Kas N Liidus oli ka midagi head?

Vaba foorum kus võib arutada mujale mittesobivatel teemadel.
Vasta
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Anekdootlikud lood sellest, kuidas arstid on kedagi ära tapnud, sandistanud või kannatama pannud, on ülima tõenäosusega niisama vanad kui kõnealune elukutse ja jäävad alatiseks meiega.
Lemet
Liige
Postitusi: 19935
Liitunud: 12 Apr, 2006 15:49
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Lemet »

Titanicu kapten pidas õigeks tohtriks ainult sellist eskulaapi, kel oma surnuaed oli...muideks, Ilizarovi aparaat tuli kohe lambist meelde...
Errare humanum est-aga veel inimlikum on selle teise kraesse väänamine...
Kasutaja avatar
paadikapten
Liige
Postitusi: 301
Liitunud: 06 Juul, 2005 14:34
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas paadikapten »

Teema selline areng töi mulle meelde meie vana ehitusguru Karl Õiger'i. Tema pajatab oma teoses "Ma tulin tagasi" sellegi, kuidas ta jalast ilma jäi.
Kui teda viidi noore poisikesena Siberisse, tõmbas ta kuskil lesta ja hakkas siiapoole tagasi trügima. Kuna vagunisse alati ei pääsenud, tuli sõita vaguni välisosadel tilpnedes. Tal eriti ei vedanud, ta kukkus ja rong sõitis jalast üle.
Ja mingi kohalik venemaa kolkahospital oli see koht, kus tal vigastatud jalajupp ilma tuimestuseta maha nüsiti. Tema jutu järgi käis see nüsimine seal nagu konveieril.
Meenuvad veel mitmelt poolt kuuldud õudusjutud 50-ndate aastate pimesoolelõikustest kohaliku tuimestusega.
Vaatame siis, mis siin toimub...
Kasutaja avatar
Manurhin
Liige
Postitusi: 5209
Liitunud: 09 Jaan, 2007 0:05
Asukoht: Tartu
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Manurhin »

paadikapten kirjutas: Meenuvad veel mitmelt poolt kuuldud õudusjutud 50-ndate aastate pimesoolelõikustest kohaliku tuimestusega.
Doktor Leonid Rogozov lõikas endal ise pimesoole välja, samuti kohaliku tuimestusega. Sai pärast veel tööpunalipu ordeni selle eest.
Kirves pole mänguasi, raiuge see omale pealuu sisse!
"Suured inimesed on ikka tõesti imelikud," ütles ta endamisi lihtsal moel, kui ta oma teekonda jätkas.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Illike »

Lemet kirjutas:Oli Nõukogude Liidus vägagi tasemel tohtrite koolkondi, päris maha ei maksa trampida. Ja muideks, ka Eesti meditsiin oli toona nõukogude meditsiin.
Minu jutu mõte oli, et ei ole vaja teha üldistusi ühe näite pealt ühest kogemusest. See meditsiin ei olnud halb, vaid tolle aja arusaamadest lähtuv. Meil kõigil on mingid kogemused tollest ajast, nii head kui halvad. N.Liit oli ikka üsna suur maa, sellest järelduvalt oli seal ka igasuguste äärmuspunktide arv suhteliselt suur.
Jutt hakkas peale sellest, et üks akf ei uskunud, et tehti massivaktsineerimisi ja tõi näiteks Kirovi akadeemia, kui hea oli N. meditsiin ja seal ei saanud midagi sellist juhtuda: http://22-91.ru/foto-vremen-sovetskogo- ... -6800.html. Minul on mälu taganurgas selline kogemus jälle nagu seal pildi peal.
Walter2
Liige
Postitusi: 3998
Liitunud: 27 Okt, 2012 22:11
Asukoht: Phuket
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Walter2 »

NL meditsiin oli maailmatasemel - see ei olnud ainult lihtrahvale kättesaadav. Huvitav kes siis neid partei- ja valitsuse nomenklaturtšikuid hinges hoidis.
Elu on liiga lühike et raisata seda lollide peale tõestamaks et nad on lollid /道德经 (Dàodéjīng)/
Parem olla tark ja rikas kui loll ja vaene...
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Kegi pole eitanud massivaktsineerimist nõukogude ajal. Vaktsineerimise mõte ongi massilisus - epideemiate vältimiseks peaks olema vaktsineeritud vähemalt 95% lastest. Kahtlusi on tekitanud väide, et vaktsineeriti ilma eelneva tervisekontrollita, laste nime teadmata. Pildil on ju ka näha kahte meedikut - üks teostab läbivaatust, teine valmistub vaktsineerimiseks. Ei jäta muljet, nagu toimuks mingi kontrollimatu protsess.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Illike »

Z03 kirjutas:Kegi pole eitanud massivaktsineerimist nõukogude ajal. ......
Kapten Trumm kirjutas: Mulle tundub see jutt liialdusena - mingit klassis lausvaktsioneerimist ei tehtud (toimus kooliarsti kabinetis ikka) ja asja juurde kuulus ka isikliku "toimiku sirvimine" ja elementaarne ülevaatus.
Ainus vaktsineerimine, mida võidi teha klassis/rühmas, oli lastehalvatuse vastu ja see vaktsiin oli suukaudne (vaktsiini tilk lasti küpsise või saia tükile ja kästi samas alla neelata.
Üks akf on seda üsna selgesõnaliselt eitanud
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

No ei ole ju... Küsimus on vaid selles, kus ja mismoodi massivaktsineerimine toimus.

Aga tuimestusest - minu isal oli noorukina operatsioon, minu arvates 1960-ndate alguses. Siis käis tuimestus nii, et pandi kloroformiga immutatud lapp näo peale, millest ta siis läbi hingas kuni suri (enda jutu järgi). See meetod oli kindlasti ka varem kättesaadav ja kasutuses.
Illike
Liige
Postitusi: 814
Liitunud: 15 Jaan, 2013 9:51
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Illike »

Nõus, ei väljendanud ennast selgelt. Minu väide oli, et süstaldega vaktsineerimine toimus klassis, oponent väitis, et klassis süstaldega ei vaktsineeritud.
bodom
Liige
Postitusi: 216
Liitunud: 01 Jaan, 2012 23:54
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas bodom »

Mäletamist mööda toimus vaktsineerimine klasside kaupa arsti kabinetis süstaldega. Pole 100% kindel, kuid oli vist isegi poisid-tüdrukud eraldi. Keskkooli lõpp oli 1979. ja koolivorm oli kohustuslik (pintsak+ pikkade käistega särk). Rajooni alevi kool oli.
Walter2 kirjutas:NL meditsiin oli maailmatasemel - see ei olnud ainult lihtrahvale kättesaadav. Huvitav kes siis neid partei- ja valitsuse nomenklaturtšikuid hinges hoidis.
Nõus selle väitega. Eredam näide oleks Leoniid ise.


Samas, kuulsin kuskil 80-date alguses sellist anekdooti nagu "Ood nõukogude meditsiinile" :D
Versioone oli ilmselt palju, üks neist siis järgnev:
-tegevus toimub õhtuhämaruses
-surnukuuris pestakse piiritusega kadunut, pesijad ennast seest ja kadunukest väljast. kadunuke asetatakse veoauto kongi ja algab transport matusebüroosse. Kuna kongi uks suleti peale piirituse manustamist lohakalt ja kes tolleaegseid teede kvaliteeti mäletab, siis pudeneb laip mingi aja pärast teele.
-sõidab taksist, äkki näeb, inimene teel, kuid ei suuda möödasõitu vältida ja ajab inimese alla. Mõeldes oma mittemeeldiva tuleviku peale ja asjaolule, et keegi ei märganud, topib laiba pagassi ja suundub lähedaloleva sõjaväeosa poole, mis piiratud kõrge planguga. Hakkab laipa üle plangu upitama.
- karauulis olev noorsõdur märkab õhtuhämaruses, et inimene ronib üle plangu, hoiatab mitu korda, siis tulistab, laip kukub maha. sõdur vaatab, paras jama, tapsin inimese, mis teha? Tuleb siis päästev idee, teise plangu taga raudtee, upitab laiba sinna raudteele.
-läheneb vedur, kangide taga sots. töö kangelane, näeb, inimene raudteel. Kasutab hädapidurit, kuid ei suuda otsasõitu vältida. Pärast olukorraga tutvumist, kutsub kiirabi, mis viib laiba haiglasse.
-lõpp siis tüüpiliselt järgmine: väljub operatsiooni toast väsinud olekuga kirurg, võtab näo eest marlimaski, pühib kitlikäisega otsaesiselt higipisarad, vaikib mõtlikult ning lausub:"Elama Jääb!"
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

bodom kirjutas:
Walter2 kirjutas:NL meditsiin oli maailmatasemel - see ei olnud ainult lihtrahvale kättesaadav. Huvitav kes siis neid partei- ja valitsuse nomenklaturtšikuid hinges hoidis.
Nõus selle väitega. Eredam näide oleks Leoniid ise.
Rahustitest sõltuvuses vanur, kes enne 70. eluaastat invaliidistus?
Z03
Liige
Postitusi: 1136
Liitunud: 22 Juul, 2016 10:09

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Z03 »

Mind klassis ei vaktsineeritud. Täikontrolli ja ussirohu andmist tehti küll avalikult ja klassi ees, nimed hõigati välja. Õnneks polnud mul kunagi täisid ega usse, muidu oleks vist sealsamas klassiruumis häbisse surnud. Nõukogude meditsiinisüsteem just ei hiilanud diskreetsusega.
Kasutaja avatar
Kapten Trumm
Liige
Postitusi: 40142
Liitunud: 28 Juul, 2005 15:35
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kapten Trumm »

Äkki see täikontroll kõigi nähes oli nimme tehtud asi, mis sundis kodus asja järje peal hoidma ja sestap olid tulemused paremad?
Mäletan veel mingeid puhtusekontrolle klassis, kus tuli sõrme- ja varbaküüned ette näidata.
Minu lastest 2 on Eesti ühest paremast koolist toonud täisid koju, seda vaid mõned aastad tagasi.
Asi, mida minuga kordagi ei juhtunud (ei koolis ega lasteaias). Lasteaiast on minu lapsed täid koju toonud rohkem kui üks kord ühe lapse peale.
Seda täiesti Tallinnas ja korralikus asutuses, mitte Kapa-Kükital, kus võiks veel aru saada.

Ega selles täiennetuses midagi kosmilist ju pole, lihtsalt tihedalt pesta, pead regulaarselt kammida/kontrollida ja vaadata, kus ja kellega läbi käia.
Mul on ca 20 aastat elus koer korteris olnud ja kirpudega on tulnud võidelda vaid kord. Selle taustal on koolist või lasteaiast regulaarne täide saamine lihtsalt lodevuse/mugavuse tekitatud probleem. Mul vaadati lapsena küll 1-2 korda nädalas pea üle, oh seda häbi otsa, kui oleks koolis midagi leitud.

Miks nt täna täid ikka levivad, on lihtsad põhjused. 1. ühistranspordis ja avalikes kohtades jõlgub ringi element, mis oleks toona miilitsa kongis kuskile ääremaa kolhoosi "ümber kasvama" viidud 2. kuna vanemat otseselt miski ei ähvarda (vahelejäämisel saab pugeda isikuandmete kaitse ja tont teab mis direktiivi taha), siis ei toimu ka laste taolist kontrolli kodus, nagu minu kooliajal vähemalt algklassides tavaline oli. Olen isegi trollis näinud tegelasi, kes tuleks vist enne mingist desovannist läbi tõmmata kui trolli võiks lubada. Inimene on aga sama laisk/lohakas/ükskõikne kui tal olla lubatakse.
/Veelgi hullem on see, et koos kohustusliku patriootliku riigioptimismi kehtestamisega nõrgeneks paratamatult ka meie ohutaju, mis on enesealalhoiuks vältimatult vajalik instinkt/ S. Mikser 2014.
Kasutaja avatar
Kriku
Moderaator
Postitusi: 36565
Liitunud: 10 Aug, 2010 18:55
Asukoht: Viljandimaa
Kontakt:

Re: Kas N Liidus oli ka midagi head?

Postitus Postitas Kriku »

Ennetamaks uut ringi: seda, kui privaatselt suguhaigusi menetleti, on siin teemas juba arutatud: http://www.militaar.net/phpBB2/viewtopi ... start=1335
Vasta

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist