Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kaks täpsustust muidu ilusale jutule -
a) sõiduautode arv ja lubade alusel müüdud uute autode arv ei onud üks ja sama. Autosid toodi Venemaalt (ka uusi) päris palju juba 80-ndate keskel, vahetuskaubana liha, kala, metsamataerjali jms. eest. Näiteks kaevurid said osa läbi üleliidulise jaotussüsteemi.
b) sellel ajal (80-ndate keskpaik) oli Žiguli01 müügihind poes 5500 rubla, Moskvitš vähem. Kasutatud žigulli sai sõltuvalt aastast 7000-10000 ruublikuga.
Väheväärtuslikud täpsustused, õigemini tõele mittevastavad.
a) jutt on Eestis arvel olnud eraisikute sõiduautodest, mida ärimine venesse ei puuduta mingit moodi. See arv oli muust "jagamatust" poole suurem. Mis viitab edule plaanimajanduse reeglite täitmisel ja kõrgemale elatustasemele.
b) andmed ziguli hinna kohta on ekslikud, õigemini kallutatud (odavamaks). 2101 ei müüdud uuena 80ndate keskel (see on siis 85 a paiku, võib-olla võis siis veel viimaseid 21011 kuskilt saada), nt 21063 maksis 7800 rubla ja 2109 maksis (1987) 9050 rubla. Jutt on Volga autokaupluse hindadest (meie lähisuguluses oli mõlema auto ost sel perioodil). Täpsemalt öeldes maksis meie 2109 9146 rubla ja 50 kopikat, 9000 on "baashind", 100 on lisatasu metallikvärvi eest ja 46,50 rubla tihtrehvide remondikomplekti eest (autod komplekteeriti lohvita Ex-85 rehvidega). 5000+ rubla eest võis tollal osta ainult uue Izevski 412 moskvitsi (koos tema jubeda kvaliteediga).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Lemet kirjutas:Austet doktori lapsepõlve teemal- sündinuna ise pealt 10 aasta võrra varem, on esimene tähendamine, et rääkida nõukogude lapsepõlvest 80-ndate kontekstis on üpris humoristlik teema. Nimelt polnud "nõukogudest" sel kümnendil enam suurt muhvigi järgi ja jäi vaid suuresti lapsepõlv. Soe soovitus ära vaadata "Seltsimees laps". Et aimu saada sest tõelisest "nõukogude" lapsepõlvest. Nõukogude omast. Nüüd mossest ja selle 178 000 km remondita läbisõidust. Jutuks hea küll, Aga tegelikusele kindladti mitte vastav. Tänapäevane auto kestab sellise läbisõidu ilma eriliste probleemideta ära, Mossel aga hakkas eeldama juba kere kapitaali. Eriti kui autot ka talvel kasutati.. Uued põhjaplekid, sisemised ja välimised karbid, lonžeronide otsad, tiivaservad etc. Muudest kuludetailidest nagu šarniirid, õõtshoobade ja tagavedrude puksid ma'p siinkohal ei räägigi, need kestsid heal juhul 20-30 000 kilomeetrit. Nüüd palgast-79ndal tööle minnes oli 180 rublane palk brutto selline number, et pani alt üles vastama. TPI lõpetanud noor insener sai 120 miinus maksud. Suure kaupluse raamatupidaja 80-ndate algul koos kõikvõimalike preemiatega 140 rubla. Meditsiiniõde 70 rubla. Õpetaja 90 rubla (ma pean siin 90 rubla eest teiega vägikaigast vedama). Nii et 200 rubla 70ndate keskel oli VÄGA kõva palk.
Palkadest ja autodest. Minu vanemate (põllumajandussektori spetsialistid) kuupalk oli 80ndate keskel ca 200 rubla kuus. Sellest tohutus rikkusest 9000 rublane auto hind niisama kokku ei tulnudki, pool andsid vanavanemad. Mosse läbisõidust - sõltus juhtumist. Minu garaažis seisab korralikult sisseõlitatud Izevski 412 sünniaastaga 1978, mille läbisõit on ca 160 000 km, selle sõidu sisse on mahtunud üks keskmine mootori remont (seistes olid rõngad kinni ja rikkusid ära ka hülsid). Auto kere on piisavalt kõva, et ühest nurgast võib terve külje üles tungida ja pea on originaalvärv, tõsi, kapotti (avarii) ja ääri on üle värvitud. Auto on vist 3 talve ka igapäevaselt sõitnud. Tavapärane tollane töötlus - logarid, grafiitmääre, grafiitõli ja selle uuendamine igal sügisel. Mina sõitsin sellega 2 aastat ja 80 000 km (intensiivsust näed sellest), kes ütleb, et ei sõida või pidevalt remondis, võib muru närida - kui nädalavahetusel üle vaadata, õlisid vahetada ja kord aastas nädal aega suuremalt üle käia, sõidab iga ilmaga.

Mosse kere eluiga igapäevase (sh talvise) kasutuse ja korraliku hooldusega oli 350 000 km, tavaliselt selleks ajaks tekkis probleeme koormatud auto uste sulgemise ja tagaklaasi ees püsimisega (kere pehme). Ühtegi plekki (eelpool toodud eeldused) rooste tõttu vahetatud ei olnud. Antud läbisõit (töömasin) kogunes ca 10 aastaga, intensiivsust võite ise arvutada. Loomulikult oli siis töökoda ja töökoht kõigi riistade-asjadega (ja oskus neid kasutada).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Kui markantsemsid näiteid tuua- kolm aastat hullumaja ravi-tootmistöökodasid teenindanud 2140 vajus pukkipanekul keskelt kokku. Naturaalselt. Keskkoht hoomatavalt vastu maad. Kusjuures olid all nii logarid kui oli ka korrosioonitõrje vilauuele tehtud. Läbisõit alla 100 000. Kvaliteet oli 80-datel seinast seina. Samast partiist autod jooksid välja 160 ja läksid tagantuule ja allamäge vaevu 120 km/h. Aga et 178 000 läbisõitu ja ei mingit remonti- no ei usu. Ma olen selleks liiga palju asjaga igapäevaselt kokku puutunud, et seda mitte puhtaks tõeks pidada
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Lemet kirjutas:Austet doktori lapsepõlve teemal- sündinuna ise pealt 10 aasta võrra varem, on esimene tähendamine, et rääkida nõukogude lapsepõlvest 80-ndate kontekstis on üpris humoristlik teema. Nimelt polnud "nõukogudest" sel kümnendil enam suurt muhvigi järgi ja jäi vaid suuresti lapsepõlv. Soe soovitus ära vaadata "Seltsimees laps". Et aimu saada sest tõelisest "nõukogude" lapsepõlvest. Nõukogude omast.
Väga õige. Juba mitme aasta eest läks lahti mingisugune stagnatsiooniperioodi (1970-80-ndad) nostalgialaine, mille käigus minuealised või natuke vanemad targutavad, et Päike ja heinamaa ja pioneerilaager. See ei käi nüüd muidugi doktorihärra pihta - silmatorkavate esindajate hulka kuulub näiteks Jaak Urmet aka Wimberg. Kui neid kuulata, siis jää või uskuma, et Nõukogude Liidust saigi lõpuks asja... :evil:

Mis "Seltsimees last" puutub, siis ma soovitan väga peale filmi vaatamise kõik 3 raamatut läbi lugeda. Ja siis Viivi Luige "Seitsmenda rahukevade" ka, kellel lugemata. Tasub ära.
Lemet
Liige
Postitusi: 19939
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Nõukogude lapsepõlvest- 68ndal aastal teise klassi juntsu tähendamine tunnis vene tankidest Tšehhoslovakias tähendas vanemate koolikutsumist ja pikka manitsemist, mida lapsele sobib rääkida ja mida mitte...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Mina olin muidugi korralik, oktoobrilaps ja tähejuht, kes juhendas väikseid oktoobrilapsi, hiljem pioneer, päevikupidaja ja rühmanõukogu esimees (ma ei tea, miks mind selleks määrati, mul juhiomadused puuduvad, pealegi on mul väga vaikne hääl, mis muudab rühma juhtimise keeruliseks - ju hea õppeedukuse ja eeskujuliku käitumise eest), aga üks mu vendadest käis koolidirektoriga vestlemas, sest tal oli käe peale pastakaga joonistatud haakrist ja kirjutatud "Elagu Eesti Vabariik", toimus see 1983-1984 aasta paiku.

Vennad ei astunud pioneeriks ka ja rõõmustasid, sest said 2 tundi varem koolist minema, kui klassikaaslased pioneerikoondusele suundusid. Mulle pioneerindus muidu meeldis, peale rivivõistluste, mis tähendas rühmas marssimist ühte jalga jne. Liiga keeruline, ei saanud hästi hakkama.

Ainuke vastuhakk tollasele riigivõimule toimus mul II klassis, kui me kõik pioneeriks astusime ja mina, targutaja nagu alati, küsisin klassijuhatajalt, kas me ikka saame koos suurte pioneeridega igasugustel üritustel osaleda või oleme ainult nime poolest pioneerid. Mu klassijuhataja, pr. Kips, väga hea õpetaja, olgu muld talle kerge, silmitses mind hukkamõistva pilguga ja ütles, et väga halb väljend mul, kuidas ma üldse selle peale tulin. Ma siis häbenesin oma halba väljendusoskust.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Väga õige. Juba mitme aasta eest läks lahti mingisugune stagnatsiooniperioodi (1970-80-ndad) nostalgialaine, mille käigus minuealised või natuke vanemad targutavad, et Päike ja heinamaa ja pioneerilaager. See ei käi nüüd muidugi doktorihärra pihta - silmatorkavate esindajate hulka kuulub näiteks Jaak Urmet aka Wimberg. Kui neid kuulata, siis jää või uskuma, et Nõukogude Liidust saigi lõpuks asja... :evil:
Eks ta nii ongi - inimene mäletab kurivaim ainult positiivset ja mida vanemaks saab, seda rohkem. Ehk tuleb ka ise pattu tunnistada.
Aga tõde on muidugi ka see, et perioodi kohta on käibel küllalt palju faktivaba jampsi, tsiviilkaitse-mütoloogiast juba rääkisime, üks kindel puusalt tulistamise teema on NSVL sõjalised kulutused (millegipärast arvatakse, et need olid 80+% SKP-st), samuti pole seni faktilist kinnitamist leidnud venestamispoliitika olemasolu. Ahjaa, Afganistani sõda kui NSVL pankroti põhjus ka.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:samuti pole seni faktilist kinnitamist leidnud venestamispoliitika olemasolu
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 26#p525426

Kapten, siin te juba olite.
A4
Liige
Postitusi: 1833
Liitunud: 13 Juun, 2005 23:55
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas A4 »

Soovitaks Trummil tutvuda selliste dokumentidega nagu NSVL-i Ministrite Nõukogu määrus "Meetmetest vene keele õppimise ja õpetamise edasiseks täiendamiseks liiduvabariikides“ 13. oktoobrist 1978 ning kaks kuud hiljem EKP Keskkomitee büroos vastu võetud otsusega „"Vene keele omandamise ja õpetamise edasisest täiustamisest“. St olen nõus sellega, et ei eksisteeri (või pole leitud) dokumenti, mis kinnitaks, et toonase migratsiooni eesmärgiks oli justnimelt venekeelse elanikkonna osakaalu suurendamine (pigem tulenes see tööstuse eelisarendamisest ja tööjõupuudusest Balti riikides). Aga on olemas dokumendid, mis kinnitavad venekeelse hariduse ja asjaajamise forsseeritud evitamist. Mille pikemaajaliseks tagajärjeks (kui see kord oleks kehtinud) oleks paratamatult olnud eesti keele muutumine mingiks tšuhnaade omavaheliseks koduseinte vahel räägitavaks keeleks.

Ei hakka isegi rääkima sellest, mis 1930. aastatel tehti Nõukogude Liidu mitte-slaavi vähemuste elanikkonna, keele, kultuuri, haridussüsteemi ja kohati isegi alfabeediga. Meist läks see karikas õnneks mööda, aga faktiliselt ei saa selle puhul rääkida mitte isegi ’veneastamisest’, vaid pigem ’genotsiidist’. Aga mis seda vana asja ja teiste inimeste kannatusi ikka meelde tuletada – Eesti NSV-s oli 1980. aastatel see-eest eeskujulikult kõrge väeteenistusse saadetute hulk; terved ja hästi toitunud lapsed, distsipliiniga koolisüsteem ja VTK-normid ning tark riiklik plaanimajandus, mis suunas tublide töötulemuste eest siia palju ja vastupidavaid sõiduautosid, eelisarendas kõrge lisandväärtustega rasketööstust ning ehitas hedonistlike individuaalelamute asemel hästiläbimõeldud ja säästlikke paneelelamurajoone!
Kasutaja avatar
Sekeldaja
Liige
Postitusi: 843
Liitunud: 29 Aug, 2014 17:38
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Sekeldaja »

Eks "40 kiri" oli ka rohkem selline intelligendikeste mõmin - ei kvalifitseeru ju samuti venestamise faktiliseks tõestuseks. Samuti nagu sellele eelnenud ja osaliselt ajendiks olnud noorterahutused (Propelleri kontsert).

Kirja autoritest on päris paljud elu ja tervise juures, trumm võib nende käest otse küsida et mis kelbast nad tookord ajasid - faktilist tõestust venestamise kohta ju polnud?
Asjaolusid arvestades sobiks päring lõpetada vene uuema aja klassikaks saanud lööklausega "Вы предъявите ваши данные, скоты!"
(Kopirait seltsimees Mihhail Leontjev)
skotõ.jpg
skotõ.jpg (75.83 KiB) Vaadatud 2264 korda
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

A4 kirjutas:Soovitaks Trummil tutvuda selliste dokumentidega nagu NSVL-i Ministrite Nõukogu määrus "Meetmetest vene keele õppimise ja õpetamise edasiseks täiendamiseks liiduvabariikides“ 13. oktoobrist 1978 ning kaks kuud hiljem EKP Keskkomitee büroos vastu võetud otsusega „"Vene keele omandamise ja õpetamise edasisest täiustamisest“. St olen nõus sellega, et ei eksisteeri (või pole leitud) dokumenti, mis kinnitaks, et toonase migratsiooni eesmärgiks oli justnimelt venekeelse elanikkonna osakaalu suurendamine (pigem tulenes see tööstuse eelisarendamisest ja tööjõupuudusest Balti riikides). Aga on olemas dokumendid, mis kinnitavad venekeelse hariduse ja asjaajamise forsseeritud evitamist. Mille pikemaajaliseks tagajärjeks (kui see kord oleks kehtinud) oleks paratamatult olnud eesti keele muutumine mingiks tšuhnaade omavaheliseks koduseinte vahel räägitavaks keeleks.

Ei hakka isegi rääkima sellest, mis 1930. aastatel tehti Nõukogude Liidu mitte-slaavi vähemuste elanikkonna, keele, kultuuri, haridussüsteemi ja kohati isegi alfabeediga. Meist läks see karikas õnneks mööda, aga faktiliselt ei saa selle puhul rääkida mitte isegi ’veneastamisest’, vaid pigem ’genotsiidist’. Aga mis seda vana asja ja teiste inimeste kannatusi ikka meelde tuletada – Eesti NSV-s oli 1980. aastatel see-eest eeskujulikult kõrge väeteenistusse saadetute hulk; terved ja hästi toitunud lapsed, distsipliiniga koolisüsteem ja VTK-normid ning tark riiklik plaanimajandus, mis suunas tublide töötulemuste eest siia palju ja vastupidavaid sõiduautosid, eelisarendas kõrge lisandväärtustega rasketööstust ning ehitas hedonistlike individuaalelamute asemel hästiläbimõeldud ja säästlikke paneelelamurajoone!
Ma viitan siinkohal ühe nõukaaega uuriva ajaloolase (Uku Lember) arvamusele, mitte kõhutundele.
Olu hulk kehvalt haakuvaid tegevusi, mida võiks venestamise osadeks kokku pidada, kuid mingit dokumenti või plaani Eesti venelastamiseks pole senini leitud. Nimetatud keeleõpe oli üks neist, hetke andmetel seostamata tegevustest. Võimalik, et taoline dokument eksisteerib vene kinnistes arhiivides.

Siin on pikemalt seletatud, A4 ekstra sulle: https://www.muurileht.ee/unistus-teists ... de-laanes/
Eesti hea infrastruktuur lõi aluse tööstuse kiireks arendamiseks, tekitades seeläbi omakorda vajaduse lisatööjõu järele, mis oli migratsiooni põhikomponendiks – see on nüüdisajal peamiseks laiaplaaniliseks seletuseks nõukogudeaegsele Eestisse rändamisele. Võrdlusena tuuakse ka välja, et ilma täiendava migratsioonita pole madala sündimusega maades kiire tööstuslik kasv tavaliselt toiminud (vrd türklaste migratsiooniga 1960–70ndatel Saksamaale jms). Ühelt poolt oli Eesti iive madal ja rahvastik sõjast räsitud, teisalt oleks Moskva keskvõim võinud 1949. aastal küüditada inimesi Siberi asemel näiteks Ida-Virumaale ja sealset tööjõuvajadust niimoodi osaliselt katta, samuti oleks võinud olla mõõdukam hilisema, juba Hruštšovi-Brežnevi ajal toimunud industrialiseerimisega. Tööjõumahukat laienemist toetas keskvõim aga ka siis, kui Tallinna võimukandjad – olgu siis alguses Karotamm või hiljem Käbin – mõningaid otsuseid kohalikele huvidele vastavamaks püüdsid kallutada.[5] Selge on, et Baltimaade elanike (potentsiaalne) ebalojaalsus oli keskvõimule hästi teada ja venekeelse elanikkonna arvu suurenemist piirkonnas pigem toetati. Praeguseks pole aga leitud tõendeid, mis kinnitaksid Baltikumiga seotud selgesuunalise venestava immigratsioonipoliitika olemasolu Moskvas. Sellegipoolest võib reaalsete tulemuste põhjal väita, et jõulise industrialiseerimisega kaasnes ka mõne Balti ala keeleline ja kultuuriline venestamine.
Ehk siis need Lasnamäed ja tiblarongid olid nõuka "majanduspoliitika" kõrvalkahju - sarnaselt käituti ka mujal NSVL-s põlisrahvaste maadel, keda venestada vajadust polnud. Tollal sedasi räpakalt ja kirvemeetodiga aetigi asju. Ja kui oli vaja industrialiseerida, siis kust võtta töölisi, kui tööhõive siin oli ni 90% kandis?

A4-le veel üks detail. EKP polnud Eestis ainus suunav jõud. Oli ka MN (ministrite nõukogu), kes oli üldiselt eestimeelsem ja kelle jõupingutused olid suunatud vastandprotsessile - näiteks olulisemate kohalike sõjaliste positsioonide mehitamisele eestlastest ohvitseridega. Harri Hein, Mati Iila, Ants Laaneots, Kalev Timberg, Vello Vare jne jne jne. Miks täpselt, on siiani saladusloori all, osalised ka ise ei osanud väga selgitada oma üllatuslikku Eestisse "maandumist". Balti SRK seevastu üritas siia suruda umbtiblasid ja igasugu viinaninasid, kellest taheti SRK-s lahti saada. Ühesõnaga, üritus keerulisem kui triviaalne venestamine.
Aga mis seda vana asja ja teiste inimeste kannatusi ikka meelde tuletada – Eesti NSV-s oli 1980. aastatel see-eest eeskujulikult kõrge väeteenistusse saadetute hulk; terved ja hästi toitunud lapsed, distsipliiniga koolisüsteem ja VTK-normid ning tark riiklik plaanimajandus, mis suunas tublide töötulemuste eest siia palju ja vastupidavaid sõiduautosid, eelisarendas kõrge lisandväärtustega rasketööstust ning ehitas hedonistlike individuaalelamute asemel hästiläbimõeldud ja säästlikke paneelelamurajoone!
Algul mõtlesin, et mis ma poliit-religiooni vastu ikka vaidlen, aga tekkis väike hasart.
1. väeteenistusse saadetute hulk ja % oli tõesti meist palju kõrgem, ja üllatusena enamik selle ka läbis, kummalisel kombel on see % sama, mis pehmode Soomes täna......mis tekitab teatud mõtteid.
2. distsipliin koolis ja KVKT-1 annaks ka täna paremaid tulemusi kui eimidagi
3. paneelmajade rajoonide ehitamine käib täna Eestis täie hooga, tihedus suurem kui Lasnamäel, ökonoomika on tagumikust vist pähe tõusnud.
Järelikult toimivad asjad. Muud jura ei hakka kommenteerima.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Kapten Trumm kirjutas:Ma viitan siinkohal ühe nõukaaega uuriva ajaloolase (Uku Lember) arvamusele, mitte kõhutundele.
Olu hulk kehvalt haakuvaid tegevusi, mida võiks venestamise osadeks kokku pidada, kuid mingit dokumenti või plaani Eesti venelastamiseks pole senini leitud. Nimetatud keeleõpe oli üks neist, hetke andmetel seostamata tegevustest. Võimalik, et taoline dokument eksisteerib vene kinnistes arhiivides.

Siin on pikemalt seletatud, A4 ekstra sulle: https://www.muurileht.ee/unistus-teists ... de-laanes/
Praeguseks pole aga leitud tõendeid, mis kinnitaksid Baltikumiga seotud selgesuunalise venestava immigratsioonipoliitika olemasolu Moskvas. Sellegipoolest võib reaalsete tulemuste põhjal väita, et jõulise industrialiseerimisega kaasnes ka mõne Balti ala keeleline ja kultuuriline venestamine.
Kapten, ma kordan, siin te juba olite.

Siin on jutt ainult immigratsioonipoliitikast. Venestav immigratsioonipoliitika ja venestamispoliitika on erinevad mõisted - teine on esimesest laiem.
Kriku kirjutas:On küll vahe. Loe "Eesti ajaloo" VI köidet enne järgmist asjatundmatut postitust. Histrodamuse portaalis on ka midagi. Venestus või venestamine tähendab vene keele ja kultuuri promomist ning pealesurumist laiemalt ning seda on ajaloos mitu korda toimunud. Venestav immigratsioonipoliitika on ainult üks võimalik osa sellest, mistõttu ongi nende mõistete maht erinev. 19. sajandi lõpus oli venekeelsete isikute sisseränne väga väike (Venemaale välja rändavaid eestlasi palju rohkem), aga ikka räägitakse venestusperioodist.
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 26#p525426

Selle alateema lõpp siin. Kolmandale ringile samade loogikavigaste argumentidega ei lähe.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40175
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Küsin siis enda harimiseks näha seda dokumenti, mis viitab venestamise kui poliitika sihikindlale teostamisele Eesti alal? Olgu see mõiste nii lai kui tahes.
Üksikuid, valdkonnapõhiseid dokumente nagu see NSVL MN määrus vene keele õpetamisest üle NSVL mitte-venekeelsetel aladel, kinnituseks tuua on selgelt vähe.
Loodetavasti on seal Eesti Ajaloo V köites see viidete hulgas ikka olemas, mitte ei põhine Enn Tarto ja Lagle Pareki memuaaridel?

Kui see dokument on mustvalgel ette näidata (NSVL MN või NLKP poliitbüroo oma ilmselt), siis võtan kõik eelnevad sõnad tagasi.
Kui küüditamise korraldused on tänapäeval vabalt leitavad, loodetavasti see suht tühine määrus ilmub asjatundjate jaoks lihtsasti.

Miks ENSV MN 80ndatel suutis vastupidiseid asju teha, tulebki minuarust sellest, et Moskva poolt puudus selge poliitika, olid vaid üksikud valdkonnapõhised liigutused ja selle taustal oli lihtne teha vastusamme. Vastasel juhul käinuks tollaste ministrite käsi traagiliselt. Teiseks, viidatud TÜ tegelase jutust selgub, et migratsioon polnud sunduslik, vaid oli motiveeritud migrantide soovist paremale elule - NSVL-s ühtegi prioriteetsemat poliitikat sedasi ei tehtud, taheti muuta Eesti venekeelseks, oleks löödud Siberis 500 tuhat venelast vagumisse ja ongi nii.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36584
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

"Eesti ajaloo" sarja üheski köites ei ole allikaviiteid. See on terve sarja koostamispõhimõte, et ladusam lugeda oleks. Küll aga on iga raamatu sabas ulatuslik valikbibliograafia.

Kui tahad tsitaate, võime alustada riigijuhtidest:
Leonid Brežnev 1977 kirjutas:Nõukogude Liidu rahvaste võrdsus, vendlus ja vääramatu ühtsus - see kõik on saanud tõsiasjaks. (Kiiduavaldused). Kujunenud on uus ajalooline inimühendus - nõukogude rahvas. Rahvuste lähenemise hoogustuv protsess hõlmab meie ühiskonna elu kõiki valdkondi.
Juri Andropov 1982 kirjutas:Meie lõppeesmärk on selge. See on V. I. Lenini sõnadega öeldes "mitte ainult rahvuste lähendamine, vaid ka nende ühtesulamine".
Karjahärm ja Sirk mainivad neid tsitaate kommenteerides, et 1981. aastal hakati ka Eestis ja Leedus vene keelt eesti koolis õpetama esimesest õppeaastast, vene keele õpetamist alustati ka lasteaias. Soovitan sul peale "Eesti ajaloo" VI köite vaadata ka nende monograafiat "Kohanemine ja vastupanu. Eesti haritlaskond 1940-1987", kus muuhulgas kommenteeritakse ka akf A4 viidatud allikaid. Samal teemal põhjalikumalt vt. Mati Graf, "Kalevipoja kojutulek", lk. 43-49.
Kapten Trumm kirjutas:Küsin siis enda harimiseks näha seda dokumenti, mis viitab venestamise kui poliitika sihikindlale teostamisele Eesti alal?
A4 juba viitas: NLKP KK salajane otsus "Vene keele õppimise ja õpetamise edasisest täiustamisest liiduvabariikides" ja selle alusel NSVL MN poolt 13.10.1978 vastu võetud salajane otsus. See on kümneid lehekülgi pikk, Mati Graf refereerib lk. 44.

Kordan oma palvet enne enesetäiendust rohkem sel teemal mitte postitada.

LISATUD: Raimo Raag, "Talurahva keelest riigikeeleks" lk. 263-266.

LISATUD: Kui dissidentide mälestused ei meeldi, loe kommunisti omi: http://eestinaine.delfi.ee/raamat/sugis ... d=72254393
Kasutaja avatar
Sho
Liige
Postitusi: 2933
Liitunud: 26 Jaan, 2009 18:45
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Sho »

Kapten Trumm räägib siin sageli ka tsiviilkaitse hävimisest, mis nõukaajal olla olnud heal järjel.
Viimaste kommide valguses paluks Kapten Trummil siis esitada Riigikogu seadus või Valitsuse otsus, kus sõnaselgelt sõnastatakse eesmärk tsiviilkaitse hävitada.
Vastasel korral tuleb selle loogika järgi järeldada, et tsiviilkaitse ja varjendid on endiselt kommunistlikes kõrgustes ja mingit loomulikku lagunemist pole toimunud.
Võtke teed ja tulge homme jälle..
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 26 külalist