Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Eestlased ning eestlastest koosnevad üksused, relvad, lahingud, varustus, autasud jne jne...
Vasta
tabi
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 05 Dets, 2018 17:21
Kontakt:

Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas tabi »

Kas keegi teab, kus on või näeb või leiab Kautla 1941 lahingu/mürgli kaarti? Näiteks loen, et staap asus Mustassaares aga enam ei leia ühegi kaardi pealt, kus see Mustassaare seal konkreetsemalt asus. Kas lähedal või kaugel Kautla memoriaalist? Või näiteks, kas keegi on üldse välja uurinud, kus ühe või teise poole grupid asusid ja kuhu liikusid? Mustasaare talu on Albu juures küll aga see on päris kaugel Kautlast ja mulle jäi pigem mulje, et tegevus oli rohkem Harjumaa pool kui Järvamaa pool. Kahtlane.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti?

Postitus Postitas Kriku »

Meil on Kautla kohta õige mitmes teemas juttu. Kas alltoodud viitega välja tulevad postitused ei aita vastusele lähemale?

http://www.militaar.net/phpBB2/search.p ... Akautla%2A
tabi
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 05 Dets, 2018 17:21
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti?

Postitus Postitas tabi »

Tõesti mitte. Seni ka mitte raamat "Suvesõda Järvamaal 1941", millest iga viimast nurka ei ole veel jõudnud läbi kammida. Siin aitab sisuliselt Kautla sündmuste üksikasjalik uurimine. Huvitav, et seda varem pole justkui tehtud...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti?

Postitus Postitas Kriku »

TEADAANNE 19. juulil 1942. a. algusega kell 12 päeval toimub Harju maakonnas, Kõue vallas Kautla-Põhjaka rabas ..Mustassaare" soosaarel „Erna" grupi ja metsavendade kokkutulek tegevusse astumise aastapäeva tähistamiseks ja mälestuskivi avamiseks, ühes jumalateenistusega.
https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d= ... 711.2.32.2

Sealsamas ongi, kus mälestusmärk, ma saan aru? Taastati samasse kohta? https://www.ohtuleht.ee/79764/taasavata ... lestusmark
tabi
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 05 Dets, 2018 17:21
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti?

Postitus Postitas tabi »

Peab uurima veel, samas see sammas on minu meelest Kautla talule nii lähedal, et kas see on teine koht üldse? Samas eelpost lõunas asuva Kautla heinaküüni juures on antud Kautla talu lähedal olemise kaudu aga on minu meelest oluliselt kaugemal kui see sammas Kautla talust. Võivad olla eri kategooriad aga leiaks ühe kaardi, kus selle Kautla rabasaare nimi oleks Mustasaare... Mingil ajal otsin RA kaartide hulgast kas leidub midagi.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti?

Postitus Postitas Kriku »

Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas Kriku »

mustassaar.png
Kasutaja avatar
Castellum
Liige
Postitusi: 2451
Liitunud: 27 Dets, 2008 23:29
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas Castellum »

Kui võtta Maa-ameti kaardilt pärandkultuuri kiht, siis on sealkandis muudki vaatamist:
https://infoleht.keskkonnainfo.ee/defau ... -322704841
https://infoleht.keskkonnainfo.ee/defau ... 1734692726
Või ka siit:
https://infoleht.keskkonnainfo.ee/defau ... t;eelisand;;
Arvestada tuleb, et kogutud materjal on läbitöötamata ja toimetamata. Võivad põhineda vaid ühel informandil. Objektide nimetused on ühtlustamata, otsing on küllaltki jäik.

Aga vaatamist on ikka küllaga.
Kindlusarhitektuur on osa meie elukeskkonnast
tabi
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 05 Dets, 2018 17:21
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas tabi »

Sellest Mustasaarest ma ka juba kirjutasin, mille kohta nüüd see kaart oli, et see asus üpris kaugel Kautlast. Pigem Albu lähedal. See on ju linnulennul Kautla memoriaalist 9 km. Kas seda saab veel Kautlaks pidada ja usutavaks Kautla staabikohaks??? Või kas peaks siis arvama, et algne mälestussammas oli praegusest 8,4 km kaugusel? Albu keskusesse on Mustassaarest 4,3 km. Äkki tuleks siis rääkida pigem Albu metsavendade laagrist kui Kautla laagrist? Paistab, et ma olen avastanud midagi uut. :) Aga see kaardil oleva Mustassaare on liiga lähedal pigem küla servale ja ilmselt liiga kerge saak Albu poolt tulevale vaenlasele.

Neid pärandkultuuri kihte vaatasin ka juba jah aga ega seal ka nii palju ei ole, kuid uurin edasi. Muidu need metsavennapunkrid on minu mõistmist mööda hilisemast ajat pigem ehk ca 1945, mitte Kautla sündmuste ajast.

Samas kirjutatakse, et Kautlasse tuli haarangust tuli teatama ratsavirgats ernalaste staabist Mustassaarest. Nii et lähedal või sealsamas üle tee see ilmselt ei olnud.

Käpamäe lahingu juures kirjutatakse, et vaenlane tungib seljataha - Loibult Mustasaare mäele. Loibu peaks olema Kõue vallas Laane külas. Üsna kaugel Loodes ja üldse mitte Albu pool, mis vähendab selle Albu-poolse Mustasaare tõenäosust. Pigem mõni küngas Käpajärve ja Kautla talu vahel. Pigem Käpajärve vahetus läheduses ja Sae metsavahikohast põhja pool. Väidetavalt oli lahing Käpajärve mäe juures, mis on järvest veel põhja pool. Kui hävituspataljon tungis Mustasaare mäele ja lõikas ära tee selja tagant Kautlasse, siis järelikult pidi Mustasaare staabikoht olema Käpajärve lähedal. Oleks veel lõuna pool olnud, siis oleks räägitud juba Sae talust. Veel lõunapool Kõrgemäe teeristi juures oli veel mingi talu, mis võiks isegi ka olla. Aga see on katastrikaardil oma nimega Ussimäe. Käpajärve lähedal oli ka hiljem metsavendade punker. Teisal olevat Erna grupp saatnud Marnoti salga just Sae juurde. Kui neid oleks saadetud Käpajärve juurest, oleks neid saadetud lõunasse aga tegelikult saadeti põhja poole.
Viimati muutis tabi, 12 Dets, 2018 13:46, muudetud 10 korda kokku.
oliver
Liige
Postitusi: 2100
Liitunud: 01 Dets, 2004 17:53
Asukoht: Saarel
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas oliver »

Kas 1941 üldse mingeid punkreid rajati, pigem ikka elati mingites kuuseokstest onnides?
metssiga
Liige
Postitusi: 1688
Liitunud: 11 Nov, 2005 19:19
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas metssiga »

oliver kirjutas:Kas 1941 üldse mingeid punkreid rajati, pigem ikka elati mingites kuuseokstest onnides?
Loomulikult 1941 suvel, kuumal suvel, mingeid sõjajärgsest ajast tuntud metsavennapunkreid, olid need siis maa-alused või maa-pealsed, ei rajatud.
Oman vastavaid kohustusi ja piiramatuid õigusi antud ülesannete täitmisel.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas Kriku »

Kõik ei mõtle alati, kui kirjutavad, või siis ei tea selle sõna tähendust. Siin on hea näide: http://maaleht.delfi.ee/news/eestielu/a ... d=66049246

Pealkirjas "punker", pildi peal suvaline heinaküün.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas Kriku »

Ma vabandan, ma ei tunne neid sündmusi nii hästi, et lahingu käigu osas kaasa rääkida. Ma saan aru, et praegu on kaks konkureerivat asukohta: see, kus on sammas ja see, mis on Maa-ameti kaardil peal. Ja küsija oletab veel kolmandatki, mis võiks olla õigem kui nood.

Minu jaoks läheb see natuke liiga keeruliseks. Kui mälestustes kirjeldatud tegevuste loogika välistab Maa-ameti kaardil märgitud Mustassaare, kas siis esimeses järjekorras ei peaks ikkagi oletama, et mälestuskiviga koht on õige - olgu see siis Kautla talule nii lähedal kui tahes? 1942. aastal ju kõik teadsid, kus see õige koht on.
tabi
Uudistaja
Postitusi: 5
Liitunud: 05 Dets, 2018 17:21
Kontakt:

Re: Kautla lahingu kaarti? Mustassaar

Postitus Postitas tabi »

Olen jõudnud üsna lähedale lugedes. Kolmas koht peab õige olema.

Kirjutatakse, et Käpajärve lahingu kära oli kostnud Mustassaare soosaarele 2 km kauguselt kirdest. Sel juhul võiks see olla endine soosaar Põhjaku rabas Paunküla kanali lähedal. Memoriaalist võiks see olla ca 2-5 km põhjaloode pool ja Käpajärvest 1-2 km läänes. Aga ma loen edasi ja eks näis, kuhu ma jõuan. Käpajärve lahingu koht võiks kusagil Pärandkultuuris vm tähistatud olla aga ilmselt ei ole.

Peale lahingut jäid leitnant Jaanhold Mustasaarde. Öösel oldi suures ja päeval väikeses Mustasaares. Aerofotol on ka näha, et suurem on tagumine ja väiksem rabasaar esimene. Kui on need. Eversti Kurg läks ära Paunküla mägedesse. Hävituspataljon ei olevatki julgenud sinna Põhjaku rabasse üldse kunagi tulla.

Matka- ja kaardihunt juba hätta ei jää. :)
Manused
MapSection55682.png
MapSection55330.png
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 6 külalist