ded moi

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

ded moi

Postitus Postitas dude »

Olen kolanud ringi mõniaega erinevates vene militaarfoorumites ja üsnagi läbiv on selline fraas nagu ´´ded moi´´ ehk siis mitte eriti hästi vene keelt oskava inimesena võiks aru saada, et peetakse silmas vanemat ajateenijat, kes kohe demblisse minemas, aga kellega on kuidagi mingi ametialane suhe või miskit. Kuidas see asi oli või mis sellega silmas peetakse...?

lugupidamisega,

dude
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas EOD »

Mõeldakse ikka vanaisa - deduškat.
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Re: ded moi

Postitus Postitas Sollmann »

dude kirjutas:Olen kolanud ringi mõniaega erinevates vene militaarfoorumites ja üsnagi läbiv on selline fraas nagu ´´ded moi´´ ehk siis mitte eriti hästi vene keelt oskava inimesena võiks aru saada, et peetakse silmas vanemat ajateenijat, kes kohe demblisse minemas, aga kellega on kuidagi mingi ametialane suhe või miskit. Kuidas see asi oli või mis sellega silmas peetakse...?

'Ded moi' - otsetõlkes 'minu vanaisa' hellitavas vormis.
Militaarkasutuses sellist väljendit 80-ndail igatahes ei olnud.
2 kõige tõenäolisemat võimalust:
keegi kõnetab mõnd kaasfoorumlast, kes on end 'ded'-iks nimetanud, hellitavalt v vastupidi - sarkastiliselt või siis räägitakse sõna otseses mõttes oma isiklikust vanaisast.
Nii, kontekstist väljarebituna, on kaunis keeruline öelda.
Kõige parem on kui riputaksid kõneall oleva textilõigu üles, saaks klaarselge pildi, praegu võib anlt uisapäisa kobada :roll:
TÕDEONAJATÜTAR
dude
Liige
Postitusi: 256
Liitunud: 18 Okt, 2004 17:50
Kontakt:

Postitus Postitas dude »

ei viitsi otsima hakata neid lõike sealt tekstidest - no vahest on pilt üleval ja all kiri, et näiteks a´la mina siin paremal ja vaskul ded moi - sõdur kes seisab munadeni rippuva rihmaga... Ma kujutan ette, et äkki see võib tähendada midagi sellist, et noor salaga, kes sattus väeossa, võtab üle kellegi demblisse mineva sõduri ameti, kes teda siis enne minekut veel välja õpetas, või midagi sellist. Kindlasti on ju ka siin tüüpe, kes niimodi ameti vastuvõtnud ja hiljem üle andnud...? Hüüdnimi see kindlasti pole!
Kasutaja avatar
Sollmann
Liige
Postitusi: 1378
Liitunud: 31 Jaan, 2005 19:45
Asukoht: Planeet Maa
Kontakt:

Postitus Postitas Sollmann »

dude kirjutas: Ma kujutan ette, et äkki see võib tähendada midagi sellist, et noor salaga, kes sattus väeossa, võtab üle kellegi demblisse mineva sõduri ameti, kes teda siis enne minekut veel välja õpetas, või midagi sellist
Ilmselt-ilmselt.
Või teine võimalus - 'ded' kes päästis tollase salaga/zverj'i naha v säästis teiste v-isade eest.
Igaljuhul on tegemist sügava austuse ja vaat et isegi jumaldamisega :roll:
TÕDEONAJATÜTAR
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

...

Postitus Postitas stilett »

Ajateenistus 1980-1982. Väljandit nagu "Ded moi, moi ded ehk дед мой", küll ei kasutatud.
Ded= deduška (дедушка).ehk ajateenija, kes on teeninud 1,5 aastat.

Meie väeosas (kui ma midagi segamini ei aja, ikkagi 25 aastat möödas):

Esimene poolaasta- strupets, strup, vahel ka struk
Aasta- molodoi
Aasta kuni poolteist- tšerpak
Poolteist kuni DMB käskkirjani- deduška
DMB käskkirjast kuni kojuminekuni- dembel.

Naaberväeosas loeti dembliks juba neid ajateenijaid, kellel oli DMB käskkirjani jäänud 100 päeva :D
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Re: ...

Postitus Postitas OveT. »

stilett kirjutas:Ajateenistus 1980-1982. Väljandit nagu "Ded moi, moi ded ehk дед мой", küll ei kasutatud.
Ded= deduška (дедушка).ehk ajateenija, kes on teeninud 1,5 aastat.

Meie väeosas (kui ma midagi segamini ei aja, ikkagi 25 aastat möödas):

Esimene poolaasta- strupets, strup, vahel ka struk
Aasta- molodoi
Aasta kuni poolteist- tšerpak
Poolteist kuni DMB käskkirjani- deduška
DMB käskkirjast kuni kojuminekuni- dembel.

Naaberväeosas loeti dembliks juba neid ajateenijaid, kellel oli DMB käskkirjani jäänud 100 päeva :D


Meil 82-84 Viiburi ja Luuga kandis olid vastavad nimetused:
zelen, limon, tšerpak, starik, dembel.

"Ded moi" tundub olevat ikka lause, milles tuleb juttu oma esiisa kangelastegudest Berliini all, algus olevat. :wink:
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

Viiburi

Postitus Postitas stilett »

No näed, oleme Ove-ga peaaegu naabrimehed! Mina teenisin Viiburi rajoonis :lol:
OveT.
Liige
Postitusi: 2610
Liitunud: 22 Jaan, 2004 13:22
Kontakt:

Re: Viiburi

Postitus Postitas OveT. »

stilett kirjutas:No näed, oleme Ove-ga peaaegu naabrimehed! Mina teenisin Viiburi rajoonis :lol:


Ma teenisin Kamenkas. Sealt jäi Viiburisse tükk maad, aga ekskursioonil käisime küll, kusjuures roodukomandör kinkis mulle komplekti Viiburi suveniirmärke, kuna minu kirg märkide järele oli üldteada. Prapor hankis laost täiskomplekti ohvitseri klassimärke ja soldatid tirisid puhkusel käies oma vidinad kodust kaasa :wink:
Palun alati pakkuda märke, medaleid, riste, autasusid tsaari, eesti ja saksa ajast. Samuti dokumente, postkaarte ja fotosid igal teemal, vorme, kiivreid, pandlaid, mõõku jms. 52-23353 ri28le@hot.ee
stilett
Liige
Postitusi: 1510
Liitunud: 02 Veebr, 2006 11:39
Asukoht: Läänemaa
Kontakt:

...

Postitus Postitas stilett »

Minu teenistuskoht- Viiburi rajoon, Privetninskoje. Lähim suurem asula Roštšino, soomepäraselt Raivola. Lähin suurem linn Zelenogorsk, ehk vana Terioki.
Himik
Liige
Postitusi: 136
Liitunud: 07 Mai, 2005 17:22
Kontakt:

Postitus Postitas Himik »

dude kirjutas:Ma kujutan ette, et äkki see võib tähendada midagi sellist, et noor salaga, kes sattus väeossa, võtab üle kellegi demblisse mineva sõduri ameti, kes teda siis enne minekut veel välja õpetas, või midagi sellist.
Vaevalt, pigem on ta selle dedi isiklik kammerteener.
Janka
Liige
Postitusi: 425
Liitunud: 04 Dets, 2005 19:30
Asukoht: France

Postitus Postitas Janka »

Täpselt nii oli (isiklik kammarteener), õigemini taheti teha meil Adazis 88.a, aga ei kukkunud hästi välja, sest "vanakesi autojuhte" oli minu priizi noorte autojuhtide jaoks jaoks liiga vähe - ainult üks. Meid, noori, aga 10.
Kahjuks pean mainima, et see polnud üldsegi hea variant, sest nii said meile noortele ullikestele käpa peale panna ka aasta ja poolteist vanemad sõiduinstruktorid, ehitajad, jne... muidumolud. Üsna ränk koorem tuli vedada, kuni loomad ükskord demblisse läksid.
"Moi Ded" oli siis see, kel teenimisstaazi "kammerteenrist" täpselt aastajagu rohkem ja eriala ühine.
[i]Last thing I remember, I was Running for the door
I had to find the passage back To the place I was before
"Relax", said the night man, "We are programmed to receive.
You can check-out any time you like, But you can never leave!"[/i]
Kasutaja avatar
exsoldat
Uudistaja
Postitusi: 13
Liitunud: 08 Mai, 2008 12:23
Kontakt:

Postitus Postitas exsoldat »

Teenisin aastatel 75- 77 Valgevenes Poola piiri ääres raketiväes (PBCH). Seal kutsuti "dedushka"- ks demblisse minejat peale kojulaskmise käskkirja väljaandmist. Viimase teenistuse poolaasta lõpuosas tuli omale välja koolitada asendaja, kes oli omakorda enne juba pool aastat "utshebkas" õpet samal erialal saanud. Seda asendajat oodati siis pikusilmi, vastavalt erialale olid saabumise ajad erinevad. Asendajat kutsuti "zamena" (vahetus). Sedasi siis oligi, et sellel "zamenal" oli oma "dedushka" ("moi ded"), kes teda juhendas ja samal ajal ei lasknud ka kellegil oma tulevasele asendajale liiga teha.
Veidi keeruliseks läks see jutt nüüd, aga loodame, et saate pihta :)
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: ...

Postitus Postitas just plain mean »

OveT. kirjutas:
stilett kirjutas:Ajateenistus 1980-1982. Väljandit nagu "Ded moi, moi ded ehk дед мой", küll ei kasutatud.
Ded= deduška (дедушка).ehk ajateenija, kes on teeninud 1,5 aastat.

Meie väeosas (kui ma midagi segamini ei aja, ikkagi 25 aastat möödas):

Esimene poolaasta- strupets, strup, vahel ka struk
Aasta- molodoi
Aasta kuni poolteist- tšerpak
Poolteist kuni DMB käskkirjani- deduška
DMB käskkirjast kuni kojuminekuni- dembel.

Naaberväeosas loeti dembliks juba neid ajateenijaid, kellel oli DMB käskkirjani jäänud 100 päeva :D


Meil 82-84 Viiburi ja Luuga kandis olid vastavad nimetused:
zelen, limon, tšerpak, starik, dembel.

"Ded moi" tundub olevat ikka lause, milles tuleb juttu oma esiisa kangelastegudest Berliini all, algus olevat. :wink:
Neid erinevaid teenistusastmete nimetusi oli palju. Balti sõjaväeringkonnas kutsuti alla 6 kuu teeninud poisse mehi salaaga või salabon; üle 6 kuu teeninuid šnurok; aasta teeninud mehi tšerpak ja vanakesi ded või deduška. Vend teenis TagaBaikali ringkonnas, neil nimetati tšerpakke hoopis faasaniteks.

Ka välimus rõhutas neid seisuse-erinevusi:
salaagal oli seljas juhusliku suurusega h/b (pahatihti lootusetult räpane), väga suured kirsad ja maani lohisev sinel, enamasti tuttuus ušanka (aga võis olla vahetatud ka mingi jäleda nuustiku vastu); tohutu kõvasti pingule veetud "puurihm" (mingi ülikõva kunstnahk) ning kiilaks aetud kolp. peale selle veel ärahirmunud nägu, kriimud ja räpased käed (kõik must töö oli nende teha) ja suured etteheitvad silmad.
Šnurok sai reeglina peale poolaasta ärateenimist uue ja sobiliku suurusega h/b, saapad olid needsamad mis teenistuse algul välja anti ja mugavalt sissekantud, rihm oli küll pingul ja kraehaak kinni, aga juuksed olid peas ja teatav enesekindlus igapäevastes tegemistes saavutatud.
Tšerpak võis jätta kraehaagi lahti, lasta rihma lõdvaks ja vahetada puurihma vojentorgist ostetud nahkrihma vastu (eriti edevaks peeti vana ärakantud rihma, nii et mehed ise oma rihmasid lihvisid); saapasääred löödi kortsu ja kontsadele löödi rauad alla, et käies koliseks. Pilotka või läkiläki võis kuklasse lükata, et juuksetukk välja paistaks. Edevamad tüübid hakkasid omale kalifeedest sukkpükse õmblema ja sineleid lühemaks lõikama.
Vanaisad paistsid silma erilise pohhuismiga vormi kandes. Mõni vend läks ikka suisa lolliks oma mundrit ehtides, kruvides selle külge igasuguseid märke jms jama. Rihmapannal keerati kooldu, samuti läkiläki ees kantav kokard. Eriti osavad tüübid nuiasid kusagilt riidelaaost välja ohvitseri välivormi p/š ja kandsid paraadvormi furaškat igapäevase peakattena. Ka madrusesärke nägin meie ahvidel seljas, kuigi tegemist oli raketivägedega. Mis peamine - vanaisa eristas teistest eriline lõtv käimismaneer, peaaegu et tolgendamine, rõhutamaks oma sõltumatut ja suveräänset seisust. Peale kaitseministri prikaasi katkuti õlakutelt tähed CA maha - reserviarvatud tsiviilisikud.
Nii et oli väga kirju ja mitmekesine
Puupeal läksid silmad põlema. Näitleja mängis mäkra. Mõrd läks õnge.Striptiisitar varastati paljaks. Tuukril olid näpud põhjas
asjapulk001
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 30 Jaan, 2009 19:41
Asukoht: virumaa
Kontakt:

Postitus Postitas asjapulk001 »

See moi ded ja tvoi ded vast rohkem piirivalvevägede teema. Meil olid nende dedidega asjad nii, et noort võis kamandada ainult see, kes oli aasta rohkem teeninud. Kes oli pool või poolteist aastat "vanemad" neil noortele sõnaõigust ei olnud. Noor ei pidanud nende märkuse peale isegi krutsjokki kurgu alt kinni panema.
Esimene aasta olid duhh, prikaasi päeval pühitsesid värsked demblid(st. sinu deduškad) sind deduškaks ja sellest päevast kadus ka neil õigus sind kamandada.
Ühesõnaga kevadistel vendadel(neid kutsuti skvarets) olid omad deduškad ja sügisestel(baklan) omad.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist