Üldine ajateenistuskohustus

Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36618
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Kriku »

Issand, hoia meid, patuseid.

Ma arvasin, et kui üldse kuskil, siis sotsiaaldemokraatlikus erakonnas võiks olla teadmine sellest, et tänapäeval üldiselt üritatakse haigeid ja vigaseid inimesi õppimise ja töötamise juures aidata ja toetada, mitte täiendavalt peedistada. Nähtavasti eksisin :dont_know:
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistuses

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kriku kirjutas:Ma arvasin, et kui üldse kuskil, siis sotsiaaldemokraatlikus erakonnas võiks olla teadmine sellest, et tänapäeval üldiselt üritatakse haigeid ja vigaseid inimesi õppimise ja töötamise juures aidata ja toetada, mitte täiendavalt peedistada..
..äi ole siin miskit vennaarmu enam - vaata kasvõi eilsest PEALTNÄGIJAst, kuda ülemsotsist juhit aparaat tudisevaid sandikesi peedistab :oops: :wall:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

ASJALIKUD küsimused med. komisjonist ning ajateenistusest

Postitus Postitas Z03 »

Mitte et ma teemast miskit teaks..., aga diletandid ongi need kõige suuremad targad.
Ta tõi näiteks, et esmalt tuleb tõhustada kutsete kättetoimetamise efektiivsust, kasutades muu hulgas elektroonilisi kanaleid.
Vaevalt sõjaväeealine noor ei tea, et vaja kaitseväkke minna, ju on kohale ilmumata jätmiseks ikka teised põhjused. Kas sõjaväekutse ei tule juba praegu eesti.ee kaudu nagu valijakaart?
Kaitseväel on ka ambitsioonikas plaan suurendada neidude huvi ajateenistuse vastu. Järgmisel aastal on eesmärk naisajateenijate arvu kolmekordistada.
Olukorras, kus 5 naisajateenijast 3 teenistuse katkestavad, see vist poleks majanduslikus jms mõttes väga rentaabel. Olgu siis samad tingimused nagu noormeestele, kui juba tulid sõjaväkke, siis teenid lõpuni. 8-11 kuud pole maailmalõpp. Või kui see tingimus ära kaoks, siis ei tuleks enam üldse keegi? Vähemalt kaoks võimalus sõjaväkke "õnne otsima" minna. Kui alustasid, siis vii ka lõpuni.
Hanso sõnul peab naiste ajateenistus muutuma loomulikuks osaks riigikaitsest ja seda teed on juba läinud kõik Põhjala riigid.
Mispärast jäid mainimata Põhja-Korea, Eritrea ja Iisrael? Ei näe nii hea välja?

Egas iga lolli (vabandust) koht pole ka ajateenistuses. Tean noormeest, juba käitumisest ja jutust on näha tugevaid "diagnoose", aga näe, võeti kaitseväeteenistusse. Ei tulnud temast sõdurit, jooksis lihtsalt minema. Siis sai vabastuse, aga kas enne ka külmade ja märgade linade sisse keerati, seda ei tea. Targemaks pole vahepeal muutunud.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2023
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas HeiniR »

Kriku: Populism minu arust:
* õietolmuallergia ei sobi näiteks, seda on väga erinevas raskusastmes;
* kõrgkooli astumisel KV teenistuse läbinule tervislikel põhjustel mitteläbinu ees eelise andmine on idiootlik idee - oled vigane, jää siis lolliks ka;
* töölevõtmisel KV-teenistuse läbinu eelistamine on kardetavasti ebaseaduslik.

Ma ei usalda lahmijaid. Eriti kummaline, et sotsiaaldemokraat ajab sellist süüdimatut iba :scratch:
Vabandage nüüd mind, austet moderaatorid, aga minu ja teiste ees, kes on Eesti Kaitseväe teenistuse läbinud, olles seejuures vaid 1/3 meestest, kes üldse pidid läbima, on see siiski tervitatav populism. Jah, kui süübime filosoofilistesse argumentidesse, siis ei ole kõik asjad õiged. Aga neid vabadange väljenduse eest, kuserattaid, kes muidu trennisaalides elavad ja muidu end kenasti tunnevad, on neist "pääsenutest" ikka väga suur hulk.
Soomes teatavasti on see tõeliste ärasaajate hulk ca 5-10%. Need ongi reaalselt vigadega.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36618
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Kõik õige, aga lahendus on med. nõuete täpsustamine ja KV-teenistuse igakülgne propaganda, mitte teenistuskõlbmatute muudes valdkondades peedistamine.

Kui mõelda inimesele, kes on tõepoolest ilmselgelt teenistuskõlbmatu (ühe käega, põeb hulgiskleroosi vms), siis ei ole küsimus sugugi üldfilosoofiline.
HeiniR
Liige
Postitusi: 2023
Liitunud: 15 Juul, 2008 19:32
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas HeiniR »

Kriku, jah, nagu ütlesin, siis Soomes on see tõeliselt vigaste protsent minu mäletamise järgi 5-10%. Need ongi need inimesed, kellele ka hiljem tööturul sellise pilguga otsa vaadatakse, et teatud ülesandeid me neile anda ei saa.
Minu ja mu kaasvõitlejate jaoks oli ajateenistuse ajal pigem just vastupidine küsimus, et kui ma teenin ja samal ajal 2 "sõpra", kes peaksid samuti teenima, on vabaduses ja lustivad, siis kus on õiglus? Pärast on üks selline mulle veel öelnud (hetkel muuseas maratoni jooksja, väidetavalt treenib 4 korda nädalas), et mina peakski minema riiki kaitsma, kuna minusse on panustatud maksumaksja raha.
Mina küsiks vastu, et mis motivaator see oleks, mis eristaks mind sellest 2/3-st, kes tegelikult ei soovinud minna. Võrdsus ja vendlus jne...Kus see on? Midagi võiks ja peaks riik sellisele mehele vastu pakkuma.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36618
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Ma olen täiesti nõus, et ei ole ühtegi mõistlikku põhjust, miks peaks teenistuskõlbmatute protsent Eestis ja Soomes kordades erinema. Riigi jõupingutused tuleks suunata sellele, et see nii ei oleks.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Lemet »

See, et nii riigi töökohtadele kui ka eelarvelistele kõrghariduse saamisel eelistatakse ajateenistuse läbinuid, oleks minu jaoks samuti igati tervitatav populismiilming.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Walter2
Liige
Postitusi: 4010
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Walter2 »

Lemet kirjutas:See, et nii riigi töökohtadele kui ka eelarvelistele kõrghariduse saamisel eelistatakse ajateenistuse läbinuid, oleks minu jaoks samuti igati tervitatav populismiilming.
Ma ei tea kui motiveerivalt tänapäeva Eesti armeeteenistus mõjub järgnevale kõrghariduse omandamise protsessile, kuid vanasti NA -st ülikooli õppetööd jätkama või esimesele kursusele tulnud kukkusid ca. üle poolte ikka aasta-paari pärast välja (allikas: enda ja sõprade-tuttavate monitooringu tulemus).
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Z03 »

Lemet kirjutas:See, et nii riigi töökohtadele kui ka eelarvelistele kõrghariduse saamisel eelistatakse ajateenistuse läbinuid, oleks minu jaoks samuti igati tervitatav populismiilming.
Nojah, aga see vähendaks veelgi meeste ligipääsu kõrgharidusele. Naiste haridusvalikuid see samas ei mõjutaks.
VMO
Liige
Postitusi: 237
Liitunud: 30 Sept, 2016 10:49
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas VMO »

Z03 kirjutas:
Lemet kirjutas:See, et nii riigi töökohtadele kui ka eelarvelistele kõrghariduse saamisel eelistatakse ajateenistuse läbinuid, oleks minu jaoks samuti igati tervitatav populismiilming.
Nojah, aga see vähendaks veelgi meeste ligipääsu kõrgharidusele. Naiste haridusvalikuid see samas ei mõjutaks.
Seda küll juhul kui ajateenistuses on tüübid kelle IQ/mõistuse/hariduse jne (ei saa ülikoolis hakkama) ja motivatsiooni (langeb kergemini välja) keskmine tase on madalam kui ajateenistust mitte läbinud tüüpidel. Hästi ei tahaks nagu uskuda.
2korda2
Liige
Postitusi: 1603
Liitunud: 01 Juul, 2014 11:56
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas 2korda2 »

Paar märkust:
1. eesti.ee keskkond on kodanike poolt suuresti ignoreeritud. Eriti kui asi puudutab sõnumivahetust kus aktiivseks pooleks on riik/amet/asutus. Kui kodanikul endal on miskit vaja, siis kasutatakse küll. Suurem osa kodanikke pole ka eesti.ee-lt edasisuunamist kasutanud. Seega sinna maandunud teated jäävad enamuse kodanike jaoks kättesaamatuks (vähemalt hetkeni, kui kodanikul endal on miskit riigilt vaja).
2. Ajateenistujate intellektuaalne võimekus vs "pääsenud". Ma ei tea kuidas täna on aga kui mina aega teenima läksin, oli minu rühmas kokku 6 keskhariduseni jõudnud ajateenistujat. Kolmel oli kättesaamatuks jäänud 6 klassi. Üpris masendav.
3. Pääsenute protsenti ei saa alla mitte administratiivmeetmetega (sotsidele omane käsen/keelan/poon/lasen) vaid pigem hea PR-i ja hea tööga ajateenistuse sisustamisel - kui ajateenistus muutub ihaldusväärseks/huvitavaks, käib see protsent ise kolinal alla.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

2korda2 kirjutas:Pääsenute protsenti ei saa alla mitte administratiivmeetmetega (sotsidele omane käsen/keelan/poon/lasen) vaid pigem hea PR-i ja hea tööga ajateenistuse sisustamisel - kui ajateenistus muutub ihaldusväärseks/huvitavaks, käib see protsent ise kolinal alla.
See näiliselt edumeelne väide on tegelikkuses idealistlikult pidetu.

Ajateenistus on juba oma olemuselt raske ja kohati tuim töö(-peabki olema) - mille "ihaldusväärseks/huvitavaks" muutmise võimalused on enamasti suht olematud.
Parem PR-töö ja vähem tegevuseta molutamist on ehk tehtav aga see oleks ka kõik.

Et läbimõeldud ja süsteemne adminmeetmete kompleks aitab kahtlemata paremini ajateenistusest osavõtu "protsenti kolistada" (ehkki ma ei eita ka ajateenistuse "parendamise" tähtsust - lihtsalt sellel on oma selged piirid).
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40205
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Soome ja Eesti väga erineva osalusprotsendi taga pole mitte soomlaste parem tervis (soome noored on sama lodevad ja haiged kui meil, sest põhjused on ju samad), vaid Soomes ei praagita selliste asjadega välja nagu meil. Praegu pidi käima tervise lati allapoole laskmine.

Selleks, et asjad muutuks paremaks, on vaja lihtsalt analoogselt igasugu eksamitega muuta iga haridusastme lõpetamiseks kohustuslikuks ka teatud kehaline sooritus (nt KVKT-1). Selline liigutus on tänases pehmoühiskonnas aga nii ebapopulaarne, et tahaks näha, milline minister on piisavalt suurte munadega, et selline asi läbi suruda. See on paraku demokraatliku korra häda, et ebamugavad ja ebapopulaarsed otsused äärmiselt vaevaliselt tulevad.

Minu kooliaegu tuli sooritada miskid VTK katsed. Neljanda järgu märgi igatahes sain. Keegi ei mölisenud. Vist kõik poisid said. Meil oli kehalise tunnis üks kohustuslik 5 km jooks - oli klasspeale 2 poissi, kes ei suutnud seda järjest joostes läbida.

Kui rääkida teenistusse kutsutavate hulga tunduvast kasvust, siis tuleb midagi teravat välja mõelda, kui infraga ja kaadriga veaks välja nii, et põhimass teenib 6 kuud ja aastgas on 2 põhikutset, siis probleem tekib relvastuse ja varustusega, sest vahepeal toimunud 3000->4000 suurenemise puhul hädaldas üks endine kamina tegelane, et see toimus sõjaaja varude kasutuselevõtu arvelt.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40205
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ajateenistus on juba oma olemuselt raske ja kohati tuim töö(-peabki olema) - mille "ihaldusväärseks/huvitavaks" muutmise võimalused on enamasti suht olematud. Parem PR-töö ja vähem tegevuseta molutamist on ehk tehtav aga see oleks ka kõik.
Mina ka suhtun irooniaga üleskutsetesse, mis nõuavad kohustuslike asjade paremaks ärategemiseks "rohkem teavitust" ja "huvitavat sisu". Lihtsalt me oleme tänaseks suure vabadusega üles kasvatanud mullikate karja, kes tajudes vähest korda, hakkab igal võimalusel sarvedega vehkima. Tänaseid gümna vorste võid teavitama ja meelitama jäädagi. Inimesed lihtsalt ei adu, mis on "kohustus" ja mis on "vastutus". Ja seal polegi muud kui ladusalt toimivad adminmeetmed, kuni laiem mass võtab seda kohustust kui elu loomulikku osa.
Mõni aasta tagasi pakkusin riigikaitseõpilastele sellise alternatiivi - et läbite KL SBK ja teenite x üksuses gümna lõpuni - panen kõik viied üheski tunnis käimata - no ühtegi tahtjat ei leidunud. Lihtsalt sellises vanuses seltskond mõtleb hoopis teistmoodi ja teemat "kohustus" üritatakse lihtsalt vältida. Siin polegi muud rohtu kui suured ja toimivad trahvid/arestid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist