Tsiteeri:
Hiina Chengdu linnal on ambitsioonikas plaan asendada tänavavalgustuslambid tehiskaaslasega, mis sarnaselt Kuule öist linna valgustaks
Kõlab kahtlasena, huvitav kuidas see peaks toimima?
Toppida mingi mõnekümne meetrine lahtikäiv puri (midagi nagu venkud 90 -ndatel tegid ja ilmselt ka tänapäeva hiinlastele teostatav)ca 300-400km kõrgusele, siis on pidevaks öiseks valgustamiseks vaja tervet rodu sääraseid satelliite. Rääkimata sellest, et kogu see ilu nõuaks äärmiselt keerulist manööverdamast ja sellisele manööverdavale parvele/süsteemile oleks hulka otstarbekamat rakendust. Näiteks võime ka tegelikuses mingil maakera punktil 24/7 silm peal hoida. Ning maalähedasel orbiidil varjaks maa sfäär ikkagi mingil hetkel ka satelliidi ära, nii et päikese peegeldamine satelliidilt oleks võimalik veidi peale päikese loojumist maa pinnal ja veidi enne koitu. Kui muidugi Hiina oma luurevõimekust üritab arendada, siis võib-olla raha ka leitakse.
Kui aga mõte on üksik satelliit geosünk orbiidile saata, siis peaks see puri koondava peegli kujuga olema, et tõesti see valgustäpp maale jõudes mõnekümne km suuruseks saada. Ma arvan et selleks jääb mingi kilepuri nadiks ja kisub rohkem sinna Webbi teleskoobi tehnoloogia poole, mis ilmselgelt oleks üle rahaliste vahendite, mis mingi x järgu linna valgustamiseks suvatsetaks eraldada. Ja ikkagi tuleks selle punkti ühes kohas hoidmiseks ilmselt iga päev täiendavalt kütust kulutada, sest peegli konstantse pöörlemisega tõenäoliselt ei õnnestu valguslaiku maal ühes punktis püsivalt hoida.
Päikese-maa Lagrange-punkt L2 oleks vast samuti teoreetiliselt võimalik, aga selliselt kauguselt valgust 10-80km suuruseks laiguks koondada ja pöörleval maal korduvalt (iga öö) mingit linna sihtida kõlab veelgi utoopilisem.
Aga noh enda reklaamimiseks võib alati üle võlli panna.