www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 25 Nov, 2020 23:15

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]
Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 1420 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 95  Järgmine
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 18:51 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Dets, 2009 23:35
Postitusi: 240
Transpordisektor saab varem või hiljem löögi. 10. a pärast ei ole selliseid autojuhtide masse vaja, see on ka selge, arvestades isejuhtivate masinate tehnoloogia tõenäolist kiiret levikut.

Ok, oletame, et haisuküsimus on tegelikult ka põhjendamatu ja "jura", siis ma tahaksin selle kohta näha selget seisukohavõtmist tehase arendajate poolt, kasvõi viisil, et tahame teha tehase vot umbes sellise tehnoloogiaga, mille puhul lenduvate ainete määr on tehase juurest 100 m nii ja nii palju, 10 km nii ja nii palju ja 35 km eemal nii ja nii palju. Seni pole sellele jurale ju vastust tulnud. Mul on lihtsa inimese lihtne mure, mida peaks olema kerge ümber lükata, aga seda pole juhtunud. Jätame siis selle haisu sinnapaika. Arutleme selle üle, et miks senini pole arendajad suutnud kasutatavate tehnoloogiat välja valida, või vähemalt variante esitleda, et meil on sellised valikud, mille puhul saastemäärad on vot sellised ja sellised ning muud omadused sellised ja sellised. Ma ei usu, et tänapäevaseid tselluloositootmistehnoloogiaid on sadu. Räägitakse ümmargust juttu väärindamisest ja 200. töökohast (mis tähendab, et mingi kasutatav tehnoloogia on ikkagi teada siis, kui teatakse vajamineva tööjõu määra?).

Ja ikkagi, mulle ei meeldi, et riigifirma juba eelkokkuleppeid teeb ja avalikult pooldava seisukoha on võtnud, kuigi avalikult teadaolevad lähteandmed on algelised. RMK ei ole ka kuidagi mõista andnud, et nad raiemahtusid ei kavatse tõsta tehase valmides.

Mis puudutab rohelist energiat, siis uuemad lahendused on juba majanduslikult konkurentsivõimelised põlevkivi ning kivisöe kõrval. Millegi pärast USA uus valitsus on otsustanud kivisöetööstust hakata subsideerima ja Eesti valitsus on ka aeg-ajalt Eesti Energiale ebaausate konkurentsieeliste loomisega tegelenud, siis ei ole arendustööl suurt mõtet jah. Nö roheenergia ei suuda kogu energiatarbimist niikuinii katta, aga mingite tossutajate kunstlikult hinges hoidmine on probleem. Minu meelest peaks Eesti mõtlema toorium-tuumaelektrijaama planeerimisele, ehitamisele Sillamäe või Paldiski piirkonda, saaks ka jääksoojus kasutatud. Nagu teadmamehed hindavad, siis energatootmises on kasulik mitmekesisus - soojustootmises soojuspumba kasutamine + näiteks tuulegeneraatorilt vajamineva elektri tootmine + kohtkütteallikad suuremate külmade jaoks või elektrikatkestuse puhuks.

_________________
otsin puude taga metsa


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 18:52 
Foorumil
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 21577
Asukoht: Viljandimaa
Olen nõus, see Tartu vangla vaenamine oli tõesti mõttetu kiun. Aga sellest ei saa nüüd ka järeldust teha, et mistahes suurprojektidele vastu häält tõstmine seda oleks.

Ma ei ole diskussiooni väga jälginud, aga kuskilt on kõrva jäänud, et tehast tahetakse ehitada Tartust ülesvoolu. Kas see on õige?

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 19:17 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 28 Juul, 2005 16:35
Postitusi: 30100
Allavoolu langeks paljud vastuargumendid ära, ka hais kui seda on - lihtsalt Eestis on valdavad läänepoolsed tuuled. Ka ka linna reostushirmud.
Näha muidugi on, et tänased tehase käilakujud võivad olla kõvad tegijad erialal, kui suhtlus ei paista seal tugevam külg olema.
Umbes nagu Sõõrukas, et teeb küll ja kõvasti, ainult suhtlus on selline, et nalja saab kõvasti. :D

Väike visuaalne näide ka metsade suurest hävitamisest Eestis, isegi nõuka röövmajandus ei suutnud.
Pilt
Äkki on peavoolu eduraport??

_________________
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 20:23 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 4961
mäger kirjutas:
Arutleme selle üle, et miks senini pole arendajad suutnud kasutatavate tehnoloogiat välja valida, või vähemalt variante esitleda, et meil on sellised valikud, mille puhul saastemäärad on vot sellised ja sellised ning muud omadused sellised ja sellised. Ma ei usu, et tänapäevaseid tselluloositootmistehnoloogiaid on sadu. Räägitakse ümmargust juttu väärindamisest ja 200. töökohast (mis tähendab, et mingi kasutatav tehnoloogia on ikkagi teada siis, kui teatakse vajamineva tööjõu määra?).

Ma küll ei kurda info edastamise probleemide pärast. Probleem võib olla ka selles, et oodatakse infot, mida veel ei ole.

Estfor´il on täiesti toimiv koduleht, kõigi võtmetegelaste emailid ja mobiilid avalikud. Võta ja loe. Kui veel küsimusi on, siis küsi üle..

http://biorefinery.ee/tehasest/
Nagu aeg-realt näha, siis 2017 kuni 2019 toimub
Tsiteeri:
Keskkonnamõjude uurimine ja hindamine, asukoha planeerimine ja valik, keskkonnalubade taotlused, avalikud arutelud, tehnoloogiate analüüs ja valik.

Seega saab täpsest tehnoloogiast rääkida aastal 2019, millele on tegelikult planeeritud ka investeerimisotsuse tegemine. Et kas tegelikult tehast tuleb või ei tulegi.

Põhimõtteliselt ma olen 100% selle poolt, et seda sorti puidurafineerimisettevõte Eestisse tuleb. Aga põhimõtted võivad väga vähe väärt olla praeguse kahaneva paberituru tingimustes. Sarnase tehnoloogiaga (ja ka tselluloosi baasil) toodetakse ka mitmesuguseid muid puidust väärindatud tooteid. Näiteks iselagunevad plastikud jms. Kui aga nõudlus paberi järele jätkuvalt langeb, nafta hind jääb madalaks, siis võib lähitulevikus olla see perspektiiv, et olemasolevad tselluloositehased rahuldavad suuresti selle nõudluse ära. Vajadusel profileeritakse/ehitatakse midagi ringi. Ning see kõik on oluliselt odavam uue tehase rajamisest.

Nii et minu isikliku arvamuse kohaselt on Estfori tegijad ikkagi oma ala entusiastid ja tulevikku vaatavad visionäärid, keda praegu pekstakse ilmaasjata. Kas nende visioon ka tegelikult (lähiajal) realiseerub selgub aga ilmselt aastal 2019.

Mis puutub aga puidu importimisse, siis seda on Eesti kogu aeg teinud. Juba nõuka ajal saeti Eestis rohkem lauda kui sobivat palki meie metsadest lõigati. Sama on jätkunud tänase päevani. Mingil tipphetkel enne masu tõi Stora Enso 40% saeveskites lõigatavast palgist Venemaalt sisse. Praegu ilmselt enam mitte nii palju. Osa saeveskeid on kinni pandud. Venemaa on palkidele kehtestanud tollid, sealt enam eriti vist ei tooda enam. Lätist aga tuleb ikka veel...

Nagu juba enne viidatud - paberipuu on see probleemne valdkond. Seda tuleb metsast oluliselt rohkem kui Eestis seda kuhugi panna on.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 20:34 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 4961
Et väga üksluiseks ei läheks - vähe teisest valdkonnast ka eduraportöörlust...

Tsiteeri:
Eesti tööstuse üheks probleemiks peetakse suurt allhangete osakaalu. Sajandipikkuse masinaehituse traditsiooniga Paide ettevõte PMP, mis samuti siiani suuresti allhankeid teinud, kasvatas möödunud aastal oluliselt just omatoodangut.

Osaühingu PMP mullune käive oli 7,4 miljonit eurot, millest kolmveerand tuli allhanketöödest. Eelmisel aastal kasvas omatoodangu maht 90 protsenti, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on põhiliselt HUMUS kaubamärgi all toodetavad ehitussektorile ja põllumajandussektorile mõeldud haagised, mis lähevad väga suures osas Rootsi turule, teiseks on meil üks põhilisi turge Norra ja ka Eesti turule müüme," kommenteeris OÜ PMT omatoodangu müügijuht Kristjan Kõljalg.


https://www.err.ee/681410/paide-masinae ... angu-mahtu


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 21:32 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Nov, 2015 21:03
Postitusi: 57
Väide, et loodav puidurafineerimistehas võtab sadamatelt töö ära ei ole päris pädev. Nimelt tuleb toodang ikkagi välja vedada, osaliselt raudteel osa ka sadamatest. Kodulehelt lugesin mina välja, et luuakse siiski 200 töökohta tehases ja 700 tekib kaudselt kogu tootmise ahelasse. Paberipuidu osakaal hakkab lähikümnenditel kindlasti kasvama, sest harvendusraieikka jõuavad intensiivsema metsaraie tagajärjel tekkinud noored metsad. Seega on sellist tehast meile väga vaja. 90-tel veeti korralik palgi ümarmaterjal välja, sest polnud seda kuskil väärindada. loodetavasti ei pea me enam sellist priiskamist nägema, see on ikka arengumaa käitumine. Praegu läheb kogu palgimaterjal Eestis kasutusse, kohalik inimene saab tööd, riik saab maksud. Ja siia teemasse hästi sobiv artikkel eriti neile, kes kardavad, et mets saab otsa ja kõik on kole halvasti: https://maaelu.postimees.ee/4386871/sta ... =fb_social


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 22:01 
Eemal
Liige

Liitunud: 20 Jaan, 2011 21:47
Postitusi: 459
maailm on vist muutunud. vanasti räägiti, et tselluloosi keetmine võimaldab hädaga rämpsust mingitki kasu saada. raamist saadud materjali müük oli ikka kordades kasumlikum. nüüd austet kapten väidab vastupidist. no äkki siis ongi.
metsanduse protsent ka kõrgeks kasvanud. kuigi vist suisa siinsamas foorumis puust ja punaseks meetodil selgeks tehtud, et see suur protsendinummer paljuski õhust koosneb.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 22:04 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 4961
hm, rafineeritud puit, ükskõik mis kujul teda siis Eestist välja viima hakatakse, saab olema oma mahult oluliselt väiksem võrreldes selle toormaterjaliga, mis tema tegemiseks sinna sisse pannakse. Seega väljaveetava ainese maht igal juhul väheneb.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 22:17 
Eemal
Site Admin
Kasutaja avatar

Liitunud: 16 Dets, 2003 12:32
Postitusi: 4961
diesel kirjutas:
maailm on vist muutunud. vanasti räägiti, et tselluloosi keetmine võimaldab hädaga rämpsust mingitki kasu saada. raamist saadud materjali müük oli ikka kordades kasumlikum. nüüd austet kapten väidab vastupidist. no äkki siis ongi.

Ma võin kirjutada oma "kodufirma" ehk Stora Enso näitel.

Pikka aega oli Stora Enso puhtalt "paberifirma". Selles mõttes, et suurem osa kasumist tuli paberist. Mina tulin siia tööle mingi 13 aastat tagasi. Ja siis kohe peale seda oli selline moment, kus Soomes pandi suurem osa saeveskitest lihtsalt päeva pealt kinni. See oli firma sees suht suur šokk, sest seni oli kõlanud rohkem lööklause "Stora Enso - hired to retire" ja siis lõpetati suur osa "sotsiaalprojektist" lihtsalt ära.

Tänasel päeval on olukord kardinaalselt muutunud - paberi tootmine väheneb pidevalt ning kõiksugu muud puidu väärindamise meetodid tõusevad järjest rohkem hinda. Ka see klassikaline palgi lauaks ja prussiks saagimine (pluss igasugu lisatöötlused selle otsa). Ning ka need uued moodsad plastid jms.

Eestis on saeveskid olnud kogu aeg kasumlikud. Ilmselt suuresti ka tänu madalametele tööjõu kuludele. Aga nagu juba eespool mainisin - ka Eestis on saeveskeid vähemaks jäänud.

Ja lõpuks "full discloser", nagu tänapäeval kombeks. Minu tööandjale oleks ilmselt parem, kui seda rafineerimistehast Eestisse ei tuleks. Üks konkurent vähem ning paberipuidu hind siit ostmiseks madalam. Minu isiklik seisukoht - nagu ka eespool väljendatud - Eestile oleks see parem, kui selline tehas siin oleks. Ja keegi ei keela minul seda arvamust ka siinkohal väljendamast. Kuigi - minu isiklik sissetulek (vähemasti aastapreemia näol, mis on seotud SE majandustulemustega) võib väheneda.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 22:49 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Dets, 2006 22:43
Postitusi: 10525
Asukoht: Metsas / Ämbris
Kapten Trumm kirjutas:
Väike visuaalne näide ka metsade suurest hävitamisest Eestis, isegi nõuka röövmajandus ei suutnud.
Pilt
Äkki on peavoolu eduraport??


Metsamaa ei = mets
Metsamaa suuruse tõmblemine on osalt tingitud sellest, kuidas on ajas muutunud "metsamaa" definitsioon ja nõuded mingile "maale", et seda "metsamaana" saaks arvele võtta.
diesel kirjutas:
..... kuigi vist suisa siinsamas foorumis puust ja punaseks meetodil selgeks tehtud, et see suur protsendinummer paljuski õhust koosneb.

Oli jah kusagil siin spets teema ja sai seletatud seal mõnda asja.

Edit:
search.php?keywords=Metsamaa&terms=all&author=Fucs&sc=1&sf=all&sk=t&sd=d&sr=posts&st=0&ch=300&t=0&submit=Otsi

_________________
Kohustuslik riigikaitseõpetus väldib hilisemaid ERROR-eid riigikaitses !


Viimati muutis Fucs, 06 Veebr, 2018 23:12, muudetud 1 kord kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 23:01 
Eemal
Liige

Liitunud: 30 Sept, 2015 20:58
Postitusi: 301
Metsamaa alla käib nii täiesti suvaline võpsik ja ka ragelaielank. Pigem näitab antud graafik et haritavat maad on vähemaks jäänud ja see on rohkem kinni kasvanud.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 23:13 
Eemal
Uudistaja

Liitunud: 07 Jaan, 2012 23:33
Postitusi: 18
Ise töötan talviti metsas väljaveotraktori peal. Põhiliselt riigimetsas.
Häid lanke (loe palgimetsa) pole viimased kaks aastat näinud, ammugi vedanud. Selline segamets, 1000 tihust on palki heal juhul 100-300 tihumeetrit. Ülejäänud kolmene paber ja küte.
Isegi metsnik mainis mokaotsast, et head metsad on maha võetud, alles selline ei liha ega kala.
Võibolla on see ainult meie piirkonnas, lõuna Eestis, nii?
Samuti on alla viidud kvaliteedinõudeid, ennevanasti pidid ikka vaatama, et millise noti julged kasepaku hunnikusse panna. Nüüd võib sinna selliseid väntvõlle panna, et silm ka ei pilgu.
Kuusepalgi min läbimõõt algab 6 cm pealt, pikkus alates 3,1 meetrit. Algul mõtlesin, et harvester on kogematta kuusepaberi palgi sisse pudistanud aga oh ei, see pudi on nüüdsest palk.


Viimati muutis tuhajuhan, 06 Veebr, 2018 23:29, muudetud 2 korda kokku.

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 06 Veebr, 2018 23:16 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 12 Dets, 2006 22:43
Postitusi: 10525
Asukoht: Metsas / Ämbris
tuhajuhan kirjutas:
Võibolla on see ainult meie piirkonnas, lõuna Eestis, nii?

Ei.

_________________
Kohustuslik riigikaitseõpetus väldib hilisemaid ERROR-eid riigikaitses !


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2018 1:30 
Eemal
Liige

Liitunud: 18 Juul, 2014 21:49
Postitusi: 4513
See metsamajanduse olukord pigem liigub selles suunas, et seda peenemat prahti, mida puidumassiks või tselluloosiks keeta, saab olema aina rohkem. Üldiselt on võimalik tänapäeval seda haisu vältida. Mingil määral jääb haisema puhastussüsteem, millesarnaseid siis vabriku vastased on käinud nuusutamas ja teinud praegu suure numbri. Aga ka tänased Tartu reovee biopuhastusseadmed haisevad päris kindlasti, Tallinna omad Paljassaares haisevad küll. Aga neid ei ehitatagi Raekoja platsile ja sinna hais ei ulatu, isegi Sitsi mäel pole mina haisu tundnud, ehkki ikka käin piirkonnas tihti.
Üldiselt on järjekordselt vinguviiul käima tõmmatud. Norra on oma naftapumpamisega võtnud mõõtmatult suuremad keskkonnariskid (meenutagem Mehhiko lahte), kuid nad on ka rikkaks saanud. Kui selles riigis elaks norralaste asemel eestlased, siis oleks ta ilmselt endiselt vaene kaluriküla.

_________________
Dona nobis pacem!


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.
PostitusPostitatud: 07 Veebr, 2018 16:37 
Eemal
Liige

Liitunud: 11 Apr, 2010 10:21
Postitusi: 806
Asukoht: LÄÄNEMAA
Tsiteeri:
Akf Kapten Trumm, Sinu korduvalt kasutatav sõna "puukallistajad" on sildistav ja protsessi vastalisi vildakalt näitav. Vaatasin läbi esimesed mõnisada nime tehasevastasele pöördumisele allakirjutanute osas, ei olnud ainult loodus- ja kunstiinimesed. Väga suur osa neist olid omal erialal hästi edasi jõudnud hea analüütilise mõtlemisega inimesed, kellel jah, ilmselt on isiklikud hirmud tehase tagajärgede ees.

Huvitav, et vanasti nõuka ajal andis parteipilet mõistuse ja tarkuse midagi iga asja kohta arvata. Tänapäeval teeb sedasama mõne kõrgkooli diplom või edukus äri alal. 8)
Enda erialast või teaduskompetentsist väljapoole kohe igasugu pöördumistele alla kirjutatakse meelsasti. :evil:
Midagi sarnast juhtus ka hiljutises Reinsalu juhtumis.

_________________
(Üli)koolitamata,aga lugeda kirjutada mõistan.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema See teema on suletud, sa ei saa muuta postitusi või postitada rohkem vastuseid.  [ 1420 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 95  Järgmine

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt