Läti ja Leedu kaitsejõud

Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Kriku »

Eilses AK-s oli uudis nende ja Ühtse Venemaaga sõlmitud koostööleppe tühistamisest nende poolt. Ratas ajas kommentaariks jahu nagu ikka. Aga hinnangu osas olen pigem eelkirjutajaga nõus. Nad paistavad oskavat oma asja salakavalamalt ajada kui meie KE.
Roamless
Liige
Postitusi: 3798
Liitunud: 22 Okt, 2005 20:57
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Roamless »

Postimehe artiklile lisaks.
No meil nüüd KE praegust valitsust küll "venemeelseks" ei saa liigitada, pigem on meie probleemid linnavalitsuses, kus üks karate "imperaator" keelab, käseb, poob ja laseb ehk paneb hariduses paika umbkeelseid t...lasid, taotleb Vene koolidele "erandeid" ning jätkab sellega, et Vene mõju tulevikus Eesti venekeelsete noorte hulgast ei kaoks.
Millegipärast arvan, et sama käib ka Läti kohta st Koosmeele Keskus saab valitsusse, siis tegu pole nende "ainuvalitsusega", kindlasti muutub Läti "sõbralikumaks" Venemaa vastu, kuid "täiesti venemeelseks" tulevane Läti tulevane valitsus vaevalt saab. Praegu lüüakse lihtsalt lokku, et lätlased teaksid, keda valida st tavaline valimisteeelne propaganda ala kui meid ei vali, tulevad venelased võimule.
Kuigi tsiteerides Arjom Troitskit, siis erinevalt lätlastest, kui eestlased oma elu, olu ja valitsust kiruvad, on nad siiski uhked oma riigi üle, lätlaste hulgas valitseb aga pettumus ja millegipärast arvavad paljud lätlased, et eestlased elavad tunduvalt paremini (seda suhtumist on ka ise korduvalt kogetud (aga kus me siis paremini elame, kui viina käime Lätist ostmas :D )), nii et mine tea, Koosmeele Keskus võib tõesti üliedukaks osutuda.
Unforeseen consequences
Jaanus2
Liige
Postitusi: 3818
Liitunud: 31 Mai, 2007 13:17
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Jaanus2 »

KE valitsuses säilitab venekeelset haridussüsteemi riigi tasandil sama hoolega, jutt selle juurde on ainult ümmargusem. Nagu selle koostööleppegagi - meil on külmikus üks mädaks läinud konserv, aga ära me seda mingil juhul ei viska, sest millalgi võib tulla hirmus isu... See peaks käima küll Eesti poliitelu alla.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36425
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Kriku »

Jah, tõmbame Koosmeele Keskusele siin joone alla. Kui mõni akf just selle erakonna kaitepoliitilistest avaldustest kirjutada ei taha.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas nimetu »

Kui mõni akf just selle erakonna kaitepoliitilistest avaldustest kirjutada ei taha.
Ega seal midagi väga üllatavat ei ole. Paturegistrisse kuulub häälte ostmine, altkäemaksud, korruptiivsed tehingud, väidetav raha ja juhiste saamine Vene saatkonnalt (seda on muuhulgas väitnud ka Läti esimene naispresident Freiberga), okupatsiooni eitamine, Läti lipu rüvetamine, sidemed ja toetus endistele KGB liikmetele... jne jne
Loomulikult ei puudu NATO kui agressiivse moodustise sarjamine ja "hoiatamine" NATO baaside eest, eelistatakse hoopis "koostööd" Venemaaga. Partei programmis pole NATOst juttugi tehtud. Paranoilisemad kommentaatorid on maininud ka võimalikku NATOst lahkumist. Ma pole eriti kindel kui tõenäoline see tegelikult oleks. Kurioossem on hoopis see, et aastaid tagasi valmistasid nad inimõiguste katte all ette seadust, mis välistaks julgeolekuasutustel operatiivmeetmete kasutamise riigireetjate vastu.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas nimetu »

Panen veel ühe hiljutisema tõlgitud artikli siia.
http://www.sargs.lv/Zinas/Dienesta_gait ... astcomment
Läti sõdurid ja maakaitseväelased õpivad Austrias iseliikuvate suurtükkide koolituskursusel

Läti relvajõudude tugevdamise ja moderniseerimise käigus saavad meie relvajõud sellel aastal M109A5Ö iseliikuvad suurtükid ja lisaks muud relvastust, kaasa arvatud 120 mm miinipildujaid. Relvastus hangitakse vastavalt Läti ja Austria kahepoolsele lepingule. See leping näeb ka ette Läti relvajõudude esindajate koolituse uute relvade kasutamises ja hooldamises.

Rõõm ja uhkus uue tehnika üle

Nooremleitnat Maksim Petrov on üks Läti relvajõudude esindajatest, kes lõpetas koolituse Austrias - kursus kestis jaanuari lõpust 11. augustini ning seal õppis 17 sõdurit Lätist. Ta määrati tulejuhtimise õppegruppi, kus ta õppis laskmise andmete arvutamise oskusi. Kursuse jooksul omandasid õpilased teooria, õppisid erialakirjandust ja teostasid ka arvutusi vana hea meetodiga - kasutades pliiatsit ja paberit. Kuid edasine väljaõpe jätkus palju tehnoloogilisemalt - sealseid õppureid koolitati Austria relvajõudude käsutuses olevat digitaalset lahingujuhtimis- ja tulejuhtimissüsteemi CNG (Combat Next Generation) kasutades. Nooremleitnant Maksim Petrov õppis üldiselt laskmise andmete arvutamise oskusi ja tuletoetuse ohvitseri tegevusi juhtpunktis.

"Esimene nädal oli pühendatud administratiivküsimustele - ohutuseeskirjad, ülevaade iseliikuvate suurtükkide ehitusest ja Austria relvajõudude käsutuses olevast sidesüsteemist. Järgmise kolme nädala jooksul õppisime tulistamise andmete arvutamise oskusi. Peale seda järgnes digitaalsete süsteemide õppimine, mis toimus nii siseruumides kui ka õppepolügoonidel, iseliikuvas suurtükis."

Pärast seda õppeplokki täiustasid kursandid oma oskusi lahinglaskmistel. Läti relvajõudude uue relvastusega tutvudes on Maksims veendunud, et meie kaitsevõime on kindlasti oluliselt suurenenud. "Nii et selle iseliikuva suurtükiga oleme võimelised toetama manööverüksusi kõige kõrgemal tasemel."
Nooremleitnant Maksim Petrov, paremalt esimene.
Nooremleitnant Maksim Petrov, paremalt esimene.
1.jpg (112.9 KiB) Vaadatud 5802 korda
Nooremleitnant Maksim Petrov, meenutades õppeaega, tunnistab, et parim kogemus on seotud hetkega, kui ta esimest korda sisenes iseliikuva suurtüki komandöri kohale - soomuki muljetavaldav välimus, võimsus, mass ja samas kergus, millega ta ületab takistusi, on toonud puhast rõõmu ja uhkust.
Pärast kursust on Maksim Petrov õppinud iseliikuva suurtüki käsitlemist kasutaja tasandil, kuid ees seisab veel tohutu tööväli, uue tehnika ja selle kasutamisvõimalustega detailsemalt tutvumine. Ta on valmis Austrias saadud teadmised edasi andma oma teenistuskaaslastele Lätis, sest ta usub, et see on iga komanöri vastutus.

Teenimine relvajõududes on olnud Maksimi tahtlik valik. "Lapsepõlvest peale olen olnud huvitatud kõigest, mis on seotud sõjaväega. Olen olnud Jaunsardzes [Läti noorkotkad], seejärel kohustuslikus sõjaväeteenistuses, siis Zemessardzes [Läti kaitseliit] ning nüüd seitsmendat aastat professionaalses teenistuses. Ametnikuna olen töötanud vaid ühe aasta, siin on mul veel palju õppida." Igapäevaselt on ta Zemessardze 34. suurtükipataljoni suurtükirühma komandör. "Enamasti tegelena ma haldusküsimustega, nädalavahetustel valmistun õppusteks ja õpin uusi teadmisi tuletoetuse valdkonnast."

Ka enda edasist teenistust sooviks Maksim siduda iseliikuvate suurtükkide ja nende tule juhtimisega. "Tahaksin uskuda, et minu tulevane teenistus on seotud tuletoetusega. Enne seda olin ma koolitusinstruktor Alūksnē jalaväekoolis aga nüüd olen seotud tuletoetuse üksusega, nii et muudatused sõjalises karjääris on väga kardinaalsed."

Vaba aega Maksimil palju ei ole, kuid ta püüab seda aktiivselt ja täieslikult kulutada. Stressi vältida ja head füüsilist vormi hoida aitab igapäevane ristvõimlemine. Maksim on tantsinud rahvatantsurühmas ja armastab matkamist vabas õhus. Tema kirg on ka modelleerimine. Loomulikult vajab ka pere aega.

Teadmised antakse edasi

"Õppekohta sõitsime 29 tundi," meenutab Zemessardze 34. suurtükipataljoni leitnant Andris Laizāns. Tee Austria keskosas asuvasse Sankt Michaeli külla on 1750 km pikk. Just seal asub Austria relvajõudude 18. jalaväepataljon, kus 19. märtsist 12. maini koolitati meie sõdureid 120 mm miinipilduja kasutamises. Kursuse käigus õppisid Läti sõdurid Austria 120 mm miinipilduja kasutamist relvameeskonna tasemel ning laskmise andmete arvutamise protseduuri. "See ei erine oluliselt sellest, mida me teame, seega suutsime näidata häid tulemusi, mis sageli isegi kohalikke koolitusinstruktoreid üllatas."

Koolitus koosneb neljast osast - teooria, praktiline harjutus miinipildujaga, laskmise andmete arvutamine ja laskmine. Ajaliselt oli kõige mahukam praktiline harjutamine. Iga osa lõpus kontrolliti õppurite ettevalmistust erinevate testidega. Kursusel osales 15 sõjaväelast erinevatest relvajõudude üksustest, tõsi, samal ajal õppisid teistes Austria sõjaväe üksustes ka muude erialade esindajad Lätist - kõik said muidugi kursuse lõpus kokku, kui polügoonil korraldati vastastikkuse koostöö treening. Läti sõdurid on erineva väljaõppe tasemega - osadele on miinipilduja kasutamine täiesti uus kogemus - teistele igapäevane töö. Kuid lõpptulemus oli kõigi jaoks suurepärane.

Leitnant Andris Laizāns ise töötab miinipildujatega juba alates 2003. aastast, seetõttu pidas kursust pigem juba teadaolevate asjade põhjaliku kordamisena, koos mõningate nüanssidega ning võõrkeeles. "Igal juhul võin seda pidada heaks kogemuseks ja võin julgelt oma oskuste nimekirja lisada miinipildujasüsteemid."

Üks kõige huvitavamaid kursuse käigus saadud õppetunde on maastiku mõju kaudtuletoetuse süsteemide kasutamisel. "On siiski üllatav kui suur roll on mägedel - neil on märkimisväärne mõju nii liikumisele kui ka positsioneerimisele - kuid kõige rohkem tabamise täpsusele. Lätis me seda tavaliselt arvesse ei võta. See on ka mõistetav - kui me rääkisime instruktoritele, kui suur on meie kõrgeim mägi, tegi see neile väga palju nalja," meenutas Andris.
Leitnant Andris Laizāns koos austria kolleegiga.
Leitnant Andris Laizāns koos austria kolleegiga.
3.jpg (137.88 KiB) Vaadatud 5802 korda
Rääkides käimasolevast miinipildujate hankest, rõhutab A. Laizāns, et on vajalik koolitada palju pesonali, nii et Austrias omandatud teadmised tuleb kindlasti üle anda teistele kolleegidele. "Osad teevad seda otse - teostades teoreetilisi ja praktilisi koolitusi, ning osad teevad seda läbi õppekavade koostamise ja koolituste organiseerimise, sest kursusel osalesid sõdurid erinevatelt ametikohtadelt, erinevatest teenistustest ja paljudest Läti üksustest."

Leitnant Andris Laizāns tunnistab, et relvajõududesse sattus ta mitme teguri kokkusattumisel. "Lapsepõlves oli mul oma postkaartide kollektsioon, millel olid peal relvad ja nende omadused, ning mul oli võimalus võrrelda, mis laseb kaugemale, mis kiiremini. Siis hakkasin koguma erinevaid mudeleid - sõidukid, kahurid, tankid. Isa rääkis mulle palju oma tegevusest sõjaväes. Seejärel võeti vend teenima taasloodud Läti piirivalvesse ja peale teenistust andis ta mulle oma vormimütsi. Põhimõtteliselt kooliajal otsustasin, et lähen teenima."

Peale keskkooli lõpetamist pidi Andris minema kohustuslikku sõjaväeteenistusse, kuid Aglona gümnaasiumis märkas ta professionaalsesse sõjaväeteenistusse vastuvõtmise plakatit - see andis viimase tõuke valiku tegemiseks.

Igapäevaselt tegeleb leitnant Andris Laizāns enamasti õppe planeerimisega, organiseerimisega, täideviimisega ja kontrollimisega ning formaalsete kohustustega. "Mõnikord ei ole isegi aega personaliga töötada. Palju peab tööd tegema Zemessardze vabatahtlikega. Tegelema peab personali probleemidega ja isegi elamistingimustega." Lisaks on ta tihedalt seotud 2015. aastal loodud Zemessardze 81 mm miinipildujameeskondade koolitusega, kus osalevad liikmed peaaegu kõigist pataljonidest. Kuna koolitust korraldab Zemessardze 34. suurtükipataljon, on selle koolituse juhtimine usaldatud enamasti leitnant Andris Laizānsile. "Ma tunnen kõiki pataljone. Varem lugesin palju kursusi olen juhtinud, kuid enam mitte - läks sassi." Tõsi, nii mahukas töö ei oleks ilmselt võimalik ilma tarkade instruktorite abita - Andris on neile väga tänulik toetuse ja tehtud töö eest. Austria kursustel oli Andris Laizānsil kasu varem tehtud valikust õppida saksa keelt - ta õppis seda kooliajast kuni Riigikaitse akadeemia 3. kursuseni. Tõsi, koolitus Austrias oli vaid teine kord teenistuse jooksul, kui seda on tulnud praktikas kasutada, kuigi kõik ei olnud nii lihtne.

Üks Andris Laizānsi hobidest on mootorpaatide parandamine ja kalapüük. Austrias pidi ta elama otse jõe kõrval, kus oli peamiselt kohalik forell. "Aga Austria karmide kalapüügieeskrijade tõttu tuli kaks kuud ohates vaadata unenägusid forellist, kuid püüdmisest ei maksa mõeldagi."

Raske töö ja magusad viljad

Nooremleitnant Jānis Zvirgzds, Maaväe Mehhaniseeritud jalaväebrigaadi Lahingtoetuse osakonna Tuletoetuse kompanii 1. miinipildujarühma komandör, õppis erinevaid oskusi, mis on vajalikud, et edukalt kasutada iseliikuvaid suurtükke ja integreerida nad meie relvajõudude võimekustesse.

"Kursuse esimeses osas õppisin selgeks peaaegu kõigi suurtükimeeskonna liikmete oskused, välja arvatud juhi ja komandöri ülesanded. Nimelt, omandasin hea taseme sihturi, abisihturi ja laadija töödes. Kursuse teises osas tegutsesin juba iseliikuva suurtüki komandörina. Sain väärtuslikke kogemusi meeskonnatööde juhtimises ja kogenematute sõdurite õpetamises (meid lähetati teenima austria kohustuslike ajateenijatega), mis on eriti asjakohane Läti sõdureid koolitades, ning sain ülevaate rühmaülema tööst," ütleb nooremleitnant Jānis Zvirgzds.

Ta on õppinud rohkem kui pool aastat Austrias - kursus kestis 30. jaanuarist kuni 11. augustini. Peamised koolituse osad olid iseliikuva suurtüki kõikide elementide tööpõhimõtete omandamine, meeskonnaliikmete oskuste omandamine, lahinglaskmine meeskonnaliikmena ja lahinglaskmine komandörina, ning tegutsemine ja lahinglaskmine taktikalistes olukordades iseliikuva suurtüki komandörina.

"Ei saa öelda, et sellel kursusel oli midagi eriti ootamatut või üllatavat, pigem oli see tõsine, läbimõeldud õppeprogramm. Siiski oli kursuse ajal mõningaid erilisi hetki, näiteks oli unustamatu tunne, kui esimest korda sai ise tulistada ja käivitada laskemehhanismi kui ka esimest korda käskluse "Tuld!" andmine meeskonna komandörina." Nüüd on nooremleitnant Jānis Zvirgzdi kõige olulisem ülesanne Austrias saadud teadmiste edasi andmine:
"See, kui häsi me suudame oma teadmisi edasi anda, on kõige tähtsam."

Siiani on ta oma sõjaväelises karjääris enamasti töötanud miinipildujatega, kuid nüüd on elu teinud muudatused.
Nooremleitnant  Jānis Zvirgzds, paremalt teine.
Nooremleitnant Jānis Zvirgzds, paremalt teine.
5.jpg (136.22 KiB) Vaadatud 5802 korda
"Ma olen endiselt miinipildujarühma komandör, kuigi pärast Austriast naasmist ei ole miinipildujatega põhimõtteliselt kokku sattunud ja ilmselt enam ei satugi. Isegi enne Austriasse reisimist suutsin oma otsestele kohustustele pühendada suhteliselt vähe aega, sest mul oli palju administratiivseid töid, et valmistuda ette pikkadeks komandeeringuteks. Igal juhul toimuvad praegu tuletoetuskompaniis nii kiired muutused, et rutiini ei ole oht jääda."

Nüüd on kõige tähtsam ülesanne kaudtulevõimekuse arendamine uuele tasemele, kus iga kaasatud sõdur võib anda oma panuse sellesse aeglasse ja keerulisse parendus- ja arenguprotsessi.

"Kõik, mida ma tulevikus näen, on raske töö. Loodetavasti ka magusad viljad."

Rahvuslikku relvajõududesse sattus Jānis Zvirgzds järgides sõbra soovitust. "Ma olen alati erinevateks väljakutseteks valmis, seega tundus sõjaväeteenistus ideaalse pikaajalise väljakutsena. Ei saaks öelda, et see oli juhus, kuid ei saa ka öelda, nagu ma oleks teenistusest lapsepõlvest saati unistanud. Kuid ma võin julgelt öelda - tunnen, et olen seal, kus ma pean olema."

Vabal ajal meeldib Jānis Zvirgzdile reisida, nii et Austria oli ideaalne komandeeringu koht. Talle meeldib ka sport, kuid seda ei saa nimetada hobiks - pigem elu lahutamatuks osaks. Loomulikult, kõige selle keskel tuleb leida ka aega sõprade jaoks.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Martin Peeter »

ERR Leedu NASAMSi tehingust:
Sel nädalal avalikustatud riigieelarve eelnõus on lähemaks kolmeks aastaks keskmaa õhutõrjesüsteemi jaoks eraldatud 122,379 miljonit eurot, jaotatuna üsna võrdselt 2018., 2019. ja 2020. aasta peale.
http://www.err.ee/636257/leedu-ostab-no ... ekomplekse
Dona nobis pacem!
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Martin Peeter »

Sohh, mis see on? Eelpaigutusladu Lätti? Ja et kopterid???

https://maailm.postimees.ee/4276367/usa ... 1481498196
Dona nobis pacem!
zaq
Liige
Postitusi: 83
Liitunud: 19 Juul, 2014 13:35
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas zaq »

Leedus Patriot ja 2x rohkem usa hävitajaid, Lätis 70+ kopterit, meile piisab kui siin aastas korra paariks tunniks F35 maandub.
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas TTA »

zaq kirjutas:Leedus Patriot ja 2x rohkem usa hävitajaid, Lätis 70+ kopterit, meile piisab kui siin aastas korra paariks tunniks F35 maandub.

NOh, sest nende kopterite tegevusraadius on ju nii väike et läti piirist kaugemale ei jõua. :roll:

Pole mõtet liitlaste vägede paigutuses jälgida piinlikult balti riikide riigipiire. Oleme kõik NATO liikmed ja see kas üks asi või teine paikneb lätis või leedus on vähem tähtis kui esmapilgul paistab.
Kasutaja avatar
Frukt
Uudistaja
Postitusi: 27
Liitunud: 13 Mär, 2010 10:01
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Frukt »

See Läti kopterite jutt tekitas kohe kahtluse, et mõni end välja magamata leheneeger ajab udu. Nüüd vaatan, et PM on maha võtnud loo. Ühtegi muud viidet ka ei leia, nii,et võib vist lugeda infomüraks
Heit mir, morgen dir.
Drax
Liige
Postitusi: 1108
Liitunud: 22 Mai, 2009 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Drax »

Frukt kirjutas:Ühtegi muud viidet ka ei leia, nii,et võib vist lugeda infomüraks
Saan aru, et algallikaks on see: https://www.fbo.gov/index?s=opportunity ... d91bf7139b
Venkude saidid tegid uudise, meie omad korjasid üles. Mida USA sellelaadne päring (palju maksaks 76 kopterit Texasest meritsi Riia sadamasse) tähendab, ei tea.
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Lemet »

https://www.youtube.com/embed/Q16zgTXhCoc

Juttu lätlaste soomukiostust.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
TTA
Liige
Postitusi: 1762
Liitunud: 07 Sept, 2010 6:51
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas TTA »

Lemet kirjutas:https://www.youtube.com/embed/Q16zgTXhCoc

Juttu lätlaste soomukiostust.

Ehk saab keegi, kes ei pea google translate'i venekeele lugemiseks kasutama, kiire kokkuvõtte teha?
Viiskümmend
Liige
Postitusi: 2083
Liitunud: 04 Aug, 2010 12:33
Kontakt:

Re: Läti ja Leedu kaitsejõud (Poola ka)

Postitus Postitas Viiskümmend »

Saatejuhid tõlgivad oma küsimused ju inglise keelde ja UK kaitseatašee annab oma vastused samuti inglise keeles, saatejuhtide tõlge vene keelde ja tagasi ning küsimused ise on aga alla harju keskmise. :scratch:
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist