AR-15

Kõik relvadest, nii Eestis kasutatavatest kui muidu...
Vasta
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

M16A5?

Postitus Postitas kaur3 »

Järgnevas kirjatükis kirjeldab autor võimalikke stsenaariumeid, kus 5,56x45 moona tulistava USA armee standardrelvaga võib probleeme tekkida. Autor pakub välja lahenduse, et automaadil peab olema võimalus raudasid vahetada. Tundub, et vana jutt, sest USA eriüksused valisid endale uue automaadi sellest põhimõttest lähtudes. Nende relva nimeks on SCAR.

http://www.defensereview.com/modules.ph ... le&sid=924

Venemaa naabrid peaksid mõtlema sarnase variandi peale, sest NATO standardi järgi on neist nii mõnelgi 5,56x45 relvad, kuid kui logistika longab, siis tuleb üle minna 5,45x39 peale :)
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

AR-15

Postitus Postitas Omni »

On siis plaan soetada omale AR-15 platvormil sportrelv ja kuna see oleks minu esimene relv, siis sooviks natuke pärida.

Müüakse meil siin üsna palju erinevaid vorme alates HK223 kuni siis kohaliku NordArms NA-223 välja. Isiklikult pole väga silindriga relvadest huvitatud (nagu HK223) kuna eesmärk ikkagi niisama sellega oma lõbuks lasta või on see silindriga gaasisüsteem midagi, mida Eesti põhjamaistes oludes kindlasti tahta?

Sooviks teada NordArmsi kohta - kuidas neil kvaliteediga on? Hind tundub küll mõistlik.
Samuti Haenel CR223 on silma jäänud - igal pool müüakse - kuidas see on?

Oskab keegi soovitada midagi raua kohta? Olen ise mõelnud klassikalise M4 konfiguratsiooni peale, et 14.5'' 1:7 raud, kuid free floating kindlasti.
Kaba peaks olema reguleeritav - klapitavat pole vist vaja.
Ees võiks vist olla mingi nurgaga kolmnurkne grip, aga see on kindlasti midagi, mida peab proovima ma arvan.
Kas optika peaks kohe võtma või käivad alguses "rauast" tavalised ka, et eelkõige tehnikat lihvida?
Kuidas kompensaatoritega on?
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

Omni kirjutas:On siis plaan soetada omale AR-15 platvormil sportrelv ja kuna see oleks minu esimene relv, siis sooviks natuke pärida.

Müüakse meil siin üsna palju erinevaid vorme alates HK223 kuni siis kohaliku NordArms NA-223 välja. Isiklikult pole väga silindriga relvadest huvitatud (nagu HK223) kuna eesmärk ikkagi niisama sellega oma lõbuks lasta või on see silindriga gaasisüsteem midagi, mida Eesti põhjamaistes oludes kindlasti tahta?

Sooviks teada NordArmsi kohta - kuidas neil kvaliteediga on? Hind tundub küll mõistlik.
Samuti Haenel CR223 on silma jäänud - igal pool müüakse - kuidas see on?

Oskab keegi soovitada midagi raua kohta? Olen ise mõelnud klassikalise M4 konfiguratsiooni peale, et 14.5'' 1:7 raud, kuid free floating kindlasti.
Kaba peaks olema reguleeritav - klapitavat pole vist vaja.
Ees võiks vist olla mingi nurgaga kolmnurkne grip, aga see on kindlasti midagi, mida peab proovima ma arvan.
Kas optika peaks kohe võtma või käivad alguses "rauast" tavalised ka, et eelkõige tehnikat lihvida?
Kuidas kompensaatoritega on?
Mina soovitaksin standardset, võimalikult MilSpec ühilduvat AR-i platvormi - seda on kõige lihtsam hiljem oma vajaduste järgi modifitseerida ning varuosade valik on suurim. Seega jätaksin gaasikolviga relvad (HK, Sig Sauer) kindlasti välja.

* Raud võib olla ka 16" või isegi 18", aga kindlasti free float, nagu Sa ka ise kirjutasid..
* Kompensaator (kui üldse) võib alguses olla väiksem, kergem ja odavam, selline Miculek-i stiilis, millega saad soovi korral veel standardklassis IPSC-d lasta. Või võtad üldse flash hider-iga relva. Mingi tunnetus võiks ju tekkida, kuidas relv tagasi lööb ja kuhu kisub. Jämedate sportkompekatega jõuad alati eksperimenteerida. Arvesta ka sellega, et kompekaga on kõrvalseisja (ning ka enda) jaoks pauk ja just lööklaine tugevam ja ebameeldivam. Eriti annab see tunda kuskil kitsas koridoris lastes, kus iga lasuga lööb tuult näkku.
* Igasugused front grip-id võid esialgu võtmata jätta, nende vajadus on maitseasi. Alguses saad kindlasti ilma hakata.
* Kaba võiks alguses olla (pikkuses) reguleeritav, hiljem, kui Sa oled laskeasendi paika timminud, võib see ka fikseeritud olla. Kokkuklapitavat kaba Sa AR-i platvormile eriti ei saagi, sest taandurvedru on kaba sees ja kui Sa kaba tagant ära võtaksid (ehk kokku murrad), siis kukuks lukk välja.
* Vabalt võid võtta alguses raudsihikutega relva ja õppida nendega laskma. Optika jõuad hiljem alati peale panna. Võib-olla tahad hoopis punatäppi... või holograafilist sihikut... või hoopis punatäppi ja selle ette-küljepeale-klapitava suurendaja (magnifier-i) kombot.
Kui optikat valida, siis kindlasti sellise, millel suurendus algab 1x-st, et lühikesel maal saaks kiiresti pildi üles leida. Kvaliteetne optika peaks 1x juures olema nagu aknaklaas - vahet pole, kas vaatad kõrvalt või läbi toru - pilt on sama.
Ja - kui võtad esimese, kõrge raudsihiku, mis gaasiblokiga integreeritud, siis, võib see optikat veidi segama hakata. Arvesta sellega.

NordArms.
Reklaamib ennast kui "tsempionidelt proffidele", aga minu viimase aja (kõrvaltvaataja) kogemused väidavad muud.
Võimalik, et kui tuntud nägu ostab sealt relva, siis komplekteeritakse see viisakalt. Paraku "inimene tänavalt" sai sealt üsnagi ebameeldiva kogemuse. Klubikaaslane ostis neilt oma esimese pika relva, hind oli pigem kallimas otsas. Pärast sajakonna lasu tegemist rohkem sealt pauku ei tulnud. Lammutasime (võistlusel) relva lahti, lukk (õigemini lukupea) käis nii tihedalt, et sõrmedega seda ei liigutanud. Õlitasime, logistasime gaasirõngaid, veidi paremaks läks, aga normaalselt liikuma ei saanud. Kokkupanekuks tuli improviseeritud haamriga koputada, sest tükid, mis peaksid muidu vabalt sisse minema, seda ei teinud. Asja tipp oli see, kui nägin kaasasolnud rohmakat vene päritolu plastsalve. Miks peaks "tsempionirelva" sellise kraamiga komplekteerima, selmet panna kaasa näiteks mõni ennast tõestanud Magpuli salv.
Naised saunas rääkisid, et kellegil oli jälle kogemus, kus tuttuuele NA relvale ei mahtunud üldse salv alla. WTF?

NordArms-i drop-in reguleeritava trigeriga on mul ka isiklik kogemus. Hoolimata sellest, et too on ühel välismaisel testil saanud äramärkimist, ei ole tegu millegi erilisega teiste seas. Reguleerimine on tülikas (triger tuleb peale pin-ide paikapanemist pingutada täiendavate kruvidega raami põhja ja seejärel reguleerida paika veel disconnectori käik. Valesti reguleeritud triger kas kiilub kinni või teises äärmuses annab valanguid. Milleks peaks kasutaja üldse seda reguleerima? See ei ole midagi sellist, mis annaks käsitlemisele mingit lisaväärtust juurde. Probleem on veel selles, et ilma keermeliimita kipub see kruvi lahti logisema, aga õige asend tuleb kõigepealt välja mõõta ilma liimita.

Vaata parem mingit ameerika rauda. Näiteks DPMS-i relvi müüb Baltic Fox. Tegu on korralike MilSpec asjadega, mis kestavad, on tuunitavad ning aja jooksul, kui saad oma eelistustest sotti, saad sellest kohaldada endale parima käepärase relva.
Minul DPMS on praeguseks lasknud ca 2000 lasku ja pole vähimatki tõrget või väsimise märki. Pigem ütleks, et korralikult sisselastud relv.

Disklaimer: mul ei ole isiklikke äri- ega muid huve ülalnimetatud firmadega seoses. Kirjeldan vaid isiklikku kogemust.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

vtl kirjutas:...Kokkuklapitavat kaba Sa AR-i platvormile eriti ei saagi, sest taandurvedru on kaba sees ja kui Sa kaba tagant ära võtaksid (ehk kokku murrad), siis kukuks lukk välja.
Enne, kui keegi siin hakkab Googlest otsitud "AR-15 side folding stock" pilte ja linke postitama, seletan teema lahti.

Klassikaline carabine-size AR-15 on ca 18cm puhvritoruga, mis on püsivalt kruvitud relva alumise raami (lower) "saba" külge. Puhvertoru sees on taandurvedru ja selle otsa käiv korgilaadne puhver, mille vastu toetub lukuraam. Kaba käib selle toru peale.

Mõned firmad valmistavad küll ülilühikesi puhvertoru-taandurvedru komplekte, mille külge käib spetsiaalne kokkuvolditav kaba, aga need relvad ja raamid on ebastandardsed ning mitte kuigi laiat levinud. Ning ka sellise kokkuvolditud kaba korral jääb lühikese puhvertoru jupp relva tagant välja turritama.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Omni »

Aitäh väga põhjaliku vastuse eest!

Uurisin ka USAs sõbralt DPMS kohta ja sain igati positiivset tagasisidet.

DPMS muidu vist on ka 1:9 rauaga ja kui mul põhiliselt plaan ~55gr .223 siis vist selline väiksem* keere on kergemale kuulile vist isegi parem?

Täna olen 99% kindel, et lähen ikka flash hider-i teed.

Olen ka mõelnud, et võib-olla tõesti see 16.5'' raud, et vähe vaiksem ju ikkagi, aga ei saa salata, et 14.5'' esteetiliselt meeldib rohkem ja relv peab ju ikka äge välja ka nägema :D
Kunagi muidugi võiks äkki midagi eriti vinget nagu 12'' summutiga, aga alustada kindlasti millestki vähe mõistlikumast ja taskukohesemast.
Viimati muutis Omni, 23 Veebr, 2019 19:59, muudetud 4 korda kokku.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

Omni kirjutas:Kunagi muidugi võiks äkki midagi eriti vinget nagu 12'' summutiga, aga alustada kindlasti millestki vähe mõistlikumast ja taskukohesemast.
Summuti saad alati otsa keerata. Osadel tootjatel (nt. Soomlaste Ase Utra) on lausa olemas spetsiaalsed kompensaatorid, millele summuti istub kiirkinnitusega otsa. Aga... arvesta sellega, et vaikseks saad relva ainult subsonic moonaga. Kiire kuul (mida .223/5.56 on), teeb ka summutiga korraliku raksaka, kui ülehelikiirusel õhust läbi lendab.
Subsonicu jaoks on teised, raskema kuuliga kaliibrid sobivamad. Näiteks .300AAC Blackout, mida saad samale AR-15 platvormile. Vahetad lihtsalt upper receiveri ära, alumine osa ja salved jäävad samaks. Samas 50 meetri pealt kukub see subsonic juba korralikult.

Võrdluseks ühe ja sama tootja (Sellier & Bellot) FMJ moon:
"tavaline" .223 - 55 grs, 1000 m/s, 1822 J
.300AAC - 124 grs, 660 m/s, 1742 J
.300AAC subsonic - 200grs, 323 m/s, 678J

Kui tahad väga lühikest ja summutatud asja, siis pane Glocki püstol karabiiniraami sisse (FAB, Roni) ja keera summuti otsa. Näeb välja peaaegu nagu vint, relv on odav, moon on odav ja enamus sisetiirusid lubab sellega lasta. Täiskaliibrilise vindiga hakkab paljudes kohtades nutt ja hala, et ruunab kuulipüüdjat.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Omni »

vtl kirjutas:Summuti saad alati otsa keerata. Osadel tootjatel (nt. Soomlaste Ase Utra) on lausa olemas spetsiaalsed kompensaatorid, millele summuti istub kiirkinnitusega otsa. Aga... arvesta sellega, et vaikseks saad relva ainult subsonic moonaga. Kiire kuul (mida .223/5.56 on), teeb ka summutiga korraliku raksaka, kui ülehelikiirusel õhust läbi lendab.
Eks summuti eesmärk vist rohkem ongi, et leeki pimedas näha ei oleks ja et lasu suunast oleks raskem aru saada. Sellist kompensaatori otsa käivaid summuteid ma just vaatasingi (SOCOM556), aga noh need ise on juba relva hinnaga ja ma arvan, et hea optika on prioriteetsem - see pigem selline kaugem tulevik.

Kui mõistlik on muidu raua lühemaks lõikamine? Või oleks otstarbekam siis lihtsalt ikka kohe vastava pikkusega raud osta?
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

Omni kirjutas:Eks summuti eesmärk vist rohkem ongi, et leeki pimedas näha ei oleks ja et lasu suunast oleks raskem aru saada. Sellist kompensaatori otsa käivaid summuteid ma just vaatasingi (SOCOM556), aga noh need ise on juba relva hinnaga ja ma arvan, et hea optika on prioriteetsem - see pigem selline kaugem tulevik.
(Heli)summuti peamine eesmärk on siiski heli summutamine, leegi varjamiseks on leegisummuti, ehk flash hider.

Ei taha ühelegi konkreetsele tootele ega firmale reklaami teha, aga näiteks Ase Utra kiirkinnitusega helisummuti maksab Matkatarvetes ca 400€ ja komplekti sobiv kompensaator, mille otsa seda keerata, veel 100€.
On see nüüd kallis või odav, aga päris 500€-ga relva küll kätte ei saa.

Summutit ei ole mõtet kasutada lihtsalt sellepärast, et "lahe on", vaid ikka konkreetsel otstarbel. Näiteks jahil selleks, et oma ja koerte kõrvu säästa või treeningul selleks, et ümbruskaudseid mitte häirida. Summuti läheb ajaga tahma täis ja neil on ka piiratud ressurss.
Omni kirjutas:Kui mõistlik on muidu raua lühemaks lõikamine? Või oleks otstarbekam siis lihtsalt ikka kohe vastava pikkusega raud osta?
Raua lühemaks lõikamine ON meil võimalik, samuti uue otsakeerme tegemine, aga see ei ole odav lõbu. Pigem osta kohe sobiva pikkusega raud.
Kui Sa oled algaja, siis ma väga suurt rõhku rauapikkusele ei paneks - on see nüüd 14", 16" või 18". Lasta saad nende kõigiga ja Sinu lasketulemust see raua pikkus väga ei mõjuta. Päris 20" relvaga on tüütu kitsastes kohtades vehkida ja alla 14" on juba teised probleemid.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
cedric
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 01 Veebr, 2005 21:02
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas cedric »

Buy once, cry once on minu soovitus, kui AR-i ehitama hakata.

Kui on huvi summuti AR-i otsa keerata, siis on kaks varianti, kas osta seesama Haenel, mis ei kasuta DI gaasisüsteemi, või paned relva otsa Saima Still-i (aseutral on ka vist nüüd vastav variant olemas) just AR-i jaoks mõeldud sumpsi, mis laseb liigsed gaasid summutist otse ette välja.

Kui teed nagu mina, et paned summuti 16 tollise raua otsa (AseUtra SL5), võib sada imet teha, aga ikka peksab üleliigsed gaasid relva sisse (relv ise ja salv on musta tahma täis) ja laskjale näkku ja ei ole lõbus. Seda saab kruttida reguleeritava gas-blockiga, summutile mõeldud charging handlega, raskema bufferi raskusega ning nipetnäpet on veel, samas probleemist täiesti lahti ei saa. Usu, ma olen aegade jooksul proovinud.

Ja mis puutub summuti mõttekusse, siis ainuke miinus tal on relva raskemaks muutmine. Jah, ta töötab lisaks lasu vaiksemaks tegemisele (kaugemale lastes käib endiselt litakas, aga lähedale lastes ei jõua kuul täit pauku teha) ka kompensaatorina, kuna on relva otsas siis täpselt nii raske kui ta on, aga see raskus hakkab mingites olukordades häirima.

Summuti - kui pole plaanis kasutada mõlemat, kompensaatorit/leegisummutit ja summutit, siis otse külge keeratav pole mul näiteks kunagi sealt eest tahtnud lahti ennast keerata. Nii lihtsalt külge keeramise kui ka keermeliimiga.

Optika - igalühel oma eelarve, aga headest zoomivahemikuga optikatest võtaks miinimum sellise, kui rahakott kannatab - http://www.vortexoptics.com/product/vor ... ad-reticle

Ahja, AR-i puhul on ütlus, et kui relva ehitama hakata, siis alusta neist kolmest: kompensaator, päästik, optika (muuda järjekorda vastavalt rahakotile). Kompensaatoritest Miculek on suurepärase hinna ja omaduste suhtega näiteks.
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Omni »

Nojah, ise mõtlesin et võtaks mingi lambise hiina red-doti alustuseks kui rauast sihikud käpas. ACOG tundub ka huvitav - ei meeldi elektroonikast sõltuda sellise asja puhul, võib-olla see on minu kiiks...

Summuti osas tunnistan ausalt, et tundus lahe, aga reaalset ettekujutust mul asjast ei ole. seda olen kuulnud küll, et siis peaks küll gaasi-kolviga relv olema kui summutiga plaan palju lasta.

Kas keegi Eestis Daniel Defense-i toodangut ka müüb? Tundub ka päris hea hinna/kvaliteedi suhtega.

Veel, et kuidas on AR-15 platvorm võrreldav Molot Vepr-iga?
https://www.ipscstore.com/et/molot-arms ... 18614.html
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

Kui AR-ile summutit valida, siis loomulikult tuleb võtta spetsiaalselt selle relva jaoks sobiv mudel.

Reguleeritava gas-blokiga ei soovita algajal ja esimese relva ostjal küll mängima hakata. Keerad soojas tiirus paika, lähed külmema ilmaga õue ja ei pruugi toimida. Ja vastupidi - hakkad üle gaseerima ja saad vastu vahtimist.

Aga kui endal pole veel relvalubagi, rääkimata reaalsest laskmiskogemusest, siis on summutist rääkimine umbes sama mõttekas, nagu enne autojuhilubade tegemist ja esimese auto ostmist mõtiskleda, millist värvi pidurisadulad peaksid olema.

Summutiga on muide veel see lugu, et seaduse järgi tohid seda otsa keerata ainult jahil, lasketiirus või laskepaigas. See tähendab, et jäädavalt sa seda raua otsa keerata ja siis ringi käia ei tohi. Ja mõningase laskmise peale põleb see nii kenasti otsa kinni, et maha enam ei tule.

Vortex teeb oma hinna kohta väga häid optikaid. Mul on ühe AR-i peal odavama seeria 1-8x24 ja selle raha eest on tegu suurepärase pildi ja kvaliteediga toruga. Eluaegne garantii pealekauba.

Hiinakatest - muidugi võid ju alati võtta 200€-se Holosun-i, aga sealt allapoole ei ole enam mõtet tulla, odavamad on mänguasjad.

Molit Vepr on nüüdisaegne tsivilistidele tehtud kalassilaadne toode. Kui AK platvormil relva võtta, siis pigem seda "õiget".
Meeldimine-mittemeeldimine on maitseasi. Mõned asjad on paremad, mõned halvemad nagu ikka.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
cedric
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 01 Veebr, 2005 21:02
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas cedric »

Vastupidi, minu soovitus on, et kui relva ostma hakata, siis planeerida võimalikult kaugele, sh. ka võimaliku summuti küsimuses. Muidu kulub sellele samm-sammult lõpptulemuseni jõudmiseni palju närve ja raha. Reguleeritav gas-block pole mingi imeloom, aga noh, kui osta kolviga relv või spetsiaalne summuti, siis pole see ka vajalik.

Punatäppidest - mul on kogemusi Vortex Sparc AR-i, Sig Romeo5 ja Holosuniga (no mingid bushnellid ja iisraeli toodang jms otsa). Järgmine mis mul ühe AK külge läheb ongi Romeo5, lihtsalt tundub neist kõige soliidsem (kuigi mul meeldib Vortex-i garantii ja kokku klapitavad sihikukaitsed).

See Vepr on .223 kaliibris.. Minu soovitus, osta endale AR15 ja "õiges" kaliibris AK ostad juurde kunagi niiehknaa :)
Omni
Uudistaja
Postitusi: 15
Liitunud: 20 Veebr, 2019 15:00
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas Omni »

Olen ise ka veel natuke uurinud ja puurinud ja arvan, et mida ma tõeliselt tahan oleks ikka 14.5'' mid-length gaasisüsteemiga, kuid sellist siitmaalt leida on vist üsna keeruline muidugi.
Kui palju umbes läheks tellimine maksma? USA-st omal käel vist on üsna lootusetult keeruline üritus?

Summuti jah, jätaks vist kaugemasse tulevikku pigem .300 Blackout jaoks. See kui vaikselt subsonicud lasevad on ikka päris vinge küll.
vtl
Liige
Postitusi: 1314
Liitunud: 01 Veebr, 2009 20:20
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas vtl »

cedric kirjutas:Vastupidi, minu soovitus on, et kui relva ostma hakata, siis planeerida võimalikult kaugele, sh. ka võimaliku summuti küsimuses. Muidu kulub sellele samm-sammult lõpptulemuseni jõudmiseni palju närve ja raha. Reguleeritav gas-block pole mingi imeloom, aga noh, kui osta kolviga relv või spetsiaalne summuti, siis pole see ka vajalik.
Inimene, kes ostab endale ühte ja esimest relva, ei oska kõike võimalikult kaugele ette planeerida. Soovid ja eelistused muutuvad ajas.
Eri kasutusotstarbed eeldavad eri konfiguratsioone.

Relv, mis sobib hästi kitsas sisetiirus sopilise raja peal lähedale laskmiseks, on teistsugune, kui vabas õhus 300m kauguste märkide tabamiseks mõeldu. Kogenud IPSC-laskja relv on kabast kuni handguard-ini erinev vaba-aja sisustamiseks müüdud relvast. Juppide kaal vs. kestvus, täpsus vs. kiirus vs. mugavus vs. "äge" väljanägemine.

Kõigepealt tuleks üks relv ära osta - mitte üleliia spetsiifiline ja mitte üle tuunitud, vaid võimalikult standardne ja universaalne. Käia sellega regulaarselt laskmas ning parem kui kogenud instruktori käe all, kes algusest peale õpetab õigeid hoiakuid ja võtteid.
Kui selle käigus tekivad selged arusaamad, mida ühest relvast tahta, siis võib aasta-paari pärast mõelda, kas on mõistlikum olemasolevat oma käe järgi tuunida, relv üldse välja vahetada, või hoopiski mitut relva omada.

Praegune arutelu siin on jõudnud staadiumisse a'la koolipoiste poolt autopiltide vaatamine ja unistamine, millised veljed unistuste autole alla kruvida. Eriti olukorras, kus omal pole veel lubegi, sõidukogemusest rääkimata. Vabandage mu otsekohesust, aga leebemalt on juba öeldud.
Eesti Relvaomanike Liit - relvaomanikud.ee
cedric
Liige
Postitusi: 329
Liitunud: 01 Veebr, 2005 21:02
Kontakt:

Re: AR-15

Postitus Postitas cedric »

Kirjutasin pika jutu, aga siis otsustasin mitte pika jutu kirjutamise trendiga kaasa minna.

Kui esimese relva ostjal on "sügelused", st näiteks summuti, lühem raud jne, siis need "sügelused" tihtipeale ära ei kao, pigem hakkavad rohkem sügelema. Seetõttu on minu soovitus ka võimalikult vara selliseid asju ette mõelda, selleasemel, et mingihetk kukkuda rauda lühemaks saagima ja nusperdama mingide gaaside ja asjadega.

Nordarms-i relva ma pigem ei ostaks, aga neil on näiteks 12 tolline raud müügis. USA-st on võimalik kõike tellida, ka eraisikul, aga on natuke paberimäärimist ja hind ka parajalt krõbe, seljuhul ma juba uuriks Soomest (kui veel mõni aasta tagasi eeldas relva soomest ost vähemalt 1x seal kohapeal käimist ja 1x sadamas käimist, siis nüüd justkui tilkus minuni info, et neid käimiskordi ei pea nii palju olema). Hannu Uronen on väga tihedalt eestlastega kontaktis ja käib siinmail ka võistlemas - https://www.asejaosa.fi/index.php - sealt leiaks kindlasti midagi sobilikku.

Leebelt öeldes, mulle on arusaamatu, et kui inimene otsib infot esimese relva ostuks ning saab soovitusi kaugele vaadata ja planeerida ost nii, et kõik etapid, mis A ja O vahele jäävad (mis kulutavad aega ja raha), ära jätta, siis raiuda edasi, et ostku aga letist relv, küll hiljem jõuab neid raudasid ja asju saagima hakata.

Muidugi igalühel oma voli, AR on nagu lego, miks mitte sellega mässata ja rõõmu tunda (mõnele näiteks meeldib ka relvi puhastada).
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist