www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 19 Okt, 2018 16:35

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Tee uus teema Vasta teemale  [ 40 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Auastmete saamine ja kaotamine nõuk.armees.
PostitusPostitatud: 08 Mär, 2018 22:27 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

https://www.youtube.com/watch?v=lHIRXs6iH58

ilmselt oligi, isegi telemast paistab

Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  

PostitusPostitatud: 08 Mär, 2018 22:34 
Eemal
Liige

Utsebkas (Gaisini sõjaline lenunndusmehhaanikute kool, suvi 1986) said nooremseersandi paelad automaatselt peale need, kes jäid kooli järgmiste tulijate rühmajuhtideks. Sealt juba sai edasi arenetud auastmeid pidi. Need, kes väeosadesse saadeti said ainult eriala ja paelu ei antud. Vähemalt midagi sellist ei mäleta.
Väeosas olid praktiliselt kõik, kes aasta teeninud vähemalt nooremseersandid. Üksikud lolluste ja vahelejäämistega silma paistnud isikud aga said aasta möödudes vähemalt jefreitori. Auaste tulenes ametikohast ja spetsialisti ametikohaga käis kaasa seersandi auaste. Anti auastmeid igasuguste militaarsete tähtpäevade puhul, millistest puudust ei olnud. Mille järgi või alusel neid tõsteti - seda ei tea. Lihtsalt loeti ports nimesid ette, pandi käskkiri välja ja oligi jälle pael juures.
Ilma jäi nii ametikohast, kui ka paeltest eriti suure lolluse, autoavarii või muu sellise korral. (Joomine ei olnud lennuväes eriti suur rikkumine, aga diviisi või veel kõrgemale juhtkonnale sellega vahelejäämine juba oli.)
Üks autojuht jäi näiteks paeltest ja ametist ilma, kui üritas lennukil kütuseautoga mootorit küljest ära sõita.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Mär, 2018 15:41 
Eemal
Liige

kalleb kirjutas:
https://www.youtube.com/watch?v=lHIRXs6iH58
ilmselt oligi, isegi telemast paistab
Õige! :lol:
Viimane kasarmuhoone enne parki oli meie elamine. Siis oli küll kasarmu taga kitsas kraav/oja ja kohe betoonaed. Varustuse testimisel hakkas masti lähedal aia ääres radiatsiooniloendur alati vaikselt tiksuma. Raadio- mitte radiatsioonikiirgus.

diesel kirjutas:
kuda seda dispatti üldse ametlikult anti? miskit kohtu sarnast ka oli või kelle voli järgi see käis? ...
Dispatti määras sõjakohus ja selle pikkuseks oli kuni 2 aastat. See tähendas seda, et peale kohut katkes ametlik teenistus ja piletisse läks uue väeosa number (dispat). Peale karistuse kandmist saadeti mees väeossa tagasi kus jätkas katkenud teenustesse lõpuni teenimist. Seega maaväes maksimaalsesl 2+2 aastat. Boonuseks oli see, et ainuke märge oli sõjaväepiletis ja isiklikus toimikus puudus tulevikus märge kriminaalkaristusest. Üle 2 aasta läks päris kohtusse ja siis juba vastavalt täie rauaga. Kord polügonil olles viidi meid profülaktikaks üht sellist kohtu istungit vaatama - vanakesed olid hüppes olles ennast segi kamminud ja ühe noore sandiks peksnud.
Meil väeossa saabus minu teenistuse lõpus üks kesk-aasia päritoluga võitleja kes oli kinni 1,5 aastat naiste pesu varguse eest. Tema õnnetuseks oli see sissekukumine just pataljoni ülema naise trussikutega, momendil kui ta ennast nendesse hõõrus... No ülem ussitas maksimumile sellise asja eest. Tuli tagasi ja teenis lõpuni puudu olevad 2 kuud. Õnneks oli selleks hetkeks juba vahetunud uus patül.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Mär, 2018 15:55 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

diesel kirjutas:
kuda seda dispatti üldse ametlikult anti? miskit kohtu sarnast ka oli või kelle voli järgi see käis?
ja mida sõjaväepiletisse kirja pandi? paelte andmine-võtmine vist? aga igasugu karistused ja premeerimised?

Niikaua kui ma siin jokutasin ja mökutasin kirjutas isand mart2 juba vastuse valmis :D
Aga ma jätan oma loometöö alles, sest kaua tehtud kaunikene 8)

Dispatti saadeti tribunali (sõjaväekohtu) otsusega. Taotluse sõjaväeprokuratuurile tegi väeosa ülem.
Sõjaväeprokuratuuris viidi läbi uurimine. Pärast uurimist toimus kohus.
Üldiselt saadeti patustaja peavahti istuma samal ajal, kui väeosa ülem tegi taotluse prokuratuurile ja siis pidi patustajat koos valvemeeskonnaga pidevalt sõidutama prokuratuuri vahet, kuni uurimine käis. Olen vedanud.

Tribunal (sõjaväekohtu koosseis) tegi ka väljasõite otse väeosadesse, kus kohut peeti.
Oli nii kinniseid kui avalikke istungeid.
Avalikud istungid tehti peamiselt siis näitlikustamise ja kasvatuslikel eesmärkidel.
Meil oli pataljonis minu teenimise ajal üks selline avalik väljasõiduistung, kuhu aeti kohale selle toimuise ajal kõik väeosades/pataljonis olevad mehed. Mina ei käinud.

Dispatti sai määrata 3 kuust kuni 2 aastani. 80-ndate lõpus pikendati kaitseministri käskkirjaga seda maksimumaega kuni kolme aastani.

Sõjaväepiletisse ei kirjutatud muud, kui "прохождение действительнои военной службы" lehele väeosa, kuhu saadeti ja seal teenimise aeg.
Samamoodi märgiti sinna iga muu uus väeosa, kui niisama ilma dispatita ühest väeosast teise üle viidi.

Pilt

Ma nüüd uurisin veidi oma mälu värskendamiseks seda reakooseisu auastmete värki dispatiga seoses.
Oli nii, et kui karistus määrati ilma auastme ära võtmiseta, siis võeti dispati ajaks pagunid maha ja kui välja sai, siis taastati endine auaste.
Kui aga määrati liitkaristus, dispat koos degradeerimisega, siis võeti ära auaste ja seda pärast tagasi ei saanud.
Lisaks võidi määrata liitkaristusena nt. komsomolist või parteist väljaheitmine jms.
Samas ei olnud dispat võrdsustatud kriminaalkaristusega, ehk siis tsiviilis jäid paberid ja elulugu n.ö. "puhtaks".

Võis juhtuda ka nii, et sõjaväeprokuratuuri poolt läbi viidav uurimine anti mingi hetk üle tsiviilprokuratuurile (olenes asjaoludest ja rikkumisest/kuritööst).
Siis menetles teemat edasi tsiviilkohus ja patune sai kriminaalkaristuse. Kriminaalkaristuse järgselt aga ei pidanud keegi enam oma teenimata jäänud aega minema tasa teenima, ükskõik kui palju oldi teenitud kohtualla andmise hetkeks.

Üles

PostitusPostitatud: 09 Mär, 2018 20:51 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Et siis soldat oli teenimud 1 aasta maaväes, sooritas mingi kuriteo, istus ära 1 aasta kinnipidamisasutuses ning lasti siis koju ?

Kahtlane et nii oli , ju karistused üle 2 aasta tsiviilkoodeksi järgi said niiviisi küll aga kuni 2 aastani pisteti dispatti siis said veel pärast kahuriliha tagasi, mis sest et moraalselt sandistatuna , see-eest kasvatuslik protsess oli teostatud täie rangusega

Armeesse võeti 80 aastatel ka kriminaalselt karistatud tegelased, meil olid ka mõned mingitest kuritegelikest organisatsioonidest kes tegelesid autovargustega, osad olid tulnud sõjaväkke varjule et kinni ei pandaks, osa olid juba kinni istunud eelnevalt

Üles

PostitusPostitatud: 09 Mär, 2018 20:57 
Eemal
Liige

Tänan veel kord kõiki vastajaid, kuldaväärt meenutused igatahes. Ma ei hakanud uut teemat tegema, aga mul tekkis siit härra Fucs´i jutust edasi üks küsimus. Nimelt väitis Fucs, et nende väeossa toodi mees dispatist oma järelejäänud aega teenima ning seal oli ta siis kuidagi sellises eristaatuses, kus keegi temalt midagi ei nõudnud ja puutuda ei julgenud. Siin on kilndlasti poisse, kelle teenistusaeg jäi sinna vahemikku, kui hakati 88-89 Afgaanist vägesid välja tooma. Ka sealt tulid paljud poisid mitte otse demblisse, vaid oma teenimata aega kuhugi väeossa ära teenima. Nende meeste kohta mul ongi küsmus, kas keegi kohtas ka selliseid tüüpe oma väeoosas. Ma olen kuulnud, et ka nemad saavutasid sellise staatuse, kes sisuliselt võisid ohvitseri sinnasamusesse saata... Või kuidas Teile tundus?

Üles

PostitusPostitatud: 09 Mär, 2018 21:21 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Võ kto?
Mõ dembelja. A tõ kto?
Ja general!!!!
Tože ne huiova...

Üles

PostitusPostitatud: 10 Mär, 2018 20:52 
Eemal
Uudistaja

dude kirjutas:
Tänan veel kord kõiki vastajaid, kuldaväärt meenutused igatahes. Ma ei hakanud uut teemat tegema, aga mul tekkis siit härra Fucs´i jutust edasi üks küsimus. Nimelt väitis Fucs, et nende väeossa toodi mees dispatist oma järelejäänud aega teenima ning seal oli ta siis kuidagi sellises eristaatuses, kus keegi temalt midagi ei nõudnud ja puutuda ei julgenud. Siin on kilndlasti poisse, kelle teenistusaeg jäi sinna vahemikku, kui hakati 88-89 Afgaanist vägesid välja tooma. Ka sealt tulid paljud poisid mitte otse demblisse, vaid oma teenimata aega kuhugi väeossa ära teenima. Nende meeste kohta mul ongi küsmus, kas keegi kohtas ka selliseid tüüpe oma väeoosas. Ma olen kuulnud, et ka nemad saavutasid sellise staatuse, kes sisuliselt võisid ohvitseri sinnasamusesse saata... Või kuidas Teile tundus?

esimene suurem vägede väljaviimine oli 1986 sügisel. 6 motoriseeritud jalaväepolku mingite lepingute alusel, igatahes rahvusvaheline ajakirjandus oli ka kohal ja ajakirjanikke sõidutas meie väeosa LAZ buss Termezist üle piiri Kunduzi ja tagasi, mina UAZ-ga ja kindraliga sabas. need väeosad mis välja toodi ei paigutatud ümber vaid löödi laiali( razformirovali) vastavalt lepingutele( ei oska öelda kellega kokku lepiti) ja ajateenijad peksti ka üle venemaa laiali dlja prodolzenia sluzbu. tehnika kuulus lammutamisele, ja 3 polgu tehnika mis tulid üle sõpruse silla Termezi kaudu maandusid meie väeosas, ja lõigati sõna otseses mõttes koheselt vanarauaks, töö käis 24h kuna mingid tähtajad olla lepingutega paikka pandud. kuna olen kahe vasaku käega siis hetkel ei jaksa rohkem trükkida aga on mida meenutada.... väeosa 33212 , vodidtel komandira

Üles

PostitusPostitatud: 17 Mär, 2018 18:25 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

frantzus kirjutas:
kuna olen kahe vasaku käega siis hetkel ei jaksa rohkem trükkida aga on mida meenutada.... väeosa 33212 , vodidtel komandira

Teine vasak käsi segab? Äkki laseme eemaldada... 8)
Ok, nali. Pakun et peale minu leidub veel hulgaliselt tänulikke kuulajaid, keda vägagi huvitavad Sinu mälestused.
Kui vähegi viitsid - anna tulla!

Üles

PostitusPostitatud: 17 Mär, 2018 19:26 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

#metoo

// nii on tänapäeval moes kirjutada

Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.

Üles

Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 40 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1, 2, 3

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid