EKV palgasüsteem

zzz-petz
Liige
Postitusi: 115
Liitunud: 10 Veebr, 2009 16:49
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas zzz-petz »

siinkohal toon välja huvitava nüansi, mida ise näinud olen. huvitav süsteem eesti kaitseväes on see, et osadel inimestel peab olema mitu eriala, samas palgad on ühesugused. näide: kaks sama vana, sama austmega ja sama staažiga kaitseväelast saadetakse samale seersandikursusele, kus omandavad sama jalaväe eriala ja saavad nooremseersandi auastme. üks kaitseväelastest jääb pärast kursust tegelema jalaväe asjadega seersandi ametikohal. teine kaitseväelane liigub teise väeossa, kus on spetsiifilisem eriala - ütleme näiteks side, mis on samuti seersandi ametikohaga. teine kaitseväelane omandab nüüd (selleks, et oma uuel töökohal hakkama saada) spetsiifilise sideeriala spetsiifiliste oskustega (mida seerukursusel ei õpetata). aga trikk on selles, et hoolimata sellest, et teisel kaitseväelasel on nüüd kaks eriala, saavad mõlemad täpselt sama palju palka, sest mingeid lisatasusid täiendava eriala eest ette nähtud pole. õiglane? ju siis, kui selline on läbipaistev süsteem.

enne reformi oli kaitseväes ametikohti, kus oli veel lausa kuus või seitse erinevat kvalifikatsioonitaset, mille omandamiseks võis minna aastaid, ja need olid eristatud erinevate palgaastmetega. aga pärast palgareformi hakkasid kõik need inimesed saama sama palka, sest ametikoha auaste ja ametinimetus ju sama...
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas TTA »

Enne reformi oli kaitseväe palgasüsteemis ka erisusi sama palju kui teenistujaid sisuliselt.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Mudakoon »

"Ammu-ammustel" aegadel oli "kombeks" ka kaitseväes maksta palka tehtava töö ehk teenistuse eest. Ehk siis, puuduliku ressursi puhul mehitati ametikoht inimesega ,kes kohustustega hakkama sai ja talle maksti selle eest ka vastava ametikoha tasu. Ka sellel olid omad puudused , ega ei kiputud väga edasi õppima jne.(näiteks ei leita piisavalt motti minna edasi õppima kui kaprali või seeruna veeblipalk taskus) Aga samas sa ei ole päris õige maksta inimesele kes kraanaga ehitusel opereerib,ja seda edukalt,ehituse öövalvuri tasu... :(
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas TTA »

Selles osas olen nõus, et reformiga on ehk liiga palju teise äärmusesse kaldutud. Minu meelest saab ka praegu KT'ks määratud isikut tasustada lisatasuga üle ametikoha tehtava töö eest. No näiteks mõni õnnetu JÜ täidab RV kohustusi. See on muidugi siis RÜ kohus seda lisatasu taodelda ja kui raha ei ole siis ei ole, lisatasu ei saa.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Mudakoon »

Jah aga kui RV-d ei ole,järelikult peaks tema palk olema ka palgafondis "alles" ja seega olema võimalik maksta lisatasu?
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas TTA »

Mudakoon kirjutas:Jah aga kui RV-d ei ole,järelikult peaks tema palk olema ka palgafondis "alles" ja seega olema võimalik maksta lisatasu?
Nii see peaks olema. Kuidas see päriselt toimub, on minu jaoks suur müsteerium.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

..artikli texti kohaselt on muudatused tehtud end ammu õigustanud maailmapraktikaid järgides - no asi seegi :P

Selles mõttes, et mida vähem meie kamina tibi- ja/või lapsametnikud oma peaga asju välja mõtlevad ning mida enam nad maailma praktikaid järgivad, seda parem - otse loomulikult..
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Veiko Palm »

Oma paar kopikat. Või siis senti.

Ei ole olemas "üldtunnustatud ja ainuõiget" sõjaväelist palgasüsteemi. Ei ole olemas ja kõik. Igas riigis on asi erinev ja isemoodi ja tuleneb suuresti selle riigi omapärast ja ajaloost. Seda kirjutan seetõttu, et mõne foorumlase kommentaarist jäi praegust palgasüsteemi selgelt halvustav mulje ja seda justkui võrreldes "normaalsete arenenud sõjavägedega".

Meie palgasüsteem on viimase paarikümne aasta jooksul tundmatuseni muutunud ja minu arvates on põhimuutused olnud õiged ja õigustatud. Nii nagu üks foorumlane mainis, meie palgasüsteem mõned aastad tagasi oli suuresti personaalne - palgajuhend koosnes enamasti eranditest ja suurt loogikat seal taga ei olnud. Ametikoha auastet kasutati sageli vaid palga maksmiseks, mitte ei hinnatud sellel ametikohal reaalselt töötavale inimesele esitatavaid nõudeid. Ja loomulikult olid suured käärid ükskõik millise ametikoha puhul - mõni leitnant sai rohkem palka kui kolonel. Mina ei näe, nagu oleks igasugused lisatasud palgasüsteemi parendanud. Mina isiklikult eelistan saada palka ja mitte näiteks korteri- või toidurahasid.

Staaži arvestamine mõnes riigis eksisteerib ja mõnes mitte. See on eriti põhjendatud kui valitseb suur erisus sõjaväelaste süsteemi sisenedes nagu näiteks USAs. Sisuliselt võib saada kohe kindraliks (see on väga utreeritud näide, kuid ajaloos eksisteerinud rohkem kui kord) ja siis on mõitslik palga saamisel eristada neid nö päris sõjaväelastest. Sama olukord valitses ka meil 90-datel. Praegu oleme suhteliselt sarnased, ei tea kas staaž palju juurde annab. Ja miks? Tahame, et meil inimesed kaua seersandid oleksid? Või nooremohvitserid? Veeblite (vanem-staabi) puhul eriti erisusi ei tohiks olla, samuti vanemohvitseride puhul.

Lisatasu kvalifikatsiooni eest on huvitav mõte, kuid kergem öelda, kui teostada. Kui inimene on parameedik ja läheb soomukijuhiks, siis kas maksame parameediku tasu edasi? Näide elust enesest. Paras boonus on ju juba nende lubade riigi poolt tasuta tegemine.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Mudakoon »

Veiko Palm kirjutas:Paras boonus on ju juba nende lubade riigi poolt tasuta tegemine.
Ehk seletate lahti kuidas on load boonuseks pikaajalise teenistusstaazhiga võitlejale?(ajateenijatega on teine lugu) Tegi 20 aastaselt load,juhtis kaitseväes 20 aastat masinaid ja load olid boonuseks mitte vahendid teenistuseks?
Ei maksaks vaadata lube läbi selliste silmade,kus peale lubade tegemise suundub mees reservi.(olenemata sadadest võimalikest valikutest mida pakub erasektor lubadega mehele ,ei vali kõik seda teed)
Tegin load,käisin näiteks 5 missiooni sõidukijuhina ja pean end tänulikuna tundma 500 eurose "boonuse" eest?

Kui me üritame inimesi taganttõugata edasiliikumiseks ametiredelil siis ,kes kulaga jooksma ja sõidukiga sõitma hakkab? Õpetame kodaniku välja soomukijuhiks,suuname kohe VK-sse ja peale selle lõpetamist erialakursus ja seejärel kevadel paberid kohe sõjakooli sisse,peale kaht tärnikest keskaste?
Ma kahtlen ,et tsiviilist tuleb piisavalt kaadrit ,et täita ametikohad millelt teoreetiliselt inimesed võiksid liikuda aina ülesse ja ülesse selleks ,et kõrgemini tasustatud saada. VAO puhul on kehtestatud auastme vanus KVTS-iga ,samuti nooremohvitseridel, NAO-del pole seda mitte kuid näiteks Scoutspataljonis võib minna aastaid ,et n-srs saaks seersandiks(erinevalt ajateenistusest) ja ometi on ju Scouts ülesehitatud elukutselistele SÕDURITELE.
Neid mehi ,kes tahavad sõdurina õppida,treenida ja teenida aastaid ikka leidub.
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
mutionu
Liige
Postitusi: 1467
Liitunud: 08 Nov, 2005 15:52
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas mutionu »

Veiko Palm kirjutas:Mina isiklikult eelistan saada palka ja mitte näiteks korteri- või toidurahasid.
Varakas inimene, kel on igas linnas korter(arvestades kaitseväelaste rotatsiooni).
Veiko Palm kirjutas:Paras boonus on ju juba nende lubade riigi poolt tasuta tegemine.
Vat see on küll ütlelus komöödia kullafondist.
Erasektoris, niipaljuke kui mina olen näinud, makstakse töötajatele lisatasu selle eest, et nad teeksid mingi X eriala eksami ja hoiaksid ennast selle(igapäevatööst erineva ja ettevõttele vajaliku) valdkonnaga kursis. Kui KV -s on asi nii, et missioonil soomukijuht, kel on meediku kutse, ei saa selle eest palgalisa(koos igaastase teadmistekontrolliga) siis on see küll ääretult veider.
A noh, eks elus on imelikumaid asju nähtud.
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1016
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Veiko Palm »

Ehk seletate lahti kuidas on load boonuseks pikaajalise teenistusstaazhiga võitlejale?(ajateenijatega on teine lugu) Tegi 20 aastaselt load,juhtis kaitseväes 20 aastat masinaid ja load olid boonuseks mitte vahendid teenistuseks?
Tunnistan, et sõnakasutus oli ebaõnnestunud. Autojuhiload on ette nähtud ikka selleks, et inimene oma teenistuskohustusi täita saaks. Teiseltpoolt ei saa päris aru loogikast, et soomukijuhile maksta lisatasu selle eest, et ta on soomukijuht. See ju ongi soomukijuhi palkamise mõte või mis? Kuna kaitsevägi ei saa praktiliselt mitte kunagi neid inimesi vormis, keda vaja on, siis loomulikult koolitatakse ise. Praktiliselt kõiki elukutseid. Ma ei oska öelda, kui levinud see praktika eraettevõtetes on. Kas tõepoolest on nii, et kui erafirma tahab autojuhti palgata, siis ta esimese asjana hakkab seda autojuhti välja koolitama? Esmane valik on vist ikka see, et tahetakse juba valmis inimest palgata.
Vat see on küll ütlelus komöödia kullafondist.
Erasektoris, niipaljuke kui mina olen näinud, makstakse töötajatele lisatasu selle eest, et nad teeksid mingi X eriala eksami ja hoiaksid ennast selle(igapäevatööst erineva ja ettevõttele vajaliku) valdkonnaga kursis.
See on tore, kui erasektoris nii on. Ma võin kinnitada, et mina olen ka vastupidist kuulnud/näinud.
Varakas inimene, kel on igas linnas korter(arvestades kaitseväelaste rotatsiooni).
Sellest kommentaarist ei saa ma lihtsalt aru. Kuidas aitab minu enesetundele või varakusele kaasa see, kui ma saaksin näiteks 100 eurot vähem palka ja seesama 100 eurot makstakse mulle välja korterirahana? Tuletan lugupeetavale meelde, et korterirahad "kaotati" selliselt, et need liideti palgaga. Informeerin ka kaasfoorumlast (kuna eelpool oli siin pensionidest juttu), et korterirahad, toiduraha ega ka muud lisatasud ei kuulunud pensioni arvutamise sisse.
Kui me üritame inimesi taganttõugata edasiliikumiseks ametiredelil siis ,kes kulaga jooksma ja sõidukiga sõitma hakkab? Õpetame kodaniku välja soomukijuhiks,suuname kohe VK-sse ja peale selle lõpetamist erialakursus ja seejärel kevadel paberid kohe sõjakooli sisse,peale kaht tärnikest keskaste?
Ma kahtlen ,et tsiviilist tuleb piisavalt kaadrit ,et täita ametikohad millelt teoreetiliselt inimesed võiksid liikuda aina ülesse ja ülesse selleks ,et kõrgemini tasustatud saada.
Sellest ei saa samuti aru. Kus ja millal olen ma midagi taolist kasvõi ligilähedaselt väitnud?

Staaži eest tasustamine paljudes riikides on ja paljudes ei ole. Meil ei ole. Kunagi oli. Kas peaks tagasi tooma? Mina isiklikult ei ole kindel. Praegu on tõepoolest nii, et pole suurt vahet, kaua skaudist "kullamees" on ametikohal teeninud. Palk on sama. Kas 3 aastase staažiga kuulipildur on parem, kui esimest päeva teenistuses olev? Mina usun küll. Kuidas aga seda staaživahet tasustada, seda ma ei tea. Kui näiteks on inimene olnud seersandina teenistuses 15 aastat, oletame näiteks autojuhina ja siis soovib saada kuulipilduriks, ja kas ta ka siis peaks saama rohkem raha, kui 5 aastat teenistuses olnud kuulipildur? Ühesõnaga - küsimusi ja selliseid mõtteharjutusi saab tekitada.

Kokkuvõttes on iga palgareformi tagajärjel kaitseväelaste palk, pension ja ka reaalne sissetulek tõusnud. Ma ootan, et keegi vastupidist väidaks. Sellised palgareformid minule kui kaitseväelasele väga meeldivad.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Mudakoon »

On ,kaitseväelaste palk on tõusnud,kuid ilmselgelt on samadel ametikohtadel ,kuid erinevate staazhidega võitlejatel (vastsaabunud ja paari-kolmeaastase staazhiga võitlejal )
vähemalt esialgu, vahe sees ka üldisel tasemel. Nimelt läbivad sõdurid igaaastaselt nii üksikvõitleja kui allüksuse taseme, seega õpitut kinnistatakse.Ainult KVK ei aita ,natuke läheb aega ka peale seda.
Kuidas seda tasustada võiks või peaks , selleks härra kolonel on meil ju "Olümposel" härrased olemas.
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Martin Herem »

Kuidas seda tasustada võiks või peaks , selleks härra kolonel on meil ju "Olümposel" härrased olemas.
- ei peakski, on täna ju otsustatud! Täna pole seda lihtsalt otsustatud väärtustada. Kui täna tahetakse just Scoutsi taustaga inimesi VAOdeks, siis ei ole mõistlik toetada nö paigalpüsimist.
Samas on teatud määral ka erinevusi. Sõjakoolis makstakse ajateenistusest või tsiviilis tulnutele näiteks ühte palka ja tegevteenistusest tulnutele säilitatakse nende viimase koha numbrid.

Sa Mudakoon paku välja, mitme aastaga peaks tekkima mingi staaži tasu.
Mudakoon
Liige
Postitusi: 1017
Liitunud: 19 Mai, 2015 13:01
Asukoht: "Põhi ja lõuna"
Kontakt:

Re: EKV palgasüsteem

Postitus Postitas Mudakoon »

Otsige vana palgatabel välja ,seal ju on otsustatud.
See kes peale korralikku kaklust veel rusikatega vehib ,on tõenäoliselt võitja.....
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 15 külalist