Eesti majandus eile, täna ja homme.

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Suletud
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Ma ei saa vist päris aru, mida sa mõtled. Mis palgatõusudega ei kaasne sotsiaalmaksu laekumise tõusu?
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5558
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas toomas tyrk »

Nagu just oli näha (seoses tulumaksu seaduse muudatusega) netopalk kasvas, aga samal ajal ei kasvanud sotsiaalmaks ega sealt tulevad sissetulekud.

Inimeste reaalse sissetuleku kasv paneb oma surve tarbijahinnale. (Või tegelikult - annab võimaluse kasvada)

Võimalus sellest tingitud tarbijahinnaindeksi muutust ületada on parem palgasaajatel. Mitte pensionäridel.

Edit: No tegelikult ei toimunud palgakasvu. Suuremal osal palgasaajatel kasvasid sissetulekud seoses tulumaksuseaduse muudatustega. Mis ei kajastu kuidagi pensionites.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Kriku »

Aa, seda küll jah.

Raske muidugi öelda, kui palju üks tulumaksuga mängimise jõnks mitmekümne aasta väljavaadet mõjutab. Kui seda hakkab igal valimistsüklil juhtuma, siis muidugi mõjutab... Aga kui hakkabki, siis seda ei suuda ükski prognoos nagunii arvesse võtta. Samamoodi ei saa me ette näha maksukoormuse kasvu samal perioodil.
Martin Peeter
Liige
Postitusi: 4513
Liitunud: 18 Juul, 2014 20:49

Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Martin Peeter »

toomas tyrk kirjutas:No Bismarcki süsteem kestis ikka kaua aega peale tema surma. Ilmselt ilmasõja järgne segadus nullis varasemad säästud, kuid kehtestatud kord elas vist sellegi üle. Kahjuks lihtne google ei paku lahendusi.

Ikka pakub.
Inglise keeles n

https://books.google.ee/books?id=Sr6aCw ... ion&f=true

Ma välismaal olles ja taskutelefoni kasutades nati lugesin - ebaugav küll. Ehkki ma Bismarcki väga austan, kogumispensioni järjepidevuse kohta Saksa pensionisüsteemi ajaloost argumente ei leia. Need Saksa riigi ajaloo kataklüsmid 20. sajandil tekitasid juba 20datel, 30datel olukorra, kus tuli seda finantseerida jooksvast sissetulekust. 1891 jäänud süsteem pidas seega 30 aastat.
Dona nobis pacem!
AndresTy
Liige
Postitusi: 940
Liitunud: 07 Mär, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas AndresTy »

Andrus1973 kirjutas:Mina sellesse sambavärki eriti ei usu, sest mul on juba vastav kogumise kogemus olemas. Nimelt minu vanaisa avas kunagi mulle mingi arve või kindlustuse, kuhu maksis oma kolhoosnikupalgast iga kuu mingi kindla summa. Ja nii 18 aastat järjest. Nimelt 18 aastaseks saades pidin selle raha kätte saama. Saingi ja see suur 18 aastat kogutud varandus oli väärt umbes täpselt sama palju, kui 1 paar teksapükse. Rublade koguseid ma ei mäleta aga et teksad ostetud sai see on hästi meeles. Ja ma ei usu, et praeguste eurubladega midagi teisiti oleks.
Sinu kogemus muutuks tänases päevas tõelisuseks siis, kui Euroliit kokku kukub või mingi sõda või kataklüsm tekib. Aga hoolimata sellistest võimalustest on inimesed alati raha kogunud ja teevad seda ka edaspidi.

Muidugi sovjetiparadiisi nükked oma kodanike paljaksvarastamisel on legendaarsed. Riigilaenu obligatsioonid, 1961 aasta rahareform, 100 rublaste kupüüride kehtetuks kuulutamine jms. Takkatipuks veel ka läbi peldiku kokkukukkumise tekkinud inimeste vaesumine. Praegusel eurorublal on ikka võrreldes vene lepalehtedega mingi tegelik seljatagune olemas.

Pensionisambasse kogutud raha inflatsiooni peaks idee järgi katma investeerimisfondide kasumid.
Viimati muutis AndresTy, 23 Mär, 2019 16:59, muudetud 2 korda kokku.
Imekaunis! Raha eest teen kõike, mida härrad soovivad...
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Lemet »

 kogemus muutuks tänases päevas tõelisuseks siis, kui Euroliit kokku kukub või mingi sõda või kataklüsm tekib. Aga hoolimata sellistest võimalustest on inimesed alati raha kogunud ja teevad seda ka edaspidi
Viimase sajakonna + aasta jooksul pole siinsetel maadel saanud ükski põlvkond rahus oma pensioniks kogutud säästudest- investeeringutest rõõmu tunda.
.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
AndresTy
Liige
Postitusi: 940
Liitunud: 07 Mär, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas AndresTy »

Lemet kirjutas:Viimase sajakonna + aasta jooksul pole siinsetel maadel saanud ükski põlvkond rahus oma pensioniks kogutud säästudest- investeeringutest rõõmu tunda.
Üldiselt on see ka põhjus miks me EL-i ja NATO-sse kuulume...
Imekaunis! Raha eest teen kõike, mida härrad soovivad...
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Lemet »

...mis ei ela hetkel üle oma parimaid päevi ning milliste perspektiiv on üpris segane.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
AndresTy
Liige
Postitusi: 940
Liitunud: 07 Mär, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas AndresTy »

...kuid millele pole ka muid reaalseid alternatiive....

Ja kuna reaalsed alternatiivid puuduvad, siis minu arust on mõnede poliitikute retoorika EL lahkumisest ebariigimehelikult kohatu ja lubamatu plärtsumine. Samamoodi - nagu ma siin enne olen ka maininud - on kohatu ka kui koalitsioonikõnelustel arutatakse tõsine nägu peas, et kas ikka jääme NATO-sse ja EL-i. Need on igasuguste reaalsete alternatiivide puudumise tõttu iseenesest mõistetavad ja ainuvõimalikud asjad, mille üle jahumine riigivalitsemise tasemel ei ole - võiks öelda - isegi eetiline.
Imekaunis! Raha eest teen kõike, mida härrad soovivad...
cabslock
Liige
Postitusi: 219
Liitunud: 30 Jaan, 2018 8:25
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas cabslock »

Mis seljatagune eurol küll on?
Euroopa Keskpanga, mille juhil Mario Draghi-l pole mingit moraalset dilemmat rahatrükk tööle panna, kui mõni ettevõte hakkab kokku kukkuma?
AndresTy
Liige
Postitusi: 940
Liitunud: 07 Mär, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas AndresTy »

Kuna algselt oli jutt sovjeedirubla vs. euro seljatagusest, siis on euro ikkagi ülemaailmselt konventeeritav ja tunnustatud raha. See kas Draghi rahapressi tööle paneb või mitte, on juba järgmine teema.
Imekaunis! Raha eest teen kõike, mida härrad soovivad...
Kasutaja avatar
Troll
Liige
Postitusi: 3173
Liitunud: 08 Okt, 2004 16:59
Asukoht: Viljandi
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Troll »

AndresTy kirjutas:Muidugi sovjetiparadiisi nükked oma kodanike paljaksvarastamisel on legendaarsed. ...1961 aasta rahareform...
Ehk seletaksid ka, mida see kodanik 1961. aasta rahareformiga kaotas?
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 00#p571700
Hea võidab alati kurja - kes võidab, see ongi hea!
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Lemet »

Venelased ise selle reformi posutiivsest küljest...
К положительным факторам можно отнести снижение себестоимости производства бумажных денег, так как новые денежные знаки были гораздо меньшего формата.
Sisu poolest aga...
Как уже было отмечено, изменилось официальное золотое содержание рубля. Если дореформенные 10 рублей содержали 2,22168 грамма золота, то 1 рубль 1961 года — в 2,25 раза меньше — 0,987412 грамма. Валютный курс, с 1950 года составлявший 4 дореформенных рубля за 1 доллар, после реформы составил 90 новых копеек (вместо 40) — вполне в русле функционировавшей в то время Бреттон-Вудской валютной системы (несмотря на то, что Советский Союз официально не считался её участником). Для населения повысились цены на ювелирную продукцию. Десятикратного изменения нерегулируемых государством цен (на рынках сбыта продукции личных подсобных хозяйств и т. п.), по свидетельствам современников, также не произошло — от активного населения не скрылось изменение официального золотого содержания рубля[1], и рыночные цены зачастую менялись не в 10, а лишь в 4,5 раза, что означало более чем двукратный рост цен. На отдельные товары с низкой номинальной стоимостью рост цен мог достигать и десятикратных значений. К примеру, если пучок зелени до реформы стоил 5 копеек, то и после реформы мог продолжить стоить 5, но теперь уже новых, копеек
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
AndresTy
Liige
Postitusi: 940
Liitunud: 07 Mär, 2019 13:27
Kontakt:

Re: Eesti poliitelu eile, täna ja homme.

Postitus Postitas AndresTy »

Troll kirjutas:Ehk seletaksid ka, mida see kodanik 1961. aasta rahareformiga kaotas?
http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... 00#p571700
Jah - tõepoolest, see 1961 sellesse loetellu ei sobi.
Imekaunis! Raha eest teen kõike, mida härrad soovivad...
Andrus1973
Liige
Postitusi: 193
Liitunud: 13 Nov, 2017 15:02
Kontakt:

Re: Eesti majandus eile, täna ja homme.

Postitus Postitas Andrus1973 »

Olgu sel Eurol seljatagune või jalgealune vahet pole. Fakt on see et 2011 aastal purki või panka kogutud Euro eest sa täna ei saa seda, mis 9 aastat tagasi. Mis reaalne väärtus sellest kogust tegelikult vastu vaatab 40 või 50 aasta pärast, kui inimene oma töömehe tee lõpetab ja kogutud loorbritele puhkama tahab heita? Tekspüksid või midagi rohkemat? Julgeb keegi ennustada?
Tark on varusid koguda küll aga mingit reaalset väärtust omavat kraami, mitte raha, kui numbrit kontol või kuhja padjapüüris.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust!
Suletud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 11 külalist