Ajateenija toetus

Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Fucs »

Siin osa juttu sobiks hästi ka huumorinurka 8)
Mina sain igatahes tuju lõbusaks :D

*
Kapten Trumm kirjutas:Ise lõin jämedalt kokku, et maksame 100 eur nägu kuus (tegelikult maksame rohkem), 3000 saajat, keskmine teenistusaeg on 10 kuud (9 ja 11 kuu mehi on umbes pooleks) tuleb aastas 3 miljonit+sotsiaalmaks (sotsmaksu seaduse järgi maksab aja- ja asendusteenistuja toetuse eest sotsmaksu riik), minimaalselt 4 miljonit eurot igal aastal. Kui targalt talitada, siis vähemalt toodetava pataljoni manööverkompaniidele saab M113'd küll.
HeiniR kirjutas:Kaitseväe eelarve on ca 450 miljonit eurot ja esimene koht, kust hoida kokku alla 4 miljoni euro, on sõduritoetus?! Tõsiselt mehed?!

...

See, et kunagi NA-s sai 5 rubla toetust, ei tähenda
Lemet kirjutas:tavaline joonap ei saanud viit rubla, vähemalt mitte 70ndate lõpul, 80ndate algul. Isegi jaokomandörist seersant ei saanud.
Seda, et...

* ~4 milli kokkuhoidu aastas ajateenijate toetuste arvelt/kaotamise hinnaga ei ole IMHO pehmelt öeldes just kõige teravam lahendus karjuvale rahastamisprobleemile EKJ. Jagan siinkohal HeiniR hämmingut. Minu arust EKV/EKJ vajavad juurde rohkem raha, mitte olemasoleva vähese ümberjagamist, millest valdkonda juurde raha ei teki.

* Süsteemisiseselt (EKV), kust seda sama ~4 miljonit tugrikut mõistlikumalt kokku hoida annaks ja kas annaks, mina ei tea, sest ma ei tea süsteemi, aga mujal riigisektoris paistab liikuvat kõvasti rohkem vabasid vahendeid...

Eesti Õhk (86? kuni 200? milj eur), Eesti Energia Utah & Jordaania & Auvere business (66+? milj eur), Tallinna Sadam (kuipalju? kes teab?), 1+ milj läheb igal aastal tühjade elamispindade ülalpidamiseks ja lisaks eraldatakse 62,5 milj uute üüripindade ehitamiseks, õlletootjad va masuurikud räägivad Lätile kaotatud 10+ miljonist eurost maksurahast... ja "Kokku raiskavad Eesti pered 63 miljoni euro väärtuses toitu aastas" teemad.
Kohe võib lisanduda "Tootsi tuulepark" ~15 milj eur....

Kopikatest, mida kah peaks korjama, rääkimata (Welcome to Estonia 13 milj EEK ja "Eesti märk" 200 000 EUR näiteks, või NRG businessi ~50 milj EEK ...ja see "miljonipeldik" 8) või analoogsed "projektid" ). Mitte, et need (osad asjad) vajalikud poleks olnud kõik aga, et siis mis hinnaga on küsimus. Et siis tankipataljonidesse arvestatuna, palju tuleks? 8)

Nali naljaks, aga seda ajateenijate toetust mina ära ei võtaks.

* NA-s minu ajal sai reamees 3rubla mitte 5 rubla + 80 kopikat sigarettidele kuus. Sellest 1.50-2.00 (esimesel poolaastal kõik 3rbl) läks kohe maha saapaviksile (kulus hullumoodi), kraematerjalile (valge riie mida iga päev õmmeldi, vahel mitu korda päevas), pesuseebile (sellega pesti kõike, vormiriietest tagumiku ja põrandateni), pandla poleerimise pastale (nn. "Zeljonka" ja see oli pigem mitte pasta vaid kõva kamakas rohelist ollust), hambapastale ("Lesnaja" või "Pomorin" :mrgreen: ) + teatud aja tagant uuele hambaharjale. Kui oli vaja, siis selle raha eest ostsid ka omale lisapaguneid jms vormi külge õmmeldavat kraami, kui ei saanud hakkama ettenähtud komplektidega + niidid-nõelad. Tasuline võis olla veel juukselõikus, kui ise kamraadidega hakkama ei saanud, või tahtsid übersassooni. Ühesõnaga see 3.80 läks kohe nagu hundikurku.

Väeosa voentorgi puhvetis ja poes käimiseks, või linnaloale saades jäätist ja barankasid ostes, elatuti mitte sellest 3.80rbl-ast vaid kodust saadetud rahast. Pädevamad vanakesed müüsid graždankadele NA (riigi) vara... bensiin, puhvaikad, läkiläkid, karburaatorid...

Kui said kõrgema erialakvalifikatsiooni (kolmas klass oli tavaline tase ja null rbl), siis 2 klassiga sai juba 5rbl ja 1 klassiga isegi 10rbl! Seerud said olenevalt ametikohast 5-30 rbl (enamasti 5;8;10 rbl). Jefreitor 5rbl. Väljamaal olijad said kohalikus valutsis 6rbl (lihtsõdur) ja suitsuraha asemel 12 pakki mingeid tavaliselt filtrita sigarette. Meil said ka soovijad oma 80 kopikat sigaretipakkides kätte, kui tahtsid.

Koju sõidul (puhkus, reservi) maksti 1.30rbl päevaraha (arvestati teeloleku aega üldjuhul rongiga sõites).
Kui saadeti kusagile, kus väeosa polnud/sööklat/välikööki polnud ja kuivtoidupakke ette nähtud ka ei olnud, siis eraldati mingi 80-90kop päevarahaks mille eest süüa osta.

Kas ma tahaks samasugust, või veel hullemat elukest/rahastust EKV ajateenijatele...kahtlen.

Niipalju siis ajaloost.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Z03 »

Kapten Trumm kirjutas: Sestap jääb tänaste 20-ste põrkamine teemal, kuidas neil on õigustatud ootus kuskilt raha saada - raskesti arusaadavaks (lubjaka probleem). Sellistele ütlen lihtsalt - koolitage end ise oma kulul ülikoolis või tehnikumis ära ja rääkige siis laenudes
Natuke läheb teemast välja, aga ma ei pea eriliseks kangelasteoks, kui tudeng peab õppimise ajal töötama. Ikka väga raske on, tean enda kogemustest, põhjuse on Trumm ise nimetanud - õppeedukus langeb, lisaks ülekoormus, mis tekitab terviseprobleeme. Paljudel jääb kool lõpetamata või lõpetamine venib. Muidugi, kui vanematel ei ole võimalik majanduslikult toetada, ollakse miinimumpalgalised, töötud, haiged, elus võib kõike ette tulla, aga kui vähegi võimalik, siis laste õppimiste toetamine on vajalik, isegi teatud vanuseni kohustuslik minu teada. On küll 20nestel õigustatud ootus, sest ei pea ju lapsi saama, kui nendele isegi haridust tagada ei suuda. Mingi ameti peab iga inimene endale õppima ja ameteid õpetatakse koolis. Muidu ongi lõpuks 30 000 noort, kes ei õpi ega tööta ja vaevalt sellest kellelegi kasu on (30 000 oli statistiline liialdus nagu hiljem selgus, aga ehmatavalt mõjus see number ikkagi).

Teemasse, siis ma küll ei tunne, et minult midagi ära võetaks, kui ajateenijad toetust saavad. Eks omad kulud on noortel inimestel ikka, mis sellest, et ajateenistuse jooksul on kogu olme tagatud.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kas sa loed ka mis sulle kirjutatakse?
Ma räägin olmekuludest ajateenistuses ja sa paned vastu laenud ja ülikooli.
Sa vist ei viitsinud mu mõttesse süveneda.
Mõte oli, et inimestel, kelle koolitamise ajal on olmekulud 100% või pea 100% riigi kanda, ei ole kuigi õigustatud rääkima riigi ülalpidamisel olijale lisaraha maksmise kohustusest (eriti veel mingi laenu põhjendusel). Eestis on ikka päris palju (ja on ka täna, kaugelt rohkem kui ajateenijaid, kadette ja õppureid kokku) inimesi, kes paralleelselt koolitavad end ning samal ajal on sunnitud ka end ülal pidama. Kes peavad ise kandma 100% enda kulud ja kellele mingeid stippe ei makstagi. Mina nt ei saa aru, mida täna KV-s pakutust siis puudu jääb, mida on paratamatu ajateenijal osta juurde?

Raha maksmine on mõistagi kena zest, ei vaidle.
Lihtsalt vaadates idapiiri taga toimuvat, kas on õige kulutus?
Et maksta tuleb kaadrile, olen nõus. Kadettidele ja õppuritele - jällegi nõus. Et maksta tuleb RÕK-il käijatele, olen nõus.
Aga et maksta taolisi summasid ajateenijatele - natuke kahtlen.
Natuke läheb teemast välja, aga ma ei pea eriliseks kangelasteoks, kui tudeng peab õppimise ajal töötama.
Ei olegi kangelastegu ja ei pea ka end kangelaseks. Lihtsalt jutt, et riigi täielikul ülalpidamisel olijale veel hädavajalik lisaraha maksmine on tiba õõnes, sest Eestis on hulka rohkem tuhandeid, kes peavad end ülal ise, samal ajal õpivad ja kellele riik ei maksa midagi (ja kes ei tule seda ka küsima). Tavaliselt 100% riigi ülalpeetav ei teagi (ja üks 18-a pole ka seda elus kogenud), mis tunne on palgapäeva eelsel nädalal jagada münte päevade peale tornidesse, et nt see 85 senti on su päeva kogu raha, mida kulutada on. Ja kui saab otsa, oled lihtsalt söömata. Tsiviilkoolis ei paku sulle keegi rikkalikku kolme söögikorda riigi kulul, tasuta sooja tuba ja riiet selga. See, et inimesed nii teevad, on lihtsalt majanduslik realiteet, 1990ndate esimesel poolel oli see veel eriti ränk.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Fucs kirjutas:
Kapten Trumm kirjutas:Ise lõin jämedalt kokku, et maksame 100 eur nägu kuus (tegelikult maksame rohkem), 3000 saajat, keskmine teenistusaeg on 10 kuud (9 ja 11 kuu mehi on umbes pooleks) tuleb aastas 3 miljonit+sotsiaalmaks (sotsmaksu seaduse järgi maksab aja- ja asendusteenistuja toetuse eest sotsmaksu riik), minimaalselt 4 miljonit eurot igal aastal. Kui targalt talitada, siis vähemalt toodetava pataljoni manööverkompaniidele saab M113'd küll.
HeiniR kirjutas:Kaitseväe eelarve on ca 450 miljonit eurot ja esimene koht, kust hoida kokku alla 4 miljoni euro, on sõduritoetus?! Tõsiselt mehed?!
Tegelikult sa ei süüvinud jutu tausta.
Siin on osade tegelaste modus operandi taoliste küsimuste ilmumise just selline, et "näita mustvalgelt, kust eelarvest sa selle võtaksid".
Aga ka "nimeta nimeliselt need kahjurid, kes selle otsuse tegid ja esita süüdistus" jne.
Vastasin, et näed sealt võtaksin. Edasi tõsiseid argumente ei tulnud, raskesti usutav jutt puudustkannatavatest ajateenijatest või sõdurikodust ostetava shokolaati mõjust motile.

Kämmoon mehed, kas Ukrana tänases seisus:
1. kehtestaks taolise toetuse väljaõppel olevale reakoosseisule
2. remondiks selle eest iga aasta nt 100 soomukit lahingukorda (või teeks mis iganes, mis muudab neid lahingus tugevamaks).

Noh, mis arvate?
Vihjeks võin öelda, et Saksamaal netis paar aastat tagasi lõdvalt saada olnud BW vanad killu - ja kuulivestid on tänaseks haihtunud.
Pood ise kommenteeris, et Ukrainast pidid eraisikud massiliselt tellima, 10 tükki, 150 tükki jne. Vot sedasi.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
SuurPaksValevorst
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 30 Jaan, 2017 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas SuurPaksValevorst »

Ma küll ei ole nüüd 90ndate "Vana kaardiväe" esindaja vaid alles mõned aastad tagasi teenistusest tulnu, aga ma küsiks Trummilt, mis sa linnalubadega mõtleks teha? Need ka ära keelata? Või ikkagi anda ja siis vaadata kuidas pooled mehed ikkagi sisse jäävad kuna tagasisõiduks enam raha pole? Ega need mehed seal suure hurraaga isamaad pole tulnud kaitsma silmad motivatsioonist põlemas nagu autotuled. Nad on tulnud, sest neid kutsuti ja lihtsam (või otsustati, et mees peab ikka armees ära käima, oli ka selliseid) oli minna kui vingerdama hakata. Mõtle nüüd, mida need mehed seal tunneks kui öeldaks, et mehed, täname, et vastasite isamaa kutsele, tasuks on mudas roomamine, vihma käes passimine ning vanemate rahast elatumine, tunnete ennast juba meestena?
Quis, nisi nos?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Mõnele mehele pole piiri taga toimuv endiselt kohale jõundud, suurim probleem on linnaloa rahastamine...?
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
SuurPaksValevorst
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 30 Jaan, 2017 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas SuurPaksValevorst »

Mõnele mehele pole siinpool piiri toimuv endiselt kohale jõudnud, sõdurite motivatsioon on vähem tähtis kui paar soomukit...?
Quis, nisi nos?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kaks viimast posti vääriks lausa demagoogia nädalapreemiat.
Kus siis "paar soomukit" on? Jutt on on ikka pataljonist iga aasta.
Nendele samadele ajateenijatele, kelle "silmad motist põlevad" :)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kriku »

Mõnele mehele pole piiri taga toimuv endiselt kohale jõundud, suurim probleem on linnaloa rahastamine...?
Kaks viimast posti vääriks lausa demagoogia nädalapreemiat.
Tore, kui keegi iseendale demagoogia preemiat taotleb :) Kange kiusatus on see ka välja anda.
SuurPaksValevorst
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 30 Jaan, 2017 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas SuurPaksValevorst »

No mis kasu on pataljonidest, millega keegi sõitma ei hakka kuna teenistusest kõrvalehoidjaid on nii palju?
Või kes sõja puhkemise korral kohale ei tule kuna mõtlevad, ah mis ma ikka lähen, ainult negatiivsed kogemused kogu selle KV värgiga?

Ära nüüd valesti aru saa, ma ei arvagi, et ajateenijatele mingeid ulmesummasid peaks maksma (nagu palk), praegune on minu meelest üpris paras, saab kõik asjad aetud ja, nagu sa ütlesid, riik ei jõuagi hoolitseda kõigi laenude jms eest, aga see jutt täielikust nullikeeramisest on minu meelest küll täiesti mõttetu.
Quis, nisi nos?
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Suudad sa viidata mõnele uuringule, kust selguks ühemõtteliselt, et toetuse kehtestamine on toonud kaasa teenistuse populaarsuse kasvu?
Nulli ei peagi keerama, aga täna kulub kogu üritusele täitsa arvestatav summa.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas nimetu »

Kus siis "paar soomukit" on? Jutt on on ikka pataljonist iga aasta.
Näita enne konkreetselt, kust sa reaalselt need pataljoni jagu soomukeid igal aastal hangid selle paari miljoni eest.

See vastus ajateenijate transpordi kulude suhtes sinult on muidugi ikka eriline meistriklass:
Mõnele mehele pole piiri taga toimuv endiselt kohale jõundud, suurim probleem on linnaloa rahastamine...?
:wall:
Ütleks praegu väga halvasti, kuid hoian parem tagasi...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ja see on "paar miljonit" või on see lihtsalt konstruktsioon probleemi kunstlikuks pisendamiseks?

"Näita enne reaalselt" on muidugi levinud modus operandi, nagu mitmel puhul nimetati.
Leedu M557 tehing eelmisel aastal sobiks hästi näiteks, et saab küll.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
SuurPaksValevorst
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 30 Jaan, 2017 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas SuurPaksValevorst »

Ei, uuringuid ma näiteks tuua ei oska, saan ainult rääkida sellest, mis ma teenistuses kuulsin ja mida ise "tänapäeva noorena" tunnen/arvan.

No kindlasti kulub, reservi ettevalmistamine on üldse kulukas teema. Kui peaks ainult palgaarmeed, siis oleks neil kõik soomukid, varustus ja vast isegi tankid olemas, aga ma arvan, et sa tead ise minust veel paremini miks meil ainult palgaarmee pole :)
Quis, nisi nos?
maksipoiss
Liige
Postitusi: 1740
Liitunud: 24 Okt, 2014 20:33
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas maksipoiss »

nimetu kirjutas: :wall:
Ütleks praegu väga halvasti, kuid hoian parem tagasi...
Ma ka , praegu reaalselt aega teeniva poja isana, üritan siin ennast kuidagi vägisi vaos hoida.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist