Läti ja Leedu kaitsejõud

Vasta
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Postitus Postitas LeBon »

A4,
sul on kahtlemata õigus, kui väitsid, et lätlastel oli enne "palgaarmeed" selles valdkonnas tõsine jama. Mind huvitabki, et millega seda seletada, miks Eestis peale taasiseseisvumist ajateenistuse süsteem siiski enam-vähemgi hakkas toimima, lätlastel aga mitte?
Nagu sa ise mainisid, 2 Maailmasõjas võideldi mehiselt. Siia võiks veel lisada, et leegionärid marsivad siiani uhkelt Riia kesklinnas, seega ei tohiks ka eeskujude puudus või vähene patriotism põhjuseks olla.
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ostius »

Lätlased ei saanud oma ajateenistust käima, kuna nad ei suutnud dedovštšinat välja rookida.
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Postitus Postitas LeBon »

ostius kirjutas:Lätlased ei saanud oma ajateenistust käima, kuna nad ei suutnud dedovštšinat välja rookida.
Kahtlen, et see sai nüüd peapõhjus olla...
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Lätlased kasutasid suures mahus endise NSVL armee kaadreid, kui samal ajal Eestis üritati seda teha minimaalselt ja alustati kohe oma ohvitseride koolitamisega kiirkursustel ja hiljem Soomes. Seega N.armee kaadrite arvu osakaal on algusest peale olnud tühine ja seetõttu pole N. armee tavasid sisse toodud.

Teine on tõsiasi, et lätlasi on Läti rahvastikust nii pool ja see tingib automaatselt kaasa suurema venelaste arvu. Kui Eestis on venelased selges vähemuses, siis Läti armees kippusid nad domineerima ja tõid kaasa oma etnilise kodumaa tavad.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Kamraad A4 postitus väga hea, selge märk mõtlemisvõimelisest inimesest. Eesti-Läti võrdlus ka väga tõene - ütleks, et kainestav 8)

Kahju küll aga lihtlabast populistlikku vahtu a la trumm kohtab siin foorumis kordades rohkem, kui A4 sarnaseid realistlikke ja analüütlisi postitusi :?

Neile, kel siiski veel tungiv seksuaalpatoloogiline vajadus lätlasi halvustada, tuletaks meelde lihtsat fakti, et eestlaste neli+üks Rüütliristi vastu on lätlastel noid asju välja panna täpselt kaksteist tükki... Ja eestlaste ühe Saksa Risti Kullas vastu on lätlastel jällegi kõva kümmekond tükki noid härjasilme... :shock:

Kamraad Hillart kutsub oma postituste all alati üles kasutama mõistust... ma soovitaks sedasama. Selleks, et igale grafomaanist populistile siin foorumis kaasa ruigada, mõistust küll vaja ei ole :lol:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Ehh, borka paneb jälle puusalt. Sa nende ristide andmisel ikka Eesti ja Läti sõdurite arvu ka vaatasid või :lol:

Tegelikult - Punaarmee andis kuldtähti ka poole rohkem kui sakslased oma analoogseid riste - järelikult punaarmeelased olid paremad ja vapramad sõdurid kui firtsud. Eriti vapper oli kallis kamraad Arnold Meri :lol: :lol: :lol:

Lätlaste ajateenistus oli algusest peale (ja Eestist erinevalt) kõvasti pees (nagu olid lätlased pees Vabadussõja ajal) - see on fakt, mida borka taas ignoreerib. Sest see ei toeta ju agendat - tuleb järelikult ignoreerida :lol:
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ostius »

LeBon kirjutas:
ostius kirjutas:Lätlased ei saanud oma ajateenistust käima, kuna nad ei suutnud dedovštšinat välja rookida.
Kahtlen, et see sai nüüd peapõhjus olla...
Tahtmatult tuleb tsiteerida vana Jossi, et kaadrid otsustavad kõik. Kui ajateenistuses annaksid tooni nn. suure-rusika-mehed, siis vähegi kõrgema laubaga tegelased katsuksid sellistest kohast nii kaugele hoida kui vähegi võimalik. Aga distsiplineerimatute pättidega sõda ei pea, ega ju? Kellel on juhust olnud koolitada valdavalt keskharidusega või valdavalt põhiharidusega üksust (nt. mul on see kogemus), see teab, millest ma räägin. Lätlased ei suutnud oma ajudega poisse värvata, sest ajasid nad vana nõukogude suhtumisega pakku. Selle tagajärjel sõjaväe maine langes nii kutsealuste, nende vanemate ja pikemas perspektiivis ka valdava osa (k.a. poliitikud) ühiskonna silmis. Ja tulemust... me siin lahkamegi.

Kõik muu -- demograafiline olukord, poliitikute otsused, kaader, relvastus jms -- on kahtlemata samuti olulised, kuid kõik algab siiski suhtumisest ja tahtest.
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

Mina olen siiani lugenud A4-lt postitusi ainult stiilis, kus me midagi ei suuda endale lubada sest .... Kuidagi negatiivne.

Ses suhtes on kpt Trummi jutt selgem ja postiivsem ning vastavalt ka analüüsitud ning realistlik.

Kurb tõsiasi on see, et meil on just need naabrid kes on, kui me oleksime ümbritsetud soomest/rootsist/norrast, ei oleks meil põhjust niiväga suurt kaitsevõimet arendada. Aga meie naabriks ei ole tasakaalukas ja adekvaatne rahuarmastav ning häid suhteid harrastav seltsimees. Niiet, rohkem relvi - õhutõrje, raskerelvad, heal juhul lennuvägi jne. Mida tigedamad me oleme, seda vähem on meil vaja torusid käiku lasta.
Kasutaja avatar
Tux
Liige
Postitusi: 1327
Liitunud: 30 Okt, 2005 21:13
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Tux »

Igal vorstil on kaks otsa. Ühe otsa nimi on probleem ja teise otsa nimi on võimalus. Mõned inimesed näevad ainult ühte otsa, mõned aga mõlemat. Mina kostaksin selle peale, et probleemid ongi selleks loodud, et neid lahendada! Mina näiteks ootaksin A4 ja Borja poolt arutlusi, et kuidas ikkagi saaks edasi minna, kui kohe kuidagi ei saa.
Tagantjärele tarkus on täppisteadus!
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Tux kirjutas:Igal vorstil on kaks otsa. Ühe otsa nimi on probleem ja teise otsa nimi on võimalus. Mõned inimesed näevad ainult ühte otsa, mõned aga mõlemat. Mina kostaksin selle peale, et probleemid ongi selleks loodud, et neid lahendada! Mina näiteks ootaksin A4 ja Borja poolt arutlusi, et kuidas ikkagi saaks edasi minna, kui kohe kuidagi ei saa.
Nõus, Tux... ainult häda selles, et diskussioon siin foorumis valdavalt aiaaugu ümber käib - samas kui aeda ennast nagu polegi.

Soovitan ühte äsjailmunud suurepärast lugemismaterjali - uuenenud ajakirja SÕDUR viimane number (oli vist 3/2008) ja täpsemalt Erik REINHOLD-i artiklit sealt... Seal minu arust õige probleemipüstitus ja raskuspunktieristus... aga lugege ja vaadake ise :)

See, mis rauda ja kui palllu me seda Eesti kaitseks vajame, on mu arust täiesti mõttetu spekulatsioon täna, kuuendajärguline küse hetkel... sest nood peamised vastuseta küsimused on hoopis mujal. Ma ei räägi maailma muutumisest meie ümber (ok, ainult bütsants meist idas pole s...gi muutunud), ma räägin Eesti ja eestlaste muutumisest - lugege soovitatud artiklit, ühesõnaga :roll:

Teine küse siin on meie nutune rahvaarv- sellest ei piisa ju enam millekski - pole politseinikke, pole päästjaid, pole konkurssi sõjakooli, pole reaalseid lahinguüksusi jne jne... Ainus, mida on, see on üüratult suur arv staape, täidetud suure hulga palgasaajatega, kellest suurem osa ei jaga ei ööd ega mütsi :evil:

Fundamentaalsed struktuurilis-valikulised küsimused on vastuseta, ühesõnaga - ja keegi ei tegelegi nendega. Ja selle valguses kõik need reaalsusest irrutatud arutlused a la hävituslennukite tüüp, tankide angaarid, lurjused-pidurid Kaitseministeeriumis jne jne ei aja mind enam ammu naerma ka mitte :?

Siin foorumis on lihtsalt suht suur Eesti reaalsest tegelikkusest irrutatud grafomaanide tsoon, kus nad omi uitmõtteid välja elavad, üksteise võidu fantaseerivad, üksteist kiidavad ja endid isamaapäästjatena tunnevad... Sest vähene analüüsivõime, kasin (või olematu) hariduslik-teenistuslik pagas ning reaalse info puudumine neil tegelikke probleeme näha ei võimalda :(

Aga lõpetuseks Tux-ile - kogu meie riigikaitseline süsteem (õigemini selle tänane süsteemistus) tuleks üle parda visata ja hoopis teistel, tänase Eesti reaalsustele vastavatel alustel üles ehitada.... Ning siin on oi kui palllllllu krd erinevaid küsimusi ning küsimused raua kvantiteedist / kvaliteedist on jällegi kolmandajärgulised - vähemalt niikaua, kui fundamentaalseid-eksistentsiaalseid küsimusi vastatud pole 8)

Ja loe REINHOLD-i artiklit ka :wink:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
A4
Liige
Postitusi: 1832
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Postitus Postitas A4 »

1. Jutt algas lätlaste riigikaitsest ja ma enda arust selgitasin üsna arusaadavalt, miks lätlased nii tegid nagu nad tegid.

2. Kui kindralleitnant Ants Laaneots ütleb, et Eesti esmane reageerimisvõime piirdub 200 mehega, siis on kõik OK. Kui mina ütlen sama, siis olen ma viriseja, pessimist jne.

3. Borjal on ilmselt õigus, kui ta ütleb, et enne arutelusid tankiroomiku laiuse üle võiks keegi korralikult läbi mõelda terve sõjalise riigikaitse mudeli. Ma ei näe põhjust enda poolt pakkuda välja kunnaslikke lahendusi 40 000-mehelisest reservarmeest, tankipataljonidest, raketikaatritest, hävituslennukitest jne, kui me ei suuda korralikult tööle panna isegi ühte 6000-mehelist jalaväebrigaadi. Kui ainuüksi selle ühe brigaadi mehitamiseks kulub kolm aastat, täielikuks relvastamiseks ja korralike voekitega varustamiseks terve käesolev kümmnend ning väljaõppe taseme poolest oleme me jõudnud rahuldava pataljoni tasandini (see selgub igal aastal Kevadtormil), siis ei näe mina põhjust, miks luua siin õhulosse neljast või viiest sõja-aja brigaadist. Paneks ennem selle ühe brigaadi tööle ja hakkaks siis mõtlema teise peale.

Ühesõnaga - ma ei näe põhjust, miks ma peaksin liituma õhulosside ehitamisega (sest neid ei hakata meil kunagi ehitama), vaid pigem analüüsiksin tänast päeva ja sellest tulenevaid võimalusi. Ma ei ole pessimist, vaid realist.
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

Postitus Postitas hummel »

Mis lätlaste tänasesse rahvuslikku militaaravantüüri (kaitsejõud) puutub, siis ega seal midagi asjalikku vist pole. Kunagi oli kas vist Virumaal 1990. keskpaiku või nii toimunud suurõppus "Hommikune Udu" (?), kus nad rühmaga osalesid. Asi oli ikka suhteliselt nutune olnud. Nende armee areng oli paistnud nii 5 a tagapool meie kaitseväe omast.
Ma arvan ka, et nende ajateenistusele said saatuslikuks just need probleemid, mida siin juba on mainitud. Võimalik, et süüdi selles on inimesed (vanemohvitserid), kes nende armee ülesehitamisega 1990. algul piisavalt hästi hakkama ei saanud. Meil läks ka raskelt, kuid tagantjärele tundub, et ikkagi hästi. Au ja kiitus neile, kes kunagi vaeva nägid ja teravat meelt üles näitasid.

Lätakate suurtükiväest sõna võttes võiks aga näiteks öelda, et mida pole, seda pole. Kurjad keeled aga räägivad veel, et suurtükiasjanduse kohapealt hakkavad nende põhjanaabrid neid varsti harima ja järele aitama. Järeleaitajad ise selle asja üle siiski eriti sillas ei ole, sest neil on hetkel niigi suur kompetentse ja kogenud kaadri kriis.
:roll:
Muidu minu kardinaalne idee oleks, et võiks neilt relvaliigi ülesehitamise eest teatud lõivu küsida. Näiteks ühe T-55 tanki, kui see neil veel alles on. Küllap mehhaanikud ja muud nupumehed suudaksid hääled sisse panna ning saaks õppeotstarbel kasutada.


Aga siis teemavälisesse mulasse ka lisa.

Milles olen Borjaga nõus, on, et:
Ainus, mida on, see on üüratult suur arv staape, täidetud suure hulga palgasaajatega, kellest suurem osa ei jaga ei ööd ega mütsi
Ja nii ongi. Tegevkompaniisid tundub meil vähem, kui staape, mis tähendab, et staapides ei saagi kunagi kompetentset kaadrit olema. Nö püramiidi ei teki. Samuti tunduvad staabipersonali ametikohad üsna kõrged (saab rohkem raha). Personalialane tegevus ei ole ilma asjata osakond nr 1 - sealne võimalik oskamatus või segadus ei luba ka ülejäänud osadel arenenda.
kindralleitnant Ants Laaneots ütleb, et Eesti esmane reageerimisvõime piirdub 200 mehega
Minu arvates push-itakse meil koguaeg natuke küsitava reaalse kasutatavusega (kes poliitikutest seda ka mobiliseerida julgeb või jõuab) reservarmeed ja jäetakse täiesti soiku riigi reaalne igapäevane kaitsevõime. Ajateenistusest on tehtud on nagu noorte internaatkool, mitte enam armee. Praktiliselt puudub organiseeritud lahinguvalmidus. Sõdur ei tunne end mitte riigikaitsjana vaid kooli õpilasena. Ta ju teab, et kogu väeosa ja kulukas süsteem on vaid "mängult" ja reaalselt vaenlasele vastu astuma ei ole keegi võimeline. Marssigu kasarmusse ja korjaku kasvõi relvad käest ära... Ja mitte, et sõdur ei saaks hakkama, vaid et armee lahinguvalmidusega ei taha keegi ülematest peakest vaevata. Võimalik, et "tõsiduse" puudumine on ka üheks põhjuseks valveülesannete sagedasele ükskõiksele ja initsiatiivitule täitmisele näiteks maastikul. Kogu kaitsevägi on ju "mängult".
Olen aastatega tähele pannud, et ajateenijad vihkavad küll "voodirallisid" jms jooksutamise akstioone, kuid suhtuvalt üllatavalt agaralt lahinguvalmiduse teemadesse ja öistesse ootamatutesse õppehäiretesse koos väeosast maastikule sõiduga. Põhjus - ilmselt põnev ja eesmärk arusaadav. Ka ehk rohkem päris armee moodi.

KVÜÕA-sse olevat see aasta õnneks juba tahtjaid 20 asemel 80. Kuidas on lood KVLK -ga, ei tea.
Viimati muutis hummel, 12 Juul, 2008 17:44, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
kala
Liige
Postitusi: 497
Liitunud: 25 Apr, 2005 16:50
Kontakt:

Postitus Postitas kala »

hummel kirjutas: Näiteks ühe T-55 tanki, kui see neil veel alles on. Küllap mehhaanikud ja muud nupumehed suudaksid hääled sisse panna ning saaks õppeotstarbel kasutada.
3 tükki peaks neid T-55 tanke olema, istuvad garaažis ega kasutata väljaõppel.

Pilt
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas Medusa »

A4, mis asi on siin realistlik, kui Sa kirjutad igale poole vastuseks, kuidas meil ei ole raha raskerelvade soetamiseks ning põhjendad madala kasuteguriga tehnika olemasolu (miinipaadid, mille sõjaline võimekus on 0). Ning ka sellest, kuidas Suur Sõber NATO ainult ootab aega mil meid abistama hakkab.

meil on riigis raha ülearugi, küsimus on ainult juhtimises, et kuhu see raha pannakse. Niikaua kuni seda maetakse suvalistesse p****aukudesse, ei ole seda ka õigetesse kohtadesse panekuks.

See on mõttetu hala, et tullakse äkki ning me ei saa midagi teha. Selle asemele et viriseda äkki teeks midagi? Meil on vaja kaitsevõimet üles lükata, ning seda vahenditega millest räägivad Trumm ja J.Putkinen, muud teed ei ole. Kas me oleme vaba rahvas või ei? vabal rahval on kohustus oma vabadust hoida, mitte halada vabaduse raskuse üle.

Lätlased on heaks näiteks, raha maeti moodsate käsirelvade alla, viimaks väikest gruppi normaalsele tasemele ning loodab NATO abile suuremas konfliktis. Mingit NATOt ei tule, kui me ei suuda ennast ise elementaarsel tasemel kaitsta, argumendid stiilis "meil ei ole raha selle jaoks" ei vii kaitsevõimet edasi.

Krt, kui oleks minul valida eurokasarm vs Leo 2A6 või kobeda ründekopteriga ringisõitmise vahel siis eurokasarm saab kaela. Aga see on vaid minu arvamus ja lihtsalt näiteks.
jackpuuk
Liige
Postitusi: 2243
Liitunud: 28 Aug, 2007 2:06
Kontakt:

Postitus Postitas jackpuuk »

Medusale ja ka teistele vaidlejatele, olete mõelnud, kes hakkaks selle ülihea tehnikaga võitlema vajaduse korral, isegi, kui suudetaks see muretseda. Tundub, et mõned on oma militaarmulli nii sisse elanud, et ei adu enam adekvaatselt maailma. Rääkige noorematega, kes nõuka ajast ei mäleta pmst. midagi ja vaadake siis, kas on üldse mõtet mingile relvastusele rõhku panna. Isegi Eesti sõjaväe läbi käinud noored elavad muus maailmas, kaitseministeerium võiks teha noorte seas küsitluse, palju neist oleks valmis reaalse sõja korral lahingusse minema vabatahtlikult. Nii kurb kui see pole, aga tundub, et ainuke motiveeritud relvastatud jõud on hetkel kaitseliit, mis pole kah puudusteta. Hetkeseisuga oleks minu arvates mõistlik jätkata sellega, mis kaitseväel olemas ja kõik ülejäänud aur riigi tasandil panna rahvusluse, ning omariikluse teadvustamisele, muidu pole sellisel ajateenistusel ja sõjaväel mingit mõtet. Kui keegi peaks tõsise asja korral kellegagi nooki pidi kokku minema, siis tõenäoliselt on need suuremalt jaolt meiesugused a`la 40 vanused matsid, kellest kah pooled veel kaaluvad, kas mitte minema tõmmata laia maailma.
sitt päev, kellele kurdad
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 4 külalist