Katjuuša

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
r2r
Liige
Postitusi: 40
Liitunud: 04 Jaan, 2005 12:07
Kontakt:

Postitus Postitas r2r »

VANA LÖUKOER kirjutas:kahju,et osad inimesed siin foorumis on pimedusega löödud ja usuvad siiani anektooti punastest "VABASTAJATEST" ja "KULTUURI TOOJATEST"
teile üks lihtne nöuanne - visake oma 1950.aastal välja antud ajaloo öpikud minema ja ärge kuulake vene veterane...
osad inimesed - mina vis k.a.
:D
Nonii. Reaktiivmürskude esimsed katsetusaed olid läbi viidud Venemaal 1930'te alguses. Uuringud viidi läbi ka varem. Siis ka märati põhikaliibrid - 82 mm ja 132 mm. Ja neid mürske tehti hoopis lennuväe jaoks. Kaliibrid 82mm ja 132mm tekkisid tänu püssirohulaengute mõõtmetele, mis olid tollal 24mm. Kui panna seitse 24-millimeetrilisi laenkukomplekti tsilindrilisse põlengukambisse, viimase läbimõõt tuleb 72mm, kaamoraseinte paksus on 5mm, sealt tuleb 82mm (72+5+5). Sarnasel kombel kujunes välja ka kaliiber 132mm.
Esimesed laskmised (veel maapealsed) mürsuga RS-82 olid tehtud aastal 1929, novembris. Neli kuud hiljem katsetuslendur Muhhin lasi mürsud TRS-82 lennukist U-1. Püsivus oli halb, sest üritati stabiliseerida mürsku pöörlemisega, ja 28-30% energiast sellele pöörlemisele kuluski. Nii jõuti ideeni stabiliserida mürsud tiibstabilisaatoritega. Ringikujuline stabilisaator polnud samuti efektiivne, katsetati stabilisaatoreid läbimõõduga 200, 180,, 160, 140 ja 120 mm. lõpuks valiti stabilisaator 200mm 82mm rakettide jaoks ja 300mm 132mm rakettide jaoks.
1935aastal lasti rakette RS-82 hävituslennukist I-15. ROS-132 (132mm reaktiivmürske) esimest korda lasti aastal 1937 pommituslennukist SB.
Alles hiljem adapteeriti rektiivmürsud laskmisels maapelassest platformist (WW2 ajal need olid põhiliselt lend-lease'itud veoautod)
RS-82, RBS-82 (soomustläbitava lõhkepeaga) (nägin ka BRS-82 lühendit), RS-132 ja RBS-132 (samuti ka BRS-132 kuskil käis läbi) mürsud kasutati WW2 ajal lennukitest I-153, I-16, Il-2, SB jne. Olid ka ROFS-132 (kildfugasslõhkepeaga)

Pean mainima, et reaktiivmürske (teist tüüpi, raske nn. teivasstabilisaatoriga) kasutati ka palju varem - XIXsaj algus, võib meelde tuletada kasvõi Kopenhageni põletamine Nelsoni eskaadri poolt, rakette lasti laevadelt.
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

läti ringvaatel oli näha
W/320 mm Wurfkörper FL50 või Flamm
rakette, http://www.lexikon-der-wehrmacht.de/Waf ... 15-cmNbW41

nüüd ma ei saagi aru, kas uduheitjas kasutati
sama wurfgeräti mürske? wurfkörper 280-320mm
võeti kasutusele 1940.. samamoodu 150mm nebelwerfer. 1940..
võiski olla et lehmaks kutsuti (no offence) wurfkörperi mürske
mida sai lasta ka nebelwerferist.

imho
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ostius »

Eks selle folklooriga on nagu on. Vanarahvas teatavasti ÕS-i ega võõrsõnade leksikoni ei armastanud. Olen kuulnud selliseid rahvapäraseid "termineid" nagu "Stalini orel" ja "Hitleri lehm". Esimene peaks tähistama kaardiväe reaktiivmiinipildujat Katjuuđa ja teine sakslaste kuuetorulist neberwerferit. Nime said nad oma hääle järgi.
Kasutaja avatar
VANA LÖUKOER
Liige
Postitusi: 558
Liitunud: 17 Okt, 2004 17:52
Asukoht: Eestimaa,Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas VANA LÖUKOER »

seda oligi arvata,et russid midagi ise välja ei mötelnud.Lardan,et seal venemaal relvamuuseumis ei ole vist ikka öiged asjad väljas...
VAREMEIST TÖUSEB KÄTTEMAKS !!!!

MAHA VALGED JUUDID !!!!!!!!
Kasutaja avatar
VANA LÖUKOER
Liige
Postitusi: 558
Liitunud: 17 Okt, 2004 17:52
Asukoht: Eestimaa,Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas VANA LÖUKOER »

kusagilt propagandafilmikesest on hästi jäänud nebeli hääl ja see meenutas töesti muuu muuu muuu häält.lehmad olid nad töesti ja veel missugused lehmad.
VAREMEIST TÖUSEB KÄTTEMAKS !!!!

MAHA VALGED JUUDID !!!!!!!!
Kasutaja avatar
kangelaspioneer
Liige
Postitusi: 1044
Liitunud: 30 Dets, 2004 13:13
Asukoht: Tallinn/Tapa
Kontakt:

Postitus Postitas kangelaspioneer »

Muuseas, pöörake tähelepanu esimesele pildile! Nimelt ei olnud katjuušal teps mitte raudu ega torusid vaid mürsud startisid mööda suunavaid relsse. Samuti oli II maailmasõja perioodil paljude lennukite kantavate reaktiivmürskude ja rakettidega.
r2r
Liige
Postitusi: 40
Liitunud: 04 Jaan, 2005 12:07
Kontakt:

Postitus Postitas r2r »

VANA LÖUKOER kirjutas:seda oligi arvata,et russid midagi ise välja ei mötelnud.Lardan,et seal venemaal relvamuuseumis ei ole vist ikka öiged asjad väljas...
:D :D :D
Su venelastevihkamine pimestab sind. Arvad, nad tegid kõik relvad ühes eksmplaaris muuseumi jaoks?
Kasutaja avatar
hummel
Liige
Postitusi: 2079
Liitunud: 18 Apr, 2004 12:55
Kontakt:

LEHM

Postitus Postitas hummel »

Kasutaja avatar
Totenkopf
Liige
Postitusi: 83
Liitunud: 19 Dets, 2004 14:47
Kontakt:

Gök-Tepe

Postitus Postitas Totenkopf »

Rakettrelvad kui sellised on oi-oi kui vanad asjad.Näiteks kasutasid kindral Skobelevi väed Gök-Tepe vallutamisel 1881.aastal suurtükkidest lastavaid `` rakettmürske.``Arvatavasti kasutati seda tüüpi relvi juba varem.



Pigem esimene massilise kasutusega reaktiivrelv (raketi põhimõttel töötav)
Kasutaja avatar
VANA LÖUKOER
Liige
Postitusi: 558
Liitunud: 17 Okt, 2004 17:52
Asukoht: Eestimaa,Läänemaa
Kontakt:

Postitus Postitas VANA LÖUKOER »

to r2r : Mind lihtslat paneb imestama see,et usud ikka ja stabiilselt venelaste esmaleiutamistesse.Teada on ju ammu need lood,et kes esimesena lendas,kes oli parim relvaleiutaja jne.
mis puutub minu venelastevihkamisse,siis vöin sulle südamerahuga öelda-ma ei vihka neid,lihtsalt nad ei meeldi mulle ...

Ja kahju,et kui sa näed ühes ainsas muuseumis mingeid mürske,kuhu on juurde kirjutatud : "esimene" ,et sa usud ka seda.
Ahjaa,meelde tuli küll üks kindlamaid venkude enda leiutatud asju - konsentratsioonilaagrid...
VAREMEIST TÖUSEB KÄTTEMAKS !!!!

MAHA VALGED JUUDID !!!!!!!!
PriitP
Liige
Postitusi: 121
Liitunud: 14 Dets, 2004 16:18
Kontakt:

Postitus Postitas PriitP »

Nõikogude tehnika ikka "не уступала, а по некоторым свойствам и превышала"

"Боевые корабли, построенные в предвоенные годы, особенно в течение второй пятилетки, по своим качествам не уступали построенным в тот же период кораблям иностранных флотов, а по некоторым тактико-техническим свойствам превосходили их. Так, крейсера типа "Киров", будучи самыми быстроходными кораблями этого класса, обладали в то же время наиболее мощной артиллерией (девять 180-мм орудий). Правда, эти крейсера имели слабое бронирование (50 мм). Лидеры и эскадренные миноносцы, обладая очень высокой скоростью хода, располагали и сильным артиллерийским и торпедным вооружением. Подводные лодки типа "С" и "К" являлись наиболее современными лодками того периода." -- kirjutavad vene sõjajaloolased Atskassov ja Pavlovski.

Uuemal ajal läks moodi: "не имеет мировых аналогов"
r2r
Liige
Postitusi: 40
Liitunud: 04 Jaan, 2005 12:07
Kontakt:

Postitus Postitas r2r »

VANA LÖUKOER kirjutas:to r2r : Mind lihtslat paneb imestama see,et usud ikka ja stabiilselt venelaste esmaleiutamistesse.Teada on ju ammu need lood,et kes esimesena lendas,kes oli parim relvaleiutaja jne.
mis puutub minu venelastevihkamisse,siis vöin sulle südamerahuga öelda-ma ei vihka neid,lihtsalt nad ei meeldi mulle ...

Ja kahju,et kui sa näed ühes ainsas muuseumis mingeid mürske,kuhu on juurde kirjutatud : "esimene" ,et sa usud ka seda.
...
Loe mu kirja, mõtle, siis alles kirjuta vastuse. Katjuša - BM-seeria - ON venelaste konstruktsioon, mitte kusagilt "maha vehitud", nagu mõned uskuda tahaksid. Ma ei väitnud, et venelased leiutasid rakettrelva nagu sellise. Saksa Nebelwerferil on sarnasust vene Katjušaga sama palju, kui Bf109'l Jak-1'ga :) - mõlematel ju üks mootor, kaks tiiba ja kolm ratast :)
Asja on vaja uurida, mitte uskuda. Foorum on info vahetamiseks, mitte legendide loomiseks.
No mõtle sa mees loogiliselt - millal ja mida venelased võiksid sakslastelt varasrtada reaktiivmootorite valdkonnas? Pigem nad oleks varastanud(kui 1920'tel nendel piisavalt hea luure oleks) reaktiivmootoreid vedelkütusega, sest tahkkütüsega rakettmoorite valdkonnas sakslastel tol ajal oli selge mahajäämine.
Uuri asja, kasuta kainet mõistust, siis usu legende...

Muide - peale WW2 venelaste vedelkütusega raketid olid 1:1 koopiad saksa V-2'st. Nii, et - nad kasutasid saksa tehnoloogiat küll (loodan, nüüd saad rahulikult magada :) ) Kuid, kordan, Katjuša - ehtne vene värk.

P.S. suurtükiväemuuseume olen näinud rohkem kui üks :wink: Nii Euroopas kui USA's.
Kasutaja avatar
ostius
Liige
Postitusi: 299
Liitunud: 22 Sept, 2004 15:58
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Postitus Postitas ostius »

Ma ähmaselt mäletan, et hiinlased kasutasid rakette juba mongolite vastu. Nii et vaidlus, kas sakslased või venelased olid esimesed, on kohatu.
Mis puutub kontsentratsioonilaagritesse, siis ka siin on hiinlased muust maailmast ikka aastatuhandete võrra ees. Ei mäleta küll keisri nime, kuid see legismist vaimustatud tegelane pani kõik Qini riigi teisitimõtlejad laagritesse. Õnneks kestis see õudus vaid pool sajandit (230-280 e.m.a.). Esimeste valgetena võtsid kontsentratsioonilaagird tarvitusele britid. Nad ei suutnud nimelt buuride partisane kätte saada ja sulgesid seetõttu naised, lapsed ja vanurid laagritesse. Ei saagi täpselt aru miks: kas kättemaksuks, pantvangideks või näljutamiseks. Igatahes meetod töötas: varustajatest ilma jäänud mehed pidid alla andma. Ilmasõja ajal võitlesid juba osad buurid brittide poolel.
sturmkommando
Liige
Postitusi: 371
Liitunud: 16 Veebr, 2004 15:30
Asukoht: siin-seal
Kontakt:

Postitus Postitas sturmkommando »

kellel on inffi,
kas wurfkörperi "lehmad" olid identsed N-werferi omadega?
Nebelwerferil oli elektriline süüde,
operaator keeras käepidet millel oli 6 asetust,
laskmise intervall 2 sek. korraga ei tohtinud
"lehmi" lendu lasta kuna see gaasilaine oleks
selle kaadrevärgi uppi lükanud või "kursilt kõrvale"
Wurfköperi omadel on näha aga süütenööri.

igas tahes sai nendega nalja ka,
kui Nebelwerferi meeskond näiteks
vähe "mööda pani" said teised kõvasti hirnuda,
sest lehmad jätsid iseloomuliku suitsujälje.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 22 külalist