Uued käsirelvad EKV-le

Vasta
OnuHeino
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 19 Jaan, 2018 10:56
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas OnuHeino »

Eeldades, et keegi, kes ei taha enda karjääri ära rikkuda ja kes omab nimetatud informatsiooni, on huvitatud, et me saaks hanke korras paremad relvad....tehku seda parem anonüümselt kui üldse mitte. Kui anonüümses kirjas kajastuv info on VÄHEMALGI määral tõene, on see igati tänuväärne hanke lõpptulemuse seisukohast. Pidur on konkurendi poolt nagunii juba peale tõmmatud - vaadakem nüüd asjad rahulikult, erapooletult ja kriitiliselt üle.

Parem õige asi 4 aasta pärast kui poolkõva lahendus kohe praegu.
sang
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 14 Juul, 2015 14:06
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas sang »

OnuHeino kirjutas:Eeldades, et keegi, kes ei taha enda karjääri ära rikkuda ja kes omab nimetatud informatsiooni, on huvitatud, et me saaks hanke korras paremad relvad....tehku seda parem anonüümselt kui üldse mitte. Kui anonüümses kirjas kajastuv info on VÄHEMALGI määral tõene, on see igati tänuväärne hanke lõpptulemuse seisukohast. Pidur on konkurendi poolt nagunii juba peale tõmmatud - vaadakem nüüd asjad rahulikult, erapooletult ja kriitiliselt üle.

Parem õige asi 4 aasta pärast kui poolkõva lahendus kohe praegu.
Lihtsalt infoks selles kirjas olevate väidete kohta: nii riigihangete vaidlustuskomisjon oma otsuses vaide suhtes ka kui rahandusministeerium oma vastuses järelvalvetaotlusele on selles kirjas olevad kõik väited ümber lükanud. Mitte ükski esitatud väide ei ole hanke lähtedokumentatsioonist lähtuvalt kinnitust leidnud.
Taaniel Tina
Liige
Postitusi: 940
Liitunud: 07 Nov, 2012 9:54
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Taaniel Tina »

Tegelikult isegi ei huvita enam, keerati paras pask jälle kokku.
Hingaks nüüd rahulikult sügavalt sisse ja välja.
Pole siin mingit paska kokku keeratud.
Nii suurte hangete puhul on täitsa eeldatav, et:
a) Hange vaidlustatakse
b) Hange vaidlustatakse
c) Hange vaidlustatakse

Sest rahad on suured ja konkurendid kasutavad ära igat koma, mis on paberi peal vales kohas.

Mina ainult ei saa aru, miks hakati üldse jändama avaliku riigihankega. Täpselt samade tingimustega oleks saanud ju hanke korraldada ka teisiti.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Niipalju kui neid hankedokke on siia tsiteeritud, on mul küll suu lahti võtnud.
Kuidas saab nii olla, et 25 miljonises hankes pole suvatsetud spetsifitseerida komponentide nõudeid? Kui muud ei oska, siis stiilis "Aimpoint mudel XXX või analoogne". Ma saan aru, et rahaliselt kõrbev soomusmanöövervõime projekt vajab hädasti lisaraha, kas seda peab siis siit kokku hoidma?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Taaniel Tina kirjutas:Mina ainult ei saa aru, miks hakati üldse jändama avaliku riigihankega. Täpselt samade tingimustega oleks saanud ju hanke korraldada ka teisiti.
Ka mul on selline lolllihtne küsimus..
Et miks pidi kogu seda asja nii püüdlikkandiliselt toimetama - kas aint selleks, et üüberhankekontoorale tööd anda vä :roll:
Aga "kontoora" on ju ilmselgelt saamatu olnd ülikeeruliseks aetud protsessi välja vedama - kontoorapoolne latialt läbijooks on ju ilmne :cry:

Kõiki asju saab lahendada kas väga lihtsalt või neid ülimalt keeruliseks ajades.. et esimesel juhul tehakse vajalik asi ära aga teisel juhul ongi lõputu jama ja pidur...
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Dr.Sci »

Mulle tehti mingi mõttetu 50k€ hanke asjus täiesti selgeks, et kui ei ole midagi sellist mida on suuteline vaid üks tootja pakkuma, siis ei tule mingeid otseläbirääkimisi, ja seda isegi siis kui 3 hanget oli läbi kukkunud kuna ükski vahendaja ei tahtnud vahendada, tootjad aga ei huvitunud kuskil kaugel Läänemere ääres paikneva ülikooliga läbi riigihanke suhtlema...

Arvestades relvahanke maksumust, oleks ametnikud kes riigihankest mööda püüaksid hiilida, leidnud end töötukassast, uurimise alt ja hiljem pagan teab kust. PUNKT.
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas AMvA »

Dr.Sci kirjutas:Mulle tehti mingi mõttetu 50k€ hanke asjus täiesti selgeks, et kui ei ole midagi sellist mida on suuteline vaid üks tootja pakkuma, siis ei tule mingeid otseläbirääkimisi, ja seda isegi siis kui 3 hanget oli läbi kukkunud kuna ükski vahendaja ei tahtnud vahendada, tootjad aga ei huvitunud kuskil kaugel Läänemere ääres paikneva ülikooliga läbi riigihanke suhtlema...
See on küll omapärane seis, et mitte keegi kohalikest esindustest ei taha müüa? Sellisel juhul vaataks pigem enda otsa (mõtlen TTÜ-d laiemalt). Sest näiteks mina ka ei taha TTÜ hangetel pakkumisi teha, sest hangete läbiviimine on olnud väga läbipaistmatu ja alati on käinud mingi pidev susserdaine, kuni selleni, et kui mitte varem välja valitud firma ei võida, siis hange tühistatakse mingi lambi põhjusega, kuigi pakutavad tooted on üks-ühele sama kvaliteedi ja omadustega.
Dr.Sci
Liige
Postitusi: 3309
Liitunud: 30 Okt, 2015 11:59
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Dr.Sci »

AMvA kirjutas:
Dr.Sci kirjutas:Mulle tehti mingi mõttetu 50k€ hanke asjus täiesti selgeks, et kui ei ole midagi sellist mida on suuteline vaid üks tootja pakkuma, siis ei tule mingeid otseläbirääkimisi, ja seda isegi siis kui 3 hanget oli läbi kukkunud kuna ükski vahendaja ei tahtnud vahendada, tootjad aga ei huvitunud kuskil kaugel Läänemere ääres paikneva ülikooliga läbi riigihanke suhtlema...
See on küll omapärane seis, et mitte keegi kohalikest esindustest ei taha müüa? Sellisel juhul vaataks pigem enda otsa (mõtlen TTÜ-d laiemalt). Sest näiteks mina ka ei taha TTÜ hangetel pakkumisi teha, sest hangete läbiviimine on olnud väga läbipaistmatu ja alati on käinud mingi pidev susserdaine, kuni selleni, et kui mitte varem välja valitud firma ei võida, siis hange tühistatakse mingi lambi põhjusega, kuigi pakutavad tooted on üks-ühele sama kvaliteedi ja omadustega.
Tegemist ei olnud mingi seeriatoodanguga vaid spetsiifiliste, tellija parameetri järgi kokkupandavate mõõteseadmetega, tõsi, maailmas on mitmeid aparaaditehaseid kes sellist asja pakuvad. Vahendajad ei tahtnud sest a) ettemaks ei olnud piisav, b) garantii ja koolitus oleks jäänud nende kanda, c) kõige selle jama juures oleks olnud mõttetu kasum ja palju asjaajamist 7 maa ja mere taga. Käisin hankeosakonnas seletamas et kui vahendajad ära jätta ja otse tellida siis a) saame garantii+koolituse; b) asjaajamine on kiirem, c) kuna summa 50k oli eraldatud siis selle raha eest oleks ilma vahenduseta saanud mõned lisamoodulid. Võite arvata kuhu saadeti.... Samas, teadusosakond mille kaudu raha tuli, sai täitsa aru et tegemist pole pastaka või arvutihankega...aga nende jüud hankeosakonna peale ei hakanud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ametnikele ei maksa RHS tähenärimist ette heita, sest neid väisavad regulaarselt RahMin järelevalved, kes vaatavad hoolega hanketegevuse läbipaistvust ja omavad üldiselt vähe praktilist kogemust, kuid kõvasti tibijuriidikat ja nagu Borja ütleb, nurgelis-kandilist loogikat. Eesti on oma arengus lihtsalt jõudnud "teeme ära" etapist püüdlik-kandilise bürokraatia etappi, kõigile see ei meeldi (mulle ka mitte). Seal on bürokraatia protsessid tähtsamad kui asi ise.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

No paljulubavalt alanud soomusmanöövervõime stage II ukerdab praegu ühest kraavist teise ja peamine probleem on see, et raha läheb rohkem. Ja kõige kallima osa ehk relvasüsteeme kandvate masinate ehituseni pole ju veel jõutudki (mis maksavad rohkem kui ülejäänud kokku). Kuna riigikaitset juhib meil endiselt mr Excel, siis nullsumma saamiseks tuleb pügada rahasid ju muudelt ridadelt, sest ega seda juurde ei teki ning vajadus üha kasvab.
Viimati muutis Kapten Trumm, 29 Jaan, 2019 13:48, muudetud 1 kord kokku.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
A4
Liige
Postitusi: 1833
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas A4 »

Äkki nüüd Taaniel Tina, Borja ja Trumm püüavad siis natukene konkreetsemalt kirjeldada, et mismoodi oleks siis saanud või pidanud selle automaatide hanke läbi viima? Mida tähendab see „ilma avaliku riigihanketa“, aga „samadel tingimustel“? Kuidas seeläbi oleks välditud riski, et konkureerivad firmad ei oleks igat hankijapoolset sammu hakanud vaidlustama riigihangete vaidlustuskomisjonis, kohtus või rahvusvahelises arbitraažis?

Mina lasin silmad uuesti üle Riigihangete seadusest, eriti selle 6. peatüki, mis kirjeldab erisusi kaitse- ja julgeolekuvaldkonna hangetele. Mina pole jurist ega riigihangete spetsialist, aga nii palju oskan seadust lugeda, et saada aru järgmist. Kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas võib vajaduse korral enamikest tavapärastest riigihanke nõuetest, sh avalik konkurss, kõrvale heita, aga seda eelkõige vaid siis, kui ostetakse kas otse teiselt riigilt, riikidevahelise ühishankena, või siis mingit väga spetsiifilist side- või luureseadet. Tutt-uute automaatide hankimine otse tootjalt ei käi ka parima tahtmise korral riigilt-riigile tehingu alla, ei ole tegemist ühishankega koos mõne teise riigina, ja ei saa tavalist automaati ka parima tahtmise korral lugeda mingiks luureseadmeks, mille osas ei tohigi avalikku hanget korraldada.

Kui läbi mingi ime olekski üritatud neid automaate ilma avaliku konkursita hankida (st isegi kui seaduses oleks vastav säte) ja oleks võetud pakkumine vaid ühelt, kaitseväele sobivaimana tunduvalt firmalt (nt otse LMT-lt kuna tundub odav, või otse HK-lt, kuna kvaliteedi pärast ei pea siis muretsema), siis oleksid hankest kõrvalejäänud konkurendid ikkagi saanud kasvõi põhimõtte pärast vaidlustada valitud hankemenetluse liiki. Ja seeläbi kogu protsessi kuude kaupa pidurdada. Teiseks oleks ükskõik millise valiku kõrval kasvõi siinsamas foorumis läinud kisa lahti, et miks ei tehtud korralikku konkurssi, relvade võrdlust jne? Miks valiti just kõige odavam ja teoreetiliselt kõige ebakvaliteetsem, või siis kõige kvaliteetsem, aga samas kõige kallim variant? Jne.

Ja lõpetuseks üks n-ö usu ja eluterve loogika küsimus. Optimisti ja eduraportöörina mina põhimõtteliselt usun, et pärast veerandsajandi pikkust kogemust erinevate hangete, erinevate relvade, mitmete erinevate täpsuspüssidega ja tava-automaatide külge kruvitud sihikute, relsside jm manustega, tahavad ja suudavad kaitseväe relvastsusspetsialistid eesotsas pearelvuriga ja RKIK-i hankijad koostada sellised lähteülesanded, tingimused ja hankeprotsessi, et kaitseväelased saavad parima hinna ja kvaliteedi suhtega relvad. Oleks lihtsalt äärmiselt ebaloogiline eeldada, et nad ei tea absoluutselt mitte midagi sellest, millistele nõuetele peab vastama punatäppsihik või kuidas kinnitada optilist sihikut parimal moel relva külge. Miks nad üldse peaksid nii lollid ja käpardlikud olema? Nõustun, et see on päeva lõpuks võibolla usu küsimus, aga sellisel juhul usun ma ennem meie relvureid ja hankijaid, kui Kapten Trummi, kes suudab endale kaba tagasilöögist näkku lasta ja kes oma relvaõppe saanud üksuses, kus automaadikaba kasutamine vaiade rammimiseks ja puude lõhkumiseks on igapäevane (ja seetõttu ilmselt tolereeritud) tegevus.
suurtükimees
Liige
Postitusi: 126
Liitunud: 30 Mär, 2018 15:01
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas suurtükimees »

Relvahankest kokku hoitud 45 miljonit eurot oleks tõesti jõhkralt palju, K9 hange oli 46 miljonit, igal juhul pooldaksin pigem veel 12 K9 juurde ostmist kui marginaalselt paremaid käsitulirelvasid.
blueant
Liige
Postitusi: 347
Liitunud: 02 Veebr, 2015 23:40
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas blueant »

Kuigi mulle ei meeldi see praegune räpasevõitu juriidiline nagistamine, siis tahaks veel öelda, et see käib liberaalse õigusriigi juurde. Asjad on esiteks avalikumad ja teiseks ausamad. Iga sell võib riigi vastu kohtusse minna ja võita, kui tema paragrahvid ja argumendid head on. Vaidlused ja kriitika on kõigile näha ja kärarikkad. Siit ka näiteks see, miks tundub, et Bundeswehris on korralagedus või miks F-35 olevat halvem lennumasin kui telliskivi. Raportid on avalikud ja sõltumatud ning meedia tahab klikke.

Venemaal, Turkmenistanis ja varsti näiteks Ungaris sellised probleeme pole. Kõik otsused on alati õiged, kõik hanked lähevad lupsti parimale pakkujale ja isake troonil saab õhtustes uudistes ainult kiita.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Relvahankest kokku hoitud 45 miljonit eurot oleks tõesti jõhkralt palju, K9 hange oli 46 miljonit, igal juhul pooldaksin pigem veel 12 K9 juurde ostmist kui marginaalselt paremaid käsitulirelvasid.
See on selline nats demagoogiahõnguline vastandus. Eesti on 90ndatel ostnud ka odavaid käsitulirelvi - Kalasnikovid Hiinast ja Rumeeniast. Osteti/saadi ka kvaliteetrelvi (nii Galil kui G3 analoogid on kahtlemata kallid kvaliteetrelvad). Tulemuseks on täna, et need "odavad" relvad on ammuilma (tehnilise amortiseerumise tõttu) maha kantud (ja rahuarmastavale Iraagi armeele annetatud), "kallid" töötavad täna ja töötavad ka 10a pärast kui vaja. Kesse eespool ütles, et "buy quality, cry once"? Ka siis oleks võinud deklareerida, et milleks 14 tuhat krooni maksvad automaadid (tollal ostis nt USA armee M16-d 600 dollariga ehk pea poole odavamalt ja hiina kalasnikove müüdi 400ga), kui pole suurtükke/miinipildujaid/mida iganes, mida puudu oli.

Teine küsimus muidugi on, miks seda hanget praegu teha vaja oli ja mis hädavajadus seadis käsirelvad ettepoole nt miinipildujatest, mida samuti meil napib? Aga see pole lõime teemaks. Kui nii otsustati, et uued automaadid, siis tuleb osta.

Nüüd kujutan ette, saan ma süüdistuste laviini, et miks ma arvan, et LMT pole kvaliteetne (ja võrdlen Hiina AK74ga). Küllap on enamvähem kvaliteetne. Garantiid lubasid ka. Loodetavasti pole see garantii praktikas selline nagu on Itaalia/prantsuse autode "5 aastat läbisõidu piiranguta", kus täpsemas praktikas selgub, et siiski kuuluvad sinna alla ainutl rooliratas ja mootoriplokk, muu on "normaalne kulumine", kohapeal varuosi pole ja iga "tasuta" rikke kõrvaldamine tähendab, et masin seisab nädala-kaks ja on sinu probleem, kuidas töö tehtud saad. Lihtsalt ma ütlen, et renomee relvatootjana on tagasihoidlik ja riskid on kõrge(ma)d. HK-ga ja kasvõi sama SIG-iga on antud riskid tunduvalt väiksemad. Risk, et nad ei suuda tegelikult oma lubadusi täita. Suurem risk väljendub madalamas hinnas ja väiksem risk (tead, mida saad) kõrgemas. Jänes shampust ei joo (kuid hunt võib avastada, et klaasis on midagi muud).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

AMvA kirjutas:see lause #toode x või samaväärne" on kõige mõttetum sõnastus ja on reaalselt tihti hankijale kvaliteettoote asemel paraja rämpsu kaela sokutanud.
Ei ole nii.
Praktikas saab viisakas pakkuja aru, et sa soovid antud tüüpi/tootja masinat ja austab sinu soovi. Igaks juhuks võiks telefonis üle korrata. Ka menetlusorganite arvates meil on antud formuleering JOKK. Minu praktikas ca 10 objektiga on vaid 1 kord, kui taoline formuleering on toonud kaasa pakkuja siplemise "aga mul on oma tarnija". Küll aga on hoopis ohtlikum kirjutada lahti soovitud masina parameetrid kui minimaalselt võimalikud ja anonüümsed - kui keegi seal tajub konkurendi upitamist, on vaidlustus hoopis tõenäolisem.

1 asi, mida RahMin ametnikud pole suutnud ära lahendada, on õigus osta teatud marki/tüüpi asju. Näiteks Bobcat laadureid. Neil on mitmeid müüjaid, las konkureerivadki. Selle asemel toimub suurejooneline (ja mõttetult tööaega kulutav silmamoondus), kus tootja juures käiakse joonlauaga üle kogu toode eesmärgiga leida sobivaid parameetreid, mida kehtestada anonüümselt kui minimaalseid ja seeläbi vältida soovimatute toodete saamist. Mul on nt praktikas olnud vaja hankida neliveoline kaubikbuss. Küllalt vähelevinud kaup. Tollal pakkusid selliseid kolm firmat - Mercedes, Fiat ja Gaz. Mis arvate, mis trikiga saab Gazist lahti? :oops:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 38 külalist