Soomusvesti valimine

Kõik mis puutub ülejäänud militaarvarustusse...
Vasta
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Madis22 »

PASGT, juutide ja saksa killuvestid on välja töötatud peatama või oluliselt pidurdama enamust kilde, mis lahinguväljal sõdurit ohustavad. Keegi ei kahtle, et kaks korda paksem kilde peatav plaat on tõhusam. Küsimus on selles, et kas see mõni lisa protsent (võibolla isegi kümme lisa protsenti) peatatud kilde on väärt seda lisakaalu. Tõenäosus sõjas püstolikuuli läbi surra on ülejäänud variantidega võrreldes niivõrd väike, et killuvesti kuulipidavus ei vääri tegelikult eraldi arutelu.

Kui kedagi killuvestide ajalugu lähemalt huvitab, siis panen mõneks ajaks siia ühe interneedusest leitud raamatu. Leheküljel 18 kirjeldatakse Korea sõja ajal väljatöötatud nailonist killuvesti toimet: Peatab .45 Thompsoni kuuli, kõik USA käsigranaadi killud 3 jala kauguselt ja 75% 81mm miini kildudest 10 jala kauguselt. Seda siis nailon mitte veel kevlar sisuga vest.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Statistika järgi on kuuliplaadid ka kaunis mõttetud, ometigi neid kasutatakse ja järjest rohkem.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Madis22 »

Kuuliplaate kasutatakse, sest erinevalt (suht) konventsionaalsest sõjast, mis meid ähvardab, kus sõdurid reeglina otsivad varju vaenalse pilgu ja otsetulerelvade eest ning haavadest vaid neljandiku põhjustavad kuulid, sõditakse täna ebakonventsionaalsetes linnatingimustes, kus kontakti vaenlasega otsitakse iseennast märklauaks seades ning vaenlase rünnakut oodates. Ei rutta ka mina oma kuulivesti lattu tagasi andma, vaid säästan seda juhuks, kui on vaja linnatingimustes domineerimis-patrullides käia, kontroll-läbilaske-punkte mehitada või hallil ajal objektikaitses olla.
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Leo
Liige
Postitusi: 3322
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Leo »

Seoses Norra M97 killuvestide ja kuulivestide levimisega Kaitseliidus on mul selline tagasihoidlik palve, et kas keegi voiks nendest vestidest ka fotod teha ja siia riputad? Netist ma selliseid ei leidnud, ilmselt väikese riigi väikese armee kaitsevestid ei ole eriti pildile jäänud. M97 on tavaline selle ajajärgi vest, kui kylma soja killuveste ei peetud enam piisavateks, sest Jugoslaavia ja muude rahuvalvete puhul oli ka juhusliku kuuli oht reaalne, samas väikestes ja tihti elukutselistest soduritest koosnevates yksustes oli iga voitleja oluline. Siis hakati kaitsevestidele lisama kuulikindlaid plaate ja munadekaitseid, et kaitstav kehapind oleks voimalikult suur. Mone aasta pärast, eriti Iraagi ja Afgaani kuumadel suvedel raskete vestidega kypsedes hakati hindama modulaarseid kaitseveste, kus sai vastavalt ohuhinnangule ja ylesandele elemente lisada voi ära votta.

Igatahes on tegemist märkimisväärse arenguga kaitseliitlaste isikukaitsevahendite arengus, kui lahingyksustele suudetakse yksuste kaupa kaitsevestid välja anda. Kuulikindlad plaadid on eriti olulised hallil ajal, kui peamine oht on diversandi poolt selga lastud kuul, kuid ma muidu oleks moistlik neid kanda. Ukrainlaste kogemus on see, et ka kehva kaitsevest on parem kui yldse mitte midagi ning need, kellel on kuulikindlad plaadid olemas, neid ka reeglina kannavad. Lisakaal on muidugi mitu kilo, kuid keha harjub sellega mone päeva jooksul, siis loppevad igasugu selja- ja kaelavalud ära.

See kaitsevestide arengu raamat on väga huvitav lugemine. Mulle on kergelt arusaamatu, miks on uute kaitsevestide pehmete plaatide kaitseklassi standardiks vaikimisi saanud IIIA, mul endal on ka selline. Vestide valmistajad on pohjendanud seda klientide sooviga ja klientide argumendid on stiilis "nii on alati tehtud!". Pohimotteliselt on tegemist väga olulise erinevusega nii kaalus kui kaitsekihtide arvus. Killuvestiks, mis sekundaarselt kaitseks kandjat ka 9 Para kuuli eest, sobiks väga hästi ka NIJ IIA klassi kaitsevest. Samas näiteks Soome Verseidag sellist väga ohukest vesti eriti ei valmistagi sest kliendid soovivad seda väga harva, tavalised on klassi II ja IIIA vestid, kus väikese riiete all kantava kaitsevesti kaal voib koikuda 1 kg piires materjalist ja kaitsest olenevalt, näiteks 1,5-2,5 kg. 9 Para ei suuda ka pikemast rauast lastuna saavutad ayle 600 J energiat, samas kui IIIA kaitseb 1000+ J energiaga 44 Magnumi kuuli eest. Vestivalmistajad pohjendavad tugevama kaitseklassiga vestide soosimist ka sellega, et need vestid on ehitatud tugevusvaruga, s.t. kudede trauma tabamise korral on oluliselt väiksem ja kui vesti kaitsematerjal aja jooksul pudedamaks muutub, on paksu vesti kaitseklassi ikkagi piisav. See on ka väga oluline argument, sest armee kaitsevestid on reeglina kasutuses aastakymneid.

Kui mul oleks kasutada kuulikindlate plaatidega kaitsevest ja tavaline killuvest, siis ma soosiks kindlasti esimest, isegi kui see on moned kilod raskem. Kui kuuliohtu ei ole, saab kovad plaadid alati paari liigutusega eemaldada voi kui on vaja kuhugi erit kergelt ja kiiresti luurama minna, siis tuleb kogu vest maha jätta. Kuuliplaatide kasutamine kaitsva sirmina on päris loll raiskamine, sest kaitseplaatidest on kasu peamiselt siis, kui need on vestiga seljas ja elutähtsate organite ees. Kui veste on rohkem kui vaja, siis voib killuvestidega auto kasti vooderdada, et tekkiks autos istudes jalgade ja alaselja killukaitse, mida kaisevest katab halvasti.
Kasutaja avatar
A-ruudus
Liige
Postitusi: 340
Liitunud: 19 Mär, 2006 18:15
Asukoht: Pealinn
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas A-ruudus »

Norra vestidega kaitseliitlased "Põhjatähel". Kui kubemelapaka olemasolu välja arvata, näib nende turviste lõige kangesti BW killuka sarnane.

(Pilt pärit KL Tallinna maleva lehelt Facebookis)
Manused
KL-ased norra killuvestidega.jpg
KL-ased norra killuvestidega.jpg (394.92 KiB) Vaadatud 3934 korda
Viimati muutis A-ruudus, 04 Jaan, 2016 18:16, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
TangoViktor
Liige
Postitusi: 285
Liitunud: 08 Jaan, 2014 10:51
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas TangoViktor »

Minu oma.
Manused
WP_20151219_005.jpg
Puhkeala on selline koht, kuhu sa mataks l*tsi.
Leo
Liige
Postitusi: 3322
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Leo »

Selle ajastu kaitsevestid olid tihti sarnase ehituseha, pildil on soomlastel M05 kaitsevesti vanem mudel, uuemad on digikamo kandva osaga, käib yhe ola pealt lahti. Kui oigesti mäletan, siis sellel mudelil sai munadekaitse plaadi kropsuriidega kyljest ära votta, oli olemas ka selline mudel, millel käis munadekatse vesti sisse peitu, kui seda ei vajanud.
Manused
15200a.jpg
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Norra vestil pole kubemekaitses kõva plaati, mis on tegelikult miinus, sest nagu ikka pikematel meestel vest õigele kõrgusele tõstetuna jätab naba päris paljaks (ka fotol on näha).
Killukrae ja õlekaitsed (võrdle uue KV vestiga!) on minu silmis kõva pluss.
Siin on erinevad vaated - sakslased 90ndatel seda kasutasid, hiljem mitte, USA omadel polnud algusest peale.
See, et vestil mingeid molle-teemasid pole, on ajastu pärast, sakslased kasutasid ka 90ndatel vestil veel Koppelset 95 kinnitusi (sellist plastikust konksud nagu BW rakmetel).
Norra vestidega kaitseliitlased "Põhjakonnal".
Väga kahtlane.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
alban
Liige
Postitusi: 1208
Liitunud: 11 Veebr, 2005 17:01
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas alban »

Põhjatäht oli selle õppuse nimi millelt vestidega malevlaste pildid pärit on.
Kasutaja avatar
TangoViktor
Liige
Postitusi: 285
Liitunud: 08 Jaan, 2014 10:51
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas TangoViktor »

Kapten Trumm kirjutas:Norra vestil pole kubemekaitses kõva plaati, mis on tegelikult miinus, sest nagu ikka pikematel meestel vest õigele kõrgusele tõstetuna jätab naba päris paljaks (ka fotol on näha).
Killukrae ja õlekaitsed (võrdle uue KV vestiga!) on minu silmis kõva pluss.
Siin on erinevad vaated - sakslased 90ndatel seda kasutasid, hiljem mitte, USA omadel polnud algusest peale.
See, et vestil mingeid molle-teemasid pole, on ajastu pärast, sakslased kasutasid ka 90ndatel vestil veel Koppelset 95 kinnitusi (sellist plastikust konksud nagu BW rakmetel).

Tegu on minu vestiga, minust pikemal mehel. Minul isiklikult on ta umbes natukene vöökohast allapool. ehk mitte liiga madalal, et kummardudes segaks ja teisalt mitte liiga kõrgel, et naba "paljas" oleks.
Puhkeala on selline koht, kuhu sa mataks l*tsi.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kuuliplaate kasutatakse, sest erinevalt (suht) konventsionaalsest sõjast, mis meid ähvardab, kus sõdurid reeglina otsivad varju vaenalse pilgu ja otsetulerelvade eest ning haavadest vaid neljandiku põhjustavad kuulid, sõditakse täna ebakonventsionaalsetes linnatingimustes, kus kontakti vaenlasega otsitakse iseennast märklauaks seades ning vaenlase rünnakut oodates. Ei rutta ka mina oma kuulivesti lattu tagasi andma, vaid säästan seda juhuks, kui on vaja linnatingimustes domineerimis-patrullides käia, kontroll-läbilaske-punkte mehitada või hallil ajal objektikaitses olla.
Minu kogemus näitab, et 90% "vastase" kinnitatud tapmistest (vahekohtuniku kinnitatud) tegid TL-id.
TL-id sihivad erinevalt sõjafilmidest mitte pähe, vaid keha keskpunkti. Üle 300 m õla, reie, pea jne tabamine on suht meistriklass juba.
Mina soovitaks plaatidega tulla. :)
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Madis22
Liige
Postitusi: 1476
Liitunud: 09 Mär, 2005 14:11
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Madis22 »

Minu kogemus laservestidega näitas, et 90% tabamustest lasti flankeerivalt positsioonilt. Kandke ainult kuulikindlaid küljeplaate, neist piisab :write:
The laws of physics is more what you'd call 'guidelines' than actual rules.
Leo
Liige
Postitusi: 3322
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Soomusvesti valimine

Postitus Postitas Leo »

Tähelepanekud nii flankeeriva tule kui täpsuslaskurite tegevuse kohta on oiged. Brittidel oli 1 saade, kus katsetati erinevate relvasysteemide efektiivsust ja näidati pollu peale pandud ohupallide peal, et flankeerivalt positsioonilt saab neid kiiremini ja väiksema padrunikuluga tabada. Huvitav on see, et ryndav yksus keskendub tavaliselt eest tulevale kuulirahele ja kui onnestub KP voi TL flankeerivale positsioonile sokutada, kus on koige parem laskesektor, siis saab vastasele väga palju kahju teha.

Linnalahingus on reaalsed laskekaugused automaadist monikymmend meetrit, sest reeglina sööstetakse varje tagant varje taha ja lastakse eriti sihtimata nurga tagant voi yle varje. Täpsuslaskuritel on linnalahingus tähtis roll ja muidugi eelistatakse lasta nähtavale vastasele keset keret, sest osaliselt nähtavale vastasele on lihtsalt palju raskem pihta saada. 1 km kauguselt kappavale ratsanikule pähe lastakse ainult filmis. Reaalsem on lasta linnalahingus kuni 500 m kaugusele, olenevalt laskesektorist, seega tasub linnas eelistada poolautomaatseid täpsusrelvi. Nimetatud pohjustel on ka kuulikindlatest plaatidest palju abi.
RomeoLima
Uudistaja
Postitusi: 9
Liitunud: 03 Jaan, 2016 21:37
Kontakt:

Re: Molle taktikalised vestid

Postitus Postitas RomeoLima »

Ei hakanud uut teemat tegema.

Nimelt otsin sobivat MOLLE-süsteemiga plaadikandjat siingi foorumis aktiivset arutelu tekitanud terasplaatidele. Netist leidsin CADPAT-laiguga isendi, mis sobiks hästi ka meie digilaiguga - https://www.invadergear.com/p/en/Mod-Ca ... 9549/1039/

Kas kellelgi antud firma toodetega kogemusi või oskab midagi paremat soovitada?
seiklus
Liige
Postitusi: 1534
Liitunud: 20 Veebr, 2005 21:04
Kontakt:

Re: Molle taktikalised vestid

Postitus Postitas seiklus »

Olen neid invadergeari asju katsunud. Selline säästuvarustus, mis paistab vakstust tehtud olema. Kui mängid rollimänge, siis ehk kannatab mõne mängu ära mängida. Kui tahad päris kuuliplaadid sisse panna, siis ära seda ettevõtet vaata.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Holz00 ja 2 külalist