Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Raamatud, ajakirjad, muud trükis ilmunud materjalid. Filmid. Webilehed. Muud kohad kust infot ammutada...
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas andrus »

Võtsin ise vabaduse endale uus teema teha.
Seni kirjutatud:
Jalutu kirjutas::dont_know:
Ei tea kuidas alustada :scratch:
Raamat on... aga pealkiri on jama... Vildakas ühesõnaga.
Vaadake ise ja otsustage. Sisu natuke on ja samas pole. Viiteid-allikaid ka pole...
Selle raha eest? :crying:
http://pood.rahvaraamat.ee/raamatud/tal ... 41/1399457
metssiga kirjutas:Kui sa vinguda tahad, siis parem kirjuta ise raamat. Sellel raamatul on palju vigu (nt kaanepilt on nimetatud Wehrmachti soomusmasinaks, mis on tegelikult ÕT liikurmasin, ilma mingi soomuseta), aga raamat ise on siiamaani ja esimene Tallinna lahingust. Jah, nimelt Tallinna lahingust.
Jalutu kirjutas: 8)
Vinguda ma ei oska ega taha...

Paari aasta eest sõnastas Arvi Liiva ajakirjanduses postulaadi, mis sobiks ka siia:
Ajaloolane Laar on eksinud...
Asi see nüüd ajaloolastel taaskord sama tembuga hakkama pole saada? 8)

Raamat jah, on justkui ühe lahingu kohta aga no tee või tina - raamatus on kõike muud kordades rohkem kui sellest "lahingust". Kes ei usu, loeb ise leheküljed kokku. Kes natuke usub - vaatab sisukorrast. Kes usub, see loeb edasi...

Tegelikult on see kõik eraldi teemat väärt ja sobiks teise foorumi otsa.

Mis veel. Seda et raamat ei ole esimene ...
...aga raamat ise on siiamaani ja esimene Tallinna lahingust. Jah, nimelt Tallinna lahingust.
Esimest lihtsalt ei tõlgitud maakeelde. Aga osta sai poest veel hiljaaegu:
http://www.ozon.ru/context/detail/id/22507398/
Borja kirjutas:Ostsin ka selle raamatu ära ja loen praegu. Ei ole nõus virinaga siin üleval - raamatul pole häda kedagi. Käib küll ja sobib igati senise tühja augu täiteks minu Eesti lähisõjaajaloo raamatute riiulisse.
Ning olgu ka öeldud, et ma tegelt ei ole üldse Mati ÕUNa "vändrast saelaudade" põhimõttel tuleva toodangu fänn :|
andrus kirjutas:Kinnitan et pealkiri on eksitav. Konkreetselt Tallinna ründamisest augusti viimasel dekaadil on suhteliselt vähe juttu. Tegelikult võiks vist seda pidada 1996.a. ilmunud Õuna raamatu Võitlused Läänemerel suvi 1941 parandatud uustrükiks. Lisatud suhteliselt rohkesti pilte, tekstiosa on minu tagasihoidliku arvamuse kohaselt uuendatud seevastu liiga vähe.
Borja kirjutas: Pealkiri ei ole eksitav.
Punaarmee käigu pealt improviseeritud Tallinna 1941.a kaitseoperatsioon kätkeb endas loomulikult oluliselt rohkem, kui lihtsalt püssipaugutamine kusagil Harku kandis või Bekkeri sadamate piirkonnas.

See, et raamatus on firma Mati ÕUN & Co varasemate üllitiste copy-paste´t, on omaette jutt. See lihtsalt ongi selle ühemehefirma stiil :|
Jalutu kirjutas:Borja, tee eraldi teema ja selgita - miks Sina nii arvad. Võimalik, et Sul on õigus. Loodetavasti saad uuet teemat lahtikirjutades ise aru, et eksid...
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas andrus »

Borja, ava raamat sisukorra kohalt, lk.5:
seal on kirjas, et peatükk 2, Tallinna lahing 20-28.august hõlmab leheküljed 25 kuni 68. Raamatu viimane lehekülg on 144. Minu arvates on ühe peatüki pealkiri raamatu pealkirjana pisut eksitav, eriti kui see peatükk võtab ca 30% raamatu mahust ja jääb alla mereevakuatsiooni peatükkide kogumahule.

Pealegi, (parandatagu mind kui ma eksin) Juminda miinilahingu lahingu kohta ilmus ka ju mõni aasta tagasi eraldi raamat, seal kasutati isegi vist juba Zubkovi materjale?
Bodyguard
Liige
Postitusi: 273
Liitunud: 14 Dets, 2008 17:54
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Bodyguard »

Aga kas riiulisse ostmist väärib?
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Jalutu »

Raske öelda, kõik on suhteline. Ilmselgelt ühtegi sellenimelise pealkirjaga raamatut lähematel aastatel ei trükita... või ehk pisut parandatud versioonis 2 trükk.
Soovitan vaadata küsimust pragmaatilisest seisukohast-kas riiulis ruumi on? Kas rahakott kannatab? Muuseas, aasta pärast saad poole hinna eest...
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Bodyguard kirjutas:Aga kas riiulisse ostmist väärib?
Väärib küll.

See siin mõnede poolt hurjutet raamat avab tegelt esmakordselt Tallinna 1941.a kaitsmise-vallutamise OPERATSIOONI KOGU DIMENSIOONI - s.t kirjeldab klassikalist ühendrelvaliikide lahingut, milline algas Tallinna // Lääne-Eesti äralõikamisega Ida-Eestist // Venemaast ning lõppes Tallinnast meritsi põgenenud punalaevastiku konvoi hävitamisega Juminda miinilahingus.

Selle sakslaste pealetungioperatsiooni eripära ilmselt selles oligi, et tal olid hästi eristuvad algus ja lõpp aga peaaegu puudus keskne põhiosa. Elik siis Tallinna vallutamine sakslaste poolt seisneski Tallinna piirkonna äralõikamises ning sellele järgnenud punalaevastiku konvoi kottimises - ilma et Tallinnast oleks sealjuures saanud mingit eel-Stalingradi.
Kahtlemata oli siin improvisatsiooni nii ründajatel kui kaitsjatel aga üks on täiesti kindel - Tallinna operatsioonis sakslased TULID TOIME ühendrelvaliigi lahingu rakendamisega ja sovetid EI TULNUD TOIME (mistap jäidki ära ka "kangelaslikud" tänavalahingud Tallinnas :lol: ).
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Jalutu »

Mnjah. Joint tasemele ma ei küüni... ja sikatiivseid jooke ka ei tahaks manustama hakata...

Kummardus Borja meelekindluse ees, kuid ... muigama võtab. Ei midagi isiklikku.
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Jalutu »

Teen asja ühendrelvaliikide spetsile pisut lihtsamaks:

Mina kirjutasin:
Raamat on... aga pealkiri on jama... Vildakas ühesõnaga.
Mina kirjutasin:
Raamat jah, on justkui ühe lahingu kohta aga no tee või tina - raamatus on kõike muud kordades rohkem kui sellest "lahingust".
Borja kirjutas:
Pealkiri ei ole eksitav.
Punaarmee käigu pealt improviseeritud Tallinna 1941.a kaitseoperatsioon kätkeb endas loomulikult oluliselt rohkem, kui lihtsalt püssipaugutamine kusagil Harku kandis või Bekkeri sadamate piirkonnas.
Mina kirjutasin:
Borja, tee eraldi teema ja selgita - miks Sina nii arvad. Võimalik, et Sul on õigus. Loodetavasti saad uuet teemat lahtikirjutades ise aru, et eksid...
Selle asemel, et selgitada oma varasemat seisukohta - Pealkiri ei ole eksitav. - sain ma lugeda ühendatud relvaliikidest jne.

Mis see siis nüüd on? Jõulud alles kestavad või on raske aru saada?
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Jalutu kirjutas:Selle asemel, et selgitada oma varasemat seisukohta - Pealkiri ei ole eksitav. - sain ma lugeda ühendatud relvaliikidest jne.
Nomisssma teha saan kui sa "Joint tasemele ei küüni" :dont_know:

Loodetavasti ei ole ka siin nii lapsikuid tegelasi, kes arvavad et ühendrelvaliikide lahing tekkis alles siis, kui amid Joint-mõiste käibele lasksid :mrgreen:
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Jalutu
Liige
Postitusi: 772
Liitunud: 29 Dets, 2012 19:55
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Jalutu »

No ja see on kogu selgitus oma ämbrile?
[i]Aga lapsed on Teil toredad![/i]
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

Jalutu kirjutas:No ja see on kogu selgitus oma ämbrile?
Ämber on kusagil sinu kujutelmades ja (vist) keset sinu igavlevat argipäeva...
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas andrus »

Ma saan aru, et "pealkiri on eksitav" väidet Borja enam ei vaidlusta. Seetõttu algaski uus jutt "Tallinna operatsioonist".

Ilu on muidugi vaataja silmades, aga ma ei tahaks hästi uskuda, et sakslaste pealetung Baltimaades ja Eesti kahekslõikamine toimus Tallinna vallutamise nimel. Tundub kuidagi lahja eesmärk. See oleks nagu väita, et Moskva, Stalingradi ja Kurski lahingud on nõukogude poole löögid tiival, et siduda sakslaste jõude kõrvalisel rindel ja peamine eesmärk oli neil jällegi Tallinn.

Ja see esmakordne avamine eesti keeles - kas Borja on lugenud "Võitlused Läänemerel suvi 1941"? Mulle tundus sealne käsitlus küllaltki samaväärne käesoleva teosega. Seega peaks vist too 1996.a. ilmunud raamat üks esimesi olema, mis peale Eesti taasiseseisvumist ilmus? Muuseas tollel raamatul oli tore alapealkiri "Legende, oletusi ja veidi tõttki võitlustest Läänemerel, ta rannikul ja saarel". Uues trükis on see millegipärast ära jäetud :)
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas andrus »

Osa 10. laskurkorpuse aruandest, äkki mõnes järgmises trükis saab kasutatud:
00000007.jpg
00000008.jpg
00000009.jpg
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas andrus »

00000010.jpg
00000011.jpg
00000012.jpg
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas andrus »

00000013.jpg
00000014.jpg
00000015.jpg
andrus
Liige
Postitusi: 4332
Liitunud: 02 Juul, 2004 11:39
Kontakt:

Re: Õun, Ojalo: Tallinna lahing 1941

Postitus Postitas andrus »

00000016.jpg
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist