Viktoriin

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Mamba
Liige
Postitusi: 587
Liitunud: 28 Jaan, 2007 20:14
Kontakt:

Postitus Postitas Mamba »

Võibolla oli nööpidel kirjas kuhu rügementi sõdur kuulus.
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Ilmselt näitasid kuld- ja hõbenööbid kuulumist aadlike hulka...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Minu teada läheb see tänapäeva kuue käisenööpide ajalugu joonelt kõrgkeskaja algusperioodi, st 11.-12. sajandisse, mis ka rüütliseisuse ning rüütlivägede sõjalise kuulsuse õitseaeg oli.
Seal kus rüütliisandatel ägeda mõõklemise tarvis käelaba kaitsev raudkinnas nööpide abil korralikku kinnitust leidis!
Kas ma mäletan õigesti?
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

krijgsvolk mäletab õieti. Käisenööbid on rudiment turviste ajastust ja algselt mõeldud rüütlikinda kinnituseks. Palun!
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

11.-12. sajand võib tõesti olla ekslik, otseselt rüütliturviseid siis veel polnud, kujunesid välja phl 14.-15. saj. Minu poolt ühes selgituses ettevaatamatult kasutatud 17.-18. saj võis samuti eksitav olla, polemiseerisin seal väidetega N1 ja F2 osas. Ja eks neid kindaid ja nende kinnitusviise oli palju ja mitmesuguseid. Aga ärme nori, rüütlikinnas on õige vastus ja küsimusejärg krijgsvolkile.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

See küsimus ei ole otseselt militaarne, kuid huvitav ja ootamatu minu arvates küll.
Küsimus: 19. sajandi teise kümnendi keskel võtsid kolm Euroopa monarhi vastu otsuse, et nende üksmeele ja ning heade suhete sümboliks võiks olla ühine hümn. Millised riigid need olid ning mis meloodiast on jutt?
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

Ilmselt on mõeldud Venemaad, Preisimaad ja Austriat ning pala on "God Save the King", aga pead ei anna. Kõigis kolmes oli Briti hümn tollal kasutuses -- aga ka Rootsis, Madalmaades jne.
krijgsvolk
Liige
Postitusi: 807
Liitunud: 09 Aug, 2009 9:40
Asukoht: Jõgevamaa
Kontakt:

Postitus Postitas krijgsvolk »

Pihtas.põhjas! Sa sinine saatan, nii kiiresti, aga Sul on õigus kamraad Ursus!
Oligi nii, et septembris 1815 kui Austria, Suurbritannia, Preisimaa ja Venemaa vahel sõlmiti Püha Liit, siis otsutati ühtsuse süvendamiseks ja näitamiseks tõepolest võtta kasutusele brittide hümn God Save The King.
Ma ei tea kuidas teistes riikides oli, kuid venelased sügelesid selle võõramaise hümni pärast kogu aeg ja, minu teada 1833. aastal kirjutas lõpuks keisri endine tiibadjutant, vürst Aleksei Lvov uue hümni meloodia ja Vassili Žukovski sõnad, kusjuures osales sõnade lõpliku versiooni loomises ka Aleksander Puškin. 1834 aastal kinnitati see siis keiserliku ukaasiga Vene Impeeriumi riigihümniks.
Järg vaba, palun!
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

Tänan! Lihtne küsimus kooliaegsest kohustuslikust kirjandusest: "Kalevipojas" on vanade eestlaste paljude vaenlaste seas -- teate küll, sortsid, tuuslarid, raudmehed jne -- ära nimetatudka üks konkreetne, tänini eksisteeriv rahvas. Milline?
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Postitus Postitas harri13 »

venelased
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Postitus Postitas harri13 »

Eesti Vabariik 90. Sündmusi ja Arenguid(Eesti Entsüklopeediakirjastus 2008) lk 210-211:

"KALEVIPOJA" TEADUSLIK VÄLJAANNE

[...]1951. ja 1953. aasta väljaandesoli korrigeeritud 20. laulu, sõja seitsmendat päeva, kui sõjavägi lahingutes hõrenes. Kreutzwaldi originaali järgi kõlas see nii:

"Kalevite kange poega
koristledes riismed kokku,
viis need Vene väe vasta,
tapetantsi tallamaie".

Eesti NSV algusaegadel ilmunud kahes "Kalevipoja" editsioonis sõnastati kolmas rida "viis need vaenu väe vastu".
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
Ursus
Liige
Postitusi: 144
Liitunud: 11 Nov, 2009 10:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ursus »

Ja, aitäh, seda vastust ootasingi. Siiski võtsin ka ise vahepeal raamatu lahti ja nägin, et mu küsimus polnud korrektne. Tegelikult on rahvastena nimetet ka poolakad, leedukad ja tatarlased. Küsimusejärg igatahes harri13-le.
Kasutaja avatar
harri13
Liige
Postitusi: 555
Liitunud: 20 Jaan, 2006 20:30
Asukoht: haava salu
Kontakt:

Postitus Postitas harri13 »

Küsimus siis järgmine:
*Oma välimuse eest piinlikult hoolt kandev (küsitava nimi) ei võtnud avalikkuse ees kunagi mantlit seljast, olgu nii palav kui tahes.
*Kellelgi ei olnud lubatud teda näha vannis või üldse alasti.
*[...], ei osanud ujuda - õigupoolest ta isegi tundis vee ees hirmu -[...].
*Üks veidramaid (küsitava nimi) harjumusi oli kanda kaasas piitsa, millega ta armastas žestikuleerida, kui ta - enamasti häbelikult - naistega kõneles.
Kelle kohta käivad need 3 pentsikut fakti?
Elagu Eesti Wabariik!
Peaasi et oleksime iseseisvad ja juhid oleks õiged!
Kasutaja avatar
Anonymus
Liige
Postitusi: 355
Liitunud: 18 Veebr, 2007 15:31
Asukoht: muuseum
Kontakt:

Postitus Postitas Anonymus »

Himmler?
Lemet
Liige
Postitusi: 19941
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Postitus Postitas Lemet »

Paksu Reichmarssalit on kah tihti piitsaga poseerimas nähtud. Aga tema vee- ja naistekartusest pole mul teadust... :(
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 27 külalist