VF Kindralstaabi ülem Makarov astus hiljaaegu üles rea kõlavate avaldustega. Muuhulgas kuulutas ta, et ei välista suuremõõdulise sõja saabumist, sealhulgas ka tuumarelva kasutamisega. Tavapäraselt on võetud arvata, et tuumarelv kui selline pole mitte niivõrd suure sõja ähvardus, kuivõrd just selle takistamiseks mõeldud vahend- peale selle ilmumist pole suurriikide vahel pea poole sajandi jooksul toimunud suuri sõdu. Kas tuumasõda on tõenäoline ja mida pidas sellega silmas kindral Makarov, seletas Geopoliitiliste Probleemide Akadeemia viitse-president, sõjateaduste doktor Konstantin Sivkov.
"Кui räägitakse tuumarelva kasutamise võimatusest, peetakse silmas selle massilist kasutamist, mis viib inimtsivilisatsiooni jaoks pöördumatute katastroofiliste tagajärgedeni. Mis aga puutub tuumalöökidesse, nagu seda teostati Hiroshima ja Nagasaki pihta, siis sellist tuumasõda pole keegi "ära muutnud". Tuumarelv võib olla täiesti vabalt kasutatav piiratud koguses sihiga hirmutada tuumarelva mitteomavat vaenlast ning sundimaks teda vastu võtma agressori jaoks vajalikke poliitilisi otsuseid. Kindral Makarov pidas silmas just sellist varianti.
Peale selle võib taktikaline tuumarelv leida kasutust ka tingimustes, kus püstitatud ülesande lahendamine muude vahenditega osutub võimatuks. Tingimused selliseks kasutamiseks on tänasel päeval juba välja kujunenud. Esiteks elab lääne tsivilisatsioon üle sügavaimat kriisi, mille üheks osaks on majanduskriis. Sellest väljatulek on võimalik kas sotsiaalse korra muutmise teel või Lääne järelvalve kehtestamise teel maailma ressursside üle.
Esimest teed me juba näeme. Läänt vapustavad sisuliselt revolutsioonieelsed rahutused. Teist teed võib näha katsetes hõivata Iraan ja Afganistan, mida peetakse juba kõigi poolt sisuliseks läbikukkumiseks. Märgatavad on samuti katsed araabia maailmas endale sobivate režiimide võimuleaitamiseks, kuid ka see viib ennustamatute tulemusteni, kuna võimule saavad islamistid, mitte aga lääne pooldajad. Sellistes tingimustes ei jää Läänele üle muud kui tuumarelva kasutuselevõtt.
Esimeseks kohaks, kus see võib olla kasutusele võetud, võib olla Iraan. Iraani tuumakompleksi otsustav likvideerimine tavarelvastuse abil on võimatu. Iisrael ja USA ei oma selleks hädavajalikku sõjalist platsdarmi, millelt tegutsedes nad saaksid seda ülesannet lahendada. Vajalik on suure vahemaa, ligi 2000 km ületamine, mis Iisraeli õhujõudude jaoks on võimatu. Pole kindel, et neid lubatakse lennata läbi Jordaania ning seda enam läbi Süüria õhuruumi. Mis omakorda tähendab, et tuleks rajada koridor läbi nende riikide õhukaitsesüsteemide, mis aga tähendaks sõda mitte üksnes Iraani, vaid ka Jordaania ja Süüriaga, mis pole Iisraelile jõukohane.
Ka ameeriklased ei suuda luua taktikalise lennuväe gruppi koosseisuga vähemalt 500 masinat, et lahendada ülesannet Iraanis. Nad võivad küll kohale saata 5-6 lennukikandjat, kuid sellise jõuga pole siiski võimalik Iraani võita, nagu seda demonstreeris kogemus Liibüa situatsioonis.Peale selle asub enamus Iraani tuumaprogrammi objekte salajastes hoonetes ning on tavarelvadele kättesaamatud. Sestap ei jäägi Läänel üle muud võimalust, kui taktikalise tuumarelva kasutamine. Oht selleks on viimaste aastate jooksul järsult kasvanud. Seda pidaski Kindralstaabi ülem Makarov silmas."
http://topwar.ru/8626-konstantin-sivkov ... enyal.html