www.militaar.net

Militaarteemad minevikust kaasaega
Tänane kuupäev 30 Okt, 2020 17:10

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]




Tee uus teema Vasta teemale  [ 2711 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 177, 178, 179, 180, 181
Autor Sõnum
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 31 Juul, 2018 12:24 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 08 Jaan, 2014 11:51
Postitusi: 273
Augustist Eesti Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste strateegia ja sõjaajaloo õppetooli ülemana teenistust jätkava kolonel Risto Lumi sõnul oli Gruusia halvasti valmistunud võimalikuks sõjaliseks kokkupõrkeks Venemaaga.

Kui sa valmistusid Gruusiasse atašeeks minema, siis millal ja mis põhjustel sul tekkisid esimesed aimdused, et asi läheb käest ära?

Aimdused ei tekkinud minul, vaid kaitseväe tollasel luurepataljonil, kes jälgis olukorda, ja neil oli informatsiooni, et suure tõenäosusega seal olukord lähipäevadel eskaleerub. Seega ma ei nimetaks seda mitte aimduseks, vaid luurealaseks eelhoiatuseks.

Loomulikult kandis luurepataljon sellest ette vastavalt käsuliinile. Isiklikult rääkisin paar päeva enne augustisõja algust kahe kaitseväe kindraliga, kes ei pidanud Venemaa sõjalist väljaastumist reaalseks. Üks neist nimetas seda veel isegi kaasaegseid väärtushinnanguid arvestades ebarealistlikuks ja mitte loogiliseks sammuks.

Kõige hullem oli see, et see eelhoiatus jäi kaitseväkke kinni. Kui ma juba hiljem Gruusias kohapeal sellest meie suursaadikuga rääkisin, siis oli ta marus, sest meie välisministeeriumini see eelhoiatus ei jõudnudki.

Kaitseminister Jüri Luige visiit Kiievisse augustis 2017. Paremal kaitseatašee Ukrainas kolonel Risto Lumi.
Kaitseminister Jüri Luige visiit Kiievisse augustis 2017. Paremal kaitseatašee Ukrainas kolonel Risto Lumi. | Foto: Erakogu

Kuivõrd Gruusia otsustajad teadsid enne oma vägedele antud rünnakukäsku, et Venemaa väed on sisse marssimas?

Seda on raske öelda, kas nad seda teadsid, kuid grusiinide tegevus näitab seda, et nad ei suhtunud sellesse täie tõsidusega. Tollane Gruusia relvajõudude juhataja kindral Zaza Gogava ees ja teised ohvitserid talle kooris järele korrutamas – et nad ei arvanud, et Venemaa nii jõuliselt reageerib.

Hiljem nad korrigeerisid oma ütlusi, et neil ei olnud muud võimalust kui sõjaliselt sekkuda, et takistada Vene vägede Lõuna-Osseetiasse sisenemist. Minule kui vanemstaabiohvitserile on mõlemad väited arusaamatud, sest seda enam tuleks koostada varu- ja jätkuplaanid olukordadeks, kus venelasi ei suudeta kinni hoida ja nad tungivad Gruusia territooriumile, kuni pealinnani. Seda kästud ja päheõpitud laulu laulsid grusiinid pikalt.

Kas grusiinid olid üldse harjutanud Tshinvali ümbruse kontrolli alla võtmist? Oli ju enne sõda neil toimunud õppus Immediate Response?

Seda ma kinnitada ei saa, kuna mul ei ole selle kohta informatsiooni. Kuid suure tõenäosusega neil plaanid olid ja tegevusi nad harjutasid, sest see on tavapärane operatiivplaneerimine ja -tegevus ning Lõuna-Osseetiat ja Abhaasiat pidasid ning peavad ka siiani oma riigi territooriumiks.


Kõige hullem oli see, et hiljem süüdistas president Mihheil Saakašvili just nimelt sõjaväelasi, kes tema väitel ei saanud oma ülesannetega hakkama. See oli tema jaoks mugav seisukoht, sest loomulikult ei saanud ta ju tunnistada enda möödalaskmisi olukorra hindamisel ja strateegilise otsuse vastuvõtmisel.

Gruusia relvajõud olid saavutanud taseme, et käia ühte jalga paraadil ja lasta uutest relvadest sihtmärkide pihta, kokkuharjutamisest ei olnud juttugi.

Relvajõud, kes alles olid läbinud põhjaliku reorganiseerimise ja ümberrelvastumise, ei olnud loomulikult valmis suuremateks ühendoperatsioonideks. Lihtsamalt öeldes olid nad saavutanud alles taseme, et käia ühte jalga paraadil ja lasta uutest relvadest sihtmärkide pihta, kokkuharjutamisest ei olnud juttugi.

Pärast käsu saamist takerdusid Gruusia väed Tshinvalisse ning soodsaid positsioone Vene vägede sissetungi takistamiseks mägisel maastikul nad hõivata ei jõudnudki. Kogu relvastus kuhjati sinna, kaasa arvatud õhutõrje, mille tõttu sai Venemaa takistamatult pommitada sihtmärke üle Gruusia, kaasa arvatud Thbilisi ümbruses, mis viis rahva moraali alla.

Nüüd targutatakse, et Gruusia relvastus oli aastal 2008 ajale jalgu jäänud. Kas siis oli? Päris palju raskesoomust jäi ju Tshinvalisse ja Gorisse maha.

Gruusia jõudis vahetult enne konflikti algust oma relvajõud ümber relvastada ja 2008. aasta seisuga olid nad hästi relvastatud ja varustatud, seda paremini kui tollane Eesti kaitsevägi. Palju relvastust ja varustust jäi venelaste kätte ning palju müüsid Gruusia sõjaväelased lihtsalt ise maha, üritades need sõjakahjudena maha kanda.

Terve 2008. aasta teine pool oli täis uurimisi ja kriminaalasjade algatamisi sellel teemal. Mäletan, et kui ma 2009. aastal Kazbegis jahil käisin, siis nägin kohalikke jahimehi USA sõjaväe Core-Texi jopedes, sõjaväesaabastes ja öövaatlusvahenditega uhkelt ringi käimas.

Minu küsimuse peale, kust selline varandus pärit on, vastati, et nende sugulased teenivad Gruusia relvajõududes. Kui pärast konflikti hakkasid grusiinid järjekordselt oma lääne partneritelt relvastumiseks ja varustamiseks abi küsima, siis kõike eelnevat arvestades ei tekkinud küll mingit erilist usaldust grusiinide suhtes.

Oleks meie Eesti kaitseväge üheksakümnendatel lääne poolt materiaalselt nii toetatud, nagu grusiine toetati. Tol hetkel kujunes minul selge hinnang, et lääs oli oma poputamisega grusiinid ära rikkunud, kes selle asemel, et ise pingutada, pigem nurusid abi.

Sellest ka suhtumise erinevus, kus Eestis osatakse palju kõrgemalt hinnata kvaliteetset relvastust ja varustust ning igasugust abi. Isegi kõiki neid materiaalseid ja tehnilisi kaotusi arvestades ei olnud Gruusia relvajõud 2018. aastal üldsegi mitte halvasti relvastatud ja varustatud.

Nagu ütles selle kohta üks Ukraina maaväe staabi ohvitser 2018. aasta juulis, et kui nemad oleksid nii hästi relvastatud ja varustatud kui grusiinid, mis on äärmiselt illustreeriv hinnang olukorra kohta, kus Ukraina sõjaväelased viibisid.

Mind on alati vaevanud küsimus, millele ma ei ole vastust saanud – Venemaa oli Gruusiaga sõjas, aga nad ei lõpetanud mobiilsidet ja netiühendust Gruusias, ehkki oleksid võinud. Miks?

Jah, see küsimus vaevas paljusid. Kuigi väidetavalt just osseedid lasksid augustis 2008 õhku Gori linna juures oleva raudteesilla koos valguskaabliga, mis oli üks olulisemaid sideühendusi. Tollal sellist planeeritud ja süsteemset sideühendustevastast tegevust Venemaa poolt ei olnud.

Mis oli selle põhjuseks, on raske öelda. Tavaliselt sideühendusi ei hävitata ega saboteerita sellisel juhul, kui nende toimimine on vastasele kasulik luure eesmärgil. Ka augustisõja ajal oli Venemaa oluliselt edukam oma sisetarbijale mõeldud propaganda edastamisel. Pildid haavatud ja hukkunud Vene rahuvalvajatest olid väga veenvad.

Igas sõjas on mitu plaani. Kas sa nüüd, tagantjärele julged kinnitada, et nende plaanide hulka kuulus ka president Mihheil Saakašvili kukutamine (arreteerimine)?

Ma ei usu, et venelastel alguses sellist plaani oli, pigem oli neile kasulik president Saakašvili kuvandi kasutamine propagandistlikel eesmärkidel ja Gruusia naeruvääristamisel.

Kuigi Putin lubas ta teatud kehaorganit pidi lakke tõmmata, siis teatud põhjusel venelased seda ei teinud.

Samas juba 2008. aastal ennustas üks meie välisministeeriumi kolleeg ja Gruusia ekspert, et varem või hiljem korraldab Venemaa nii, et Saakašvili istub Tshinvalis sõjakuritegudes süüdistatuna süüpingis, mis ei olnud 2018. aastal üldse nii ebareaalne, vaadates Saakašvili poliitilist karjääri ja tegevusi siin Ukrainas, mille tulemusena on ta kõigile tülikaks muutunud. Seega Vladimir Vladimirovitš võib veel oma lubaduse ellu viia.

Kas venelased oleksid tegelikult ka võinud ja söandanud 2008 augustis Thbilisit rünnata?

Ma ei usu, et venelastel sellist plaani oli. Kogu see sõda jättis improvisatsiooni mulje. Venelased üllatusid, et Saakašvili provokatsioonidele reageeris ja oma relvajõududele käsu üldvägede operatsiooni alustada andis.

Grusiinid üllatusid, et venelased nii jõuliselt sisse tulid. Venelased omakorda üllatusid, et nad nii ruttu Thbilisi alla jõudsid. Pigem võeti otsuseid vastu käigult ja hetkeolukorda arvestades. Ma väga ei usu seda, et venelastel oleks põhjalik plaan olnud, mida okupeeritud Thbilisiga peale hakata. Pigem tahtsid nad grusiine korrale kutsuda ja paika panna. Sellega ka USA-le sõnumi saata, et NATO laienemine Gruusiasse ei ole aktsepteeritav.

Pärast kümne aasta tagust sõda ei ole keegi suutnud Venemaad ohjeldada, USA ja EL näitavad aeg-ajalt ikkagi jõuetust või siis väsimust. Mida meie oleme Ukraina ja Gruusia kogemustest sõjalises mõistes õppinud?

Venemaa kompab pidevalt lääne piire, kui kaugele tal lastakse minna, samal ajal saboteerides lääne ühtsust. Kui me analüüsisime augustisõja õppetunde, siis ma ütlesin, et ei tasu väga paikapanevaid ja kardinaalseid järeldusi teha, sest ka Venemaa õpib ja juba järgmine sõjaline konflikt on hoopis teistsugune.

Kui me analüüsime augustisõja õppetunde, siis ei tasu paikapanevaid järeldusi teha, sest ka Venemaa õpib ja järgmine sõjaline konflikt on hoopis teistsugune.

Mida ta ka tõestas 2014. aastal Ukrainas. Ka selle konflikti puhul tuleb arvestada, et järgmine konflikt on teistsugune. Kahjuks tunneb Venemaa oma naabreid liigagi hästi ning oskab nende eripära ja probleeme osavalt ära kasutada. Nagu näiteks grusiinide emotsionaalsus ja kannatamatus või siis ukrainlaste sisemine killustatus ja üleüldine korruptsioon.

Küsime endalt, mis on aga meie rahvuslik eripära ja probleemid, ning läbi selle saame ka vastuse, milline võib olla Venemaa tegevus meie vastu. Kõige rohkem hämmastasid mind grusiinide endi järeldused sellest konfliktist.

Nende relvajõudude juhataja kindral Gogava hinnangul kaotasid nad sõja sellepärast, et neil ei olnud piisavalt palju tanke, lennukeid ja suurtükiväge. Kui ma üritasin selgitada, et ei ole vahet, palju neil raskerevastust on, sest Venemaal on seda ikkagi kordades rohkem ning väikeriigi kaitse ei saa olla üles ehitatud võidurelvastumisele, vaid elanikkonna kaitsetahtele, siis ei saanud ta minust aru.

Vahetult enne konflikti läksid Gruusia relvajõud üle professionaalsele armeele, mis pakkus vaestele noortele meestele võimalust oma peret elatada. Kuigi enamikus olid nad patrioodid, ei olnud nad valmis pere ainsa toitjana riigi eest hukkuma. Palgaarmee on efektiivne ja edukas siis, kui kõik hästi läheb ja vaenlane taganeb; kui rollid vahetuvad, siis hakkavad lepingulise sõduri tahet mõjutama teised tegurid.

Gruusias oli väga palju patrioote, kes olid valmis riiki kaitsma, kuid valitsus ei usaldanud rahvale relvi ja Kaitseliidu sarnane organisatsioon seal puudus.

Samas oli Gruusias väga palju patrioote, kes olid valmis oma küla, rajooni, maakonda ja riiki kaitsma, kuid neil puudus selleks võimalus, sest Gruusia valitsus ei usaldanud oma rahvale relvi ja meie Kaitseliidu sarnane vabatahtlikke ühendav organisatsioon seal puudus.

Seetõttu tekkiski olukord, kus need, kes pidid riiki kaitsma, seda väga ei tahtnud, ja need, kes tahtsid, ei saanud seda teha. Selles osas on Eesti riigikaitse väga ratsionaalselt üles ehitatud, kus kõigil riigi kodanikel on võimalus osaleda riigikaitses vastavalt oma huvile ja võimalustele.

Kui sina peaksid selle kümne aasta taguse sõja Ronald Asmuse raamatu sõnadega «Väike sõda, mis raputas maailma» kokku võtma, siis kuidas sa seda teeksid?

Reaalsuses see «Väike sõda» kahjuks ei raputanud maailma, ehmatas küll, aga ei raputanud. See oli oluline indikaator Venemaa kardinaalselt muutunud suhtumisest ja hoiakutest, mis oleks pidanud avama lääne silmad.

Mis me siin räägime kümne aasta tagusest augustisõjast, isegi Venemaa agressioon Ida-Ukrainas ei ole suutnud täielikult kõigi silmi avada. Aga mis puutub Gruusiasse, siis kogu lääs ja Eesti kaasa arvatud tahtis nii väga näha Balti riikidega sarnast edulugu endises Nõukogude ruumis, et kaotati reaalsustaju.

Riigi reformimiseks on vaja eelkõige muuta selle elanikkonna väärtushinnanguid ja suhtumist, aga see on väga pikk ja vaevaline protsess.

Oled Ukrainas pikalt olnud Eesti sõjaline atašee. Kas Ukraina ei suuda või ei saa Ida-Ukraina okupeeritud alade probleemi lahendada? Kasvõi sellepärast, et suured sõjalised operatsioonid toovad kaasa alati tsiviilohvreid ning see omakorda kujundab riigi mainet. Või on olemas võimalus, et lokaalseks surutud sõda paisub siis millekski suureks, mida Euroopa ühelt ja Venemaa teiselt poolt peaksid kartma?

Ukraina tahab seda konflikti lahendada ja rahvas on väsinud sellest sõjast, aga ainuüksi Ukraina ei suuda seda lahendada, ning nad saavad sellest selgelt aru. Selle konflikti lahenduse võti ripub Kremlis, nii nagu ka Lõuna-Osseetia ja Abhaasia oma ning Transnistria oma.

Igas mõttes on okupeeritud Ida-Ukrainas tekkinud patiseis. Poliitilises mõttes on moodustatud pseudoriigid, keda keegi ei tunnista ning keda isegi Venemaa tõsiselt ei võta. Sõjalises mõttes ei ole separatistlikud sõjalised formeeringud nii tugevad, et laiendada okupatsiooni Donetski ja Luganski oblasti piirideni, ning samas ka Ukraina relvajõud ei ole nii tugevad, et edukalt sõdida okupeeritud territooriumi tagasivallutamiseks Venemaaga, kes sekkub kohe, kui Ukraina relvajõud pealetungi alustavad.

Majanduslikus mõttes on rüüstatud ja tühjaks varastatud piirkonnad ökoloogilise katastroofi lävel, nende taastamiseks läheksid tohutud summad, mida Venemaal kohe kindlasti ei ole huvi sinna matta.

Aga Donbassi saab väga edukalt kasutada Ukraina poliitilise võimuvõitluse mõjutamiseks enne 2019. aasta märtsis toimuvaid presidendivalimisi, sest rahvale unistust müüa on ju nii ahvatlev.

_________________
Puhkeala on selline koht, kuhu sa mataks l*tsi.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 31 Juul, 2018 12:44 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 21274
Asukoht: Viljandimaa
Aitäh. Mõtlemapanev intervjuu.

Tsiteeri:
Loomulikult kandis luurepataljon sellest ette vastavalt käsuliinile. Isiklikult rääkisin paar päeva enne augustisõja algust kahe kaitseväe kindraliga, kes ei pidanud Venemaa sõjalist väljaastumist reaalseks. Üks neist nimetas seda veel isegi kaasaegseid väärtushinnanguid arvestades ebarealistlikuks ja mitte loogiliseks sammuks.

Kõige hullem oli see, et see eelhoiatus jäi kaitseväkke kinni. Kui ma juba hiljem Gruusias kohapeal sellest meie suursaadikuga rääkisin, siis oli ta marus, sest meie välisministeeriumini see eelhoiatus ei jõudnudki.
Kas ta rääkis Laaneotsa, Lanemani või Loemaaga, vaevalt et nii väga oluline on. Õppetund meile: eelhoiatus võib ka meie liitlaste juures samamoodi kinni jääda.

Tsiteeri:
Kahjuks tunneb Venemaa oma naabreid liigagi hästi ning oskab nende eripära ja probleeme osavalt ära kasutada. Nagu näiteks grusiinide emotsionaalsus ja kannatamatus või siis ukrainlaste sisemine killustatus ja üleüldine korruptsioon.

Küsime endalt, mis on aga meie rahvuslik eripära ja probleemid, ning läbi selle saame ka vastuse, milline võib olla Venemaa tegevus meie vastu.
Otsustamatus, liigne säästlikkus või argus poliitilisel tasandil?

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 03 Aug, 2018 0:24 
Eemal
Liige

Liitunud: 01 Mai, 2014 12:20
Postitusi: 1647
Erikorrespondent Ainar Ruussaar: „Kümme aastat augustisõjast Gruusias: ähvardav urin kuulutas halba“
https://maailm.postimees.ee/6027505/kum ... utas-halba


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 04 Aug, 2018 13:51 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Apr, 2009 10:37
Postitusi: 1094
Jäi silma, et seesinane artikkel Gruusia sõjast on Postimehes millegipärast eestikeelsetele lugejatele raha eest, ent venekeelsetele lugejatele tasuta täismahus.
Kommentaare ei pea vist kommenteerima :roll:


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 05 Aug, 2018 21:30 
Foorumil
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 04 Juul, 2009 13:29
Postitusi: 8806
Venemaa poolt okupeeritud Abhaasia regiooni relvajõude asub juhtima Vene armee kindral Lunev
Tsiteeri:
Ein russischer General wird Generalstabschef der von Russland besetzten georgischen Region Abchasien.
Aufgrund des weltweiten Appeasements sieht sich Putin 10 Jahre nach der Invasion nicht mehr genötigt, so zu tun, als ob es sich um „Separatisten“ handeln würde...

Pilt
https://twitter.com/JulianRoepcke/statu ... 9439958016

_________________
Ainus, mida me ajaloost õpime, on see, et keegi ei õpi ajaloost midagi.
Live for nothing or die for something.
Kui esimene kuul kõrvust mõõda lendab, võib kogu poliitika(demokraatia ja seadused) ära unustada.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 06 Aug, 2018 20:00 
Eemal
Liige

Liitunud: 25 Mär, 2016 22:16
Postitusi: 5334
Väga hea intervjuu Riho Ühtegiga, kus räägitakse Gruusia sõjast.
https://www.err.ee/851820/kolonel-riho- ... ud-venemaa


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 06 Aug, 2018 22:34 
Eemal
Moderaator
Kasutaja avatar

Liitunud: 10 Aug, 2010 19:55
Postitusi: 21274
Asukoht: Viljandimaa
Hea jah, aitäh!

Tsiteeri:
Mina ei tegele poliitikaga, seega ei saa välistada, et kui kolm päeva läks [Euroopa Liidul] jõu kogumiseks ja ühisele seisukohale asumiseks, siis võibolla on see maailma mastaabis päris kiire.

_________________
Miks Venemaa Ukrainas sõdib?
Kas Ukraina kaotab?
2015 jaanuari pealetung
Karmi käega valitsus Ukrainale?
Islamiterroristide hord tuleb?
Moskva jaoks ei võimutse separatistid mitte Donetskis ega Luganskis, vaid Kiievis.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 07 Aug, 2018 21:52 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 26 Juul, 2005 13:09
Postitusi: 5729
Illarionovi 5-osaline lugude sari VF-Gruusia sõjast. Lehekülje alumises paremas nurgas link järgmise osa peale.

https://aillarionov.livejournal.com/1078909.html


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 20 Aug, 2018 0:16 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Jaan, 2004 11:56
Postitusi: 2796
Asukoht: Tartu
Miks Taavet mõtles, et saab Koljati vastu aga ei saanud
https://warontherocks.com/2018/08/the-a ... rgian-war/

5 aastaga suurendas Gruusia oma kaitse-eelarvet üle 10 korra
Tsiteeri:
Georgian military expenditures grew dramatically from 2004 to 2008. SIPRI data, using constant U.S. dollars (2016) places it at $74 million in 2003, before Saakashvili’s arrival, to a peak of $923 million in 2007, and $876 million in 2008. The share of GDP spent on defense went from 1.1 percent in 2003 to 9.2 percent in 2007. Georgia imported a host of weaponry from Israel, Turkey, the Czech Republic, Bulgaria, and Ukraine, as well as small arms and enabling technologies from various other countries. U.S. financial assistance, focused on counter-terrorism and stability operations, also expanded once Saakashvili came to power.

Varustust oli rohkem kui Balti riikides
Tsiteeri:
Georgia was no great military power, but for a tiny nation it was well-armed, far beyond anything currently fielded by the Baltic states

Iisraeli Gruusiast ei saanud.
Tsiteeri:
The perpetual dream of such states is to become the Israel of their region


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 04 Sept, 2018 19:50 
Eemal
Liige

Liitunud: 06 Jaan, 2004 11:56
Postitusi: 2796
Asukoht: Tartu
Venelaste tegutsemise efektiivsusest Gruusia sõjas
https://warontherocks.com/2018/09/russi ... revisited/

Sõditi küll vanarauaga aga kuidagi see ikkagi töötas. Grusiinidel oli tunduvalt parem tehnika, kuid venelased oskavad soomust liigutada. Palju küll laguneb aga massiliselt saates jõuab suurtes kogustes midagi ikka kohale.

Tsiteeri:
In the first three days, Russian forces of the North Caucasus Military District went from numerical inferiority relative to Georgian forces to overmatching them. Clearly, the Russian military knows how to move metal, in large quantities, and do it well. However, in 2008, a lot of equipment broke down as armored units drove hundreds of kilometers to get to that battlefield. A sizable number of Russian casualties, potentially as many as 40 percent, resulted from road accidents on the way to the fight. In combat, Russia only lost three tanks, around twenty armored vehicles of various types, and a larger number of utility vehicles


Tsiteeri:
By August 2008, Georgia had about 190 T-72 tanks, with 120 upgraded by Israel to a superior SIM-1 variant, and a sizable force of infantry fighting vehicles. Israeli, Czech, and Ukrainian upgrades offered Georgian equipment not only a recent overhaul, but advantages over the gear fielded by Russia’s North Caucasus Military District. The correlation of forces initially favored Georgia as well, with almost four brigades, several light infantry battalions, and Ministry of Interior forces around South Ossetia likely fielding 16,000 troops. The Georgian problem was poor leadership, planning, and inexperience. Also, their operations plan did not account for having to take on the Russian forces of the North Caucasus Military District. That assumption went out the window a few hours into the war. By the third day, Russian forces in Georgia had grown to 14,000 in South Ossetia and another 9,000 in Abkhazia


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
 Teema pealkiri: Re: Sõda Gruusias (08.08.08)
PostitusPostitatud: 22 Mai, 2019 11:03 
Eemal
Liige
Kasutaja avatar

Liitunud: 27 Apr, 2009 10:37
Postitusi: 1094
Venemaa majanduse teemasse sai kirjutatud, asjasse puutuva osa kopeerin ka siia: minu teada on maailma ühed suurimad seni kasutusele võtmata naftavarud Kaspia mere ümbruskonnas ja nagu näha, siis on see poliitiliselt / sõjaliselt üsna aktiivne piirkond. Seda, et sealsed konfliktid (sh Gruusia / Osseetia / Venemaa) võivad olla seotud nafta ja sadamatega, on käsitletud muuhulgas Lutz Kleveman’i raamatus The New Great Game. See raamat anti välja 2004 ning juba siis analüüsis autor naftaga seotud pingeid Venemaa ja Gruusia vahel (sh Osseetia) ning nägi ette sõjalise konflikti võimalust. Neli aastat hiljem algaski augustis 2008 sõda. Mitte et see oleks vaid ja ainult nafta pärast peetud, kuid seda ei saa ka tervenisti kõrvale lükata.

Правда о войне в Грузии https://www.youtube.com/watch?v=Nv9qUV3s3L0
Kas see on just kogu tõde aga kõneleja käsitleb oma isiklikke kogemusi/vaatlusi. Tõestab ära, et venelaste väidetavalt ootamatu rünnak pidi olema pikalt ette valmistatud, sest nii suurt kontingenti ei saanud nii kiiresti ratastele ja lahinguvalmina sihtkohta, kui väidetakse. Mees olevat Sotšis näinud Vene vägede valmistumist. Teiseks on vastuolus Vene väited ja kohapeal filmitud kaadrid: väidetavalt olevat grusiinid korraliku tulejõuga Tshinvali rünnanud aga videokaadrid ei näita selliseid purustusi. Küll aga on purustused hilisemast perioodist.


Üles
 Profiil Saada privaatsõnum  
 
Näita postitusi eelmisest:  Sorteeri  
Tee uus teema Vasta teemale  [ 2711 postitust ]  Mine lehele Eelmine  1 ... 177, 178, 179, 180, 181

Kõik kellaajad on UTC + 2 tundi [ DST ]


Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


Sa ei saa teha uusi teemasid siin foorumis
Sa ei saa postitustele vastata siin foorumis
Sa ei saa muuta oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa kustutada oma postitusi siin foorumis
Sa ei saa postitada siin foorumis manuseid

Otsi...:
Hüppa:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Eestikeelne tõlge phpbb.ee poolt