Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Vladivostok oli muideks suletud linn välismaalastele, mitte N Liidu kodanikele. Nagu näiteks Tartu.
Kes Kamtsatkal on käinud, siis ilmselt lennukiga Petropavlovsk-Kamtsatski kaudu. Seal asus (ja asub ka täna) mereväebaas (tuumaallveelaevad), linn ise "kinnine" pole, lihtsalt baas asub sama mere lahe teisel kaldal ja sinna ilmselt koobedama minna pole kuigi arukas (ja vaevalt ka julgeti).

Sevastopol ja Paldiski pole päris sama case, Paldiski oli vene ajal puhas sõjaväelinn, Sevastopolis asus ka tsiviilsadam ja asjakohased tööstused (nt laevaremont). Väliselt olid mõlemad kinnised (tõkkepuuga kontrollpunkt sissesõiduteel, sissepääs lubadega), lihtsalt Sevastopoli anti (peale julgeolekukontrolli) sissepääsulubasid ka asjaomastele tsiviilidele, Paldiskis oli see piiratud rangelt mereväebaasi ja seal töötavate tsiviilteenistujatega.

Paldiskis muide asus esimene kontrollpunkt umbes 500 m Madise-Paldiski tee ristist linna suunas. Seal valvas piirivalve. Ilmselt siis piiritsoon. Kontrollpunkti hoonete jäänused on tänagi alles tee lõunapoolsel küljel. Edasi järgmine kontrollpunkt oli umbes seal, kus kalmistu on - see oli juba mereväebaasi KPP.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Rongiga olen aga ise koolipoisina klassieksursiooniga Vilniuses ja Moskvas käinud. Hindu ei mäleta, aga ju siis ei olnud kallis. Kui kogu klass (praktiliselt) käis...
Skeem oli selline - tavaliselt leiti selliseks reisiks "sponsor" ehk tollases kõnepruugis "sheff". Küsima oli mõtet minna nt seflussuhetes olevasse kolhoosi (kus sügisel kogu kool kartuleid võttis) või mõnda suuremasse asutusse, kus laste vanemad töötasid. Sealt saadi siis finantsi ja transport. Kui transporti polnud, siis tuli bussi tellida autobaasist. Meil nt finantseeris üks kalurikolhoos, kellel oli pakkuda ka Ikarus buss. Sellega oli väga sheff Leedus käia. Palju parem kui linnaliini Laz autobaasist (see vakstust istmete ja läikiva toruga kukla taga).

Mina olen rublaajal käinud Krimmis (autoreis), Leningradis, Vilniuses. Igakevadine klassiekskursioon oli enamasti Eestis ikka. Sama skeemiga nagu ülal kirjeldasin. Väiksema osa maksis osaleja ise ja suurem osa tuli tavaliselt "sponsorilt". Lisaks lõppes tavaliselt malevaüritus kolhoosi korraldatud paaripäevase reisiga Eestis. Ühe reisi olen teinud ka kolhoosi nn Tartu bussiga (see mis puust kerega on). Jõukamatel majanditel oli tavaliselt see kõrgete istmetega Turist-Laz, kuid paaril oli ka Ikarus. Vaesematel olidki need vineerist Tartu bussid.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Lemet kirjutas:
Lemet, ma käisin 80-date teises pooles TPI tudengina iga talv selle 1/6 planeedist suusakuurortites tuusikuga suusatamas. Ja see oli stippi saavale tudengile täiesti jõukohane. TPI ametiühing korvas vist 10 ruublit tuusiku maksumusest, kui ma täpselt mäletan.
AINULT stipi najal??? Mis oli mäletamist mööda 30 ruublikut. Pisut kahtlane. Näiteks Dombai tuusik maksis 80ndste esimeses otsas 20-24 rubla pluss sõit. Üks kodanik rebis ühes teises foorumis antud teemal samuti rinnal särki, kirjeldades, kuidas tema paljalt stipi najal igal aastal sel /6 laialt reisis...kuniks tuli naaber, kes teadis mäletada, et "stipi eest" tähendas seda, et isa-ema andsid kokkuostu mullika-kaks ja stipiendeerisid järeltulija elu Alma Materis...
Valesti mäletad. Stipp oli siis 40 ja kõrgendik 50, mida mina sain. Lisaks käis valdav enamus tudengeid suvel kas malevas või bläkis. Isa-ema mulle raha ei andnud, aga jah, elasin vanemate juures mitte ühikas. Aga ka enamus ühikapoisse said vanematelt toiduabi ja pühapäeviti tassiti suuri toidukotte bussijaamast Akadeemia teele.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Selle stipi eest reisimise osas olen ka skeptiline - vanemad olijad ikka meenutavad seda kui praekartuli söömise perioodi ja lennukireisid päris tasuta ka polnud. Küll aga - kõvemad malevamehed, kes 3 kuud tööd rabasid või kes ülikooli kõrvalt tööl käis- vägagi võimalik.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40172
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Z03 kirjutas:Kombainer oli lihtsalt näide, mitte püüe vastanduda. Muidugi ei saanudki väike nõukogude inimene näha suuremat pilti ühiskonnast. Ega oskaks vist näha praegugi. Mulle lihtsalt tundub, viimase 30 aasta jooksul olen kogenud-näinud, olles pärit maalt, kolhoosist, et kombaineritele ei jätku enam midagi. Ainult eliidile, keda eelmise korra ajal nimetati nomenklatuuriks. Eliidil on praegu kõik - jõupositsioon, moraalne üleolek, piisavalt jõukust. Mina ei usugi õiglasse maailma, pole kunagi uskunud, sest pole olnud põhjust. Aga ma ei pea ka päris ausaks, kui eliit ütleb, et inimene külast peab mõtlema nagu nemad. Miks peaks? Kahtlemata oleks see mugav.
Ma tabasin siin teatud irooniat.
Aga ei maksa isiklikult võtta - mulle tundub, et ka siin toimub meie tänase elu osaks olev eduraportöörlus. Eduraportöörlus on reaalsusest sama kaugel kui nõukaihalus reaalsusest. St mitte väiksem probleem. Et täna maal on palgad väiksed ja inimesed pagevad linna - tuleb rääkida, et kolhoosi ajal oli täiesti nälg majas. Kes on natuke elu näinud, sellist jama ei usu. Võibolla need, kes pole näinud, usuvad tõsimeeli, et toona roomasid näljapaistetuses inimesed tänaval ja eliit ratsutas nende seljas piits peos.

Üks taoline teema ongi seesama õnnetu tsiviilkaitse. Kuna täna meil midagi pole (ja inimesed oskavad ju võrrelda - vähemalt mina küll mäletan), siis tuleb levitada ühiskonnas agendat, et siis oli pokasuhha ja see mis oligi - oli mõeldud "nomenklatuurile". Õnneks on säilinud teatud dokumendid, mis räägivad kiretut juttu ja kus midagi väga "nomeklatuurset" polnudki.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
toomas tyrk
Site Admin
Postitusi: 5564
Liitunud: 16 Dets, 2003 11:32
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas toomas tyrk »

Z03 kirjutas:Pigem on probleem selles, et progressiivne ühiskonna osa ütleb - sa pead põlastama oma lapsepõlve, sest see oli nõukogude lapsepõlv. Ei, ma armastaks oma lapsepõlve ka siis, kui see oleks olnud kus ja mis iganes. Isegi kui lapsepõlv oli ideaalsest kaugel. Kellelgi pole õigust öelda, et mu lapsepõlv oli halb, sest nõukogude kord oli halb. Mitte kellelgi.
HM, see on küll huvitav. Kes need küll on, kes sul oma lapsepõlve käsib põlastada? Mina selliseid inimesi pole seni veel kohanud. Ma kardan, et siin lihtsalt emotsioonid liidavad kokku kaks erinevat sündmust - lapsepõlv sai otsa ning N Liit samuti. Ja juhtus ühel ajal.

Minu lapsepõlv sai otsa vähe varem. Nii Brežnevi surma ajal või umbes nii. Pigem juba enne tuli hakata tõsiseid otsuseid langetama, kuigi rõõmustasime kui lapsed, kui koolis seda surma-uudist kuulsime.

Täna imelik mõelda, miks peaks mingid abituuriumi eas inimesed rõõmust hüppama mingi Moskva vanamehe surma peale. Aga ju siis oli põhjust.

Nii et teema juurde tagasi tulles - N Liidus oli hea see, et ta lõpuks otsa sai. Kahju, et nii kaua aega võttis...
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Lisaks käis valdav enamus tudengeid suvel kas malevas või bläkis. Isa-ema mulle raha ei andnud, aga jah, elasin vanemate juures mitte ühikas. 
Stipi eest suusatamas käimine pole siis ju ülepea teemaks. Malevarahade eest vanemate juures elades aga loomulikult.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Tundmatu sõdur nr. 4
Liige
Postitusi: 10495
Liitunud: 16 Okt, 2005 18:42
Asukoht: Siilis

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Tundmatu sõdur nr. 4 »

toomas tyrk kirjutas:
Z03 kirjutas:Pigem on probleem selles, et progressiivne ühiskonna osa ütleb - sa pead põlastama oma lapsepõlve, sest see oli nõukogude lapsepõlv. Ei, ma armastaks oma lapsepõlve ka siis, kui see oleks olnud kus ja mis iganes. Isegi kui lapsepõlv oli ideaalsest kaugel. Kellelgi pole õigust öelda, et mu lapsepõlv oli halb, sest nõukogude kord oli halb. Mitte kellelgi.
HM, see on küll huvitav. Kes need küll on, kes sul oma lapsepõlve käsib põlastada? Mina selliseid inimesi pole seni veel kohanud. Ma kardan, et siin lihtsalt emotsioonid liidavad kokku kaks erinevat sündmust - lapsepõlv sai otsa ning N Liit samuti..
..tõesti huvitav.. let me guess - kas see polnud mitte ühe Euroopa väikeriigi jutukas naispresident, kes kusagil eelmise aasta paiku oma lapsepõlve nõukaaja tõttu avalikult õnnetuks kuulutas :roll: :oops: :lol:
Viimati muutis Tundmatu sõdur nr. 4, 24 Apr, 2019 9:10, muudetud 1 kord kokku.
Infanterie - königin aller Waffen.
Ja kolmas brigaad tuleb ka nagunii.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36579
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Sekeldaja kirjutas:
kalleb kirjutas:Jube jälkus oli jah , aga ju oli siis kasulik , andis igasugu ne imejusshih analogov v mire nõukogude unikaalseid kalamaksavitamiine mis arendasid nõukogude inimese supervõimeid
Tavalisi rahvusvahelisi A- ja D- vitamiine andis.
Ja kõike muud, mida juba tollal reostunud Läänemerest kalade maksadesse sadestus... :roll:
Kapten Trumm kirjutas:Et täna maal on palgad väiksed ja inimesed pagevad linna - tuleb rääkida, et kolhoosi ajal oli täiesti nälg majas.
No kuskohas seda räägitakse 60-80-ndate kohta???
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Lemet kirjutas:
Lisaks käis valdav enamus tudengeid suvel kas malevas või bläkis. Isa-ema mulle raha ei andnud, aga jah, elasin vanemate juures mitte ühikas. 
Stipi eest suusatamas käimine pole siis ju ülepea teemaks. Malevarahade eest vanemate juures elades aga loomulikult.
Ma just mõtlesin, et kas ma mainin need malevarahad ära või mitte ja kas sa hakkad nendest kinni :D .
Malevarahad läksid reeglina ikka muudeks vajalikumateks ja suuremateks ostudeks. Suusatamas käisin ma tõesti stipi eest, pioneeri ausõna.
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

toomas tyrk kirjutas:

Minu lapsepõlv sai otsa vähe varem. Nii Brežnevi surma ajal või umbes nii. Pigem juba enne tuli hakata tõsiseid otsuseid langetama, kuigi rõõmustasime kui lapsed, kui koolis seda surma-uudist kuulsime.
Minu mäletamist mööda lükati selle uudise peale kooli transaltsioonivõrgus ZZ Top peale, aga see keerati kähku kinni :D
Lemet
Liige
Postitusi: 19937
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Malevarahad läksid reeglina ikka muudeks vajalikumateks ja suuremateks ostudeks. Suusatamas käisin ma tõesti stipi eest, pioneeri ausõna.
Loomulikult, lihtsalt AINULT stipi eest see asi ei käinud, sest sel juhul oleks stipp läinud asjadele, mida nüüd malevarahade eest ostsid. Ja ega lugupeetav ju vanematelegi kosti kinni maksnud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
AMvA
Liige
Postitusi: 3543
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas AMvA »

Lemet kirjutas:
Malevarahad läksid reeglina ikka muudeks vajalikumateks ja suuremateks ostudeks. Suusatamas käisin ma tõesti stipi eest, pioneeri ausõna.
Loomulikult, lihtsalt AINULT stipi eest see asi ei käinud, sest sel juhul oleks stipp läinud asjadele, mida nüüd malevarahade eest ostsid. Ja ega lugupeetav ju vanematelegi kosti kinni maksnud.
ei maksnud jah, aga eks ma ostsin oma suvise raha eest jälle ka asju mis läksid ühiskasutusse, seega win-win situatsioon.
Kasutaja avatar
Sekeldaja
Liige
Postitusi: 843
Liitunud: 29 Aug, 2014 17:38
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Sekeldaja »

Kapten Trumm kirjutas:...tänase elu osaks olev eduraportöörlus. Eduraportöörlus on...
Tuli ära lõpuks. 8)
Kapten Trumm kirjutas: Üks taoline teema ongi seesama õnnetu tsiviilkaitse.
Ja teine tuli ka ära.
8) 8)
Veiko Palm
Liige
Postitusi: 1018
Liitunud: 10 Okt, 2014 9:23
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Veiko Palm »

Borja kirjutas:kas see polnud mitte ühe Euroopa väikeriigi jutukas naispresident, kes kusagil eelmise aasta paiku oma lapsepõlve nõukaaja tõttu avalikult õnnetuks kuulutas
Selline väide vääris minu tähelepanu ka. Kas tõesti on president Kaljulaid kuulutanud oma lapsepõlve õnnetuks ja just nõukaaja tõttu? Uurisin asja. Postimehes ilmus presidendi intervjuu Luksemburgi noorte ajakirjanikega 04.10.2017 ja siin ka link https://arvamus.postimees.ee/4265367/ke ... -lapsepolv Võtsin intervjuust välja need lõigud, mis seda väita võiksid (paksendatud kiri minu poolt)
Mis on näiteks teie lapsepõlve üks toredamaid mälestusi või meeldejäävamaid hetki?
Üks meeldejäävamaid hetki – ma ei tea, kas see on just üks toredamaid mälestusi – on kindlasti see, kui olin kolme-neljane ja mulle tehti selgeks, et need asjad, millest kodus räägime, on riigiasjad ja nendest ei räägita lasteaias. Seda on tänapäeva lapsel raske ette kujutada, aga meie kasvasime nii, et elasime ühte elu väljapool kodu ja samal ajal teadsime kodus, et kuskil oli mingi päris asi, meie oma Eesti, aga me ei tohi sellest lasteaias ega koolis rääkida, aga teadsime, et see oli olemas.

Arvan, et see vari ongi raudselt minu lapsepõlve kõige eredam ja meeldejäävam mälestus. Sinna juurde kõik need nördimused selle üle, et kui läksid poodi ning ei osanud vene keelt, siis müüja võib-olla ei tahtnudki sulle midagi müüa. Tal oli täielik õigus sinuga mitte eesti keeles rääkida ja see tekitas pidevalt sellist nördimapanevat enesetunnet. Selle pärast on mul raske mõista, kui inimesed ütlevad, et neil oli Nõukogude Eestis erakordselt helge lapsepõlv.

Minu meelest polnud see võimalik, sest teadsid ju kogu aeg, et midagi on väga valesti. Mul on raske aru saada, kuidas oli 1970ndatel või 1980ndatel Eestis võimalik kasvada nii, et sa ei pidanud seda kõike enda jaoks oluliseks. Minu jaoks on see kindlasti oluline lapsepõlve vari. Ka mu lemmikraamatud tollest ajast olid sellised, mis rääkisid lugusid vabast maailmast, vabast elust, vabast ühiskonnast.

Mulle meeldis näiteks «Bullerby lapsed», kus lauldi, et «nüüd rootslased tulevad mürinal kõik», ja lehvitati Rootsi lipuga. Kõik sellised asjad sobitusid sinna [vaba ühiskonna] mustrisse. Meil ei olnud ja neil oli. Kusjuures kõik see materiaalne külg, mis oli Lääne-Euroopas, see tundus nii ebaoluline. Just see, et sa ei tohi öelda, mida mõtled – see oli kõige olulisem.

Kas sellel oli mingi konkreetne põhjus, miks teile kodus sellised sõnad peale loeti?

Arvan et see oli nagu kõigil teistel, kuna meil kodus räägiti Eesti kunagisest vabadusest ja suured inimesed lihtsalt panid tähele, et lapsed kuulavad kuskil laua all peidus, kuidas suured inimesed vaidlevad. Need vaidlused võisid olla suhteliselt huvitavad.

Mäletan oma sugulasi vaidlemas selle üle, kas Nõukogude ajakirjandus ikka kehtestab suuremaid sõnavabaduse piiranguid, kui seda tehti [Konstantin] Pätsi ajal. Täiesti legitiimne küsimus kuskil 1970ndatel.

Lihtsamad vaidlused olid selle üle, kas võis olla, et Eesti Vabariigi ajal andsid talulehmad rohkem piima kui kolhoosi ajal. Tollal andsid kolhoosilehmad tavaliselt vist 4000 liitrit [aastas] ja nemad väitsid, et nende lehmad andsid juba Eesti Vabariigi 7000 liitrit. Isegi selle infoga oleks võinud koolis – ütleme nii – sattuda valvsa tähelepanu alla. Ei olnud üldse palju vaja.

Mida peale «Bullerby laste» veel lugesite?

Lugesin kõike. Sel ajal oli ju nii, et raamatuid ilmus täpselt nii palju, et jõudsid nad kõik mitu korda läbi lugeda. [Astrid] Lindgren oli kindlasti üks mu lemmikuid. Eesti kirjanikest oli see Silvia Rannamaa. «Silja, päikesekiir ja maailm» (autor Silvia Truu – Mõnikord) oli selline hästi helge raamat, mis on mul meeles. «Kadri» ja «Kasuema» (autor Silvia Rannamaa – Mõnikord) olid muidugi kõike muud kui helged. Aga see õpetas hindama seda, mis sinu elus kõik siiski oli. Lugesin ka läbi kõik suurte raamatud, mida sain kodust kätte. Eriti suviti, kui ei olnud eriti midagi teha.

Mäletan, et lugesin Prantsuse kunstniku [Hendri de] Toulouse-Lautreci elulugu, kui olin nii seitsme-kaheksa-aastane. See oli tohutu põnev raamat, aga sa poleks seda muidu ette võtnud, kui sul oleks olnud teha midagi muud põnevat. Parasjagu siis järelikult ei olnud. [Erich Maria] Remarque 'i [teoseid] sai loetud umbes kümneaastaselt. Mihkel Mutil oli üks tore raamat «Französisch», mis rääkis tõusiklikkusest ühiskonnas. Kõike sai loetud, ka Nõukogude lastekirjandust. Meile oli maale nurka vedelema jäänud 1950ndatel välja antud Stalini-aegset lastekirjandust: «Vasjok Trubatšov ja sõbrad» – Ukraina partisanidest, «Paradiisilapsed» – Ameerika laste raskest elust ja nii edasi. See oli ka omamoodi huvitav lektüür, kuigi sellesse sai juba tollal allikakriitiliselt suhtutud.
Ma arvan, et peab meeles pidama, et president rääkis välismaalastega. Luksemburg ei tea midagi nõukogudemaast või nõukaokupatsioonist. Küll aga suudavad nad okupatsiooni mõistet usutavasti siiski mõista - Saksamaa okupeeris Luksemburgi ning muuhulgas langes tuhandeid luksemburglasi saksa sõjaväes (kuhu nad ebaseaduslikult olid mobiliseeritud). Minule on presidendi jutt arusaadav ja kuskilt ei loe ma välja, et ta oleks oma lapsepõlve nimetanud õnnetuks. Pigem ütleb ta, et ilma nõukogude okupatsioonita oleks meil olnud parem. Mina nõustun sellega täeilikult. Ja mis kõige naljakam - presidendi intervjuus on nimetatud ka ühte raamatut, mis lükkab ümber Trummi toodud väite, et nõukaajal ei pööratud välisele küljele tähelepanu või et polnud naabrist-parem suhtumist.

Leian ka, et Sina, Borja, oled eksinud oma viitamisega ja tore oleks, kui Sa seda ka tunnistaksid.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Amazon [Bot] ja 20 külalist