Mis objektiga tegu? (Keila-Joa)

Kindlusehitised. Teed, sadamad ja lennuväljad. Kasarmud ja linnakud.
Maalinnad ja linnused. Kõik militaararhitektuurist.
Vasta
Aspelund
Liige
Postitusi: 1141
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Mis objektiga tegu? (Keila-Joa)

Postitus Postitas Aspelund »

Kunagi lennukiga Tallinna lennuvälja sihtides jäi silma, et Türisalu panga taga on midagi, mis meenutaks justkui osaliselt mullaga kaetud lennuvälja. Suur (raja?)number paistis veel kenasti lennukiaknasse.

Maaameti kaardipangas sealset piirkonda uurides jäi silma aga miski muu objekt. Millega tegu?

Pilt

Sorry, kui sellest varem siin juttu olnud.

Asp
Kasutaja avatar
Ogre
Liige
Postitusi: 242
Liitunud: 17 Apr, 2005 8:06
Kontakt:

Postitus Postitas Ogre »

Näita ikka pilti kah.
Aspelund
Liige
Postitusi: 1141
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Postitus Postitas Aspelund »

Oma teada lisasin lingi küll, aga ju siis ei paista.

Äkki näeb siit: http://www.pildid.ee/albums/userpics/11 ... objekt.jpg

Asp
Mercher
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 29 Sept, 2004 18:08
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Mercher »

Pildi järgi vaadates peaks tegemist olema Keila-Joa raketibaasiga....Ma ei saa aga päris täpselt aru, millist osa sa arvad olevat kaetud lennuväli...? :roll:
We're all God's people
[img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan2.gif[/img]
Aspelund
Liige
Postitusi: 1141
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Postitus Postitas Aspelund »

Ju siis nägin ma lennukiaknast välja vahtides midagi valesti.

Case closed.

Asp
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Lennuväli oli seal tõesti - kuni u 1960. aastani.
soadf
Liige
Postitusi: 1194
Liitunud: 03 Mär, 2005 23:15
Asukoht: Kuressaare
Kontakt:

Postitus Postitas soadf »

seal vist on lennuki angaarid ka alles.
Mercher
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 29 Sept, 2004 18:08
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas Mercher »

Kapral Karu kirjutas:Lennuväli oli seal tõesti - kuni u 1960. aastani.
Oskad äkkis seletada täpsemalt, kus see seal oli? Ma olen ise päris mitu korda selle territooriumi (raketibaasi oma siis) läbi käinud, kuid pole lennuvälja küll silmanud.... Muidugi, äkki ma lihtsalt ei oska vaadata :oops: Ja mis otstarbeline see lennuväli oli? Ma eeldan, et sõjaline? Ning sellisel juhul - miks just selle raketibaasi juures oli lennuväli, kui tavaliselt raketibaaside juurde (vähemalt minu teadmiste järgi) neid ei kuulunud? Aga ma võin ka eksida... :?
We're all God's people
[img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan2.gif[/img]
maradör
Liige
Postitusi: 172
Liitunud: 06 Sept, 2004 11:01
Kontakt:

Postitus Postitas maradör »

loogilselt võttes ongi nii, et kuni 60ndate aastateni oli seal lennuväli ning 60ndate raketiajastu saabudes ehitati samale teritooriumile raketibaas ja lennuväli likvideeriti. Nagu kaardil näha on osad positsioonid just lennurajal.

Angaar seal nüüd tänasel päeval küll pole näinud. Enamus rajatisi pärineb seal hilisemast ajast mil S-200 tüüpi raketid seal asusid.
Kapral Karu
Moderaator
Postitusi: 1133
Liitunud: 14 Dets, 2004 13:44
Kontakt:

Postitus Postitas Kapral Karu »

Aspelund Postitatud: 20 Juun 2005 4:28 pm:
Suur (raja?)number paistis veel kenasti lennukiaknasse.


Kas on meeles, mis number see oli? Ja kus see täpsemalt oli? Ja millal? Äkki oli see hoopis kopteriplats, neil olid numbrid peal?

Lennuväli oli seal vist meridiaanisihiline, juhtimistorn peaks veel alles olema (divisjonidest Vääna pool). 1950-tel oli seal hävituslennuväediviisi polk ja veel vähemalt 4-5 väeosa.
Aspelund
Liige
Postitusi: 1141
Liitunud: 04 Mai, 2005 10:45
Kontakt:

Postitus Postitas Aspelund »

Kahjuks enam ei mäleta numbrit, nägin seda aastal 2001. Igatahes Stockholmist tuleva lennuki aknast välja vaadates jäi täpselt mulje, justkui paistaks vana maandumisraja kate. Ise imestasin veel, et ei tea seal ühtegi lennuvälja olnud olevat.

Asp


Kapral Karu kirjutas:


Kas on meeles, mis number see oli? Ja kus see täpsemalt oli? Ja millal? Äkki oli see hoopis kopteriplats, neil olid numbrid peal?

Lennuväli oli seal vist meridiaanisihiline, juhtimistorn peaks veel alles olema (divisjonidest Vääna pool). 1950-tel oli seal hävituslennuväediviisi polk ja veel vähemalt 4-5 väeosa.[/quote]
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5559
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Mis objektiga tegu? (Keila-Joa)

Postitus Postitas toomas tyrk »

Upitaks veidi vanat teema. Tekkis nimelt huvi saada veid selgust selle Keila-Joa lennuvälja asjus. Nimelt tahaks teada, millal see täpselt loodi ning mis lennuüksused seal on paiknenud. Kui kellelgi on sellekohast infi või vanaisade mälestusi - ärge hoidke vaka all.

Vene foorumites kolades ning otsingut kasutades on õnnestunud nii palju kokku korjata.

Keila Joa lennuväli asus 2 km asulast idapoole. Stardirada oli terasplaatidest kattega. Rada oli suunaga mere poole, praktiliselt risti rannajoonega. Raja lõpust kuni ca 30-meetrise pangani oli umbes 500 m. Selles vahes oli ka veel maantee.

50-ndail baseerus Keila Joal 572. hävituslennuväe polk. See oli enne seda asunud Pärnus ning Ämaris ning Keila Joale kolis ilmselt 1953. a. Polk lendas MiG-15bis hävituslennukeil ning seda kuni lõpuni välja. Algul allus polk 90. hävituslennuväe diviisile, mille juhatus oli samuti asunud Keila Joal. 1958. a. aga diviisi juhtkond saadeti laiali ning kõik selle polgud hakkasid alluma otse Tallinna õhukaitse diviisile (14. õhukaitse diviis).

572. hävituslennuväe polk saadeti omakorda laiali 1960. a. märtsis ning seejärel seadsid end Keila-Joas sisse õhutõrjeraketid.

Nii et kas on kellelgi andmeid, mis üksus(ed) paikensid Keila Joal varem? Millal lennuväli rajati? Või oligi 572. IAP esimene üksus seal lennuväljal?
hundu1
Liige
Postitusi: 31
Liitunud: 22 Sept, 2005 12:03
Kontakt:

Re: Mis objektiga tegu? (Keila-Joa)

Postitus Postitas hundu1 »

14. PVO diviis veteranidel on oma koduleht.
http://14dpvo.ucoz.ru/

veidike varasemast ajaloost:
http://14dpvo.ucoz.ru/index/0-4
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist