Z03 kirjutas:
Inimesed ei "ähvarda" Soome minekuga. Neil pole lihtsalt teist võimalust. Keegi ei jäta kodumaad kerge südamega maha. Nad ei lähe Soome ega mujale välismaale "käsi pikal", nagu siin keegi kommentaator väitis. Eestlased lähevad tööle. Ja korralikku ning seaduskuulekat tööinimest on igas riigis vaja. Kui ikka kuust-kuusse ja aastast-aastasse saab palga, millest jätkub vaevu äraelamiseks, unistamata üldse reisidest vms, ees terendamas pensionipõlv, mis veelgi närusem, siis milleks seda kõike vaja on? Mispärast inimesed ei või välja rännata, et oma elujärge parandada?
Riigi ülesanne on tagada, et tööjõu väljarännet ei toimuks. Kuidas on riik seda taganud?
Ega see "riik" otseselt Soome 2-3 korda kõrgemaid palkasid tasa tegema ei hakka. Riik saab maksimaalselt toetada majandusarengut siin, et ka siin palgad tõuseks. Seni aga tuleb kannatada (kui siin olla).
Küll aga ei näe ma mõistlikku õigustust sellele eimillegitegemisele, mis puudutab teatud kalleid erialasid, kus Eesti riik on vähese rahaga on muutunud soomlaste jaoks lollikeseks, kes neile midagi küsimata tööjõudu koolitab. Üks selline näide on äärmiselt kulukas arstiõpe, mis on täna muutunud enamvähem Soome meditsiinikoolituseks Eestis. Ja mitte ainult - näiteks Eestis ebapopulaarse õe, hooldaja jne erialadele on tohutu tung, arvake, miks.... Aga miks mitte ka nt ehitusalade kutsekoolid (peaks enne uurima, mis erialadele Soome minnakse).
Sellised erialad tulnuks ammu muuta tasuliseks, kus lõpetaja töötamisel Eestis X aastat kustub tema õppemaksuvõlg, kes soovib minna Soome pikka eurot püüdma perearstina, see maksku oma sealsest palgast ise ja vaadaku, kas seal üldse enam käi tasub. Jutt ei puuduta peeneid spetsialiste, kus Helsinkis on praktikavõimalused, mida meil pole, vaid üldiseid erialasid nagu perearstid, hambaarstid, õed jne, kuhu Soomest midagi seninägematut ei teki. Eesti ei peaks olema Soomele lolliks kallite erialade doonoriks.
Tsiteeri:
Inimesed ei "ähvarda" Soome minekuga. Neil pole lihtsalt teist võimalust
Ma ei ole sinuga nõus. Eestis on töötus langenud alla 10% piiri, mis tähendab, et kõik enamvähem töövõimelised on kuskil tööl. Töötajatest umbes 10% ongi selline seltskond, keda tööandjate arvates võiks parem mitte olla. Palgad pidevalt tõusevad. Vaatasin just CV keskusest, torulukksepale pakuti 1700 bruto. Soomes saaks ta ilmselt mingi 2500. Ei ole mingit väljapääsmatut olukorda, inimesed peaksid ise olema aktiivsemad (nt eriala vahetusel ja kvalifikatsiooni tõstmisel), sest õppimine ja muutumine tähendab viitsimist. Pakkusin paar päeva tagasi ühele töölisele võimalust, et tõstame palka nii ja nii palju, tingimuseks on, et läbid (tööandja kulul) C-kategooria kursused. Kolm korda võite arvata, mis vastus oli - höh, ma saan mujal ka samapalju ega pea mingite autokoolidega jebima...
Vot selline on tegelik elu. Et ega see töötajate põhimass väga koostööd tegema kipu, kui lihtne väljapääs olemas.