-ide keskmine osalus olnud üsna vilets. Mida üriatatakse nüüd PR-videotega kergitada, lootuses, et reservist on ajateenistuse elamused unustanud. :)

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 31 Dets, 2014 13:45 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Tsiteeri:
Samuti on oluline osa RÕK-ide ladusal korraldusel ja projektipõhisuse asemel vastava süsteemi juurdumisel.

Siitpoolt arvutit tulevad ovatsioonid.
Midagi nii teravat siin igapäev ei kohta.
Ka minu kogetu (nii öelda sihtgrupi rollis) räägib projektipõhisusest, kogu tegevus on suunatud sellele, et "üritus ära teha", kuskil ette kanda ja valmis. Ajakirjanduses rääkida, kuidas kõik on kaitstud.
Loomulikult, suvalisest rahvast kokku klopsitud üksus saavutas selle lühikese ajaga tuntava edasimineku, pandi mingid hinded (olid kuidas olid) ja siis....järgnes lahtiformeerimine ja unustamine.
Kuni ühel kenal päeval tuli järgmine kutse - antud allüksuses polnud enam ÜHTEGI meest, kes oleks eelmisel RÕKil osalenud. Ka polnud ainsatki ülemat, kes eelmine kord olid ja kellega tekkis päris hea teineteisemõistmine (käskida polnudki enam tarvis). Ja kogu trall algas otsast peale, täiesti suvaliste inimeste kokku harjutamine otsast peale, kuniks viimasel päeval saabus eelmine kord kogetud "üksuse tunne". Kolmas kord veel samamoodi?

Selline kogemus panigi mind käsi plaksutama, lõppeks keegi juhtis tähelepanu reaalsele probleemile (õppekogunemine kui linnuke paberil, ilma lahinguvõimelist üksust taasloomata).
Minuarust, lugedes raamatuid Iisraeli armee elust-olust ongi seal läbiv jõud kokkukuulumise tunne - no kuidas ma jätan jänni jao kamraadi, kellega ma olen 2 korda käinud Gaza operatsioonil ja kellega koos harjutanud viimased 10 aastat....

Üles
 Profiil  

PostitusPostitatud: 02 Jaan, 2015 20:41 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

hummel kirjutas:
Kas on olemas kompaktne näidis-PR/õppe-video, missugune näeb päris elus välja üks ajateenistustsükkel maaväes või ... üks RÕK?

Miskipärast meenus mulle "Kiivrid ja lihased" :)
http://vimeo.com/53619529

Üles
 Profiil  

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 78 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa: