Stukad Türil

Kõiksugu militaarsuunitlusega väljakaevamised ja nendega seonduv.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Stukad Türil

Postitus Postitas gnadenlose »

Täpsemalt siiski Särevere külje all asus 44.-l sakslaset lennuväli, kus baseerusid Stukad, milledest kaks või kolm taganedes maha jäeti (mu oma vanaisa käis neid poisikesena rüüstamas). Kui väike olin, tirisid suuremad poisid Särevere maanteesilla alt jõest välja ühe lennukikere, millest keegi hakkaja oli vist üritanud paati ehitada. Selle endise lennuvälja külje all asusid ka relvaladu (mida mu vanaisa samuti agaralt puistas) ja ka laskemoonaladu (tõenäoliselt lennukipommid). Ega ma ei teagi, mida ma selle postiga nüüd öelda tahtsin :lol: Lihtsalt teadmiseks, et niisugused asjad on olnud. Lähemalt uurinud kohti veel pole, aga plaan on asi ette võtta lähiajal.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
maximus ss
Uudistaja
Postitusi: 7
Liitunud: 05 Aug, 2007 14:11
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas maximus ss »

Säreveres on tõesti olnud sakslastel lennuväli.Kuid ühtegi hoonet sellest küll säilind vist pole , pole uurind ka muidugi. Aga kui otsima lähed , siis lööks kampa küll . Ise elan suht lähedal ka.
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

maximus ss kirjutas:Säreveres on tõesti olnud sakslastel lennuväli.Kuid ühtegi hoonet sellest küll säilind vist pole , pole uurind ka muidugi. Aga kui otsima lähed , siis lööks kampa küll . Ise elan suht lähedal ka.
See lennuväli koos moonaladudega asus Pärnu maanteel sellel mäel, kus praegu on mingi agrokauplus vms. Samas lähedal asus heinaküünis ka relvaladu, millest pärit kärtskaikaid olen oma käega paitanud. Piiksutama satun sinnakanti vast järgmine kuu.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
FW Anton
Liige
Postitusi: 1831
Liitunud: 01 Jaan, 2005 20:06
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas FW Anton »

No kui te ise ei viitsi netist andmeid otsida, siis võin teid valgustada:
Ajavahemikus 18.9.-22.9.1944 kasutas Türi lähedast lennuvälja ründeüksus I./SG 5. Tõsi küll, relavstuses olid neil juba FW-190 A-3, F-3 ja F-8 lennukid. Stukad kanti maha juba juunis 1944 kui üksus oli Soomes. Väga võimalik, et mingitel põhjustel veeti Soomest kaasa ka juba relvastusest maha kantud Stukad ja Türile nad jäeti kui liigne ballast. Võimalik, et lennuvälja kasutas üksus SG 3, mis tol momendil baseerus Tartu ja Põltsamaa lennuväljadel ja vahetas samal ajal välja oma Stukad Focke-Wulfide vastu. Võimalik, et rivist maha arvatud masinad viidi varulennuväljale Türil. Aga tõenäolisemalt oli see ikkagi I./SG 5, mis reaalselt ka lennuvälja kasutas.
Anton - horridoo!
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Aitäh, Anton!
Гив Ми Мани
Albert
Uudistaja
Postitusi: 21
Liitunud: 25 Mai, 2006 11:59
Asukoht: Järvamaa
Kontakt:

Postitus Postitas Albert »

Türi lennuvälja teema on siit foorumist korra läbi käinud (jutt küll EW aegsest lennuväljast) :
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... e43c1ecfaf

Postimees 1932
Türi saab aerodroomi. Juba kevadel otsustati ellu kutsuda Türil õhuasjanduse ühing, kuid põhikirja registreerimine nõudis aega, nii et asutamiskoosolek alles nüüd ära pidada saadi. Uue ühingu ümber on koondunud esialgu 80 inimest. Kavatsetakse asutada lennuvälja.

Postimees 1933
Türile ehitatakse lennuväli. ... teedeministeeriumis asuti lennuvälja plaani väljatöötamisele. Riigi poolt on võetud eelarvesse Türi lennuvälja ehitamiseks 9000 kr. Ehitustega loodetakse teha algust eeloleval kevadel. ...Suur lennuväli ehitatakse just seepärast, et Türi asub Eestimaa tsentrumis ning võib saada tulevikus üheks tähtsamaks lennuühenduse vahejaamaks. ...

Postimees 1933
Lennuväe õppused Türil. Kolmapäeval (1.III) saabus Türile mitukümmend kaitseväe lennukit. ... Lennukeid on saabunud Tallinnast, Tartust ja mujalt. Õppused algasid neljapäeval (2.III) ja kestavad paar päeva. Üheaegselt lennuõppustega on tegevusse pandud ka vaatlusmeeskond Türi, Viljandi ja Pärnu ümbruses. Samal ajal on õppused ka Tartus. ...
Der Sieg des Glaubens
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

Vähemasti talviti oli lennuväljana kasutusel Viljandi tänava äärne Pärnu jõe luht, olen sellest pilte näinud. Ega ole teada, kus asus eelmises postis kirjeldatud lennuväli?
Гив Ми Мани
Robert
Liige
Postitusi: 93
Liitunud: 20 Mär, 2007 14:11
Asukoht: Eesti
Kontakt:

Postitus Postitas Robert »

gnadenlose kirjutas:
maximus ss kirjutas:Säreveres on tõesti olnud sakslastel lennuväli.Kuid ühtegi hoonet sellest küll säilind vist pole , pole uurind ka muidugi. Aga kui otsima lähed , siis lööks kampa küll . Ise elan suht lähedal ka.
See lennuväli koos moonaladudega asus Pärnu maanteel sellel mäel, kus praegu on mingi agrokauplus vms. Samas lähedal asus heinaküünis ka relvaladu, millest pärit kärtskaikaid olen oma käega paitanud. Piiksutama satun sinnakanti vast järgmine kuu.
Sealtsamast üle maantee u.2km. võib leida ka punakotka tükke.Oli pudenenud sinna õndsal nõukaajal ja külameeste sõnul mootorit pehmest pinnasest kätte ei saadudki.Täpset aega ja lennumasina marki ei tea.Täpsema aastaarvu saab ehk kohalikelt teada.
Kasutaja avatar
FRITZ
Liige
Postitusi: 84
Liitunud: 18 Nov, 2008 20:01
Asukoht: Reval
Kontakt:

Postitus Postitas FRITZ »

olen sealkandis koland ,jääb säreverest vähe pärnu suunda ,vasemat kätt 200m teest suurem lepik keset pöldu .Juttude järgi olla olnd pommiladu ,kus poisikesed peale söda lennukipomme näppimas käind ,pärast soolikatpidi puude otsas rippund,,,yhesönaga syndmuskoha lähemal uurimisel määratud augud ,ilm lahingmoona ladustamise ja muud augud. Hilisemal ajal ilmselt kohalikud prygiaukudena kasutand ,vanad panged roostetand purgikaaned ja muud pudi padi köik kohad täis
viiking
Liige
Postitusi: 594
Liitunud: 06 Mär, 2008 11:00

Postitus Postitas viiking »

Fritzu kirjeldus ladude kohta...aga samuti samal suunal Pärnu poole, isiklikult sai nähtud mingit lennukivaret, vasakul teest, põllus, teest a 100-400 m, aeg oli ammu, enam midagi täpsemat ei tea ja rääkimata lennukitüübist...aeg siiski kindlasti vahemikus 1981-1985...pakun, nii see oli.
viiking
Liige
Postitusi: 594
Liitunud: 06 Mär, 2008 11:00

Postitus Postitas viiking »

Veel, minu mälu järgi Säreverest maks kuni 10...vähemgi, kilomeetrit Laupa poole...
Kasutaja avatar
gnadenlose
Liige
Postitusi: 2160
Liitunud: 02 Mär, 2004 13:18
Asukoht: Kilulinn/Kardulavabariik
Kontakt:

Postitus Postitas gnadenlose »

viiking kirjutas:Veel, minu mälu järgi Säreverest maks kuni 10...vähemgi, kilomeetrit Laupa poole...
Vähem kindlasti, sest Särevere-Laupa vahe vaid 5 km. Aga mingit lennukivaret pole seal iial näinud. Ühe lennukikere tirisid kaheksakümnendate keskpaiku vanemad kamraadidi otse maanteesilla juurest jõest välja.
Гив Ми Мани
Kasutaja avatar
FRITZ
Liige
Postitusi: 84
Liitunud: 18 Nov, 2008 20:01
Asukoht: Reval
Kontakt:

Postitus Postitas FRITZ »

kes teab mis sai soomukist ,mis peale söda vedeles jöe luhal ,kas siis tabamus vöi rike ,seep kuskil särevere kandis
Viimati muutis FRITZ, 15 Dets, 2012 22:22, muudetud 1 kord kokku.
viiking
Liige
Postitusi: 594
Liitunud: 06 Mär, 2008 11:00

Postitus Postitas viiking »

Jah, aegu ammuseid tagasi siis 5 km tundus 10, palju sa nolgina ikka neid vahemaid jagasid, õige jutt, aga GNADENLOSE, siiski midagi seal oli, kas kohalikud ei tea midagi, uuri, sest me läksime tollal kalale ja on küll meeles teema ja ka mälupilt...ehk oli vaid purilennuk aga midagi seal vasta maad oli, tiivad harali :wink:
Kasutaja avatar
AddressUnknown
Liige
Postitusi: 237
Liitunud: 19 Juun, 2008 17:47
Kontakt:

Postitus Postitas AddressUnknown »

Ma olen muidu kuulnud isalt juttu, et vene ajal pandi miilitsad lennukipomme valvama( tulid välja ehituse käigus, valvasid siis demineerijate tulekuni), mis olevat pärit lennukilt, mis sealsamas sakslastelt tabamuse sai. Osad pommid olevat olnud kusagil seal jõe ääres ja paar tükki väätsa silla juures. irooiline, et ükski pomm ei olnud plahvatanud :D
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist