Tšernobõl

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Kriku »

Lemet kirjutas:
Küsimus on minu jaoks selles, et tõlkides peaks võimalikult palju säilitama originaali sõnakasutust. Mina saan nii aru, et vojennaja militsija on ka vene keeles kõnekeelne väljend ja mitte täiesti korrektne.
Kusjuures pole ma ka venelaste kõnekeeles kuulnud väljendit ""vojennaja militsija". Pigem siis juba "tjuremštšiki", "VV" või "malinopogonniki"
Guugli põhjal võiks arvata, et juba VF aegne väljend (ja ka ametlik nimetus?), st anakronism nagu ülal arvati: https://www.google.com/search?client=fi ... 8%D1%8F%22
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Lemet »

Kõik need on ju pärit uuemast ajast. Miska ma jään enda juurde- nõuka ajal sellist terminit levinud polnud.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36424
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Kriku »

Jah, täpselt seda ma ju ütlesingi...
Drax
Liige
Postitusi: 1108
Liitunud: 22 Mai, 2009 13:42
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Drax »

See HBO Chernobyli sari on kahe episoodi põhjal nii paganama olustikutruu, et kange tahtmine on postitada viiteid meie NLiidu rõõmude teemasse... Ehk on kellelgil järgneva täisversiooni:

https://epl.delfi.ee/arvamus/palume-lub ... d=86471865
Palume luba tappa kolm inimest
Seriaal „Tšornobõl” sai hakkama võimatuga: näitas nõukogude inimest parimast küljest.
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

Lemet kirjutas:Kõik need on ju pärit uuemast ajast. Miska ma jään enda juurde- nõuka ajal sellist terminit levinud polnud.
Olen ka üldise arvamisega täiesti nõus. Tuleb arvestada ka väeliikide rivaliteeti, selles mõttes oleks ehk sisevägede miilitsaks nimetamine olnud pigem mõnitamine. Omajagu oli ju kirjutamata seadusi, neilesamadele lenduritele-ohvitseridele (kopterite meeskonnad), kellest osa veel minu teenistuse ajal hukkus Tšernobõlis, me kunagi möödudes au ei andnud, kuigi vahel tuli väiksemaid sõnelemisi selle pärast.

Lisan veel, et sõjavägi oli selgelt autoriteetsem kui miilits. Öeldi ju "peast miilits" - loll; kui inimesed peol korraks kõik vait jäid, siis öeldi, "miilits sündis" jne.
hjl85
Liige
Postitusi: 6367
Liitunud: 16 Mär, 2018 11:29
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas hjl85 »

Sektor gazovoi ataki kirjutas:
Lemet kirjutas:Kõik need on ju pärit uuemast ajast. Miska ma jään enda juurde- nõuka ajal sellist terminit levinud polnud.
Olen ka üldise arvamisega täiesti nõus. Tuleb arvestada ka väeliikide rivaliteeti, selles mõttes oleks ehk sisevägede miilitsaks nimetamine olnud pigem mõnitamine. Omajagu oli ju kirjutamata seadusi, neilesamadele lenduritele-ohvitseridele (kopterite meeskonnad), kellest osa veel minu teenistuse ajal hukkus Tšernobõlis, me kunagi möödudes au ei andnud, kuigi vahel tuli väiksemaid sõnelemisi selle pärast.

Lisan veel, et sõjavägi oli selgelt autoriteetsem kui miilits. Öeldi ju "peast miilits" - loll; kui inimesed peol korraks kõik vait jäid, siis öeldi, "miilits sündis" jne.
Kas oleksite nii hea ja seletaksite selle au mitte andmise põhjuse lahti.
kaugeltuuriv
Liige
Postitusi: 7191
Liitunud: 13 Sept, 2011 17:35
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas kaugeltuuriv »

Kui tollaseid dokumentaalkaadreid vaadata,mis tuubis üleval,siis rahvast evakueeruvaid sisevägede üksustel on tavalised miilitsavormid seljas.
Vange valvavaid ning sisevägede raskerelvadega varustatud üksused kandsid ma mäletan ikka sõjaväevormi,erinevus oli vaid pagunivärvil,hakkan juba unustama aga kas see ei olnud selline lilla ja punase vahepealne?Maavägedel olid pagunid punased igatahes,sisevägedel aga mingi vahepealne värvus.
Sektor gazovoi ataki
Liige
Postitusi: 989
Liitunud: 27 Dets, 2012 10:02
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Sektor gazovoi ataki »

hjl85 kirjutas:
Sektor gazovoi ataki kirjutas:
Lemet kirjutas:Kõik need on ju pärit uuemast ajast. Miska ma jään enda juurde- nõuka ajal sellist terminit levinud polnud.
Olen ka üldise arvamisega täiesti nõus. Tuleb arvestada ka väeliikide rivaliteeti, selles mõttes oleks ehk sisevägede miilitsaks nimetamine olnud pigem mõnitamine. Omajagu oli ju kirjutamata seadusi, neilesamadele lenduritele-ohvitseridele (kopterite meeskonnad), kellest osa veel minu teenistuse ajal hukkus Tšernobõlis, me kunagi möödudes au ei andnud, kuigi vahel tuli väiksemaid sõnelemisi selle pärast.

Lisan veel, et sõjavägi oli selgelt autoriteetsem kui miilits. Öeldi ju "peast miilits" - loll; kui inimesed peol korraks kõik vait jäid, siis öeldi, "miilits sündis" jne.
Kas oleksite nii hea ja seletaksite selle au mitte andmise põhjuse lahti.
Lihtsalt selline sõdurite poolne traditsioon ja ülbus. Võib ka öelda, et dedovšina laiendus ohvitseridele.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40072
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Kui tollaseid dokumentaalkaadreid vaadata,mis tuubis üleval,siis rahvast evakueeruvaid sisevägede üksustel on tavalised miilitsavormid seljas.
Vange valvavaid ning sisevägede raskerelvadega varustatud üksused kandsid ma mäletan ikka sõjaväevormi,erinevus oli vaid pagunivärvil,hakkan juba unustama aga kas see ei olnud selline lilla ja punase vahepealne?Maavägedel olid pagunid punased igatahes,sisevägedel aga mingi vahepealne värvus.
Eestis asunud konvoipolku kuulunud vangivalvurid olid ka tavalistes sõjaväevormides - selline sinepiroheline, ohvitserid tavavormi pintsakuga, aga lõkmed VV omad. Valvurid olid siis ajateenijad. Rummus asus konvoipataljon, kasarmuga vangla vastas, kolmekordne silikaatmaja aia sees. Väiksemates vangimajades oli vägi vist roodu kaupa. Pataljoni staap asus ristmiku kõrval, teise tsooni sissesõidu vastas, kolmekordne maja.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
vanahalb
Liige
Postitusi: 2617
Liitunud: 21 Juun, 2009 18:48
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas vanahalb »

kaugeltuuriv kirjutas:Kui tollaseid dokumentaalkaadreid vaadata,mis tuubis üleval,siis rahvast evakueeruvaid sisevägede üksustel on tavalised miilitsavormid seljas.
Vange valvavaid ning sisevägede raskerelvadega varustatud üksused kandsid ma mäletan ikka sõjaväevormi,erinevus oli vaid pagunivärvil,hakkan juba unustama aga kas see ei olnud selline lilla ja punase vahepealne?Maavägedel olid pagunid punased igatahes,sisevägedel aga mingi vahepealne värvus.
Need, kes vanainimesi bussi talutasid , olidki miilitsad ja mitte miilitsavormi selga ajanud siseväelased. Miilitsavägesid tavaliste miilitsavormidega oli tollases N-Liidus küll ja veel. Vähemalt sama palju kui mitte rohkem oli sisevägesid ja Tšernobõlis oli neilegi tööd kuhjaga. Kasvõi perimeetri valvamine, mis vangilaagri valvuritele oli tuttav ja rutiinne tegevus. Muidugi võis ka mõni miilitsapatrull kuskil metsateel konutada või siseväelased aidata inimesi karjatada.

Sisevägede pagunid olid vaarikavärvi (malinovõe) ja sellepärast neid hüütigi vahel "malinopogonnikuteks" nagu akf Lemet eelpool märkis. Teisigi nimetusi oli , meie väeosas teati neid nad näiteks "vevešnikud" nime all pagunitel olevate tähtede VV tõttu. Mustade pagunitega tankistid olid "mazut" (masuut) ja sinistega lennuväelased "fanera" (vineer). Punased olid üldvägede (obshevoiskovoje) pagunid ja tavaliselt oli see motoriseeritud jalavägi ("krasnopogonniki") Täpselt ei mäleta kuid minumeelest olid sisevägedel ja motolaskuritel mõlemil kraenurkadel üldväe embleemid (viisnurk pärja sees). Kehvema silmanägemisega taat ja kui ta veel kooliharidust ka polnud saanud, et pagunitelt tähti lugeda ei teinudki neil kahel väeliigil vahet.
Lemet
Liige
Postitusi: 19913
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Lemet »

Täpselt ei mäleta kuid minumeelest olid sisevägedel ja motolaskuritel mõlemil kraenurkadel üldväe embleemid (viisnurk pärja sees)
Olid. Mitteametliku nimetusega "sižu v kustah i ždu nagradu". Nii nagu sidevägede embleemi ja nende kandjaid "mandavoskadeks" kutsuti ja autojuhte petlitsapõhiselt "hotšetsa letat, no jaitsa mešajut" tituleeriti.
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
kaugeltuuriv
Liige
Postitusi: 7191
Liitunud: 13 Sept, 2011 17:35
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas kaugeltuuriv »

Näe tuligi natuke midagi mälust meelde(tänud kaasfoorumlastele),nii see sisevägede värv,kui ka hüüdnimi.Meie mereväele allunud koosseis kutsus ka siseväelasi mandavoskadeks,erilist sõprust nende suhtes ei näidatud üles meenub.
Kasutaja avatar
Fucs
Liige
Postitusi: 15550
Liitunud: 12 Dets, 2006 21:43
Asukoht: retired
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas Fucs »

Lemet kirjutas:
Täpselt ei mäleta kuid minumeelest olid sisevägedel ja motolaskuritel mõlemil kraenurkadel üldväe embleemid (viisnurk pärja sees)
Olid. Mitteametliku nimetusega "sižu v kustah i ždu nagradu". Nii nagu sidevägede embleemi ja nende kandjaid "mandavoskadeks" kutsuti ja autojuhte petlitsapõhiselt "hotšetsa letat, no jaitsa mešajut" tituleeriti.
8)

Oli võimalus kanda just kõiki neid kolme junni.... utšebkas mandavoškasid, autoroodus igapäevaselt jaitsõsid ja linna vormil ehk paradkal sižu v kustah.
Meil öeldi autoroodu junnide kohta ka, et "hotšu vzletat no jaitsa djažolõe" 8)

Miilitsate teemasse kah veel...

S/O 5401
Formaalselt kuulus MVD alla, teatud ajavahemikust alates tegelikult aga KGB alla, sest nende "tööpiirkond" oli default Moskva linn ja rajoon.
Sai nende "miilitsatega" teenistuse ajal korduvalt kokku puututud.
"Maskirovka" oli selline, et tavakodanikule jääks mulje, kui tavalistest miilitsatest mitte sõjaväeüksusest.
Kandsid avalikus ruumis tavalist miilitsavormi
Väeosas sees kanti sõjaväevormi. Kui üldse lubati demblisse midagi pildistada (tähtpäevadel, vande andmisel jms), siis ainult sõjaväevormis
Omasid tavalist miilitsa töötõendit või tavalist miilitsa kaastöötaja tõendit (samasugust nagu tsiviilis)
Transpordivahenditel oli valged tsiviilnumbrid/reg.märgid mitte mustad sõjaväe omad
Transpordivahendid olid kõik tsiviilmiilitsa värvides (pms halli värvi sinise triibuga ja kirjaga "милиция")
Koju kirjutades ei tohtinud seda mainida, et ollakse sisevägede miilitsaüksuses ..... jne

P.S.
Moskvas oli nn "Možaika" (millega kutsuti maanteed linna ääres asuvatest valitsuse villadest kuni Kremlini. Tuleneb tänavast Можайское шоссе, mis on tegelikult ainult üks lõik maanteest M1 Moskva-Minsk. Edasi läks Kutuzovski prospekt ja Arbat tegelikult) täies pikkuses varustatud "miilitsaputkadega" ja valvatud ning kogu liiklus reguleeritud miilitsapatrullide poolt. Teel olid üldjuhul ainult alates kapteni auastmest "miilitsad". Peamiselt kaptenid, majorid, sekka ka mõned alampolkovnikud. Ja nad kõik kuulusid KGB alla, mitte MVD alla, ning olid tegelikult sõjaväelased, mitte miilitsad.
Sama puudutas valitsuse kolonnide saatekonvoisid nt. miilitsa värvides mootorratastel jms.
Само существование милицейских частей, которые комплектовались военнослужащими срочной службы, всячески маскировалось. Так Московский полк, входивший в состав Отдельной мотострелковой дивизии особого назначения им. Дзержинского (ОМСДОН) внутренних войск МВД СССР, по внутренним штатам дивизии являлся 3-м СМПМ, по учётам ГУВД Мосгорисполкома он числился 3-м полком патрульно-постовой службы, но для всех остальных, при указании места службы в письмах и несекретных приказах по полку он именовался просто как в/ч 5401. Военнослужащим было запрещено писать в письмах родственникам о прохождении службы в милицейских частях. Во время несения службы военнослужащим СМЧМ категорически запрещалось совершать какие-либо действия, которые могли бы дать основания считать их военнослужащими. До 1988 года перед выходом на маршруты патрулирования по охране общественного порядка, военнослужащим выдавались удостоверения сотрудников милиции местного отдела внутренних дел (ОВД), которые сдавались в канцелярию роты по возвращении в расположение части. (В Ленинграде удостоверений не выдавали, начиная с 1974 года.) Во время несения патрульной службы военнослужащие СМЧМ представлялись гражданам сотрудниками того ОВД, на территории которого несли службу. С распадом СССР ограничения в режиме секретности в части принадлежности к внутренним войскам были сняты.
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B8%D0%B8

Andeks kes ei saa venest aru, aga ma ei suuda praegu nii pikka teksti maakeelde ümber jutustada :oops:

Mul on siin kõvadel ketastel ka üks selle väeosa diplom
gramota5401.jpg
gramota5401.jpg (77.7 KiB) Vaadatud 4688 korda
MK88
Liige
Postitusi: 42
Liitunud: 13 Aug, 2009 12:49
Asukoht: Weissenstein
Kontakt:

Re: Tšernobõl

Postitus Postitas MK88 »

Teema lugemise taustaks üks looke ka...
https://www.youtube.com/watch?v=foO4COxVY4w
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: rockrapdude, ugandiklubi ja 12 külalist