Üldine ajateenistuskohustus

Vasta
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

A4 kirjutas:Aastatel 2001-2018 võttis riik ajateenistusse (olenevalt aastast) 2400 kuni 3400 kutsealust, kokku sel perioodil minu arvutuste kohaselt u 50 000 isikut. Eesti 1,23 miljonilisest kodanike hulgast moodustab see 4%. Kui võtame nüüd need tänaseks tuvastatud neli ajateenistuse läbinud (kõik pärast 2001. aastat) Riigikogu liiget 101-st, saame protsendiks selle sama 4%. Ma ei tea, kas selle üle nüüd rõõmustada või kurvastada, aga seega peegeldab tänane Riigikogu liikmete koosseis ajateenistuse läbimise küsimuses vägagi täpselt sedasama rahvast, mida nad esindavad.

Ei saa muidugi jätta torkamata..
..ei saa jätta "torkamata", et ülaloleva tsitaadiga on hea A4 maha saanud järjekordse (ja isegi tema jaoks märgilise) demagoogialase suursaavutusega :shock:
Hea A4 ehk selgitab, mis seksuaalses suhtes meid siinhuvitav kindla sotsiaalse grupi sisene suhtarv(-teeninud // mitteteeninud EV kutsealustest riigikogujad) riigi üldise kodanike arvuga - et kuda see sakslastesse puutub :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Überpolkovnik
Liige
Postitusi: 54
Liitunud: 25 Mär, 2007 14:40
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Überpolkovnik »

Kõrvalehüpe naaberriiki.

Soome parlamendi kodulehel on parlamendiliikmete personaallehtedel (alagrupp CV) välja toodud riigikaitseteenistuses olnute auaste (ning mõnikord ka teenistuskoht ja eriala).

Näited:
https://www.eduskunta.fi/FI/kansanedust ... /1095.aspx - ylivääpeli 2014
https://www.eduskunta.fi/FI/kansanedust ... t/357.aspx - vanemseersant


Lisaks ka artikkel 2019 veebruarist, "Rahvaesindajate sõjaväelised auastmed": https://seura.fi/asiat/ajankohtaista/li ... eskiarvon/

NB. Artikli valimis on ka naissugu. Ja naiste hulgas on nii sõjaväliste auastmete esindajaid kui ka maakaitsekoolitusprogrammi läbinuid ja liikmeid.
Käin käed taskus ringi ja targutan.
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas A4 »

Borja kirjutas:
A4 kirjutas:Aastatel 2001-2018 võttis riik ajateenistusse (olenevalt aastast) 2400 kuni 3400 kutsealust, kokku sel perioodil minu arvutuste kohaselt u 50 000 isikut. Eesti 1,23 miljonilisest kodanike hulgast moodustab see 4%. Kui võtame nüüd need tänaseks tuvastatud neli ajateenistuse läbinud (kõik pärast 2001. aastat) Riigikogu liiget 101-st, saame protsendiks selle sama 4%. Ma ei tea, kas selle üle nüüd rõõmustada või kurvastada, aga seega peegeldab tänane Riigikogu liikmete koosseis ajateenistuse läbimise küsimuses vägagi täpselt sedasama rahvast, mida nad esindavad.

Ei saa muidugi jätta torkamata..
..ei saa jätta "torkamata", et ülaloleva tsitaadiga on hea A4 maha saanud järjekordse (ja isegi tema jaoks märgilise) demagoogialase suursaavutusega :shock:
Hea A4 ehk selgitab, mis seksuaalses suhtes meid siinhuvitav kindla sotsiaalse grupi sisene suhtarv(-teeninud // mitteteeninud EV kutsealustest riigikogujad) riigi üldise kodanike arvuga - et kuda see sakslastesse puutub :mrgreen:
See minu „demagoogiaalane suursaavutus“ puutub sakslastesse rohkem (ja on ka tunduvalt vähem-demagoogilisem), kui sinu kirvemeetodil lajatamine, et miks küll pole kõik alates 1970 sündinud meesoost Riigikogu liikmed ajateenistuses käinud? Sest ega need Riigikogu liikmed ei kujuta endast mingit eraldiseisvat ühiskonnaklassi, vaid on üldjuhul peegeldus sellest samast ühiskonnast, mida nad parlamendis esindavad. Seetõttu ma ütlengi, et 1970. aastatel sündinud ja seetõttu 1990. aastatel täisikka jõudnud ja ülikooli astunud Riigikogu liikmed polegi mõtet „valimisse“ võtta, sest neile andis riik automaatselt toona ajateenistuse läbimisest vabastuse. Võta seda siis vastust küsimusele, et „miks suurem osa pole käinud“.

Küsida on seda mõtet alates 2001 täisikka jõudnutelt, kellesuguseid on praeguses Riigikogus suurusjärgus kümmekond tükki. Nendest omakorda ajateenistuses on käinud teadaolevalt 4 tükki (ehk 40%), mis omakorda vastab üsna täpselt selle põlvkonna üldisele ajateenistuses osalemisele. Ei võtnud ei eelmises postituses ega ka praeguses seisukohta, kas see on hea, halb või rahuldav protsent. Konstateerin lihtsalt fakti, et see kokkuvõttes peegeldab üldist trendi. Riigikogu pole siin kuidagi eeskujulikum ega samas ka „kõrvaleviilivam“, kui ülejäänud kodanikud.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Võrrelda on mõtet EV ajateenistuse läbimiseks sobivas eas RK liikmete arvu vastava vanusegrupi meessoost EV kodanike arvuga. Neid ei ole 1,23 M.
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas A4 »

Võibolla räägime üksteisest mööda ja natukene erinevatest asjadest, aga selliseid inimesi, kes oleks täna juba Riigikogu liige, kuid endiselt vanuses KUNI 27 eluaastat (st ülemine piir, kuni milleni seadus lubab neid veel ajateenistusse kutsuda), on hetkel meil parlamendis üksainus. Ja teda enam ilmselt ajateenistusse vähemalt järgmise 4 aasta jooksul ei kutsuta, sest Riigikogusse valitud kodanikul on selleks ajaks vabastus. Ühiskonnas laiemalt on väeteenistuse eas kutsealuste hulk (st vanus 18-27 eluaastat) hetkel suurusjärgus u 40 000 ehk 3% kogu elanikkonnast.

Mina üritasin ennist välja arvutada nende meeskodanike hulka, kes aastatel 2001-2018 on väeteenistuse läbinud vs sama vanusegrupp Riigikogus. Kui vaadata aastatel 2001-2018 väeteenistuse ikka jõudnuid (st kõik, kes said 18), siis ma ei jaksa praegu KRA aruannetest välja uurida nende täpset arvu. Kuid 50 000 neil aastatel ajateenistusse astunud kodaniku arvu pealt saab selle perioodi kutsealuste umbkaudse koguarvu tuletada järgmiselt: laias laastus moodustavad need 50 000 meest minimaalselt 30% väeteenistuse ikka jõudnutest. 50 000x3=150 000. 1,23 miljonist kodanikust moodustab see umbes 12%. Tänasest Riigikogust leidsin sünniaastaga 1982 või hilisem meeskodanikke täpselt 10 tükki ehk 10%. Ajateenistuse on neist teadaolevalt läbinud 4 tükki ehk 40%. Seega peaks mu kirvearvutus endiselt enamvähem klappima – kogu vanusegrupp on Riigikogus pisut alaesindatud (12 vs 10%). Ajateenistuse läbimise protsendi mõttes on seega tegemist täiesti keskmise või isegi suti üle keskmise tubli seltskonnaga.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

A4 kirjutas:Seetõttu ma ütlengi, et 1970. aastatel sündinud ja seetõttu 1990. aastatel täisikka jõudnud ja ülikooli astunud Riigikogu liikmed polegi mõtet „valimisse“ võtta, sest neile andis riik automaatselt toona ajateenistuse läbimisest vabastuse.
Juba see, et A4 oma ülikoolijuraga siin tuimalt välistab ajateenistusest kogu 1970tel sündinute grupi, on täielik demagoogia - näit Veiko PALMi ei seganud tema sünniaasta 1971 kuidagi olemast aastal 1992 esimesi ajateenijaid vastmoodustet Kalevi pataljonis :|

A4 jaoks näibki olevat omane ajada ilmselget jama, produtseerida pallu texti ja ise ta (ilmselt) usub ka kõike, mida kokku kirjutab :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kriku »

Mõtteid Soome ajateenistusest ja statistikat noorte tervisest: https://www.postimees.ee/6726378/soomes ... teenistust
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Fucs »

Ajateenistusest väljalangevus mullu vähenes
https://www.err.ee/1061647/ajateenistus ... lu-vahenes
Ajateenistusse kutsumata jäetud noormeeste arv on võrreldes eelnevate aastatega kasvanud. Kutsumata jätmise põhjuste osas domineerib terviseseisundi mittevastamine kaitseväeteenistuskohustuslase tervisenõuetele – mullu 15 041 juhul.

Kaitseressursside ameti arstlike komisjonide poolt tehtud otsuste põhjal vastas kehtivatele tervisenõuetele 40,2 protsenti (2018. aastal oli see 43 protsenti), ei vastanud 26,3 protsenti (2018. aastal 21 protsenti) ning ajutiselt ei vastanud 33,5 protsenti (2018. aastal 36 protsenti) kutsealustest.
:roll:

....ja seda vaatamata sellele, et tervisenõudeid on leevendatud?
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Minu lühike resümee siis:

(1) suviseks kutsumiseks planeerit 2000st ajateenijast saab KV seega vaid 2/3 - sest ülejäänud 1/3 "vällatestimiseks" läksivad KRA medkomisjonid juba kinni

(2) puudujääv 600+ ajateenijat keevitatakse ilmselt jalaväe "kontosse" - sest egas kõikvõimalikku tilulilu a la kübervõitlejad, teavitussõdurid, paadimadrused jms ei saa ju vähendada :mrgreen:

(3) ning hetkel ei tea keegi, mis saab järgmisest - sügisesest kutsest


Veel:

Borja kirjutas siin kõrvalteemas juba 26.märtsil:
-- KRA arstlike komisjonide töö on peatatud - mis tähendab teadmatust vahetult KT järel toimuma pidava suvise kutse osas..
..millele London Bridge pidas vajalikuks kohe vastu vaielda:
KRA AK peaksid töötama ikkagi väikese varuga - ehk selle aasta kutseid hakati komplekteerima suuresti juba eelmisel aastal, sekka ka suhteliselt väiksearvulised varasemate aastate edasilükatud. Kindlasti mõjutab see rohkem sügisese kutse täielikku täituvust, kuid julgen väita, et suvist kutset kevadiste komisjonide ärajäämine enam suuresti ei mõjuta.
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 04 Apr, 2020 8:57, muudetud 1 kord kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
London Bridge
Liige
Postitusi: 619
Liitunud: 15 Aug, 2015 18:48
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas London Bridge »

600 oli mulle negatiivseks üllatuseks, oleks arvanud poole vähem kõige rohkem. Näiteks ühel minu nooremal sugulasel oli juba sügisel komisjon ning seal pandi ta selle aasta sügiskutsesse, tema ise oleks eelistanud suvist, kuid selle suhtes oldi tõrksad - vaatame, kas saame saame ja kas kohti jätkub, võtame ühendust jne.
My fair lady.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Eesti kaitsevõime kaotab märksa rohkem sellest, kui viirus pääseb KV sees vohama kui sellest, kui meil isegi täielikult üks aasta ajateenistust vahele jääb. Lihtsalt koosseis istub vastavate üksuste nimekirjas aasta kauem ja kogu lugu.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Martin Herem »

.
.. puudujääv 600+ ajateenijat keevitatakse ilmselt jalaväe "kontosse" - sest egas kõikvõimalikku tilulilu a la kübervõitlejad, teavitussõdurid, paadimadrused jms ei saa ju vähendada :mrgreen:
Tüüpiline Borja asjatundmatu halvustamine.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Martin Herem kirjutas:
.. puudujääv 600+ ajateenijat keevitatakse ilmselt jalaväe "kontosse" - sest egas kõikvõimalikku tilulilu a la kübervõitlejad, teavitussõdurid, paadimadrused jms ei saa ju vähendada :mrgreen:
Tüüpiline Borja asjatundmatu halvustamine.
Ma võiks sellele vastata kahte moodi :P

-- variant A: tüüpiline Heremi (viimasel ajal avalduv) kindrallik-üleolev sisuta sildistus..

-- variant B: aga täpsemalt paluks - milles seisnes "asjatundmatus"?

Herem valib ise, kumb vastus talle rohkem meeldib :twisted:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Martin Herem
Liige
Postitusi: 2368
Liitunud: 10 Okt, 2014 7:51
Asukoht: Rahu ja Sõpruse Asulas :)
Kontakt:

Re: Üldine ajateenistuskohustus

Postitus Postitas Martin Herem »

Halvustav, alavääristav, üleolev - iga loll saab sellest aru.
Asjatundmatu :)
Teeme proovi.
Mitu ajateenijat on sinu poolt nimetatud kübervõitlejate, teavitussõdurite ja paadimadruste hulgas? Arv? Ja kui neid kohti ei täidaks, siis
1)mitu ajateenijat 600st see annaks?
2)mis jääks tegemata?
Ma pakun välja, et sa ei oska vastata kummalegi küsimusele. Tavaline kodanik ja isegi reservohvitser ei peagi teadma, kuid siis ei peaks ka üleolevalt kommeteerima veel tegemata otsuseid.
puudujääv 600+ ajateenijat keevitatakse ilmselt jalaväe "kontosse"
- ka seda ei tea sa. Meiegi ei tea veel. Ja isegi kui nii tehakse, pole sul õrna aimugi miks. Üheks põhjuseks võib olla näiteks see, et saame paar kaptenit või leitnanti rohkem saata keskastmekursusele. Üksuste koostöö õppes ei ole suur kahju, kui 3 JvR asemel on 2. Aga MP, Pion, Luure, Side jne puudumine ei võimalda relvaliikide koostööd.
Lugemisoskusega on ka sul vilets ... või usaldusega, või on tegemist jälle "ma ütlesin ja ma tean paremini kui mingi ..." - KRA ütles:
"Kindlasti jääb juulikutsest varasemast prognoosist kuskil 200 inimest puudu."
Seega ei ole puudujääk 600 täna kindel.
Kas 1977 sisaldab ülekatet? Ajateenistuse jooksul väljakukkuvate jagu? Mis on meie viimase aja väljalangemine? Kogu see teema on sulle paremal juhul tuttav numbrite tasemel.
A: tüüpiline Heremi (viimasel ajal avalduv) kindrallik-üleolev sisuta sildistus..
Võib olla.
Aga mulle ei meeldi, kui minu otsusesid kritiseeritakse enne nende tegemist. Ja mulle ei meeldi, kui seda tehakse üleolevalt, tegelikult piisavaid teadmisi omamata.
Nagu ütles üks minu tuttav ohvitseride kursusel: ... oled sa, mitte tankist! :)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist