Uued käsirelvad EKV-le

Vasta
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Medusa »

Ohh. Ei tahakski seda väga kommenteerida, või öelda midagi. Muidugi, kui kuskil saavad TLid lasta parema moonaga, siis on see tore ja mul on hea meel..
Kapten Trumm kirjutas:
Küll ennustan, et EKJ oma suures kokkuhoius pigem ei osta seda parandatud laskemoona, vaid DMRid lasevad tavalise KP-moonaga.
Ennustus (vähemalt tänase praktika põhjal) pole õige (mis ei välista muidugi, et tükati kohtab tont teab mida).
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Leo »

Kas skautidel on jätkuvalt tavaks missioonile minevatele snaipritele anda lisamoona kodumaale jäävate arvelt, et saaks rohkem harjutada, kusjuures need kogused, mida nad reaalselt läbi lasevad, ei ole piisavad, sest Soome reservilt saadi Finnsniperil ja eesti reservilt Muhu karikas lasketäpsuses sisse 1:0? Paari aasta tagust käskkirja täpsusmoona kokkuhoiust ei ole ilmselt tühistatud, sest enamik seejärel nähtud KL TL ja SN laseb riigi relva ikka tuimalt tavalise laskemoonaga?

Seda lahjat suppi muudab natuke tummisemaks teadmine, et nii M80, kui Rootsi ja Austria laskemoon on suhteliselt hea kvaliteediga ning G3 perekond ning M14 ongi kiire ja kerge kuuli peale optimeeritud. Heast relvast hea laskuri käes heal päeval pigistab hädapärast ettenähtud tiheduse välja. Brasiilia täpsusmoon oli kehvake, ma loodan, et seda sodi rohkem ei osteta. KLis on siis, kui Lapua täpsusmoona veel oli, seda suuremal laskepäeval KPst läbi lastud, sest on ju sama kaliiber?

Senise kogemuse baasil ei ole mingit põhjust arvata, et olukord oluliselt muutuks. Kriitiliseks muutub ka küsimus, kas 7,62 KPd tulevad jao, rühma või kompanii tasemele? Esimesel kahel juhul on tõenäoline,et DM jagab laskemoona oma rühma KPdega, kolmandal on tõenäoline, et põllul opereerides laseb jao/rühma DM kaasasoleva laskemoona ära ja siis on see otsas, sest lähemad sama kaliibriga KPd on kompanii tuletoetusrühmas, mis asub liiga kaugel. Kes kujutab ette, kui palju 1 jalaväerühm ööpäevas aktiivselt tegutsedes laskemoona vajab ja kui vähe teeb sihitud laske TL, saab aru, et see on tilk meres ja suures pildis hajub ära suuremate ja tähtsamate vajaduste hulgas.

Logistika llihtsalt ei jaksa igale maastikul asuvale jalaväerühmale alla tilgutada 1-3 DOS teist kaliibrit, kui kõik muud lasevad 5,56 padrunit. Samamoodi ei hakata alla tilgutama 9 mm püstoli DOSe nendele üksikutele püstolitele, mis rühmades on. Seda nägemust kinnitab Afgaani kogemus, kus jänkide M24 ja M40 laskurid läksid väiksemates baasides kiiresti üle M240 laskemoonale, sest kaasavõetud täpsusmoon lihtsalt lõppes otsa enne kui komandeering otsa sai ja lasta oli vaja. Seda siis olukorras, kus logistikat tagab vägev US Army koos samal arengutasemel liitlastega. Kui nüüd vaadata kriitiliselt KV ja eriti KL logistilist võimekust suurema madina korral, siis ma massist erinevate laskemoonade puhul arvestaks peamiselt sellega, mis on üksusel kaasas, mitte kusagil kaugel logistilises ketis.

Edit: Parandasin esimesse lõiku sattunud vead, sealt olid mõned sõnad puudu ja kirjavahemärgid valesti, seda juhtub kui kirjutada tekst mujal valmis ja siis ümber tõsta. Lisaks kasutasin slängi ilma tõlketa, mis on halb. Inglise keeles on "shooter" ehk soome keeles "ampuja" ja eesti keeles "laskur" täpsusküttide hulgas ühetähenduslikult eriala inimene, lisaks kasutatakse termineid ja lühendeid tell, viiuldaja, sn, tl, jsn, ksn, dm, ta, tta, ttta, main gun, master shooter, main shooter, pig, hog jnejne.
Viimati muutis Leo, 14 Mai, 2019 21:58, muudetud 2 korda kokku.
Kasutaja avatar
kaur3
Liige
Postitusi: 6208
Liitunud: 26 Juul, 2005 12:09
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas kaur3 »

Leo rääkis Ak-4 püssist. Rootslased hakkavad varsti uusi tulirelvi ostma. Loodetavasti jõuavad need ka kodukaitsjatele. Seni on nad oma relvastust parandanud sellisel viisil. Rikas riik jagas isegi oma regulaaride tellidele natuke moditud vanad Ak-d.

https://www.instagram.com/p/BNGtu08jFRX/
https://www.instagram.com/p/BjsdcOvhDZa/
chipy
Liige
Postitusi: 173
Liitunud: 09 Jaan, 2013 14:53
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas chipy »

Leo kirjutas:Skautidel on jätkuvalt tavaks missioonile minevatele laskuritele anda lisamoona kodumaale jäävate arvelt, et saaks rohkem harjutada, kusjuures need kogused, mida nad reaalselt läbi lasevad, ei ole piisavad, sest Soome reservilt saadi lasketäpsuses sisse 1:0. Paari aasta tagust käskkirja täpsusmoona kokkuhoiust ei ole ilmselt tühistatud, sest enamik seejärel nähtud KL TL ja SN laseb ikka tuimalt tavalise laskemoonaga.
Millest sa räägid mees ja mis su eesmärk on? Pole oma 10 aastase teenistuse jooskul kordagi moonast puudust tundnud. Kõik mis tellitud on saadud. Olen päris mitu korda rohkem kui sina missioonil käinud ja mingit eelistatust seoses sellega, et ma missiooniüksuses olen tundud ei ole. Pigem isegi vastupidi. Konventsionaalne väljaõpe on intentsiivsem. Mina olen ka Soomes käinud ja nendega välismaal teeninud ning ka nendega võidu erinevaid püsse ka lasknud. Minu mälestused nendest snaipridest ja Utti jäägritest on natuke teistsugusemad, aga las olla pole koht kus kõvatada.

Kokkuvõttes ei jää Eesti reservväelane sõdurioskuste poolest maha Soome reservväelasest.

Üldiselt soovitan ülejäänud foorumil kogu selle mehe juttu Soome sissidest, snaipridest ja meedikutest tõsise skepsisega võtta. Ma ei väida, et EKVs kõik korras oleks ja siin pudrumäed asuvad, aga piimajõed ei asu ka Soomes. Kogu su jutt on lihtne kalevipojalik Eesti sopaga üle kallamine.
mongol
Liige
Postitusi: 1296
Liitunud: 13 Aug, 2008 21:58
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas mongol »

Medusa kirjutas:Ohh. Ei tahakski seda väga kommenteerida, või öelda midagi. Muidugi, kui kuskil saavad TLid lasta parema moonaga, siis on see tore ja mul on hea meel..
Pealinn on eesrindlik ja keeldub TP-desse KP-moona andmast. Mis kandis siis kuritegelikult kokkuhoidlik ollakse?
professional retard
sang
Liige
Postitusi: 117
Liitunud: 14 Juul, 2015 14:06
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas sang »

Sig Sauer ei vaidlustanud halduskohtu otsust

Tundub, et saame LMTd. Ja kalendrisse vaadates julgen ennustada, et esimesed relvad on kohal veel tänavu.
nimetu
Liige
Postitusi: 7574
Liitunud: 25 Mär, 2016 21:16
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas nimetu »

Loodame, et selle saagaga on nüüd kõik ja mehed saavad oma relvad kätte.
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Medusa »

Minuarust oli funktsioonikirjelduses ka märgitud (võin ka eksida muidugi, peast ei mäleta ja pabereid pole käepärast kohe) et TP laseb tavamoonaga, ehk siis sama mis AK4 (ja ka kulad). STG niikaua kui seda on, antud hetkel. Erialaseks õppeks anti M14 tarbeks M80 moon, mis on nagu selle relva jaoks sobivaim tavamoon. Selle eest olen tänulik küll :)

Minuarust oli põhjenduseks see, et TP-le pole otstarbekas päris täpsusmoona anda logistilistel põhjustel (eeskätt).

Ning erinevatel põhjustel ootan pikisilmi LMTd ja loodaks ka õige pea mõnda sellist enda käes näha...
mongol kirjutas:
Medusa kirjutas:Ohh. Ei tahakski seda väga kommenteerida, või öelda midagi. Muidugi, kui kuskil saavad TLid lasta parema moonaga, siis on see tore ja mul on hea meel..
Pealinn on eesrindlik ja keeldub TP-desse KP-moona andmast. Mis kandis siis kuritegelikult kokkuhoidlik ollakse?
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Medusa »

Relval endal on täpsust ju piisavalt selle töö jaoks. Ning tollest modifikatsioonist räägiti ka tükk aega tagasi - keevitusega relss peale, uus kaba ja laesäär. Ning tulemuseks see, et suurim piiraja süsteemi võimekusele on kasutatav sihik. 4x Fero jääb paraku lahjaks.
kaur3 kirjutas:Leo rääkis Ak-4 püssist. Rootslased hakkavad varsti uusi tulirelvi ostma. Loodetavasti jõuavad need ka kodukaitsjatele. Seni on nad oma relvastust parandanud sellisel viisil. Rikas riik jagas isegi oma regulaaride tellidele natuke moditud vanad Ak-d.

https://www.instagram.com/p/BNGtu08jFRX/
https://www.instagram.com/p/BjsdcOvhDZa/
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Jaotaseme TL eesmärk oma 4xAK4ga pole ju snaipri ülesannete täitmine. Tema tegelik laskekaugus on 200-400 m.
Võhikust lugejal tekib lihtsalt seos, et mida rohkem kordi sihik suurendab, seda parem on.
Tegelikult on nt 4x24 mm AK4 kohta täiesti toimiv üritus, sest suurenduse suurendamisel, aga toru mitte eriti suurendades kitseneb lihtsalt vaatenurk.
Pigem oleks minuarust oluline, et suurendus oleks muudetav, nt 1-4x. Vaatluseks paned 1x või 2x, märkad midagi kahtlast, siis zoomid suuremaks.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Leo
Liige
Postitusi: 3303
Liitunud: 27 Dets, 2006 20:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Leo »

Jänkidel oli M14 baasil tehtud TPdega nõue, et täpsusmoonaga ei tohi olla mitte üle 1,5 MOA hajuvust. Sama on saavutatav ka kvaliteetse tavamoonaga, lihtsalt küsimus on selles, mis on X valmistaja tavamoona kvaliteedinõuded ja kas seda suudetakse hoida partiist partiisse ja aastast aastasse ning kui palju see laskemoon maksab? Tootjad eelistavad paremat laskemoona eraldi laadida, näiteks kvaliteet A või Match on täpseks laskmiseks ja muu automaatrelvadele, kus piisab 3-4 MOA hajuvusest. Lasu hind on erinev ning kui see hinnavahe on märgatav, siis planeerijad kallimat hankida ei taha. Väga lihtne ja loogiline matemaatika, samal põhjusel on ka enamik kaudtulest 300-500 € lasust tavamoon, mitte 10-100x kallim eriti täpne ja põnevate omadustega.

Ma tahtsin akf mongolilt küsida, et millise valmistaja täpsusmoona ja kuipalju suvatsetakse pealinnas aastas TPdele ette anda? Kas loetakse padruni- või karbikaupa? Millist täpsust sellega suudetakse tavaliselt hoida relvasüsteemi praktilise laskekauguse piires? Kas padrunimajandus on olnud kogu aeg stabiilne või on märgata tõususid ja mõõnasid? Mujal nii hästi ei ole, paljude asjadega on ju pealinnas paremini :D
Medusa
Liige
Postitusi: 860
Liitunud: 21 Jaan, 2005 10:04
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Medusa »

Fero efektiivne ulatus on paraku alla paarisaja meetri (on välja öeldud kogenud elukutseliste poolt - 150 m). Reaalne ulatus. Jao tellilt nõutakse kuni 500 m, seda väljendavad ka erialased lasketestid ja 500 m märk on kohustuslik tabada (esimese lasuga, kui väga sitt ilm pole). Sellest tulevadki kõiksugused 1-6 või 1-8x optikad, mille toru on vähemalt 30 mm ning objektiiv vähemalt samasuur.
Kapten Trumm kirjutas:Jaotaseme TL eesmärk oma 4xAK4ga pole ju snaipri ülesannete täitmine. Tema tegelik laskekaugus on 200-400 m.
Võhikust lugejal tekib lihtsalt seos, et mida rohkem kordi sihik suurendab, seda parem on.
Tegelikult on nt 4x24 mm AK4 kohta täiesti toimiv üritus, sest suurenduse suurendamisel, aga toru mitte eriti suurendades kitseneb lihtsalt vaatenurk.
Pigem oleks minuarust oluline, et suurendus oleks muudetav, nt 1-4x. Vaatluseks paned 1x või 2x, märkad midagi kahtlast, siis zoomid suuremaks.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Kapten Trumm »

4x optika ja 150 m kõlab mu kõrvadele natuke jamana. Mul on 1-4x24 mm optika, olen lasknud ja umbes kujutan ette, mida näeb ja kusmaalt toimib. Olen ka 500 tabanud, kuid üle ühe lasu (mul puudub ka igasugune TL ettevalmistus).
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
AMvA
Liige
Postitusi: 3529
Liitunud: 09 Dets, 2018 20:26
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas AMvA »

Kapten Trumm kirjutas:4x optika ja 150 m kõlab mu kõrvadele natuke jamana. Mul on 1-4x24 mm optika, olen lasknud ja umbes kujutan ette, mida näeb ja kusmaalt toimib. Olen ka 500 tabanud, kuid üle ühe lasu (mul puudub ka igasugune TL ettevalmistus).
Nii väike objektiiv?
Kasutaja avatar
Chupacabra
Liige
Postitusi: 3499
Liitunud: 25 Juun, 2014 15:25
Kontakt:

Re: Uued käsirelvad EKV-le

Postitus Postitas Chupacabra »

USAs räägitakse vaikselt juba seda juttu, et jao TL amet kaob ära, sest igal võitlejal on ACOG, 1-4x või Aimpoint+3x.
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 14 külalist