Ajateenija toetus

Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1475
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Madis22 »

98 aastal saime me ajateenijaina toetust 150 krooni kuus. Võrreldes tänast ja toonast miinimumpalka, peaks samaväärne ajateenija toetus olema 64 eurot kopikatega. On rohkem. Tookord saime me ajateenistuse lõpus ka päris kopsaka kojuminemise tasu, mis oli mälu järgi pool keskmist kuupalka. See oleks täna 600 euro ümber. Kas seda viimast veel makstakse? Või on ajateenija toetus kõike kokku arvates tänaseks napilt sama, kui mitte väiksem, kui 20 aastat tagasi. Mingi hetk, kui süsteemi muudeti ja muutust reklaamiti, tundus tõesti tegu olema suurte numbritega, aga mis nende numbrite ostujõust tänaseks alles on jäänud.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
alari
Liige
Postitusi: 1607
Liitunud: 06 Juul, 2005 15:48
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas alari »

Mul on tunne, et Trummil on õigus selle koha pealt, et kuna meil pole üldist (80+%) ajateenistust, siis paljud inimesed ei mõista sõjaväge, näiteks ühte osa sellest - ajateenistust. Eriti need, kes pole ajateenistuses käinud. Näide sellest:
Kapten Trumm kirjutas:Moti teemal ma ei suuda eriti usaldusväärset seost näha
Näiteks olmekulud ei ole ju peaaegu 100% riigi kanda - linnalubadel ollakse oma raha peal. Kas peaks need ka äkki ära lõpetama? Tegema nii nagu vene sõjaväes, kus korras sai kodus käia 2 aasta jooksul? Lisaks kulub siiski raha ka sellele, et metsas mugavam oleks - kellele šokolaad, teisele suitsud.

Üldiselt see suhtumine meenutab mulle sellist suhtumist, mida minu vanemad sugulased või tuttavad on rääkinud vene sõjaväest - ajateenija peab edasi teenima ja kõik ära kannatama ning ohvitseride arvates olid suur osa ajateenijatest lollid ja laisad. Aga eesti kaitseväes ei peaks asjad olema nii.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Samal ajal peame normaalseks saata sõja korral inimesi kuuma piirkonda soomustamata veoautodel? Mina ei pea.
Kus sellise tarkuse osaliseks saaks?
Üldiselt see suhtumine meenutab mulle sellist suhtumist, mida minu vanemad sugulased või tuttavad on rääkinud vene sõjaväest - ajateenija peab edasi teenima ja kõik ära kannatama ning ohvitseride arvates olid suur osa ajateenijatest lollid ja laisad. Aga eesti kaitseväes ei peaks asjad olema nii.
Kuigi sa üritad mulle omistada vist nõuka armee pooldamist, siis ütlen, eksid. Ei poolda.
Muidugi, tuleb tunnistada, et nõuka armees sõdurit soomustamata veoauto kastis üldiselt keegi lahingusse küll ei saatnud.
Seda selle sama lihtsõdurist mittehoolimise tingimustes, nagu sa tabavalt kirjeldad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
sada
Liige
Postitusi: 235
Liitunud: 29 Jaan, 2013 11:56
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas sada »

Kapten Trumm kirjutas:Kus siis "paar soomukit" on? Jutt on on ikka pataljonist iga aasta.
Nendele samadele ajateenijatele, kelle "silmad motist põlevad" :)
Aga miks 0€ toetuse juures peatuda? Kui kohustaks ajateenijaid toidu ja ööbimise eest praeguse toetuse jagu raha KV'le juurde maksma, siis saaks igal aastal juba kaks pataljoni soomukeid!!! Soomukid on ju pealegi ajateenijate endi jaoks ja Trummi sõnul see raha olemasolu või puudumine kellegi motivatsiooni suurt ei mõjuta. :scratch:
SuurPaksValevorst
Liige
Postitusi: 67
Liitunud: 30 Jaan, 2017 14:49
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas SuurPaksValevorst »

Ega need soomukid tulemata jää selle pärast, et ajateenijatele 100€ kuus makstakse. Hangitakse ju ka muud.

Sellest ajateenistuse "lõpupalgast" pole ma midagi kuulnud, niiet vast said vastuse madis :D
Quis, nisi nos?
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Fucs »

Kapten Trumm kirjutas:Tegelikult sa ei süüvinud jutu tausta.
Siin on osade tegelaste modus operandi taoliste küsimuste ilmumise just selline, et "näita mustvalgelt, kust eelarvest sa selle võtaksid".
Aga ka "nimeta nimeliselt need kahjurid, kes selle otsuse tegid ja esita süüdistus" jne.
Vastasin, et näed sealt võtaksin. Edasi tõsiseid argumente ei tulnud, raskesti usutav jutt puudustkannatavatest ajateenijatest või sõdurikodust ostetava shokolaati mõjust motile.
Eiei... ma tean küll jutu tausta, sest olen lugenud pidevalt läbi kõik selleteemalised postid siin.
Lihtsalt mina ei poolda, et nn "lisaraha" võtta ajateenijate toetuse realt.
Iseasi oleks, kui seda toetust hakataks maksma Sotsiaalministeeriumi vahenditest (nagu nt. ajateenija lapsetoetust) ja Kaminale jääks see 3,5miljonit lisavahenditeks.

Summadest rääkides, siis nt.2014 planeeriti uute tariifidega 2015 aastaks:
Kaitseväe eelarve tuleva aasta kavandisse on planeeritud ajateenijate toetuste maksmiseks 3 455 000 eurot
Erinevatest motivatsioonidest rääkides....

Sõdur 20.08.2014
Uue toetussüsteemi eesmärk on motiveerida ajateenijaid pürgima kõrgemale auast­mele.
Siin foorumis paljutsiteeritud arvamusliider Leo Kunnas arvab 2008 näiteks nii
Ajateenija toetus on praegu õnneks piisavalt suur, et sellest peaks jätkuma korteri eest maksmiseks, juhul kui tegu pole just kalli üürikorteriga.

Millega see toetuse olemasolu veel otseselt või kaudselt haakub?
Toetuse suuruse järgi (toetusmäärad on üheks etaloniks) arvestatakse vastavalt Kaitseväeteenistuse seadusele ka teatud karistusi/nõudeid ajateenija enda vastu...
§ 218. Ajateenija ja reservväelase varaline vastutus
(4) Hooletuse tõttu tekkinud kahju korral vastutab ajateenija või reservväelane tekkinud kahju eest ulatuses, mille määramisel arvestatakse ajateenija või reservväelase teenistusülesandeid, süü astet, talle antud juhiseid, teenistustingimusi, talle makstud toetust, teenistuse iseloomust tulenevat riski, teenistussuhte kestust ja senist käitumist, samuti asutuse võimalusi kahjusid vältida.

(5) Kui kahju ei ole tekitatud tahtlikult, ei tohi nõutav hüvitis ületada kuuekordset toetuse summat.
§ 171. Distsiplinaararest
(9) Distsiplinaararestis oldud aja eest, välja arvatud distsiplinaararesti peatamise aeg sõjaväelisest väljaõppest osavõtuks ja distsiplinaararesti tunnistamisel seadusvastaseks, ei maksta tegevväelasele palka ega ajateenijale ja reservväelasele toetust.
või arvestatakse ka lisatagatisi...

§ 54. Ajateenija tagatised
(1) Ajateenijale makstakse ajateenistuse kestel igakuist toetust.
(3) Erakorralise seisukorra ajal ajateenistuse kestuse pikendamise korral makstakse ajateenijale ajateenistuses viibitud lisapäevade eest toetust enne erakorralise seisukorra väljakuulutamist määratud toetuse kahekordses ulatuses.
...mille tõttu on üheks kindlaks hoovaks (teiste seas) ajateenija motivatsioonide ja käitumise mõjutamiseks.

*

Head tabelid ja diagrammid EKV erinevatest kuluvõrdlustest 2014 nii EKV siseselt kui võrdluses teiste riikidega (PDF)
http://www.digar.ee/arhiiv/en/download/115147

***

Paneme "erinevus rikastab" raames siia ka teisest vaatevinklist lähenemise näite:
Seisukoht: Ajateenija toetust peaks hoopis tõstma....
http://www.kuulutaja.ee/ajateenija-vaad ... ud-saavad/

..seega IMHO olemasolev süsteem on praegu nn "kuldne kesktee". Minu arust oleks produktiivsem edastada/kuulutada soomuse juurdesaamiseks "olemasoleva EKV ressursi ümberjagamise" asemel sõnumit, et vahendeid on juurde vaja. :scratch:
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Illike »

Kapten Trumm kirjutas:
Kuigi sa üritad mulle omistada vist nõuka armee pooldamist, siis ütlen, eksid. Ei poolda.
Muidugi, tuleb tunnistada, et nõuka armees sõdurit soomustamata veoauto kastis üldiselt keegi lahingusse küll ei saatnud.
Otseselt lahingusse ei saadetud, küll aga traalisime veokate kastis sõjatsoonis ringi.
Pealegi ei saa ma jätkuvalt aru miks mõni kodanik nii tõrjuvalt sellesse sõduripalka suhtub.
Minu lapsuke on praegu aega teenimas ja tegelikult kulub tal see sõduripalk suures osas maiustustele. Ma saan aru, et mõned kodanikud ei ole sõjaväes käinud ja ei saa aru kui olulised ja vajalikud on sõdurile maiustused. Minul oli samuti näiteks pidev magusanälg sõjaväes.
Mis puutub õllese ja teistesse joovastavatesse jookidesse, siis võin väita, et selleks ei jää kodanikul suurt aega. Nädalavahetused ta lihtsalt magab maha.
Eks need metsalaagrid nõua oma. Teenistuskoht ka selline.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Martin Herem »

Samal ajal peame normaalseks saata sõja korral inimesi kuuma piirkonda soomustamata veoautodel?
Muidugi, tuleb tunnistada, et nõuka armees sõdurit soomustamata veoauto kastis üldiselt keegi lahingusse küll ei saatnud.
Oled sa Trumm ikka kindel, et tahad relvastatud riigikaitses osaleda? Jäta see "kuuma piirkonda soomuseta sõitmine" nendele, kes julgevad, sest varem või hiljem nõuad sa 100% garantiid, et lahingus ellu jääksid. Seda hala oled siin foorumis juba üsna pikalt ajanud. Esimene viidatud lause on naturaalne usaldamatuse ja paanika külvamine.
Ja et asi selge oleks - mina pean normaalseks, et enamus tänastest SA üksustest lahingupiirkonda või sealt ära, liiguksid soomustamata veoautodel, samal ajal kui ajateenija saab igas kuus üle 100 EURi toetust. Normid on meil sinuga üsna erinevad.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kriku »

Repliigi korras: Trumm m6tleb eelarvestamisest vildakalt. Et kui kellelgi on mingi lemmikteema ja ta n2itab, kust selle jaoks raha leida, siis see justkui looks seose rahastamisallika & lemmikprojekti kulurea vahel.

Tegelikult muidugi ei loo.

Kui homme ajatenijate toetus likvideerida, siis hakkavad vabanenud raha p2rast konkureerima K6IK Kaitsev2e kuluread, mitte ei saa "rahvasoomuki" projekt seda raha omale lihtsalt seep2rast, et kellegi arust v6iks nii olla. Prioriteete t2idetakse ikka ylevalt allapoole, mitte vastupidi. Nii et kui need 4 M aastas kokku hoida, siis hakkab kogu diskussioon otsast peale, et kas selle raha eest osta kaudtule vahendeid v6i tank v6i TT-d v6i 6hut6rjet.

Nii et kysimust "kust see raha v6tta" tuleks tegelikult m6ista "milliste prioriteetsete valdkondade arvelt "rahvasoomuki" prioriteetsust suurendada". Mis ei ole muidugi enam yldse selle teema kysimus :)
Kasutaja avatar
pagan
Liige
Postitusi: 1263
Liitunud: 10 Nov, 2011 1:55
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas pagan »

Martin Herem kirjutas:.. julgevad..
Ma mõtlen, et julgusele taandamine ei pruugi olla tark. Julgus saab olla põhjendatud või põhjendamata.
Suures plaanis mängivad lisaks rolli muud tegurid (väljaõpe, varustus, valmisolek) ja nendele tuginev matemaatiline tõenäosus võrdluses vastasega.
Ühest küljest kriibib vihje argusele hinge ja teisest küljest mõtlen, et kas keegi äkki liiga julge ei ole (kui põhjendatud?).

Mina olen rahvasoomus.ee-s pannud oma raha oma suu juurde. Kontonumber lõpuga 5227.
Küll erinevalt Trummi 1200-st soomukist on minu nägemus on selline: http://militaar.net/phpBB2/viewtopic.ph ... 19#p499119

Et siin nõus Heremiga. Enamus veokitel.
Omalt poolt lisaks - ..aga "QRF" julgestus siiski soomukitel.
Ülbeks minekuga hakkavad vead tulema.
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas London Bridge »

Illike kirjutas:Minu lapsuke on praegu aega teenimas ja tegelikult kulub tal see sõduripalk suures osas maiustustele. Ma saan aru, et mõned kodanikud ei ole sõjaväes käinud ja ei saa aru kui olulised ja vajalikud on sõdurile maiustused. Minul oli samuti näiteks pidev magusanälg sõjaväes.
Sekundeerin. Meil, aastaid-aastaid tagasi juba, suvekutsel keegi enne taasiseseisvumispäeva välja ei saanud. Kui mingil hetkel saime telefonid tagasi, siis jõudsid jutud magusadefitsiidist ka kodusteni. Agaramad sõduriemad ja -naised panid siis head-paremat posti. Ühele saadeti isegi kaaviari. 8)
My fair lady.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Martin Herem kirjutas:
Samal ajal peame normaalseks saata sõja korral inimesi kuuma piirkonda soomustamata veoautodel?
Muidugi, tuleb tunnistada, et nõuka armees sõdurit soomustamata veoauto kastis üldiselt keegi lahingusse küll ei saatnud.
Oled sa Trumm ikka kindel, et tahad relvastatud riigikaitses osaleda? Jäta see "kuuma piirkonda soomuseta sõitmine" nendele, kes julgevad, sest varem või hiljem nõuad sa 100% garantiid, et lahingus ellu jääksid. Seda hala oled siin foorumis juba üsna pikalt ajanud. Esimene viidatud lause on naturaalne usaldamatuse ja paanika külvamine.
Ja et asi selge oleks - mina pean normaalseks, et enamus tänastest SA üksustest lahingupiirkonda või sealt ära, liiguksid soomustamata veoautodel, samal ajal kui ajateenija saab igas kuus üle 100 EURi toetust. Normid on meil sinuga üsna erinevad.
Tahtmisest. Siin pole küsimus tahtmises, vaid selles osalemine on iga selleks võimelise meeskodaniku KOHUS. Mulle ei meeldi ka paljud asjad, mis täna on, aga näe kohusetunne on võitu saanud ja tegelikult tahaks (ja loodaks), et asjad muutuvad paremaks (ja eks on muutunudki).

See 100% garantii nõudmine on mulle sõnade suhu panemine. Ma pole midagi sellist nõudnud ega kavatse ka nõuda.
Kuid leian, et elementaarsed asjad (nagu üksuste kergsoomuskaitse) peaks olema ikkagi lahendatud (või on selgelt näha, et sinna liigutakse). Hetkel ei liiguta.
Ja pealiskaudnegi uurimine (antud ebaõnnestunud toetuse näide) näitab, et rahapuudus päris põhjus pole.

Minu ütlus nõuka armee kohta on "osavalt" kvooditud - nimelt oli see lause vastus väidetele, et nõuka armee ei hoolinud sõdurist ja näe ei andnud piisavalt taskuraha ega linnalube.
Tegelikult on taoline info absoluutne pooltõde - kui vaadata nt lahingutehnikat, millega inimesi sõtta oleks saadetud. Linnalube oli vähe ja taskuraha kah, aga jao peale oli soomusmasin siiski olemas.
Repliigi korras: Trumm m6tleb eelarvestamisest vildakalt. Et kui kellelgi on mingi lemmikteema ja ta n2itab, kust selle jaoks raha leida, siis see justkui looks seose rahastamisallika & lemmikprojekti kulurea vahel.
Antud valiku põhjus
1. antud kulu tegemine pole eluliselt vajalik ega oma pea mingit seost võitlustahtega (see sõltub muudest asjadest)
2. selle suuruse arvutamine on küllalt lihtne ega võimalda teatud tegelastel kasutada tavapärast modus operandi't, kus nõutakse tõenditena infot, mis vähemalt AK on.
Tõenäoliselt on taolist kulutamist eelarves veelgi. Niipalju mul ikka mõistust on taipamaks, et täna seda toetust ära võtta ei saa (sotsiaalrahad ongi "ühe otsa pilet").
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2017
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas HeiniR »

Trumm, keegi ei vaidle, et soomust oleks juurde vaja. Aga sa võtad seda raha valest kohast. Ja siinkohal on sinuga mõttetu sel teemal edasi arutada.
Võtame sinult igakuise sissetuleku mõneks ajaks ära ja vaatame, kuidas see su motivatsioonile mõjub. Kusjuures sul on eelis 20-aastase noore mehe ees, kel pole olnud võimalust endale veel miskit varuks koguda.
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas London Bridge »

Trumm, teine asi peale magusa veel toetuste kohta. (vb mainit juba, aga kordame siis)

Risti-põiki läbi Eesti sõitmine on stegelikult üsna kallis. Võibolla harjumaamehed ei taju seda nii, kuid kaugemaotsamehed peavad sellega alati arvestama. Tallinna tagant Tartu taha võib vabalt minna 25+ piletiraha edasi-tagasi. Või pea samapalju kütte raha. Ja nii 4x kuus umbes pool aastat. Pole see summa nii väike midagi, kui on tegemist üksikvanema lapsega või noore lapsevanemaga või kodanikuga, kel koduüürid-laenud kaelas jne.

Mina küll ei taha, et ükski võitleja peaks rahakoti pärast sisse jääma. Mitte kunagi.
My fair lady.
nordlys
Liige
Postitusi: 80
Liitunud: 20 Nov, 2012 21:51
Kontakt:

Re: Ajateenija toetus

Postitus Postitas nordlys »

Tean juhtumit,kus pere mõlemad vennad (mitte kaksikud) lähevad samal päeval teenima erinevatesse väeosadesse.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: HotelVictor ja 11 külalist