Kehra lahing

Lahingud ja üksused. Relvad ja tehnika. Varustus ja autasud. Kõik teemasse puutuv..
Vasta
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Kehra lahing

Postitus Postitas canislupus »

Ehk siis Lahinguvälja, või nagu seda kohta nüüd nimetatakse: Vikipalu lahing. On selle kohta kusagil laiadele massidele kättesaadavas trükises ka midagi kirjutatud? Umbropsu ja paaniliselt ei hakka küll otsima.
Miks mind see huvitab? Rahva seas liikus ärkamisajal (1989), kui vanadele Aegviidu taatidele medaleid antiikidest "tagasi" osteti, jutt - et kui Tallinna oleks jõudnud teade Kehra vallutamisest, oleks pealinnas alanud relvastatud mäss. Ja üldse oleks hea sellisest asjast pisut rohkem teada - kodukandi lähedal ikkagi toimus.

Mie võta kinni. Erinevatest raamatutest ei ole ma küll leidnud otsest viidet antud teemale, ent segased ajad - kes see jõudis kõike tähele panna. Niipalju olen ma välja lugenud küll, et nii mõnelgi juhul leiti relvi.
Tomingase raamat on suht hea lugeda - iseasi, kas kõik ka tõde on.

Huvitav asi:netist lugesin, et tollane ausammas ei saanud valmis? Kummatigi olen käes hoidnud fotot, kus valmis ausamba juures poseeris mingi grupp inimesi... Selle järgi ka kunagi kohalik kunstnik joonistas ausamba projekti taastamiseks. Ent... 1990 ei saanud kohalikud aktivistid rahasid kokku ning asi piirdus ainult kivide hunnikust kohalelohistamisega.
(Seal mälestustahvli juures on nad ka hetkel - hiljem oli tore kuulata, kuidas avamisel räägiti, et "leiti" peale pikki otsinguid).

Äkki oli selle sambaga nii, et tehti valmis, rajati tee ning istutati lilled, ent ametlikku avamist ei toimunud?
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

Vaikus?
valdo
Liige
Postitusi: 375
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:03
Asukoht: Kehra/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas valdo »

Mina isiklikult ei tea kahjuks muid allikaid, kui kaheköiteline "Eesti Vabadussõda". Lugesin seda esmakordselt 1981. aastal ehk siis sügaval nõukogude ajal.

Aga Anija Muinsuskaitse Seltsist saad vast kindlasti täiendavat teavet. Usun, et seltsi üks legendaarne asutaja hr Ants Miidla teab Lahinguvälja lahingust nii mõndagi pajatada.

Võimalikud niidiotsad edaspidisteks uuringuteks:

http://www.muinsuskaitse.ee/index.php?page=3&id=43
http://www.sonumitooja.ee/2006/St30/antsmiidla.htm
Valdo

[b][url=http://tinyurl.com/rattad]Eesti Jalgrattamuuseumi[/url][/b] looja ja eestvedaja
Asume Kesk-Eestis Väätsal Pikk tn 9. Maist septembrini oleme avatud R,L,P 11-18, muul ajal kokkuleppel
Tutvustame jalgratta ajalugu eesti vaates, meie seitsmes saalis on välja üle 120 ratta
aps30
Liige
Postitusi: 35
Liitunud: 17 Sept, 2007 21:06
Kontakt:

Kehra lahing???

Postitus Postitas aps30 »

Elan ise seal kandis kuid sellest kuulen küll esimest korda.Samas olen nii noor ka, et äkki ei peagi teadma.Seda, et venelased seal kandis tagasi löödi sellest olen kuulnud küll.
Ja noor põlves räägiti sellisest kohast nagu Laane talu.Seal olevat olnud ka mälestusmärk langenutele kuid venkud olevat selle õhku lasknud.
Kas keegi oskaks sellest midagi täpsemalt rääkida!
Laane talu asubki umbes Kehra-Aegviidu vahel-kant vast Mustjõe!
canislupus
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 14 Veebr, 2005 13:23
Kontakt:

Postitus Postitas canislupus »

See mälestusmärk asus (avamiseni ei jõutud - enne vahetus riigikord) Vikipalus. Hetkel asub umbes samas kohas - perooni pealt ilusti näha.
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Kehra lahing.
Esimene löök oli Kehra jaamas soomusrong nr. 1 algatusel, mis oli signaaliks meie üldisele vastupealetungile kogu väerindel.
Jaanuari alul soomusrong nr. 1 oli sõitnud Tallinnasse remonti. Selle ühe rongi puudumist püüdsidki enamlased nüüd ära kasutada pealetungiks raudtee suunas. Kallaletung pidi toimuma 04. jaanuaril jalaväe poolt, kellega taheti vallutada Kehra jaam, kus asus ka meie Viru väerinde staap. 04. jaanuaril liiguvadki punaste roodud Kehra peale, sundides taanduma meie nõrku kaitseliidu osi. Taandumisel kaitseliitlased suutsid siiski saata teate väerinde staapi ja kutsuda koguni välja soomusrongi. Samal ajal jõudis Tallinnast tagasi soomusrong nr. 1 kapten Irve juhatusel. Saades teate olukorral otsustas Irv soomusrongiga punastele vastu kihutada.
Jõudnud mõne kilomeetri jaamast idapoole lagendiku servale, soomusrong avas lagendiku teisel serval nähtavale tulnud punaste aheliku pihta suurtüki tule, mille toetusel rongi dessantosad asusid ise energilisele vastukallaletungile. Avati ka kuulipilduja tuli. Meie löök oli niivõrd kiire ja ootamata, et paljud punaväelased ei saanud teha muud, kui heita maha ja simuleerida surnut. Nad tunti siiski ära. Löödi laiali - jättes maha 50-60 surnut. Edu kasutati ja asuti liikumist ida poole. Jäneda juures võeti vastaselt patarei, tungiti Lehtse. Võit kestis üle rinde, mis tõstis meeleolu. Meie pealetung oli edukas. 1. ja 4. polk pidi tungima Kuusalu rajooni.
Üldpealetung algas Viru väerindel 07. jaanuaril. Enamlaste taganemine oli kiire, nad ei osanud soomusrongi vastu võidelda.
Tegu väljavõttega ühest vanast kirjatükist...

terv
o
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Majestic-12 [Bot] ja 3 külalist