Rahwawäe auastmetunnused peale 1920

Vormid, auastmed, auastme- ja erialatunnused. Ja kõike muud, mis ühe "laigulise" või "mitte-laigulise" pealt leida võib.
Vasta
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Rahwawäe auastmetunnused peale 1920

Postitus Postitas just plain mean »

Kas keegi kaasvõitlejaist teab vastust sellisele küsimusele, millele ma oma jõududega pole veel rahuldavat seletust leidnud:

1. Millal loobus Eesti Rahwawägi 20-date algul musta kaelusega vormi juures sinistest auastmeklassi näitavatest õlakutest, asendades need ohvitseride puhul tavalistel riidest õlakutel kantavate suurte metalltärnidega (nooremohvedel 1, vanemohvedel 2 ja kindralitel 3 tk)??
Neidsamu näidati ka "detsembrikuumuse" filmis, kuigi võrdlemisi ebaõiges kontekstis.

2. Mida kandis samal ajal reakoosseis? Olen näinud fotodel ja ka reaalelus õlakuid tähekombinatsioonidega 1D ja ATD.

Asja teeb keeruliseks see, et mul pole õnnestunud EW aegsetest sõjaministeeriumi ja sõjavägede ülemjuhataja käskkirjadest vastavasisulist normatiivdokumenti välja sõeluda. Samas näiteks veel 1925.a. välja antud SM käskkiri lubab kaitseväe reakoosseisul kanda siniste õlakutega vanu kuubesid kuni 1926.a. jaanuarini.
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

Ma arvan, et selle teema võib sulgeda.

Uurin ise edasi ja saan üksiti ka targemaks. :|
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas hillart »

Vaata vanu "Sõdur"-eid. Seal need kõik sees. Olen näinud, kuid täpset nr ja aastakäiku ei osak öelda. :wink:
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Kasutaja avatar
oleeg
Liige
Postitusi: 5193
Liitunud: 23 Jaan, 2006 14:10
Asukoht: Kodutares
Kontakt:

Postitus Postitas oleeg »

Küsiti hulgaliselt küsimusi ja kui kohe vastust ei saa siis jooksu ? Nii ka ei maksa ...
1. Millal loobus Eesti Rahwawägi 20-date algul musta kaelusega vormi juures sinistest auastmeklassi näitavatest õlakutest ...
26.01.1924 a. otsustega. Vaata SM KK nr.65.
Samas näiteks veel 1925.a. välja antud SM käskkiri lubab kaitseväe reakoosseisul kanda siniste õlakutega vanu kuubesid kuni 1926.a. jaanuarini.
Ega siis keegi olemasolevaid vorme minema ei visanud. Olen näinud päris mitut ümberõmmeldud vormi, mille põhjalikumal "lahkamisel" selgus, et vormikuubesid oli vähemalt 2 korda ümber õmmeldud. Selleks anti aega ...

Soe soovitus - ära pauguta ustega ...

terv
o
Reigo
Liige
Postitusi: 2228
Liitunud: 01 Dets, 2005 22:09
Kontakt:

Postitus Postitas Reigo »

26.01.1924 a. otsustega. Vaata SM KK nr.65.
Mulle on see üpris tundmatu teema, aga küsiks-täpsustaks, et kas see otsus keelas "vanade" õlakute kandmise. Sest loobuti neist vähemalt osaliselt ju mitte hiljem kui 1920. a.

Ja veel - huvitav, miks loobuti? Kas osaliselt võis põhjuseks olla soov jäljendada Briti õlakuid?
Kasutaja avatar
just plain mean
Liige
Postitusi: 627
Liitunud: 08 Dets, 2008 14:05
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas just plain mean »

küsimus oli nimelt õlakutes, mida kanti vabadussõjaaegsel vormil (vastavalt 22. aprill 1919 ja 31. mai 1920 Rahwawäelase univormi kirjelduse kohaselt).
Mingil hetkel kadusid - vähemalt osaliselt - sinised õlakud kasutuselt ja ohvitseride gradatsioonitunnusena hakati kasutama suuri metalltärne. Sellest annavad tunnistust Laidonerist ja Sootsist tehtud paraadfotod Vabadussõja raamatus (I-II). Just seda asja ma taga ajangi. 1924, 1926 ja 1936 a vormikirjeldused on mulle teada värk.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist