Zampolit

Muljeid teenistusest. Nii Eesti väeosades, N Liidus, luures või vastuluures, või hoopis partisanide juures. Kuidas kellelgi juhtunud on.
LeBon
Liige
Postitusi: 539
Liitunud: 29 Juun, 2007 1:50
Kontakt:

Zampolit

Postitus Postitas LeBon »

Laupäevases teledebatis väitis Tarand, et Ansip oli Vene sõjaväes zampolit, peaminister ise justkui üritab teemast kõrvale hiilida, väites, et ta pole seotud sõjaväeluurega - "Ma küll ei kujuta ette, mida oleks sõjaväeluure võinud luurata sõjaväe betoonitehases kruusahunnikute, vanaraua ja betoonblokkide vahel".
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/e ... d=56705094
Kuna endal vanuse tõttu Nõukogude armeega pole kokkupuutumist olnud siis küsiks teadjatelt, et mis asjaoludel zampoliidiks saadi/pandi ja kas oli võimalus ka keelduda (ma saan aru, et Ansip sai üliõpilasena sõjaväekateedrist ohvitseripagunid peale kuna zampolit sai olla ainult ohvitser)? Ja kas zampoliidil oli sisulist kokkupuutumist pigem GRU või KGB-ga arvestades, et esimene oli vist suht salajane organisatsioon?
” Aga miks on Eestis praegu päris palju paremäärmust? Lahendus lihtne: NSVL lipukiri oli: sisult sotsialistlik, vormilt rahvuslik ja nii see NSVL sõna otseses mõttes natsionaalsotsialiste kasvataski. ” Sirje Kingsepp.
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas Karuke »

Kuna endal vanuse tõttu Nõukogude armeega pole kokkupuutumist olnud siis küsiks teadjatelt, et mis asjaoludel zampoliidiks saadi/pandi....
Üldjuhul ikka lõpetati vastava profiiliga sõjakool "высшее политическое училище..."
Luurega klassikalises mõttes neil sellidel küll mingit tegemist ei olnud.
Küll aga vastuluurega "Особый отдел" :D
Nende mängumaa oli isikkooseisu hingekestes ja mõtetes tuhnimine, et tagada soldatite sobilik meelsus ja välja selgitada kahtlased elemendid :write:
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
ants431
Liige
Postitusi: 729
Liitunud: 30 Jaan, 2007 21:54
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas ants431 »

Karuke kirjutas:
Kuna endal vanuse tõttu Nõukogude armeega pole kokkupuutumist olnud siis küsiks teadjatelt, et mis asjaoludel zampoliidiks saadi/pandi....
Üldjuhul ikka lõpetati vastava profiiliga sõjakool "высшее политическое училище..."
Luurega klassikalises mõttes neil sellidel küll mingit tegemist ei olnud.
Küll aga vastuluurega "Особый отдел" :D
Nende mängumaa oli isikkooseisu hingekestes ja mõtetes tuhnimine, et tagada soldatite sobilik meelsus ja välja selgitada kahtlased elemendid :write:
Väga õieti iseloomustatud! Loomulikult oli ka sellel kohal väga erinevaid inimesi. Ehk sobib siia meenutus sampoliidi väiksema venna, veendunud kommunisti ja komissari meenutus oma lahinguteest. Jutustas nii;

Tervis oli halb, palavik kimbutas ja pugesin punkrisse magama. Lesisin lavatsi tagumises osas,et sissetulija ei märkaks. Tulidki kaks tuttavat eesti poissi midagi tooma või viima, mind loomulikult ei näinud ja kirusid omavahel kõigest väest nõukogude võimu ning Stalinit. Loomulikult tegin ettekande aga ega neile midagi muud ei tehtud kui lahutati ära, saadeti eraldi teise roodudesse!
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas kalleb »

zampoliidid olid üldiselt vähemalt majori auastmes libeda jutuga tegelased

üks selline üritas mind kunagi värvata , ta nimelt andis mulle kinosaali võtmed ja ütles et ma olen nüüdsest otvetsvennoi za pokaz hudezestvennoh film ning vastutan korra üle kinosaalis

õnneks formeeriti too raketidivijon enne ümber ja zampoliit saadeti pensile (no välimuse järgi oli ta umbes 65 a vähemalt ja osobenno tuporõloi)

igaljuhul ainus ülesanne mille edukalt täisin oli sõita trammiga 4 peatust linna poole ning osta zampoliidi poolt antud raha eest lukk kinosaalile (mis küll pärast osutus praagiks ,st seda sai igasuguse võtma ja kruvikeerajaga lahti-kinni kuid tollest apsust olin targu vait)

üldiselt nad pidasid tobedaid ja tüütuid jutlusi meie partei võitudest ja roiskuva kapitalimi pahedest

osad võitlesid ka mittemäärustekohaste suhetega

aga politzajatije oli väga mõnus koht kus sai oma mõtteid mõlgutada ja kirjasid kodustele kirjutada

vahepeal küll hakkas major jaurama et potsemu pishes--

siis kiire vastus et konspiktiruju , tovarish major

see vastu et potsemu nemetskimi bukvami

mina vastu et ainult neid tunnengi

siis oli molodets -rad staratsa ja uuesti kirja kirjutama

aga jah ega neid ei sallinud nii sõdurid ega ka ohvitserid
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas kalleb »

zampoliit on lahtiseletatult zamestitel komandira tsasti po polititsekii vospitanija

neid väeosa komandöri otseseid asendajaid oli veel

1)natsalnik staba
2)zampolit
3)zampovoruzeniju
4)zampotõl

nimekiri on tähtsuse järjekorras

väeosa komandöri rivist väljalangemise puhul hakkas väeosa juhtima staabiülem jne
EOD
Liige
Postitusi: 4694
Liitunud: 12 Jaan, 2006 15:57
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas EOD »

Zampolit - komandöri asetäitja poliitalal. Pataljoni (ning muude sama taseme üksuste, nagu divisjoni) ja ka polgu taseme ametikoht. Diviisis oli juba poliitosakond.
Varem oli vastav ametikoht politruk - poliitjuht.
Ja nõukaaja lõpus kaotati sellised tegelased ära ning tuli asemele kasvataja.
Pataljonis majori ning polgus alampolkovniku koht, kuid seda koosseisu järgi. Tegelik auaste võis ka madalam olla.
Aga ülesandeks jah sõdalastes kommunistliku ideoloogia külvamine ja kui pinnas liiga kõva, siis eriosakonda koputamine. Kuigi see näitas tegelikult tema enda saamatust ja seetõttu targem poliittöötaja sellega üle ei pingutanud.
Kasutaja avatar
hillart
Liige
Postitusi: 3281
Liitunud: 07 Jaan, 2005 15:02
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas hillart »

Ma arvan, et Tarand kasutas seda ametinimetust (zampolit) lihtsalt valesti. See amet pole mitte selline, missugust kaadriükuses reservlastele anti. Pigem ikka kaadriohvitseri rida. Nagu nimetuski ütleb - ülema asetäitja poliitalal. Vastutas kasvatustöö, meelsuse ja muu sarnase sahmerdamise eest. EKV-s on selleks kaplanid. Ja polnud neil zampolitidel mingit tegemist eelpoolnimetatud kolmetäheliste riiklike organisatsioonidega.
Üldjuhul ikka lõpetati vastava profiiliga sõjakool "высшее политическое училище..."
Üldiselt mitte alati. Nii mõnedki mehed isegi Eestis said poliitohvitseri nimetuse erinevate kordusõppustel läbitud kursuste järgselt. Kusjuures need mehed polnud eelnevalt isegi KP-s mitte (ja peale seda kursust samuti mitte). Polnud mitte nende otsustada need kursused, või siis see, mis kordusõppusejärgselt sõjaväepiletisse kirjutati. Paar sellist endiseaegset nn. reservlasest poliitohvitseri, keda tunnen, on isegi EKV kaadris praegu. Ja nad on igati väärt mehed. See kunagine märkus sõjaväpiletis pole kohe kindlasti selline kaalikas põhjus, mille alusel neid mehi nüüd lintšima hakata.
Võib vägagi olla, et midagi sarnast oli ka Ansipiga. Igati usutav versioon asjade käigust, kui arvestada tema toonast tsiviilelu ametit ja tegevust.
Postitusi lugedes kasuta kôigepealt oma aju (NB!! peaaju) HOMO SAPIENS !!! (e. foorumlane)

Stellung halten und sterben!!
Karuke
Liige
Postitusi: 1445
Liitunud: 12 Veebr, 2006 19:49
Asukoht: Stockholm
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas Karuke »

hillart kirjutas:
Üldjuhul ikka lõpetati vastava profiiliga sõjakool "высшее политическое училище..."
Üldiselt mitte alati. Nii mõnedki mehed isegi Eestis said poliitohvitseri nimetuse erinevate kordusõppustel läbitud kursuste järgselt..

Kordusõppuslased on omaette teema. :D
Ma pidasin silmas rohkem "kaadrizampoliite"
Mitte millal vaid miks?
KÕIK KARUKESTEST
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas Lemet »

zampoliidid olid üldiselt vähemalt majori auastmes libeda jutuga tegelased
Mida juttu...et lõpetasid näiteks Jägalas kõrgema ehitusvägede poliitkooli ja said kohe majoriks...puhake jalga. Roodu sampoliit oli ikka leitnandi-vanemleitnandi koht. Aga see Ansipi teema on Tarandil küll parema jala suurest varbast imetud- mainitud väeosa sampoliidi ametikohad olidki Tartu Ülikooli lõpetanud ja seejärel komsomoli-parteiorganites karjääri teinud seltsimeestele sooja äraolemist võimaldav plats. Ja ei olnud neil mingit luuramisvõimalust seal. Meelsuseuuringud...mida seal uurida, kui valdav osa isikkoosseisust oli formeeritud sellesama sampoliidi(küll mitte Ansipi, üks teine majanduse lõpetanud seltsimees) sõnul põhimõttel "Mägikišlakk, metsik išakk..." ja kišlaki keelt vaevalt maatõugu komsomolitöötajad mõikasid. Kui maha arvata mõned spetsiifilised väljendid... Aga kaks aastat teenis ära ja vanemleitnandiks sai kah. Ja ka mul endal oli poolteist aastat roodu sampoliidiks Lvovi ülikooli jumal teab mis eriala lõpetanud vanemleitnant, kes kapteniks pidi saama. Tume nagu lumelabidas, minust jäi ta sinna maha kindlas teadmises, et "pjat štuk pljahhoi" ongi igati määrustikupärane karistus...nii et polnud see kohe kindlasti vaid kaadripoliittöötajate rida, laialdaselt kasutati ka reserv"ohvitsere".
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas kalleb »

ma mõtlesin divisjoni zampoliiti , meil nimelt teisi zampoliite polnud (oli küll üks leitnant kes tegeles komsomolimaksude kogumisega )
Lemet
Liige
Postitusi: 19914
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas Lemet »

Juhul, kui teil oli seal rota ohranõ, siis oli seal ka raudpolt roodukomandör ja selle asetäitja poliitalal. Roodu komandör kapten või major ja sampoliit vanemleitnant. Diviosjonides tõepoolest vist ei olnud :scratch: , väeosa komandör oli polkovnik ja sampoliit oli alampolkovnik, staabiülem aga vaid major. Iseenesest pikantne seis- major peaks kamandama alampolkovnikut... Ja meelsuse ja muu sihukese kauge kaaregagi luuramist meenutavaga tegeles osobist.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
kalleb
Liige
Postitusi: 5343
Liitunud: 27 Mai, 2005 22:55
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas kalleb »

rota ohrano polnud

ossobist oli vanemleitnant aga kõik kartsid teada rohkem kui väeosa alampolkovnikust komandöri
johnbull
Liige
Postitusi: 470
Liitunud: 07 Jaan, 2007 0:59
Asukoht: Saaremaa
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas johnbull »

sellisel ametikohal olev mees pidi olema ise piisavalt punast ajupesu saanud
ja pesi ise ka hoolsalt alamate päid punase värviga.... :write:
iga punapiletikandja seda kohta ka ei saanud koolitus pidi ikka ka olema!!
niiet ansip ikka kommu mis kommu.... :wall:
vaevalt et ta parteist lahkus....
ja see hetkeolukorra kiitmine (ehkki olukord on tegelt s.tt) see on tal zampoliidi ajast .... las lollid rabelevad...äkki läheb paremaks....
Ajalugu kirjutavad alati võitjad, ja kaotanud poolte ajalugu kuulub osalejate kahanevale ringile.
(Joachim Peiper)
ants431
Liige
Postitusi: 729
Liitunud: 30 Jaan, 2007 21:54
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas ants431 »

johnbull kirjutas:sellisel ametikohal olev mees pidi olema ise piisavalt punast ajupesu saanud
ja pesi ise ka hoolsalt alamate päid punase värviga.... :write:
iga punapiletikandja seda kohta ka ei saanud koolitus pidi ikka ka olema!!
niiet ansip ikka kommu mis kommu.... :wall:
vaevalt et ta parteist lahkus....
ja see hetkeolukorra kiitmine (ehkki olukord on tegelt s.tt) see on tal zampoliidi ajast .... las lollid rabelevad...äkki läheb paremaks....
Stalini aeg kontrolliti punast värvi põhjalikult. Hiljen toimus vaikne evolutsioon, võimule hiilisid karjeristid kui nutikamad ja ka inimlikumad. Punast värvi olid nad ainult siis kui vaja ja nii palju kui vaja. Võimaluse korral aitasid nad ka partorgideks ja sampoliitikuteks samuti omasuguseid targemaid kes kommunismi ainult sõnades kiitsid ja oma seltskonda liigse usuga alt ei vedanud. Kui tarka polnud võtta, siis pandi hästi loll ja laisk, kellest polnud ohtu. Loll ja agar on teatavasti kõige suurem õnnetus.
Meenutage tuntud kooli tegelast Maurust kes võttis usuõpetana tööle inimese kes rääkis väga huvitavalt maailma ajdest ja mitte piiblist. Usu õpetamine oli aga tsaari aeg kohustuslik nagu NLiidus kommunismi õpetamine. Ei maksnud tõsiselt võtta vaid võis mööda hiilida. :P
KT
Liige
Postitusi: 51
Liitunud: 26 Veebr, 2009 12:05
Kontakt:

Re: Zampolit

Postitus Postitas KT »

nagu ikka, oli zampoliti ameti pidajateks väga eri tõugu mehi. oli mõistlikke vendi, kes võtsid asju kerge pohhuismiga, kuid leidus ka teistsuguseid.

utsebka zampolit ei jäänudki meelde, ju ta siis millegi erilisega hakkama ei saanud.

esimene laev, mille peal teenisin, kandis oma pardal hoopis teistsugust frukti. 3.järgu kapteni kraadis mees võis muidu isegi täiesti asjalikku juttu ajada ning noori ta hoidis. kui jutt aga läks ideoloogilisele pinnale, tabas seltsimeest eranditult iga kord vaimustusepuhang, mis pahatihti lõppes millegi ekstaatilisega. vahutavad suunurgad ja kergelt hullumeelne pilk oli leebem variant. juhtus aga jutuks tulema imperialismi salakaval sepitsus, vehkis suurt kasvu mees rusikatega, nagu oleks onu Sam ise ta nina ees ja kolmas maailmasõda kohe algamas.

teist laeva oli aga õnnistatud suisa tõpraloomaga. kapten-leitnandi pagunites isend liikus enamasti kikivarvul, üritades nurga taga pealt kuulata ning ootamatu selja-taha-ilmumisega "õiget" efekti saavutada.

mina, kes ma valvepostil tihtipeale kodust-saadetud Noorust lugesin või muud arusaamatut (loe: vaenulikku) kirjandust tudeerisin, sattusin mehe erilise pahelise armastuse objektiks. et millegi muuga karistada ta eriti ei osanud, siis pidin mitu korda nädalas zampoliti kajuti ukse taga tund aega ustaavi õppima ning siis valitud palasid ette kandma.

kuna mu meelest oli tegu aga üsna ajutu ja tulutu tegevusega, siis viisin vaese mehe rafineeritud alatusega ahastuse äärele. nimelt sain laeva kaptenilt (kes kah zampoliti pidevat spioneerimist eriti ei sallinud) loa kasutada märkmikku. iga ustaavi paragrahvi kohta oli selles märksõna või kaks ning neid vaadates suutsin zampoliti masenduseks kõike nagu linnuke ette siristada. "õppimise" kohustusest ma keelduda ei saanud, nii nokkisin siis iga kord tunnikese kajuti ukse taga nina ning õigel kellaajal astusin vahva-sõdur-Šveiki püüdlikkusega poliit-jupikese kajutisse ja kandsin valjuhäälselt ette kasvõi kogu ustaavi, endal märkmik nagu lauluraamat näpu vahel õieli.

zampolit ei jätnud aga jonni. kuna olin alati pagunipaeltest keeldunud, paludes selle asemel end autasustada mõne vaba päevaga vms, siis tekkis tal oma meelest geniaalne plaan. ilma vastuvaidlemist sallimata omistas ta mulle umbes kuu aega enne demobiliseerimist vanemmadruse aukraadi.

asja pool-perversne konks oli aga selles, et paela tahtis ta mu pagunile selleks, et saaks seda ... rivi ees maha kiskuda! nii mõni päev enne kojulaskmist juhtuski. mina olin juba ohates pagunid vormil ära vahetanud, kui hommikusel rivistusel hõikas zampolit mind välja. pisike ja haiglaselt kõhna mees, kes mulle vaevu rinnuni ulatus, rääkis midagi "nõukogude madrusele kohatust käitumisest" ja rebis selle esimese ja ainuma paela mu õlgadelt maha.

seltsimees zampolidi maailmas oli ilmselt tegu ülima häbiga. või veel, vaene vennike (s.t. mina) pidin nüüd ju ilma ühegi auastmeta ja rivi ees karistatuna maale minema! mäherdune oli aga mehikese jahmatus, kui ma üle näo naeratades "spasibo!" ütlesin. seda jultumust ta üle ei elanud ning laskis mul viimased päevad rahus laevas olla, olles ilmselt otsustanud, et nii hukkaläinud inimlooma ei päästa enam isegi tema isalik hool:)
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline