Tsiteeri:
Tean niipalju, et 30.04.12 peaksin olema Tapal
Võimalik... 29. alustab ka suurtükivägi minuteada RÕK-iga allohvitseridele.
Isiklikult SA ametikohta vist viimaste andmetega päris täpselt ei mäletagi, aga ei näe ka probleemi. Üksus nagunii teada ja teen, mida vaja. Minujaoks vahet pole. Tööpuudust tõelise mopi korral ammugi mitte.
Mis aega teeninud rahva reservüksuses segaminiajamisse puutub, siis isiklikult olen sellele väga vastu. Üks mure on, et reservüksuste komplekteerimine on minumeelest käinud esmalt lööktööna - kes kuskilt kätte saadud, ametisse kinnistatud. Peaasi, et nimekiri täis ja saab kõrgemale ette ära kanda. Meenutab pisut küüditamise plaani.
Mida aeg edasi, seda süsteemsemaks asi peaks muutuma.
Oluline on, et ajateenistuses õpetatavad ja reservis komplekteeritavad üksused-allüksused (isegi koondised) oleksid enam-vähem sama struktuuriga ja muidugi protseduuridega. Nii saab reservväelasi tõsta ühest üksusest teise regulaarselt rühmade-kompaniide kaupa. Minu arusaamisel on selles osas veel palju vaevanägemist ja standardiseerimist. Saan aru, et aegadega inimesed struktuurist kaovad ja tuleb teha korrektuure, kuid seda on võimalik teha ka ühtlaselt.
Lambinäited oleksid, et kui jalaväebrigaad, kuhu ajateenija esmalt reservväelaseks jääb, on näiteks u 6000 hinge, siis KRK koosseis, kuhu ta pärast edasi arvatakse, peaks sisaldama täpselt samu üksusenimetusi ja nende arve, aga olema näiteks u 4500. Brigaadi x pataljon on näiteks 800 hinge, KRK oma täpselt samade kompaniide-rühmadega, aga u 600 hinge. Nii oleme ette arvestanud ka reservisikkoosseisu loomuliku kaoga, aga säilitanud ajateenistuses välja õpetatud rühmade-kompaniide tuumikud.
Lisaks peaksid kõik meie kääbusarmee sama liigi/taseme üksused ja koondised olema universaalsed ja ühtlustatud protseduuride-eeskirjadega (SOP, ÜTE). Kannatab teha rahuldaval määral isegi juhul, kui relvastus on natuke erinev. Peab lihtsalt oskama õigeid sõnu kasutades ja laiemalt mõeldes ühisosa kirja panna. Praegu see minuteada nii ei ole. Igale üksusele ja koondisele üritatakse kangekaelselt leiutada jalgratast.
Oleks minu teha, võtaks KRK-de ja selle üksuste tegevusteks praktiliselt 1:1 üle kõik brigaadis aegadega välja töötatud, testitud ja arendatud tegevused ja plangid. Samuti struktuurid (eelmainitud vähendusega). Mida universaalsem ja arusaadavam, seda, paindlikum ning toimivam. Eriti reservväele mõeldes. Loogilisem oleks (eriti reservohvitseride ja -allohvitseridele puhul) tuletada nädala-paarisel RÕK-il meelde nagu ajateenistuses õpitu, kui hakata kõike ümber õppima?
