Elva_ Tamsa tankilahing.

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Postitus Postitas andrus »

Äkki avaldad saladuse, kuskohast on teada, et seal just Panther Ausf A tükid on ja mitte näiteks Ausf G ?
Ma pildi peal seda tagumist plaati silmitsesin, aga ei suutnud seda külje vertikaalse osa asukohta kuidagi leida, mis A-d G-st eristama peaks ?

tõsi, Akira Takiguchi lehel on Ausf A vist Panzerbrigade 102 koosseisus,
http://www.history.jp/wehrmacht/003.htm ja
http://www.history.jp/wehrmacht/003-07.jpg

aga mingi teise üksuse järgi tehnika koosseisu ära arvamine on minu meelest antud juhul küll kahtlane tegevus.
Kasutaja avatar
ugandiklubi
Liige
Postitusi: 1112
Liitunud: 10 Juun, 2004 15:02
Asukoht: Tartu või Sinimäe
Kontakt:

Postitus Postitas ugandiklubi »

:lol: Aga loomulikult ,kuna rohkem eristavad osi ei leidnud siis tagaplaadi järgi . kuna neil oli ju erinevad summuti kinnitused . http://www.achtungpanzer.bos.ru/bp_panther_d.htm
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

ugandiklubi kirjutas:Ja veel kui keegi teab ka fotodest mis on tehtud :D
Lisan siia foto, millel selle nn Tamsa lahingu käigus Peedule, Veski tänava nurgale jõudnud lahingumasin (pealtnägijate sõnul veerenud ta kohale omal jõu, siis aga saanud kütus otsa...).
Foto on tehtud kas 1945 või 1946 aastal.
Masin lammutati lõplikult ühe külamehe poolt ja läinud vanarauaks.
Tänaseks on säilinud temast vaid mõned rattad ja teatavalt üks lindilüli.

Tegelikult huvitaks, mis üksuse embleem on selle liikursuurtüki küljel :?:

Pilt

Tervitustega ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Igati korralik pilt ! :)
Kannata pisut, otsin embleemi omaniku üles kui terveks saan
Õpetaja
UnterKroon
Liige
Postitusi: 220
Liitunud: 15 Veebr, 2004 21:15
Asukoht: Dorpat/Estland
Kontakt:

Postitus Postitas UnterKroon »

Riputasin selle pildi hiljuti ka Axisforumisse, aga nagu näha jäid ka jänkid selle üksuse embleemi määramisega hätta. :)
http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?t=63479
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Ja ikkagi - pisut kannatust, leiame üles. Ma olen oma mitu raamatut suutnud muu materjali hulka ära kaotada, püüa minust õieti aru saada - seda lihtsalt on palju.
Ja nina tilgub kah :cry:
Seega pisut kannatust :)
Õpetaja
Viimati muutis Õpetaja, 13 Dets, 2004 10:39, muudetud 1 kord kokku.
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

Ometi on foto ehtne (oleme ju selles mõlemad oma silmaga veendunud) ja ka embleem on lahingumasinal päris selgelt nähtav... ja kirjeldatav.
Samuti paistab see maaling olema originaal, mitte külameeste "kunstiteos".

Tervitustega ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
UnterKroon
Liige
Postitusi: 220
Liitunud: 15 Veebr, 2004 21:15
Asukoht: Dorpat/Estland
Kontakt:

Postitus Postitas UnterKroon »

Foto on 200% originaal ja ka märk seal peal, olen seda ju ka ise oma silmaga kaenud ...vaevalt tuli kellegil traktoristil mõte hakata tanki peale põrandavärviga C tähte kirjutama.
On ju pildilt näha mõnigase kulumise ja määrdumise jäljed märgi peal.
Samuti on selle märgi asukoht seal kus ta olema peaks.
propatria
Moderaator
Postitusi: 1522
Liitunud: 04 Mai, 2004 15:36
Asukoht: Dorpat
Kontakt:

Postitus Postitas propatria »

Vaevalt, et sakslased ise vastase luure eksitamiseks mingi fantaasiamärgi oma tehnikale maalisid?

Tervitustega ProPatria
Hea sõna ja pussiga saavutab enamat, kui lihtsalt hea sõnaga...
UnterKroon
Liige
Postitusi: 220
Liitunud: 15 Veebr, 2004 21:15
Asukoht: Dorpat/Estland
Kontakt:

Postitus Postitas UnterKroon »

Tankidele maaliti küll igasugu naisenimesid nagu "Erika" jne. Aga vaevalt keegi tankist nimede äraarvamis mängu tanki peal katsetas, et maalis nime esitähe ja ülejäänud meeskond pidi ülejäänud tähed ära arvama.
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Oled tõelise pähkli üles riputanud ! Pean tunnistama, et olin vist liiga optimistlik. :oops:
Samas pakuksin välja ühe võimaliku versiooni, milles küll isegi kahtlen :roll:
Eesti territooriumil tegutses 44 aastal mitmesuguseid võitlusgruppe, neist mõni oli ka püsivam. Kas ei tule kõne alla võimalus, et mõne sellise võitlusgrupi ülema nime järgi kujundati embleem? Sellisel juhul võiks kõne alla tulla Otto Carius, kuid samas - tema juhtis Tiigreid ...
Igal juhul jätkan otsinguid :wink:

Lugupidamisega
Õpetaja
UnterKroon
Liige
Postitusi: 220
Liitunud: 15 Veebr, 2004 21:15
Asukoht: Dorpat/Estland
Kontakt:

Postitus Postitas UnterKroon »

See tank ongi arvatavasti pärit Kampfgruppe Strachwitzist.
KG "Stracwitzisse" kuulunud Panzerbrigade "Grossi" koosseisus oli ka 1. SS-Sturmgeschütz-Abteilung (12 StuG III)...võimalik, et nende 12 StugIII seas oli ka StugIV, sest erilist vahet neil polnud ja kirjutati kõik StugIII alla.
Kuskilt Hollandi saidi pealt õnnestus saada aga ka selline info:
Panzer Brigade "Gross", 3 coy Pz III/IV some VI (1 coy sw SS Pz Abt 103 !),
STG IV, IG, STG, Flak. Hollandi keelt ei mõista ja seega jääb arusaamatuks kas STG IV võid tähendada Stug IV?

12.09.1944 seisuga on "Grossis" järel vaid üks Stug(L48)...
Õpetaja

Postitus Postitas Õpetaja »

Olen läbi vaadanud ca meetrikõrguse hunniku kõikvõimalikku kirjandust, kuid sellist embleemi pole kusagil. :cry:
Vaatasin võrdluseks ka vene ja ameerika tehnikal kasutatud embleemid üle ja siis tekkis kentsakas küsimus. :idea:
Pro patria kirjutas: “Vaevalt, et sakslased ise vastase luure eksitamiseks mingi fantaasiamärgi oma tehnikale maalisid?”

Kas poleks võimalik pildi endiselt omanikult küsida, mis keelt tankis olnud mehed rääkisid? Kas see oli saksa või vene keel ? :?:
Millegipärast tuletab embleem pildil meelde Punaarmees sõja algul kasutusel olnud lipukesi, millega sidevahendite puudumisel käsklusi ja märguandeid edasi anti. On teada, et 44 aasta veebruaris – märtsis tegid nad samamoodi Narva rindel.

Võimalik, et see versioon on väga mäda, kuid paremat hetkel pähe ka ei turgata.

Lugupidamisega
Õpetaja
Kasutaja avatar
ivalo
Liige
Postitusi: 1102
Liitunud: 13 Apr, 2004 20:01
Asukoht: Lilleküla
Kontakt:

Postitus Postitas ivalo »

Iseliikuv on ikkagi saksa -venelased oleks oma trofeemasinale esmajoones punatähe peale maalinud. Ja C ei anna kuidagi vene s tähe mõõtu välja!Samuti ei oleks jäetud masinat vastase kaitsevärvidesse. See minu tagasihoidlik arvamus.
UnterKroon
Liige
Postitusi: 220
Liitunud: 15 Veebr, 2004 21:15
Asukoht: Dorpat/Estland
Kontakt:

Postitus Postitas UnterKroon »

Ma arvan samuti, et tegu pole vene trofeemasinaga. Sinna oleks sellisel juhul peale maalitud suure punatäht (koos neile omase hüüdlausega). C täht oleks aga lahingus segadusse ajanud mõlemad osapooled ja oleks saanud tuld arvatavasti ka vene poolelt. :?
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 9 külalist